پنج شنبه, ۱۶ تیر , ۱۴۰۱ 8 ذو الحجة 1443 Thursday, 7 July , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 13672 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 4159 تعداد دیدگاهها : 299×
لایحه ارتقای نقش مساجد به عنوان عنصر هویت بخش تصویب شد
17 اسفند 1400 - 13:00
شناسه : 99162
1
توسط شورای اقامه نماز مشهد مقدس؛ لایحه ارتقای نقش مساجد به عنوان عنصری هویت بخش (مسجدمحوری) در بیست ونهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد با رأی اکثریت اعضای شورای اسلامی شهر به تصویب رسید.
ارسال توسط : منبع : ستاد اقامه نماز خراسان رضوی
پ
پ

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز خراسان رضوی به نقل از شهرآرا نیوز، لایحه ارتقای نقش مساجد به عنوان عنصری هویت بخش (مسجد محوری) در بیست و نهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد با رأی اکثریت اعضای شورای اسلامی شهر به تصویب رسید و شهرداری مشهد مکلف شد تا به استناد بند۲۲ ماده۵۵ قانون شهرداری ها و برنامه های پنج ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، برای احیای نقش مساجد در حکمرانی اسلامی در راستای ارتقای کیفیت محلات در ابعاد کالبدی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و حل مسائل و آسیب های فرهنگی و اجتماعی، با به کارگیری همه ظرفیت ها و امکانات مادی و معنوی در اختیار خود و با هماهنگی و مشارکت دستگاه های ذی ربط، با محوریت مرکز رسیدگی امور مساجد، حداکثر در سه ماه طرح پیشنهادی اش را به شورای اسلامی شهر مشهد ارائه کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد با تأکید بر اینکه دغدغه اعضای شورا در این دوره تغییر در مکان عملیات فرهنگی در شهر بوده است، گفت: انجام کار فرهنگی با محوریت مسجد مقبول همه قرار گرفت. مسجد اگر مکان عملیات فرهنگی و اجتماعی باشد، هم محله رونق می گیرد، هم مسجد به مرکز فعال فرهنگی تبدیل می شود و از غربت خارج خواهد شد.

در مسیر اتفاقات مطلوب فرهنگی

حجت الاسلام حسن منصوریان ادامه داد: منابعی که شهرداری برای حمایت از مساجد در اختیار دارد، در قالب این طرح در حلقه  های میانی و با محوریت مرکز رسیدگی به امور مساجد مصرف می شود تا دغدغه حضور و نفوذ جریان غیرانقلابی را نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه مسائل اجتماعی باید محله ای حل و فصل شود، افزود: با تصویب این لایحه و طرحی که شهرداری به شورای اسلامی شهر ارائه خواهد داد، ذیل قرارگاه اجتماعی که پیش از این تشکیل شده است، اتفاقات خوبی در حوزه مسائل فرهنگی و اجتماعی برای شهر مشهد خواهد افتاد.

وظایف متولیان دیگر فراموش نشود

در ادامه رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر با اشاره به لزوم توجه به نقش دیگر سازمان ها و دستگاه هایی که در این موضوع دخیل هستند و بودجه ملی دریافت می کنند، بیان کرد: شهرداری در گذشته به برخی موضوع های اجتماعی و فرهنگی می پرداخت و این موضوع باعث شد تا نقش شورای اسلامی و شهرداری به اندازه ای پررنگ شود که توقع ایجاد کند و به همین دلیل بعضی سازمان ها از انجام وظایف ذاتی شان عقب نشینی می کنند، درحالی که آن سازمان ها برای انجام امورشان بودجه ملی دریافت می کنند؛ مانند ماجرای معتادان متجاهر که با آن روبه رو هستیم.

هاشم دائمی افزود: پرسش من از کمیسیون فرهنگی این است که آیا تصویب این لایحه باعث نمی شود که بعضی دستگاه های مربوط از وظایف ذاتی شان عقب نشینی کنند و ما را متولی جریان های فرهنگی و اجتماعی قلمداد کنند؟

حجت الاسلام منصوریان در پاسخ به این پرسش گفت: ورود شهرداری به مساجد طبق قانون و مصوبات پیشین شورای اسلامی شهر مشهد، تکلیفی برای مدیریت شهری است، اما ورود ما حمایتی و مسئله محور است، نه مداخله ای. بی شک شورای اسلامی و شهرداری متولی نخواهند بود.

حمایت از مساجد، سیاست کلان شورا

مهدی ناصحی، نایب رئیس شورای اسلامی شهر، نیز یکی از اولویت های شورای ششم را توجه به محلات و مساجد به عنوان محور محله دانست و گفت: مسجد سنگر فعالیت های اجتماعی و فرهنگی از ظرفیت های بزرگ برای هویت بخشی به شهر مشهد و پیشبرد اهداف مدیریت شهری است. حمایت از مساجد جزو سیاست های کلان و راهبردی ماست و انتظارمان از شهرداری این است که فصل تمایز میان فعالیت دستگاه های مختلف مثل مرکز رسیدگی به امور مساجد، سازمان تبلیغات اسلامی و… در طرحی را که به شورای اسلامی شهر ارائه می شود، پیش بینی کند و در پرتو تعامل با دیگر سازمان ها به فعالیت در این زمینه بپردازد.

این طرح در نهایت با پانزده رأی به تصویب رسید و شهرداری به رعایت و توجه به هفت اصل گسترش کمی و کیفی مساجد مبتنی بر معماری اسلامی ایرانی و توسعه متوازن در همه طرح های توسعه ای، پایدارسازی و توسعه منابع مالی مساجد مبتنی بر قوانین شهری و شهرداری، رشد و ارتقای سرمایه های انسانی و ظرفیت های فرهنگی و تربیتی مساجد برای تربیت و کادرسازی فرهنگی جامعه شهری و دستیابی به سطح مطلوبی از اثربخشی در مدیریت مساجد، ارتقای کارکردهای فرهنگی اجتماعی مساجد در راستای مدیریت فرهنگی اجتماعی محله، ارتقای نقش مساجد در تصمیم سازی و حکمرانی محلی و شهری و ایجاد درگاه خدمات به مردم در سطح محلات، ارتقای نقش و جایگاه مساجد در هویت بخشی و روند توسعه شهری و بازآفرینی محلات و هم افزایی و شبکه سازی مساجد در سطح محلات، مناطق و شهر مشهد مقدس، به منظور حل مسائل فرهنگی و آسیب های اجتماعی در نگارش طرح ارتقای نقش مساجد به عنوان عنصری هویت بخش ملزم شد.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.