پنج شنبه, ۱۶ تیر , ۱۴۰۱ 8 ذو الحجة 1443 Thursday, 7 July , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 13672 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 4159 تعداد دیدگاهها : 299×
فعالیت های ۱۴۰۰ ستاد اقامه نماز استان لرستان تشریح شد
21 فروردین 1401 - 15:00
شناسه : 102379
2

مدیر ستاد اقامه نماز استان لرستان و بنیاد فرهنگی حضرت مهدی (عج) استان لرستان طی گفت و گویی اهم فعالیت های مدیریتی، نظارتی و فرهنگی و آموزشی در  سال ۱۴۰۰ ستاد اقامه نماز استان لرستان  را تشریح کرد.

پ
پ

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان لرستان، حجت الاسلام والمسلمین محمد جواد چراغی  مدیر ستاد اقامه نماز استان لرستان و بنیاد فرهنگی حضرت مهدی (عج) استان لرستان طی گفت و گویی، اهم فعالیت های مدیریتی، نظارتی و فرهنگی و آموزشی در  سال ۱۴۰۰ ستاد اقامه نماز استان لرستان  را تشریح کرد.

حجت الاسلام والمسلمین چراغی گفت: فعالیت های خوبی در استان توسط ستاد اقامه نماز و ادارات دیگر انجام می گیرد و در طول سال جلسات شورای اقامه نماز شهرستان با حضور نماینده ولی فقیه در استان  و مدیران دستگاه اجرایی  و سایر اعضای شورای اقامه نماز در هر فصل به صورت مرتب برگزار می گردد و همچنین مدیران دستگاه اجرایی  هرکدام به صورت جداگانه اهمیت و اسرار نماز را در زندگی فردی و اجتماعی انسان متذکر می شوند و بر اقامه نماز جماعت اول وقت در ادارات با حضور مسئولین و مدیران را تاکید می کنند و در شورای اداری نیز به این امر مهم پرداخته می شود.

جلسات مدیریتی و نظارتی

با هدف اجرایی شدن برنامه های مصوب ابلاغی و بومی سازی برنامه های دستگاه های اجرایی، جلسات مدیریتی و نظارتی با مدیران استانی و شهرستانی به صورت هفته ای برگزار می شود که در این راستا جلساتی با مدیران اجرایی استان، حجت الاسلام والمسلمین شاهرخی نماینده ولی فقیه در استان  و ائمه جمعه شهرستان ها، استاندار استان لرستان، سرپرست آموزش و پرورش، دیدار با مدیران دستگاه اجرایی استان در جهت توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز نظیر سازمان جهادکشاورزی، سازمان مدیرت و برنامه ریزی استان و… برگزار شده است.

او با توجه به اهمیت و دستور مقام معظم رهبری نسبت به فضای مجازی در این مورد گفت: از موضوعات مورد مهم و مورد توجه ستاد اقامه نماز استان لرستان به موضوع فضای مجازی و برگزاری مسابقات کتابخوانی متنوع در بستر فضای مجازی می باشد.

مدیر ستاد استان در ادامه تشریح فعالیت های نمازی ستاد اقامه نماز گفت: یاوران نماز و ستاد اقامه نماز دو یار جدایی ناپذیر در امر نماز هستند و با همکاری هم، در فضای مجازی و همچنین حضوری به گسترش فرهنگ اقامه نماز و رفع سوالات و ایهامات رده های سنی مخلتف میپردازند.

جلسه شورای اقامه نماز استان و دستگاه های اجرایی

حجت الاسلام  والمسلمین چراغی بیان کرد: با هدف بازخوانی برنامه ها و فعالیت های مصوب، جلسات فصلی  با دبیران ستاد اقامه نماز شهرستان های استان و همچنین جلسات شورای اقامه نماز دستگاه های اجرایی برگزار گردید. همچنین قابل ذکر است که  این نشست ها  یکی از مهمترین جلسات استان می باشد و زمینه ای برای ترویج و توسعه نماز و مسائل دینی و معنوی در میان مردم این شهرستان خواهد بود.

او اظهار داشت: مهمترین بحث  رابطان اقامه نماز این است که رابطین شرح وظایف خود در خصوص نماز و اقامه نماز در دستگاه‌ ها را آگاه باشند و به کیفیت و کمیت و زمینه‌سازی اقامه نماز توجه داشته باشند

وی با بیان اینکه باید زمینه توسعه نماز را در ادارات فراهم کنیم افزود: نقش رابطین در این امر بسیار مهم می باشد، چرا که علاوه بر اجرای درست برنامه های نماز در اداره می تواند با خلاقیت خود زمینه ساز نوآوری در این برنامه ها شود و پیشنهادات و نظراتشان در جهت توسعه فرهنگ نماز موثر باشد.

