پنج شنبه, ۱۶ تیر , ۱۴۰۱ 8 ذو الحجة 1443 Thursday, 7 July , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 13672 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 4159 تعداد دیدگاهها : 299×
فعالیت های ۱۴۰۰ستاد اقامه نماز گیلانغرب تشریح شد
11 فروردین 1401 - 10:40
شناسه : 100436
4
توسط دبیر ستاد اقامه نماز گیلانغرب؛ منصوریان دبیر ستاد اقامه نماز گیلانغرب: وجود بیش از یکصد آیه از قرآن کریم و یک سوم از احادیث معتبر شیعی در باب نماز، نشان از اهمیت این فریضه الهی دارد.
ارسال توسط : نویسنده : حسین منصوریان منبع : روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان کرمانشاه
پ
پ

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان کرمانشاه ، حسین منصوریان   دبیر ستاد اقامه نماز شهرستان گیلانغرب عملکرد یکساله توسعه  تروج  فرهنگ  نورانی نماز در  این شهرستان  را تشریح کرد .

منصوریان  در ابتدا ضمن عرض تبریک بمناسبت اعیاد  شعبانیه ، و تشکر از همه خادمین فریضه الهی نماز گفت : وجود  بیش از یکصد آیه از قرآن کریم و یک سوم از احادیث معتبر شیعی در باب  نماز،  نشان از اهمیت این فریضه الهی دارد. لذا همگان در قبال  این واجب الهی  وظیفه ای سنگین داشته و باید به نحو احسن آن را ادا کنیم .

وی  با بیان حدیثی از پیامبر رحمت و مهربانی (ص)  که  می فرمایند : باید بیشترین دغدغۀ تو نماز باشد؛ زیرا نماز، بعد از اقرار به دین، سرآمد اسلام است ، اظهار داشت مردم مومن  این شهرستان  با وجود  مشکلات و سختیهای دوران جنگ تحمیلی و تخریب صد درصدی شهر ،  همواره در برنامه های دینی و ملی و مذهبی خصوصا امر نماز حضور فعال داشته و دارند . با این اوصاف در سال ۱۴۰۰علی رغم وجود ویروس منحوس کرو نا و محدویتهای خاص آن فعالیتهای قابل توجه ای در زمینه ترویج و توسعه فرهنگ نماز انجام شده است .

دبیر ستاد اقامه نماز اعلام کرد  مسابقات مختلفی در باب احکام ، قرائت صحیح نماز ، آموزش عملی نماز ، مسجد شناسی و … در فضای  حقیقی و مجازی ، و شبکه های اجتماعی و شبکه شاد مختص دانش آموزان برگزار و به نفرات برتر تقدیر نامه و هدایایی تقدیم شده است .

وی به پیش اجلاسهای نماز اشاره و خاطر نشان کرد تعداد سه اجلاس منطقه ای نماز با حضور مدعوین با رعایت پروتکلهای بهداشتی با برنامه های خاص آن در فضای حقیقی ومجازی و شبکه شاد آموزش و پرورش سپاه ناحیه گیلانغرب و پادگان شهید ثابت خواه برگزار و از افراد غعال در امر نماز نیز تجلیل بعمل آمدکه به لطف خدا مورد توجه قرار گرفت  .

 

منصوریان  در رابطه با فعالیتهای انجام گرفته در مساجد تصریح کرد : در سطح شهرستان ستادی با حضور روحانیون و افراد صاحب نظر تحت عنوان ستاد امور مساجد گیلانغرب تشکیل و امورات مساجد شهرستان را پیگیری می نمایند .که  کماکان در شرایط مناسب بهداشتی با رعایت پروتکلها نماز های جمعه و جماعات برگزار میگردد . وی تجلیل از فعالان و خادمان امر نماز و اذان در سطح مساجد  ، ادارات و مدارس ، تشکیل میز خدمت با حضور مسئولین ادارات در محل مسجد جامع بمنظور جوابگویی به سوالات مردم ،  پخش اذان زنده و بعضا حلقومی از طریق بلندگوی ادارات در وقت شرعی نماز های ظهر و عصر ، استقرار اکیپ های پزشکی و بهداشتی و امدادی در محل بر گزاری نماز جمعه  و نیز بعضا تست بیماری کرونا  ، تهیه و تنظیم فرم وضعیت مساجد ونماز خانه های ادارات و ار گانها و تکمیل آن بمنظور داشتن بانک اطلاعاتی مربوطه ، برگزاری جلسات قرآنی ، انجام برنامه حلقه های صالحین ، برگزاری نمازهای جمعه و جماعات ، اردو های تشویقی و آموزشی و تفریحی ، مواسات و همدلی ، کمک به افراد بی بضاعت  را از دیگر برنامه های مساجد عنوان نمود .

