یکشنبه, ۵ تیر , ۱۴۰۱ 27 ذو القعدة 1443 Sunday, 26 June , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 13537 تعداد نوشته های امروز : 14 تعداد اعضا : 4153 تعداد دیدگاهها : 299×
عملکرد سه ماهه اول ۱۴۰۱ ستاد اقامه نماز استان البرز تشریح شد
01 تیر 1401 - 11:20
شناسه : 110328
1
توسط مدیر ستاد اقامه نماز البرز؛ اهم فعالیت های مدیریتی- تهمیدی، برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی، فرهنگی و آموزشی و روابط عمومی در سه ماه اول سال 1401 تشریح شد.
پ
پ

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز البرز، حجت الاسلام و المسلمین مرادی، مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز در گفت و گویی با روابط عمومی این ستاد به تشریح اهم فعالیت های این دستگاه در امور مدیریتی- تهمیدی، برنامه‌ ریزی، نظارت و ارزیابی، فرهنگی و آموزشی و روابط عمومی در سه ماه اول سال ۱۴۰۱ پرداخت.

مرادی در ابتدا به تشریح فعالیت های مدیریتی- تهمیدی پرداخت و گفت: برای اجرای برنامه ها، ظرفیت هر یک از سازمان ها و نهاد ها باید به درستی شناسایی شود.

برگزاری جلسه هم اندیشی دبیران اقامه نماز دستگاه های اجرایی

حجت‌ الاسلام ابوالفضل مرادی، مدیر ستاد اقامه نماز البرز در جلسه دبیران ستاد اقامه نماز استان که در سالن همایش‌ های افق امامزاده طاهر(ع) کرج برگزار شد، اظهار کرد: رفتار ما از افکار ما نشات می‌گیرد بنابراین هرچقدر بتوانیم افکار مردم را به سمت درستی و کار صحیح هدایت کنیم جامعه‌ ای سالم‌تر خواهیم داشت.

این مسئول بیان کرد: امسال برای ترویج نماز و تربیت عبادی بین دانش‌ آموزان ۱۰ موشن‌گرافی توسط این اداره تهیه شد که از صدا و سیما پخش شد.

مرادی در ادامه به موضوع ارزیابی ادارات در بحث اقامه نماز اشاره کرد و گفت: ما به تلاش دستگاه‌ها برای ترویج اقامه نماز توجه می‌کنیم و نظارت از نمازخانه‌ها به طور مدون در دستور کار ما قرار دارد.

مدیر ستاد اقامه نماز البرز به ضرورت بارگذاری اقدامات انجام شده برای ترویج فرهنگ اقامه نماز در سامانه سجاده تاکید کرد و افزود: دبیران ستاد اقامه نماز حتما باید اقدامات خود را در این سامانه بارگذاری کنند.

وی خطاب به دبیران گفت: برای ترویج نماز در جامعه وقت بگذارید. گاهی کوچکترین کار برای نماز بزرگترین نتیجه‌ها را می‌دهد.

این مدیر در پایان گفت: نماز خوب حال افراد را خوب می‌کند به شرط اینکه دائمی باشد، جوانی در زندگی حالش خوب بوده و از پوچی و نا امیدی رهایی و نجات پیدا می‌کند که اهل نماز باشد.

جلسه شورای اقامه نماز استان البرز در سال ۱۴۰۱ برگزار شد

اولین جلسه شورای اقامه نماز استان در سال ۱۴۰۱ با حضور عبداللهی استاندار، حجت الاسلام والمسلمین مرادی مدیر ستاد اقامه نماز، حدادپور معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری و مدیران دستگاه های اجرایی با موضوعات، برگزاری جلسات شورای اقامه نماز در شهرستان ها، مجمع خیرین مسجد ساز، رسیدگی به وضعیت مساجد بین راهی و تشکیل کمیته برگزاری جشنواره فجر تا فجر در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد.

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز گفت: از مصوبات اخذ شده در رابطه با موضوع شورای اقامه نماز شهرستان ها این است که، فرماندار ها موظف هستند ساختمانی را جهت امور اداری دبیران ستاد اقامه نماز در شهرستان ها فراهم کنند و احکام تمامی فرمانداران تنظیم و ابلاغ گردد.

در رابطه با موضوع خیرین مسجد ساز مصوب گردید، جلسه ای با حضور استاندار و خیرین مسجدسازبه ترتیب برگزار گردد، همچنین پنج مسجد محوری استان با همکاری اداره اوقاف و امور خیریه جانمایی گردد و با پیگیری مدیر راه و شهرسازی در مسکن مهر چهار باغ و ماهدشت زمین رایگان جهت احداث مسجد قرار گیرد.

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز اظهار کرد: با پیگیری های صورت گرفته توسط استاندار البرز، وضعیت ۳ مسجد تعیین و مشکلات موجود نیز بر طرف شد.

حجت الاسلام والمسلمین مرادی در رابطه با برگزاری جشنواره فجر تا فجر گفت: این جشنواره  علمی، پژوهشی، فرهنگی و ادبی با محوریت نماز برگزار می گردد.

در رابطه با این جشنواره مقرر گردید، احکام مربوط به اعضای کمیته جشنواره فجر تا فجر توسط استاندار صادرگردد؛ همچنین مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز، از تشکیل سه کمیته پشتیبانی، علمی و پژوهشی و اطلاع رسانی برای این جشنواره خبر داد.

دیگر مصوبات این جلسه به شرح ذیل می باشد:

بعد از صدور حکم توسط استاندار، ستاد اقامه نماز جلسه ای را با حضور مسئولین سپاه، اداره اوقاف و امور خیریه، سازمان تبلیغات اسلامی، شهرداری، بنیاد مسکن و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در استانداری برگزارنماید؛ مقرر شد سند راهبردی ۲۰ ساله با تیم جدید تکمیل شود و شهرداری بودجه نشست های تخصصی و آموزشی برای روحانیون ادارات و مساجد را پرداخت نماید.

جلسه شورای اقامه نماز استانداری و فرمانداری برگزارشد

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز گفت: اولین جلسه شورای اقامه نماز استانداری و فرمانداری البرز در سال جاری، در راستای موضوع بررسی مصوبات سال ۱۴۰۱-۱۴۰۲ و نظارت از وضعیت اقامه نماز، در فرمانداری کرج برگزار شد.