برنامه های آموزشی فرهنگی و هنری و کارگاه های مجازی

وی در مورد اهمیت اجرای فعالیت های فرهنگی و هنری با موضوع نماز، خاطرنشان کرد: با مشارکت دستگاه های اجرایی، فعالیت های مختلفی از جمله مسابقات کتابخوانی با موضوع بهار مهدویت، مسابقه کتابخوانی قرآن امام مهدی(عج) و زنان، انقلاب اسلامی و مهدویت، جشنواره استانی خوشنویسی نماز، مسابقه عکاسی با موضوع نماز، کارگاه مجازی نقش والدین در تربیت نسل منتظر، برگزاری مسابقه استانی کتابخوانی نماز، جشنواره استانی پوستر نمازی، برگزاری دوره آموزشی نماز ویژه دانشجویان علوم پزشکی استان، دوره آموزشی مجازی احکام بیماران،جشنواره خوش نویسی نماز و نیایش، مسابقه کتابخوانی شهدا بهترین الگوی منتظران، کارگاه آموزشی مهدویت و ولایت مداری، جشنواره کتابخوانی رضوی، مسابقات فصلی جدول کلمات متقاطع ،مسابقه کتابخوانی ره افسانه ،مسابقه نقاشی با موضوع نماز دزپر شهرستان ازنا، همایش استانی مهدویت از دیدگاه امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، جشنواره انیمیشن و موشن گرافی نماز، مسابقه دانش آموزی اذان گویی و تصحیح قرائت نماز در فضای مجازی و شبکه شاد، جشنواره محراب و انتظار با موضوعات مهدویت ، نماز و رمضان ، ضبط کلیپ های چند دقیقه ای در شبکه شاد با موضوع پاسخ به سوالات و شبهات پرتکرار نمازی از دیگر فعالیت های ستاد اقامه نمتز استان لرستان می باشد.

نشست های دانش آموزشی

وی ادامه داد: برگزاری نشست های دانش آموزی با موضوعات شیوه های دعوت به نماز بسیار موثر است در تشویق دانش آموزان به امر نماز، لذا اینجانب به عنوان مدیر ستاد اقامه نماز از این امر مهم غفلت نکرده و در تلاش هستیم که در طول هفته حداقل چند نشست دانش آموزی در مدارس برگزار نماییم.

وی اظهار کرد: همچنین عناوین اهمیت و جایگاه نماز، روح و فلسفه نماز، آثار و برکات نماز و همچنین پاسخ به شبهات مهم نماز به بحث و بررسی گذاشته می شود و تاکنون مورد اقبال دانش آموزشی قرار گرفته است.

نظارت و ارزیابی
او در ادامه توضیح داد: نشست فصلی دبیران  اقامه نماز دستگاه های اجرایی شهرستان های استان لرستان در سالن همایش های اداره مدیریت درمان و تامین اجتماعی استان برگزار شد. در این نشست  مدیر ستاد اقامه نماز و بنیاد مهدویت (عج) استان لرستان برنامه‌های فرهنگی و آموزش سال ۱۴۰۱ به همراه شیوه نامه اجرایی برنامه‌های مذکور ارائه شد و در خصوص برنامه ها بحث و تبادل نظر گردید. همچنین کارشناس ارزیابی استان گزارشی در خصوص تعداد ادارات استان که توانسته بودند اطلاعات و گزارش برنامه‌های توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز در سامانه سجاده را بارگذاری نمایند ارائه نمود و نحوه نظارت و بررسی گزارشات و مستندات ادارات شهرستان در سامانه سجاده مطالبی را بیان کردند.
 همچنین قابل ذکر است که  کارشناس نظارت و ارزیابی ستاد اقامه نماز استان لرستان از نمازخانه های دستگاه های اجرایی به صورت پیوسته بازدید به عمل آورد.
او ادامه داد: نشست فصلی دبیران شهرستان  ستاد های اقامه نماز استان لرستان با حضور حجت الاسلام چراغی مدیر ستاد اقامه نماز استان لرستان ،حجت الاسلام والمسلمین حسینی امام جمعه شهرستان بروجرد با هدف گزارشی از عملکرد فعالیت های دبیران اقامه نماز شهرستان های استان و چگونگی اجرا نمودن برنامه های در مابقی سال جاری در دفتر امام جمعه شهرستان بروجرد برگزار شد.

خیرین مسجد ساز

او در ادامه بیان کرد: بحث ساخت مسجد در مناطق محروم توسط خیرین مسجد ساز ازجمله کارهای ستاد اقامه نماز در سال های اخیر می باشد در همین راستا دریافت نامه های متعدد و بازدید از مساجد در دست ساخت در نقاط مختلف استان نظیر مسجد امام رضا (ع) روستای سراب ملکی شهرستان بیرانشهر،  مسجد حضرت امام جعفر صادق روستای پاهلت، افتتاح دو نمازخانه در مدارس شهرستان بروجرد و اشترین ان، مسجد امام حسین(ع) روستای چم مهر از توابع پلدختر، مسجد سلمان فارسی شهرستان خرم آباد، مسجد قمر بنی هاشم روستای کمالوند پروانه، از جمله فعالیت های این ستاد می باشد.

دیدار با اصحاب رسانه

وی تصریح کرد: رسانه‌ها با ستاد اقامه نماز استان لرستان را در راستای پیشبرد اهداف توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز  همکاریبسیار مناسبی در سال ۱۴۰۰ داشته اند.

برگزاری جشن تکلیف

مدیر ستاد اقامه نماز استان لرستان اظهار داشت: برنامه های فرهنگی و تبلیغی نماز در بین خانواده کارکنان، یکی از اهداف و برنامه های تدوین شده می باشد که برگزاری جشن های تکلیف نیز از جمله همین اهداف بوده است.

وی در ادامه تشویق فرزندان به نماز را یکی از مهمترین دغدغه های خانواده ها دانست و ادامه داد: اگر بخواهیم جامعه ای دوست دار نماز تربیت کنیم باید ابتدا این امر از خانواده ها شروع شود تا در ادامه رشد و شکوفایی هر چه بیشتر نماز را در فرزندان خود مشاهده نماییم.

او در پایان گفت: امیدوارم برگزاری جشن تکلیف به‌عنوان یک سنت حسنه در سطح ادارات و سازمان‌ ها گسترش بیشتری یابد، چرا که سبب جذب بیشتر فرزندان به امور دینی و ایجاد شوق به مسائل معنوی در نوجوانان می ‎شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.