             

دبیر ستاد از فعالیت طلاب و روحانیت معزز در گروها و کانالها ی و شبکه شاد در باب نماز و احکام و جوابگویی شبهات ، برگزاری نشست های دینی با محوریت نماز برای دانش آموزان واولیاء در فضای حقیقی و در برنامه های آموزشگاهی در بستر فضای مجازی شاد  ، بصدا در آوردن مراسم زنگ نماز در ابتدای شروع سال تحصیلی  ، برگزاری مسابقه بزرگ صحیح خوانی نماز در سه مقطع دانش آموزی و اهداء جوائز به برگزیدگان ، حضور دانش اموزان و همکاران فرهنگی  با رعایت پروتکلهای بهداشتی در نماز جمعه ، تولید محتوای نمازی و ارسال آن به مدارس از طریق شبکه شاد ، حضور دبیر ستاد به همراه امام جمعه محترم در نمازهای ظهر و عصر ادارات در وضعیت عادی ، تجلیل از فعالان و خادمان دانش آموزی  امر نماز و اذان در سطح مدارس ، برگزاری مراسم جشن تکلیف برای دانش آموزان مکلف  بصورت متمرکز در فضای مدرسه با رعایت پرو تکلها ، و بصورت انفرادی در منزل با نظارت اولیاء  ، تشکیل جلسات هماهنگی بین دفتر امام جمعه آ آموزش و پرورش  ، ستاد اقامه نماز به منظور تامین ائمه جماعات روحانی مدارس و ادارات  را از   اهم برنامه های انجام گرفته در سطح مدارس شهرستان یاد کرد

                   

 

منصوریان  گفت ما از توان خیرین مسجد ساز ،  نسبت به تعمیر و مرمت و احداث  مساجد شهرستان ،  اختصاص مبالغ دل بخواه کارکنان ادارات خصوصا فرهنگیان از حقوق ماهیانه خود به امور مساجد شهرستان در جهت رونق بخشی این مکان مقدس استفاده کردیم .

 

وی افزود :  امسال با عنایت حق تعالی  نماز ظهر عاشورا  ، نماز در اعیاد با حضور مردم مومن و خدا جوی شهرستان با همکاری و هماهنگی در جلسات تشکیل شده با ادارات مرتبط و  با جلوه  و شکوه خاصی برگزار گردیده است .ضمن اینکه در غالب مراسمات و مناسبتها طوری برنامه ریزی شده تا پایان  آنها به نماز ظهر و عصر ختم شود .

     

منصوریان ، برگزاری جلسات فصلی شورای اقامه نماز بصورت منظم و ابلاغ مصوبات آن به ادارات جهت اجرا و همکاری آنان با ستاد در انجام فعالیتهای نمازی  و برنامه ریزی جهت اقامه نماز جماعت در ادارات با حضور ائمه جماعات روحانیو دیدار با مسئولین شهرستان  ، ارتباط مستمر با رسانه های محلی ، کانالهای تلگرامی و فضای مجازی را از  دیگر برنامه های ستاد عنوان نمود .

 

 

وی مصاحبه و  ارتباط با رسانه های محلی و استانی و کانالها و گروه های تلگرامی و فضای مجازی  به منظور انعکاس فعالیتهای  اقامه  نماز  و دیدار با مسئولین ادارات و ارگانها را از برنامه های مستمر ستاد عنوان و بر استمرار آن تاکید نمود .

دبیر ستاد استفاده از ظرفیت اردوهای کاروانهای راهیان نور و دیگر اردوهای برگزار شده در سطح شهرستان را در جهت توسعه و ترویج و تعمیق فرهنگ اقامه نماز را گامی موثر دانسته   و بر فراهم آوردن بستر مناسب جهت اقامه نماز جماعت  در اول وقت شرعی در اردو ها ی برگزار شده در سطح شهرستان تاکید کرد .

 

وی خاطر نشان کرد یکی از موضوعاتی که نباید تحت هیچ شرایطی از آن غافل شده بحت تبلیغ و ترویج فرهنگ اقامه نماز ، و جوابگویی به سوالات احکام و نماز در بین قشر عشایر عزیز و مولد می باشد که امام عزیز  ما آنها را ذخایر انقلاب نامید ، لذا در این راستا برنامه های تبلیغی ، آموزشی و فرهنگی با موضوع نماز ، جوابگویی به سوالات شرعی در بین عشایر  انجام دادیم ، برای دانش آموزان انها نیز بحث آموزش عملی نماز و صحیح خوانی نماز ، آشنایی با احکام نماز داشته ایم و در آینده نیز خواهیم داشت .

     

منصوریان ادامه داد ، در راستای پیام رهبری معظم انقلاب به اجلاس سیزدهم نماز ارزیابی عملکرد ادارات و ارگانها در خصوص اقامه نماز در دستور کار ستاد بوده ، هست و خواهد بود .  لذا در طول سال بصورت مستمر توسط دبیر ستاد و اداره راهداری و ادارات مربوطه از نماز خانه ها ی پارکها ،جایگاه های سوخت و مساجد بین راهی بازدید و بر آنها نظارت شده و در این خصوص  موارد ی تقدیر و مواردی نیز  تذکر داده شده است .زیبا سازی ، مفروش کردن ، مهر نماز ، کتب قرآن ادعیه در نماز خانه های بین راهی جهت استفاده مسافرات تدارک دیده شده است .