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز گفت: با انتخاب دبیر اقامه نماز در فرمانداری، می توان برای پیگیری مصوبات و اجرای دقیق آنها در پیشبرد اهداف اقدام نمود.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین مرادی با بیان اینکه مسئله سند تحول و راهبردی یکی از موضوعات قابل توجه است اظهار کرد: در این راستا باید کارگروهی به اهتمام فرماندار کرج با چشم انداز و رسالت های ستاد اقامه نماز شکل بگیرد.

این مدیر ابراز کرد: برای اهتمام به توسعه و ترویج فرهنگ نماز، گروهی به صورت هفتگی و با حضور فرماندار، برای بازدید از وضعیت نمازخانه ها در ادارات تشکیل گردد.

حجت الاسلام والمسلمین مرادی در رابطه با برگزاری جشنواره فجر تا فجر گفت: این جشنواره علمی، پژوهشی، فرهنگی و ادبی با محوریت نماز برگزار می گردد و متشکل از سه کمیته پشتیبانی، علمی و پژوهشی و اطلاع رسانی است.

در این راستا مقرر شد جلسه ای برای تشکیل کمیته های این جشنواره با حضور حداد پور معاون توسعه و مدیریت منابع استانداری، در ستاد اقامه نماز استان تشکیل گردد.

همچنین با درخواست مدیر ستاد اقامه نماز و موافقت فرماندار، یکی از مساجد بین راهی جهت نگهداری و اقامه نماز به حجت الاسلام والمسلمین حسین زاده که عضو هیات امناء مسجد می باشند واگذار گردید.

تقدیر از مدیر ستاد اقامه نماز توسط استاندار البرز

جلسه تجلیل و تقدیر از عوامل اجرایی، بابت برگزاری برنامه های ملی و فرهنگی در  ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی، با حضور عبدالهی استاندار البرز در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین مرادی مدیر ستاد اقامه نماز ضمن قدردانی از فعالیت های انجام شده بیان کرد: با همکاری های صورت گرفته میان ستاد اقامه نماز و استانداری، فعالیت های قابل توجهی در ایام الله دهه فجر صورت پذیرفت.

وی افزود: حضور مردم در راهپیمایی حماسی ۲۲ بهمن ماه ، نشانگر وحدت انقلاب شکوهمند اسلامی و حمایت همه جانبه از نظام و انقلاب است.

در همین راستا استاندار البرز، برای فعالیت های صورت گرفته، در بزرگداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، از مدیر ستاد اقامه نماز، تقدیر و تشکر نمود.

دومین جلسه شورای اقامه نماز اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزارشد

حجت الاسلام والمسلمین مرادی، مصوبات این جلسه را تشریح کرد که موارد ذیل می باشد:

۱- با توجه به اهمیت اجرای طرح بومی سازی برنامه‌های ترویج فرهنگ اقامه نماز در استان، در این جلسه مقرر گردید، ادارات خارج از طرح های تفاهم نامه مذکور برنامه های خود را با حضور نماینده ستاد اقامه نماز در جلسه ای اجرایی نمایند.

۲- در راستای اجرای برنامه ها و بند های تفاهم نامه ستاد اقامه نماز، ادارات استان باید نسبت به بارگزاری مستندات اعم از مکاتبات، عکس و فیلم در سامانه سجاده اقدام کنند.

۳-  برگزاری برنامه های فرهنگی نماز در بین خانواده کارکنان، یکی از اهداف و برنامه های ستاد اقامه نماز می باشد؛ در این راستا جشن تکلیف فرزندان نومکلف ادارات به صورت تجمیعی برگزار می گردد.

۴-  ادارات موظف هستند که در خصوص اجرای شاخص های عفاف و حجاب که از سوی ستاد امر به معروف  و نهی از منکر ابلاغ شده، اقدامات لازم را انجام دهند.

۵- شورای اقامه نماز باید طبق شیوه نامه های ابلاغی تشکیل گردد و نتیجه اقدامات جهت ارائه گزارش به شورای فرهنگی وزارتخانه این اداره ارسال گردد.

برگزاری جلسه هماهنگی و برنامه ریزی برای برگزاری شورای اقامه نماز در شهرستان های استان البرز

حجت الاسلام والمسلمین مرادی در ارتباط با اهداف و راهبردهای ستاد اقامه نماز، برای تشکیل شورای اقامه نماز گفت: درخواست ستاد اقامه نماز استان، اهتمام به تشکیل شورای اقامه نماز شهرستان های تابعه، با توجه به تاکید قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور سید احمد زرهانی نسبت به این امر می باشد.

مرادی در ادامه گفت: امید است با تشکیل شورای اقامه نماز در شهرستان ها، شاهد مشارکت دستگاه های اجرایی در فرایند اجرای برنامه های ترویج و توسعه فرهنگ نماز باشیم.

مدیر ستاد اقامه نماز بیان کرد: از دیگر برنامه های ستاد اقامه نماز، تعیین وضعیت و ساماندهی مساجد و نمازخانه‌ های بین‌ راهی می باشد.

وی افزود: توسعه و تجهیز مجتمع های خدماتی، رفاهی و نمازخانه های بین راهی باید مورد توجه متولیان امر باشد.

برگزاری جلسات شورای اقامه نماز در شهرستان نظرآباد با هدف توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز

حجت الاسلام والمسلمین مرادی ضمن اشاره به اهمیت برگزاری شورای اقامه نماز گفت: برگزاری جلسات شورای اقامه نماز به صورت فصلی در شهرستان ها از اهم برنامه های ستاد اقامه نماز می باشد.

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز افزود: امید است با بهرمندی از توان و ظرفیت  های بالای شهرستان نظرآباد و همفکری با صاحب نظران ، به هدف توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نمازدست یابیم.

وی تصریح کرد: برگزاری جلسات شورای اقامه نماز به صورت فصلی، این فرصت را فراهم می کند تا از تمامی ظرفیت های دستگاه های اجرایی در پیشبرد اهداف استفاده شود.

مرادی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت و جایگاه موضوع نماز، مسئولین باید نسبت به بهره گیری از همه ظرفیت ها و امکانات موجود در جهت ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز و اجرای توافق نامه ارزیابی عملکرد، اهتمام ویژه ای داشته باشند.

اهتمام به تشکیل شورای اقامه نماز شهرستان فردیس کرج

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز خاطرنشان کرد: پیرو نامه معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری به فرمانداران، جهت  تشکیل شورای اقامه نماز در شهرستان ها، جلساتی با فرماندار تشکیل شد و این موضوع با استقبال خوب و قول مساعدت برای همکاری قرار گرفت.

وی افزود: همچنین با پیگیری های صورت گرفته، مقرر شد جلسات شورای اقامه نماز، شهرستان ها فصلی یکبار تشکیل گردد.

حجت الاسلام والمسلمین مرادی تصریح کرد: با توجه به اهمیت و جایگاه موضوع نماز، مسئولین باید نسبت به بهره گیری از همه ظرفیت ها و امکانات موجود در جهت ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز و اجرای توافق نامه ارزیابی عملکرد، اهتمام ویژه ای داشته باشند.

برگزاری نشست هم اندیشی مشترک برای تشکیل هر چه بهتر شورای اقامه نماز شهرستان فردیس

حجت الاسلام والمسلمین مرادی بیان کرد: در این نشست اقدام ها و برنامه ریزی های لازم برای توسعه و ترویج فرهنگ نماز قبل از برگزاری شورای اقامه نماز شهرستان فردیس مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: مجموعه مطالب و دیدگاه‌هایی که در چنین نشست‌هایی مطرح می‌شود، برای هماهنگی با ستاد اقامه نماز و همچنین تبیین ضرورت های لازم موثر است.

مرادی اظهار کرد: اهتمام به برگزاری جلسات شورای اقامه نماز از مهم ترین برنامه های ستاد اقامه نماز می باشد.

وی تصریح کرد: امید است با همکاری همه ی مسئولین، برگزاری جلسات شورای اقامه نماز در دستگاه های اجرایی استان به نتیجه‌ی مطلوب برسند و در ترویج فرهنگ اقامه نماز نقش موثری داشته باشد.

در ادامه جلسه شرح وظایف و مصوبات پیشنهادی دبیر اقامه نماز شهرستان فردیس مورد بررسی قرار گرفت تا مباحث پیش بینی شده و برنامه ریزی های صورت گرفته به صورت هدفمند اجرا شود.

برگزاری جلسه شورای اقامه نماز شهرستان فردیس در فرمانداری

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز ضمن اشاره به اهمیت تجهیز نمازخانه های ادارات در شهرستان فردیس گفت: نمازخانه ها و مساجد یکی از اصلی ترین نهاد فرهنگی نظام اسلامی می باشد و کلیه دستگاه های متولی باید نسبت به تجهیز نمازخانه ها اهتمام ویژه ای داشته باشند.

مرادی اظهار کرد: اساس و مبنای یک جامعه اسلامی عبودیت، بندگی و اقامه نماز است ؛ در این راستا برگزاری دوره های آموزش «تربیت مربی نماز» ویژه طلاب حوزه علمیه خواهران و برادران، معاونین پرورشی، معلمین دینی و قرآنی از برنامه های ستاد اقامه نماز می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین مرادی، کیفیت بهتر کار و خروجی مناسب آن را نتیجه توجه به نماز دانست و گفت: با هماهنگی های صورت گرفته توسط اداره صنعت و معدن و دبیر ستاد اقامه نماز شهرستان فردیس، برای راه اندازی اقامه نماز جماعت درشرکت های خصوصی سیمین دشت جلسه ای پیش بینی شد.

وی در ادامه ابراز کرد: از دیگر مصوبات این جلسه، نصب دستگاه خودکار پخش اذان در میادین، برگزاری نماز جماعت ظهر در کلیه بوستان های شهرستان فردیس با کمک پایگاه های بسیج، پرداخت  هزینه نشست با دانش آموزان و اولیاء آنها توسط سازمان فرهنگی شهرداری و اقامه نماز جماعت ظهر در پارک فدک با همکاری شهرداری مشکین دشت بود.

مرادی تصریح کرد: همچنین در جلسه شورای اقامه نماز مصوب شد که اداره تبلیغات اسلامی با همکاری هیات امنای حسینیه ها، نسبت به اقامه نماز جماعت اقدام کنند.

دیدار دبیر ستاد اقامه نماز با فرماندار شهرتان نظرآباد در جهت برگزاری جلسه شورای اقامه نماز

حجت االاسلام مرادی بیان کرد: تشکیل جلسات شورای اقامه نماز، به صورت منظم و برنامه ریزی شده در شهرستان از اهمیت ویژه ای برخودار است؛ برگزرای این جلسات موجب بکارگیری تمام ظرفیت‌ های موجود برای پیشبرد اهداف در دستگاه های اجرایی می شود.

وی خاطرنشان کرد: اهتمام به اقامه نماز اول وقت، باید از اولویت های اساسی افراد در دستگاه های اجرایی شهرستان باشد.

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز اظهارکرد: با توجه به ظرفیت های گسترده ای که در شهرستان نظرآباد وجود دارد، تعامل و همکاری با ستاد اقامه نمازدر جهت پیشبرد اهداف فرهنگی و استفاده از پتانسیل های موجود ضروری است.

نخستین جلسه فصلی شورای منطقه یک ستاد اقامه نماز برگزار شد 

در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین مرادی بیان کرد: با توجه به اهمیت و جایگاه موضوع نماز، مسئولین باید نسبت به بهره گیری از تمام ظرفیت ها و امکانات موجود در جهت ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز، توجه ویژه ای داشته باشند.

این مدیر در رابطه با برگزاری جلسات شورای اقامه نماز گفت: اهتمام به تشکیل شورای اقامه نماز در استان و شهرستان ها، از مهم ترین و اساسی ترین برنامه های ستاد اقامه نماز استان البرز بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین مرادی اظهار کرد: در این نشست، پیرامون راهکارهای عملکرد مطلوب استانی درخصوص برگزاری جشنواره سراسری علمی، پژوهشی، فرهنگی، هنری و ادبی نماز (فجرتافجر) به تبادل نظر پرداخته شد.

وی افزود: با همکاری ستاد اقامه نماز و استانداری البرز، کمیته های اجرایی این جشنواره برای هر چه بهتر برگزار شدن آن تشکیل شده است.

مرادی گفت: با برنامه ریزی های انجام شده، در رابطه با موضوعات (برگزاری جلسات شورای اقامه نماز، مجمع خیرین مسجد ساز، رسیدگی به وضعیت مساجد بین راهی و تشکیل کمیته برگزاری جشنواره فجر تا فجر) مصوبات خوب و قابل قبولی در استان البرز صورت پذیرفت.