   

شهرستان گیلانغرب با ۲۵۸۵ کیلومتر مربع گستره، دومین شهرستان بزرگ استان کرمانشاه و ۳۲ کیلومتر مرز مشترک با عراق متشکل از دو بخش گواور و مرکزی، (شهر گیلانغرب و سرمست)۲۰۷ روستا دارد که اکنون ۱۹۷ روستای آن دارای سکنه است. اهالی این شهرستان از ایل بزرگ کلهر، دومین ایل بزرگ کشور هستند که مشتمل بر ۳۲ طایفه است. این شهرستان در طول جنگ تحمیلی بارها مورد هجوم ناجوانمردانه ارتش بعث عراق از طریق زمین و هوا قرار گرفت به طوری که در نتیجه ۱۵۰ بار بمباران هوایی، موشک باران و گلوله باران آن، تعداد ۳۰ روستا و شهر گیلانغرب به میزان صد درصد تخریب شد. ایثار، شجاعت، پایداری و استقامت مردم این دیار در مقابل تهاجم وحشیانه دشمن، تقدیم ۷۵۰ شهید والامقام، بیش از ۲۳۰۰ جانباز، ۱۳۳ آزاده سرافراز و ۱۲ هزار رزمنده با تشکیل تیپ مستقل مسلم بن عقیل از بین جوانان غیور این دیار گواه و مبین این مدعا است. حماسه مقاومت مردم این خطه در دوران دفاع مقدس باعث شد تا گیلانغرب افتخار عنوان دومین شهر مقاوم کشور را از زبان مقام معظم رهبری کسب کند مردم این خطه در دوران جنگ تحمیلی هیچ گاه شهرودیار خود را ترک نکردند و در شدید ترین وضعیت جنگی هم در حاشیه شهر و در دامنه ارتفاعات سکنی گزیدند بگونه ای که حتی نماز جمعه راهم تعطیل نکردند . این شهرستان از نواحی قدیمی استان کرمانشاه است که در نوشته های تاریخی نیز به کرات از آن نامبرده شده است. بیش از ۴۰۰ اثر تاریخی در شهرستان گیلانغرب به ثبت ملی رسیده که این نشان از قدمت این سرزمین دارد. رونق اقتصادی با تولید سالانه بیش از ۱۰۰ هزار تن محصولات دامی و کشاورزی نماینده عالی دولت در گیلانغرب گفت: این شهرستان ۴۱ هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغات دارد که نوع آب و هوا و تنوع آن در فصول سال باعث شده تا این شهرستان یکی از نقاط مستعد در بخش کشاورزی باشد به گونه ای که اکنون سالیانه ۱۰۰ هزار تن در بخش کشاورزی و دامی در این منطقه تولید می گردد شغل اصلی مردم گیلانغرب کشاورزی و دامپروری است و دلیل آن هم موقعیت خاص آب و هوایی، وجود ۴۱ هزار هکتار زمین حاصلخیز کشاورزی و باغات، چهار سد مهم، بیش از ۲۳۰ هزار راس دام سبک و سنگین و ۲۰۵ هزار هکتار مرتع و جنگل است که ۷۵ هزار هکتار آن را پوشش جنگلی تشکیل می دهد. بخش شیلات هم خوشبختانه به خوبی در حال توسعه است.  گیلانغرب دارای بیشترین ذخایر قیر طبیعی کشور این شهرستان در بخش معدنی و صنایع هم غنی است و ۷۵ درصد قیر طبیعی (بیتومین) استان که بیشترین ذخایر کشور است در این منطقه وجود دارد سی وسه واحد معدنی فعال اکنون قیر طبیعی شهرستان را استخراج و به داخل و خارج از کشور برای مصارف صنعتی صادر می کنندمیزان تولیدات معادن شهرستان اعم از قیرطبیعی، گچ و آهک سالانه بیش از ۱۶۰ هزار تن است.

یکی از اقدام های خوب نظام مقدس جمهوری اسلامی و دولت احداث بازارچه مرزی سومار و راه اندازی آن از سال ۹۴ بوده است به گونه ای که اکنون ۴۸ درصد صادرات استان از طریق این بازارچه صورت می گیرد.

در مدت فعالیت، این بازارچه علاوه بر توسعه صادرات غیرنفتی برای کشور صدها فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم را ایجاد کرده است سفرمقام معظم رهبری در مهرماه سال ۹۰ وخلق حماسه بیادماندنی مردم این دیار در استقبال از رهبر معظم انقلاب برگ زرین دیگری برتاریخ سراسر افتخار مردمان این دیار افزود گیلانغرب باوجود منابع عظیم خدادادی به علت عدم وجود کارخانجات فرآوری اتین ذخایر متاسفانه مشکل بیکاری جوانان نیز دارد که در حال حاضر با ۱۸ درصد بیکاری گریبانگیر است.

نمایی از مسجد جامع گیلانغرب زمان جنگ تحمیلی و بعد از آن

 

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.