وی تصریح کرد: مجموعه مطالب و دیدگاه‌ هایی که در نشست‌ های قبل از شورای اقامه نماز مطرح می‌شود، برای هماهنگی با ستاد اقامه نماز،هم افزایی و رسیدن به نتیجه مطلوب موثر است.

مرادی اظهار کرد: همچنین در این جلسه در خصوص راه های عملیاتی کردن بخشنامه ۱۵ ماده ای وزیر کشور در امر اقامه نماز با عنوان وظایف و ماموریت های استانداران در جهت ترویج و توسعه فرهنگ نورانی نماز و تدوین سند راهبردی نماز استان ها براساس سند تحول ستاد اقامه نماز در افق ۱۴۰۱ لغایت ۱۴۰۲  نیز گفت و گو شد.

برنامه ریزی برای اجرایی کردن مصوبات شورای اقامه نماز

در نشستی مشترک حجت الاسلام والمسلمین مرادی برای تعامل با اداره کل اوقاف و امور خیریه، امور ذیل را مطرح کرد:

۱- در راستای اجرایی شدن مصوبات شورای اقامه نماز ، پروژه احداث مسجد جامع در منطقه ی گلشهر کرج توسط اداره کل اوقاف آغاز شده است.

۲- در این نشست مصوب شد، دورهای آموزشی نماز ومهارت افزایی برای روحانیون بقاع متبرکه برگزار گردد تا برای تبلیغ به مدارس  اعزام شوند.

۳-  با توجه به اهمیت «جهاد تبیین» در اندیشه ی رهبر انقلاب اسلامی، مقرر گردید اشاعه این موضوع در استان با همکاری ستاد اقامه نماز، امور مساجد و اداره کل اوقاف و امور خیریه صورت پذیرد.

۴- برنامه‌های معنوی و فرهنگی به صورت نوین در بقاع متبرکه استان برگزار می شود.

هم افزایی میان ستاد اقامه نماز و سازمان تبلیغات اسلامی برای برپایی نماز جماعت در ادارات استان

حجت الاسلام والمسلمین مرادی بیان کرد: در این نشست در رابطه با اعزام امام جماعت به دستگاه های اجرایی  و همچنین ساماندهی درخصوص پرداخت حق الزحمه ائمه جماعات به تبادل نظر پرداخته شد.

مرادی در رابطه با اهمیت اقامه نماز گفت: توجه به فرایض دینی ازجمله نماز، زمینه‌ساز رشد و کمال است و فراهم کردن بستر لازم در جهت ترویج فرهنگ اقامه نماز از وظایف تمامی مسئولین، کارکنان نهادها و ادارات می‌ باشد که باید به آن توجه جدی شود.

این مدیر خاطرنشان کرد: در این راستا با همکاری و استفاده از ظرفیت های موجود و همچنین برگزاری جلسات مستمر، می توان در بحث اعزام روحانی و اهتمام به اقامه نماز در ادارات فعالیت های قابل توجهی انجام داد.

پیگیری مصوبات شورای اقامه نماز و ساخت مسجد به فاصله هر ۵۰ کیلومتر در دیدار با مدیر کل اداره راه و شهرسازی

حجت الاسلام والمسلمین مرادی با بیان کرد: با توجه به مذاکرات صورت گرفته میان حجت الاسلام والمسلمین قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز و رستمی وزیر راه و شهرسازی مبنی بر ساخت مساجد بین راهی در تمامی محورهای مواصلاتی پرتردد به فاصله ۵۰ کیلومتر، با همکاری اداره کل راه شهرسازی استان و ستاد اقامه نماز این امر تحقق می یابد.

این مدیر تصریح کرد: شناسایی مسیر ها و جانمایی برای ساخت مسجد توسط ستاد اقامه نماز صورت می پذیرد.

وی افزود: پیرو مصوبات شورای اقامه نماز استان، مقرر گردید جانمایی برای احداث ۵ مسجدجامع، در مسکن مهر چهارباغ و ماهدشت صورت پذیرد.

در ادامه مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز گفت: استفاده از ظرفیت های دستگاه های اجرایی و تعامل مستمر با ستاد اقامه نماز استان می تواند نقش مهمی در پیشبرد اهداف شورای اقامه نماز ایفاد کند.

حجت الاسلام والمسلمین مرادی اظهار کرد: در بخش فرهنگی نیز مصوب گردید مسابقه ای با موضوع نماز برای خانواده و کارکنان اداره کل راه و شهرسازی از موشن گرافی های ساخته شده ستاد اقامه نماز برگزار شود.

دیدار مدیر ستاد اقامه نماز با مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز

جت الاسلام والمسلمین مرادی ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان بیان کرد: با توجه به بازگشایی مدارس و اهمیت آموزش و پرورش در بحث ترویج و توسعه فرهنگ نماز، ستاد اقامه نماز استان این آمادگی را دارد تا با بهره گیری از ظرفیت های مرکز تخصصی نماز، دروه های آموزشی را ویژه دبیران و معاونین پرورشی برگزارکند.

حجت الاسلام والمسلمین مرادی در رابطه با تشکیل هیات اندیشه ورز گفت: با برگزاری جلسات هیات اندیشه ورز به صورت ماهانه و مستمر در استان، می توان در مباحث نخبه پروری و معارف اسلامی اقدامات موثری برای اعمال سیاست های کلان فرهنگی انجام داد.

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز بیان کرد: در بحث نظارت و ارزیابی، ستاد اقامه نماز آمادگی همکاری و تعامل مستمر با آموزش و پرورش جهت انجام مصوبات توافق نامه دو ساله ۱۴۰۰-۱۴۰۱ را دارد.

وی با اشاره به ضرورت توجه به بحث نماز در آموزش و پرورش گفت: امید است با اجرای دقیق برنامه ها، شاهد توسعه فرهنگ نماز در مدارس و آموزش و پرورش باشیم.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین مرادی گفت: یکی از مواردی که در تفاهم نامه تنظیم شده میان ستاد اقامه نماز و آموزش و پرورش قید شده است، برگزاری دروه های آموزشی ویژه معلمین و مدیران می باشد.

در این جلسه مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز، از معاون پژوهشی و فرهنگی این اداره درخواست تشکیل هیات اندیشه ورز با حضور رئیس انجمن اسلامی، معاون تبلیغ حوزه علمیه و معاون فرهنگی دانشگاه را داشت.

تجلیل و تکریم از معلمین در سی و هشتمین یادواره استاد شهید مطهری

حجت الاسلام والمسلمین مرادی بیان کرد: معلمان یکی از ارکان اساسی و تاثیرگذار در تربیت شخصیت نسل نوجوان و جوان کشور هستند و تلاش و زحمات این قشر فرهیخته، شایسته تجلیل و تقدیر است.

وی افزود: سبک زندگی شهید مطهری و آثار فاخر این استاد فرهیخته، می تواند بهترین شاخص و الگو برای اساتید و معلمان باشد.

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز اظهارکرد: در اجرای برنامه‌ های بزرگداشت مقام معلم باید نقش ویژه آموزش و پرورش در جامعه تبیین شود و سایر نهادها و دستگاه‌های استان نیز در برگزاری بزرگداشت مقام معلم تعامل و مشارکت داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین مرادی با تاکید بر اینکه جهاد تبیین از وظایف مهم فرهنگیان و معلمان است گفت: با توجه به اینکه رهبر انقلاب اسلامی جهاد تبیین را در جامعه مهم دانسته اند، مهم ترین وظیفه ی معلمین و مربیان تربیتی اجرای آن می باشد و  در این راستا تعامل و همکاری سایر دستگاه ها با آموزش و پرورش لازم است.

برگزاری جلسات تفسیر آیات نورانی قرآن کریم در مساجد استان البرز

مدیر ستاد اقامه نماز البرز با اشاره به همکاری با ستاد تفسیر قرآن استان، گفت: با همکاری برخی دستگاه‌ها و چند مسجد جامع در کرج و رجایی‌شهر و مسجد رسول اکرم(ص)، ظهرها بعد از نماز تفسیر کوتاهی از قرآن کریم به مخاطبان ارائه می‌شود.

برگزاری نشست خبری مدیر ستاد اقامه نماز با اصحاب رسانه

حجت‌الاسلام ابوالفضل مرادی، مدیر ستاد اقامه نماز البرز، در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار کرد: هر سال، چهار شورای اقامه نماز در استان تشکیل می‌شود که در فصل اول سال، اولین شورای اقامه نماز تشکیل شد و ما هر سه ماه یک بار گزارشی از فعالیت‌های این شورا به ستاد اقامه نماز کشور ارسال می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۲۰ دستگاه عضو شورای ستاد اقامه نماز البرز هستند، افزود: برنامه‌ها با هم‌افزایی بین شوراهای اقامه‌ نماز شهرستان‌ها و دستگاه‌های اجرایی برگزار می‌شود.

مدیر ستاد اقامه نماز البرز با بیان اینکه یکی از رویکردهای مهم ستاد اقامه نماز آشنایی نوجوانان و جوانان با معارف دینی است، گفت: در این راستا تعامل خوبی با آموزش و پرورش برای جذب این جامعه هدف به نماز شده است.

مرادی یکی دیگر از برنامه‌های ستاد اقامه نماز را تعامل با ادارات، نهادها و دستگاه‌ها دانست و افزود: در همین راستا، روز ۱۵ خردادماه برنامه مشترکی با سایر دستگاه‌ها داشتیم و سرود سلام فرمانده نیز اجرا شد.

وی تهیه کلیپ از خانواده شهدای مدافع حرم را یکی دیگر از برنامه‌های این ستاد برشمرد و گفت: در این کلیپ با فرزندان شهدا در خصوص اهتمام به نماز صحبت شده است که در فضای مجازی نیز پخش شد.

این مسئول تهیه موشن‌گرافی را از دیگر برنامه‌های ستاد معرفی کرد و ادامه داد: در راستای پاسخ به شبهات نماز دانش‌آموزان و دانشجویان، ۱۰ موشن با محوریت سؤال «چرا نماز؟» تهیه شده و با همکاری شهرداری منطقه هشت و ستاد اقامه نماز در کل سیمای کشور پخش شده است. همچنین از این موشن‌ها، مسابقاتی طراحی شده و در قالب حدود دو هزار سی دی به دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی ارسال شد.

وی به یکی از مهمترین برنامه‌های ستاد اقامه نماز در ادامه اشاره کرد و گفت: برنامه فجر تا فجر از دهه فجر سال گذشته آغاز شده و تا دهه فجر امسال ادامه دارد. بخش علمی و پژوهشی، فرهنگی و ادبی و هنری با محوریت نماز از جمله بخش‌های این جشنواره است و متقاضیان می‌توانند به ترتیب در هر بخش به ارائه آثار علمی خود چون پایان‌نامه و آثار هنری چون کلیپ، پادکست، موشن، پویانمایی و خط و نقاشی و در بخش ادبی شعر، داستان، قصه، نمایشنامه و فیلمنامه بپردازند.

وی با بیان اینکه جشنواره فجر تا فجر در استان‌ها در سه کمیته پیگیری می‌شود، توضیح داد: در کمیته علمی و پژوهشی؛ دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه اتاق فکر تشکیل می‌دهند و در کمیته اطلاع‌رسانی؛ صداوسیما، اداره ارشاد و شهرداری‌ها همکاری دارند و در کمیته پشتیبانی؛ سازمان برنامه‌ریزی استان، اصناف و شهرداری‌‌ها کار را پیش می‌برند.

مرادی با اشاره به همکاری ستاد اقامه نماز با دو دستگاه مهم آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها و خصوصا دانشگاه فرهنگیان، گفت: توجه ستاد اقامه نماز بر دانشگاه فرهنگیان به این علت است که فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در تربیت فرزندان ما تأثیرگذار هستند و هر چه تعامل ما با این دستگاه‌ها بهتر شود، خروجی مطلوب‌تر خواهد بود.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین ستاد اقامه نماز و وزارت راه و شهرسازی برای احداث نمازخانه در راه‌های مواصلاتی کشور، بیان کرد: در همین راستا، نمازخانه‌های بین راهی در فاصله ۵۰ کیلومتر با یکدیگر احداث می‌شوند و در حال حاضر هشت نمازخانه بین راهی تحت نظارت ما در البرز وجود دارد که براساس همین تفاهم‌نامه این اماکن در سال جاری در اماکن دارای ترافیک افزایش می‌یابند.

مدیر ستاد اقامه نماز البرز به سرکشی این ستاد از مجتمع‌های رفاهی بین راهی اشاره کرد و گفت: تقریبا هر ماه یک بار، گروهی متشکل از ستاد اقامه نماز، شرکت نفت، سازمان گردشگری به این مراکز برای بررسی وضعیت نمازخانه‌ها اعزام می‌شوند.

مرادی در پایان با اشاره به مصوبه مهم شورای اقامه نماز در فصل اول این شورا، بیان کرد: با همکاری استانداری و مجمع خیرین مسجدساز، خیرینی شناسایی شدند تا پنج مسجد جامع مجهز به مدرسه و درمانگاه در البرز ساخته شوند.

در ادامه مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز به تشریح فعالیت های انجام شده در حوزه برنامه‌ ریزی، نظارت و ارزیابی پرداخت.

بازدید از نمازخانه سازمان ملی استاندارد کشور

حجت الاسلام والمسلمین مرادی ضمن اشاره به اهمیت اقامه نماز در ادارات گفت: همه ی مسئولین باید نسبت به اقامه نماز جماعت درادارات و دستگاه‌ها ، همچنین تجهیز نمازخانه ها اهتمام ویژه ای داشته باشند.

مدیر ستاد اقامه نمازاستان البرز، رسیدن به نقطه مطلوب در امر مسجد و نماز را هدف متعالی و بزرگی دانست که رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام‌های مختلف و بیانیه‌ها همواره خواهان ارتقا و تعالی آن بوده‌اند.

وی افزود: با توجه به اینکه سازمان ملی استاندارد، تنها دستگاه ملی و حاکمیتی در استان البرز می باشد و ظرفیت های خوبی را به لحاظ منابع انسانی و فضای نمازخانه دارد، با برسی های صورت گرفته ، راهکار ها و الزامات موجود در جهت تبدیل نمازخانه این سازمان به مسجد ارائه گردید.

ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی در سامانه سجاده

حجت الاسلام والمسلمین مرادی مدیر ستاد اقامه نماز در این جلسه ضمن آروزی علو درجات برای همکاران درگذشته گفت: گسترش و تعمیق فرهنگ نورانی نماز در دستگاه های اجرایی یک وظیفه همگانی است و لازمه این امر، تعامل و هم افزایی همه دستگاه های اجرایی در این راستا است.

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز در ادامه با  بیان اینکه نظارت و ارزیابی برای ارتقاء عملکرد دستگاه ها ضرورت دارد ادامه داد: نظارت و ارزیابی دستگاه‌ های اجرایی باعث شناسایی قوت وضعف دستگاه ها  و همچنین  ارتقاء عملکرد می شود.

وی افزود: با توجه به شرایط بیماری کرونا در جامعه، دستگاه های اجرایی فعالیت های خود را برای گسترش فرهنگ نورانی نماز به شکل مطلوب انجام داده بودند و امتیازدهی تمامی دستگاه ها با لحاظ شرایط خاص نظر گرفته شد.

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز اظهار کرد: اهتمام ستاد اقامه نمازاستان در فرآیند ارزیابی عملکرد، دقت نظر در امتیازدهی بوده است تا این امر به صورت منصفانه  برای تمامی دستگاه ها صورت پذیرد و بازخوردهای اصلاحی مؤثری برای بهبود کیفیت ارائه گردد.

از اعضای هیات ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی تقدیر بعمل آمد

حجت الاسلام والمسلمین مرادی بیان کرد: هرساله توافقنامه ای در زمینه ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز فی مابین دستگاه‌ های اجرایی و ستاد اقامه نماز کشور با توجه به ظرفیت هر یک از دستگاه های اجرایی منعقد می گردد؛ پس از انجام توافق‌نامه و بارگذاری مستندات در سامانه سجاده توسط دبیران ستاد اقامه نماز، اعضای هیات هفت نفره متشکل از مدیر ستاد اقامه نماز استان، کارشناسان ستاد اقامه نماز، نماینده امام جمعه، نماینده استاندار، نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی و نماینده دبیران شورای اقامه نماز، عملکرد دستگاه‌ها و ارزیابی و امتیاز کسب شده را به ستاد اقامه نماز کشور اعلام می نمایند.

این مدیر اظهار کرد: همچنین بازخورد نتایج نیز به منظور بهبود عملکرد به دستگاه‌ها ارائه می گردد.

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز در پایان گفت: گفتنی است رویکرد ستاد اقامه نماز در این بخش، توجه به نتایج و دستاوردهای حاصل از اجرای برنامه‌ های مرتبط با نماز است.

در همین راستا با اهدای لوح تقدیر و هدیه توسط کارشناس حوزه برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی ستاد اقامه نماز از زحمات هیات ارزیابی استان تقدیر و تشکر به عمل آمد.

از نمازخانه ایستگاه راه آهن کرج بازدید بعمل آمد

مدیر ستاد اقامه نماز استان بیان کرد: نمازخانه های بین راهی استان، به صورت مرتب برای ارتقای امکانات و رفع مشکلات، بازدید و نظارت خواهند شد.

حجت الاسلام والمسلمین مرادی اظهار کرد: مسئولان مجتمع‌ ها و مساجد بین راهی باید در نگهداری و توجه به نظافت نمازخانه‌ ها اهتمام ویژه ای داشته باشند.

 مدیر ستاد اقامه نماز و کارشناس حوزه نظارت، برنامه ریزی و ارزیابی از مسجد اهل البیت(علیه السلام) و نماز خانه پرشین بازدید به عمل آوردند.

در راستای بازدیدها و نظارت های مستمر از مساجد و نمازخانه های بین راهی، حجت الاسلام والمسلمین مرادی مدیر ستاد اقامه نماز و اصدقی کارشناس برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی ستاد اقامه نماز استان، از مسجد اهل البیت(علیه السلام) و نماز خانه پرشین بازدید به عمل آوردند.

حجت الاسلام والمسلمین مرادی گفت: یکی از برنامه های ستاد اقامه نماز استان، بازدید و نظارت مستمر از مساجد و نمازخانه های بین راهی، برای ارتقای امکانات و رفع مشکلات است.

وی اظهار کرد: با همکاری و تعامل مسئولین امر، تمامی مساجد و نمازخانه های استان باید از شرایط مطلوب برای ارائه خدمات به نمازگزاران برخودار باشند.

در ادامه مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز به تشریح فعالیت های انجام شده در حوزه فرهنگی و آموزشی پرداخت.

تولید و انتشار موشن گرافی با محوریت نماز توسط ستاد اقامه نماز استان البرز

حجت الاسلام والمسلمین مرادی در رابطه با ضرورت تولید محتوای مرتبط با نماز در بستر فضای مجازی گفت: با توجه به گسترش فضای مجازی در جامعه، با تولید محتواهای فرهنگی مرتبط با نماز برای تمامی اقشار به ویژه جوانان، می‌توان تهدیداتی که در فضای مجازی وجود دارد را به فرصت‌هایی برای مصون سازی نسل جوان و آموزش فلسفه نماز تبدیل کرد.

وی افزود: با اهتمام ستاد اقامه نماز استان، موشن گرافی با محوریت اهمیت فضیلت نماز ساخته شد و در اختیار مبلغین قرار گرفت.

این مدیر اظهار کرد: برای ساخت موشن گرافی، نظرات اساتید حوزه های مختلف در مورد روش های جذب به نماز، برای تمامی رده های سنی در نظر گرفته شده است.

انتشار نخستین کتاب صوتی نماز توسط ستاد اقامه نماز استان البرز

حجت الاسلام والمسلمین مرادی گفت: آشنایی کودکان و نوجوانان با تکالیف دینی از سنین پایه و ترغیب آنان به کتابخوانی از اهداف ستاد اقامه نماز استان البرز برای تولید این کتاب صوتی بوده است.

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز در رابطه با اهمیت تولید آثار فرهنگی برای کودکان بیان کرد: مبلغین اسلامی باید با استفاده از ابزارهای فرهنگی به تولید محتوای دینی برای مخاطب کودک و نوجوان بپردازند.

وی اظهار کرد: درکتب آموزشی کودکان توجه به احکام دین، به ویژه نماز از اهمیت ویژه ای برخودار است.

توزیع موشن گرافی با موضوع «نماز» در دستگاه های اجرایی

حجت الاسلام والمسلمین مرادی در خصوص برنامه های آموزشی ستاد اقامه نماز گفت: با همکاری صورت گرفته میان ستاد اقامه نماز و شورای قرآنی منطقه هشت شهرداری کرج، تعداد ۲۰۰۰ عدد سی دی از موشن گرافی های آموزش مفاهیم نماز تهیه گردید و ۱۵۰ عدد از آن برای توزیع در دستگاه های اجرایی به ستاد اقامه نماز تحویل داده شد.

وی افزود: این موشن گرافی ها برای تربیت عبادی فرزندان و پاسخگویی به شبهات دانش آموزان در مسائل دینی، با همکاری (ستاد اقامه نماز استان البرز، ستاد اقامه نماز مرکز و مرکز تخصصی نماز) ساخته شده است.

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز با اشاره به اینکه  فضای مجازی، بستری مطلوب برای بهره‌مندی از محتوای آموزشی است ادامه داد: با تدوین یک برنامه جامع و مناسب، می توان فعالیت مفید آموزشی در این فضای مجازی انجام داد.

این مدیر اظهار کرد: فضای مجازی زمینه‌ای مناسب برای گسترش آموزه های نماز است و این رویکرد باید مبتنی بر سازوکارهای مدون صورت پذیرد تا اثرگذاری مطلوب را به‌ همراه داشته باشد.

برگزاری جشنواره (فجرتافجر) در استان البرز با محوریت نماز

حجت الاسلام و المسلمین ابوالفضل مرادی در گفت و گویی افزود: بهره‌گیری از ظرفیت‌های فعال و خودجوش فرهنگی، هنری و رسانه‌ای در ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز، نمایش کارکردهای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی نماز، شناسایی، معرفی و حمایت از آثار فاخر فرهنگی هنری نماز و کمک به تولید و انتشار گسترده‌تر این آثار در جامعه از اهداف جشنواره است.

وی مخاطبان این جشنواره را دانش آموزان، دانشجویان، طلاب، فرهنگیان، اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها ، پژوهشگران، هنرمندان و سایر علاقه‌مندان دانست و اظهار داشت: مسجد و نماز و نقش آن در پیروزی انقلاب اسلامی، نماز در منشور فکری امام خمینی (ره) و امام خامنه ای، نماز و حکمرانی اسلامی، نماز و اصلاح فرهنگ جامعه به نماز و بیانیه گام دوم انقلاب، نماز و آثار اقتصادی آن در مبارزه با فساد و فقر، نماز و خانواده تراز اسلامی و نماز و دفاع مقدس از جمله عناوین محورهای علمی این جشنواره می باشد.

حجت الاسلام مرادی، نماز و مسجد و تمدن نوین اسلامی، نماز و مقاومت اسلامی فرهنگ بسیجی، نماز و حفظ بهداشت محیط زیست، نماز و آزاد اندیشی، نماز و آسیب‌های اجتماعی، نماز و وحدت ملی، نماز و انقلاب اسلامی، نماز و رونق تولید، نماز و سلامت اداری و نماز و سلامت معنوی را از دیگر عناوین محور علمی این جشنواره برشمرد.

وی، همچنین عناوین محورهای فرهنگی و هنری را شامل نقاشی با نگاهی به مسجد و نماز جمعه، نماز در مدرسه و جامعه، عکاسی از صحنه‌های اقامه نماز، سرود با محتوای نماز، مسجد و عبادت، فیلم‌های کوتاه از نماز و نمازگزاران ، بازی‌های رایانه‌ای ، پویانمایی و استفاده از سایر ظرفیت‌ های فضای مجازی در تولید آثار پیرامون نماز ، اذان و مسجد نرم‌افزارهای کمک‌آموزشی نماز (رایانه‌ای و تلفن همراه) دانست.

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز اظهار داشت: عناوین محورهای ادبی نیز شامل قصه کوتاه در باب نقش اجتماعی نماز و نمازگزار، قصه ویژه کودکان و نوجوانان با محتوای نماز و مسجد و کمک به دیگران، شعر حکمی در قالب قصیده و غزل و مثنوی با تمرکز بر آثار تربیتی و اخلاقی نماز، شعر ساده و روان برای کودکان و نوجوانان با رویکرد آموزش نماز، شعر نماز ویژه کودکان و نوجوانان، شعر ویژه کودکان با محتوای شیوه‌های انس کودکان به نماز، دلنوشته کودکان و نوجوانان با محتوای مسجدی که من دوست دارم و خاطرات شیرین از نماز فرزندان است.

وی یکی دیگر از محورهای جشنواره را در بخش سرگرمی و آموزشی دانست و تصریح کرد: علاقمندان به شرکت در این بخش می توانند آثار خود را در قالب بازی و ابزارهای کمک آموزشی دستی و دیجیتالی (رایانه ای و تلفن همراه) ارسال کنند.

حجت الاسلام مرادی با بیان اینکه دبیرخانه مرکزی این جشنواره در ستاد اقامه نماز استان دایر شده، گفت: ستاد اقامه نماز با همکاری استانداری البرز در حال تشکیل کمیته های اجرایی این جشنواره می باشد که شامل سه کمیته علمی پشتیبانی تبلیغات و اطلاع رسانی می باشد.

 

دیدار مدیر ستاد اقامه نماز با استاندار البرز پیرامون مدیریت فرهنگی و اجتماعی

حجت الاسلام والمسلمین مرادی بیان کرد: توسعه فعالیت های فرهنگی، زمینه ساز کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه است و این امر مستلزم برنامه ریزی دقیق و جامع می باشد.

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز با تاکید بر لزوم انجام فعالیت‌ های فرهنگی افزود: انجام فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در استان یک وظیفه همگانی است و تمام دستگاه های اجرایی نیز باید با استفاده از ظرفیت های موجود، نسبت به این موضوع اهتمام ویژه ای داشته باشند.

وی اظهارکرد: ستاد اقامه نماز استان این آمادگی را دارد تا با مشارکت نهاد های فرهنگی و همکاری مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اقدامات موثری را در زمینه فعالیت های فرهنگی و اجتماعی اعم از موضوعات (متکدیان، طلاق،عفاف و حجاب و اعتیاد) انجام دهد.

لازم به ذکر است عبدالهی استاندار البرز، ضمن اسقتبال از این برنامه، از همکاری ستاد اقامه نماز و سازمان تبلیغات شورای اسلامی، در راستای مدیریت فرهنگی و اجتماعی تقدیر و تشکر بعمل آورد.

پرورش دینی کودکان و مسئولیت نهادهای تربیتی در جامعه

حجت الاسلام والمسلمین مرادی ضمن اشاره به اهمیت موضوع تربیت بیان کرد: تعلیم و تربیت دینی و اخلاقی فرزندان اهمیت خاصی در نظام آموزشی دارد.

حجت الاسلام والمسلمین مرادی ادامه داد: پرورش دینی کودکان یکی از وظایف ومسئولیت های مهم نهاد های تربیتی در جامعه است که باید نسبت به آن اهتمام ویژه ای داشت.

وی افزود: اگر مربیان در آموزش کودکان با الهام از فرهنگ دینی اسلام و آموزه های آن به تربیت صحیح فرزندان بپردازند، کودک در مسیر رشد و تعامل قرار می گیرد.

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز اظهار کرد: یکی از مهمترین حوزه های تربیت کودکان ،آموزش و پرورش است و بخش عمده ای از اهداف نظام تعلیم و تربیت را تحقق می بخشد.

این مدیر تصریح کرد: در این راستا مقرر گردید که یک دوره آموزشی با محوریت تعلیم و تربیت، ویژه دبیران پرورشی استان با هماهنگی ستاد اقامه نماز استان برگزار شود.

حضور مدیر ستاد اقامه نماز در رادیو البرز واجرای سلسله برنامه های فرهنگی و اجتماعی

حجت الاسلام والمسلمین مرادی مدیر ستاد اقامه نماز، با حضور در برنامه رادیویی البرز در رابطه با هفت موضوع دینی و اجتماعی از جمله فضیلت نماز شب، امید به زندگی، تبیین فرهنگ حیا و مهدویت به گفت و گو پرداخت.

استفاده از ظرفیت های رسانه استان البرز و هم افزایی با مرکز تخصصی نماز

در این نشست حجت الاسلام والمسلمین مرادی برای تعامل بیشتر و استفاده از ظرفیت های مرکز تخصصی نماز، امور ذیل را مطرح کرد:

۱- معاونت تبلیغ حوزه علمیه قم مجوز جذب ۶۰۰ نفر از روحانیون را به حوزه علمیه استان البرز با هدف تبلیغ و اعزام آنها به مدارس آموزش و پرورش صادر کرد.

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز گفت: با رایزنی های صورت گرفته مقرر شد، دروه های مهارت افزایی توسط اساتید مجرب برای طلاب جذب شده در آموزش و پرورش صورت پذیرد.

۲-  با توجه به اینکه طلاب  پایه پنجم بعد از ملبس شدن، در ادارات و مساجد به اقامه نماز می پردازند، تعیین سرفصل دروس اقتضایی با موضوع نماز، می تواند گام موثری در راستای توسعه این فرهنگ نورانی باشد.

۳- با توجه به اینکه مرکز تخصصی نماز استان قم بانک اطلاعاتی گسترده و خوبی از شبهات دانش آموزان در اختیار دارد ، ستاد اقامه نماز این آمادگی را دارد، تا با تبادل نظر و ایده پردازی مشترک، موشن هایی را با هدف آموزش و پاسخگویی به این شبهات دانش آموزان تولید کند.

حجت الاسلام والمسلمین مرادی بیان کرد: در راستای اهمیت موضوع رسانه و فضای مجازی، ستاد اقامه نماز استان البرز فعالیت های قابل توجهی را در شبکه های اجتماعی انجام داده است که می توان به برگزاری مسابقه نقاشی اشاره کرد که با استقبال خوبی از طرف دانش آموزان همراه بود و حدود ۱۷۰۰ اثر از تمامی نقاط کشور ارسال شد، برخی از آثار حتی از خارج از کشور ارسال شد که نشان دهنده ظرفیت های مجازی و فعالیت های فرهنگی رسانه می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین کلباسی مدیر مرکز تخصصی نماز قم با اشاره به اهمیت موضوع رسانه در راستای ترویج و توسعه فرهنگ نماز تأکید کرد: با نظر به ظرفیت های بالای استان البرز در موضوع رسانه و فعالیت های آموزشی، این پتانسیل وجود دارد که که این استان بعنوان قطب رسانه در کشور قرار بگیرد.

توجه به مسائل فرهنگی، اجتماعی و چالش های این حوزه در جامعه

حجت الاسلام والمسلمین مرادی ضمن تاکید بر تعامل و همکاری برای انجام فعالیت های فرهنگی و اجتماعی گفت: توجه به مسائل فرهنگی و اجتماعی و چالش‌های این حوزه در جامعه موضوعی حائز اهمیت می باشد و هم افزایی دستگاه های استان در انجام کارهای فرهنگی، باعث اثربخشی فعالیت ها و تسریع در روند اجرا می شود.

وی در ادامه بیان کرد: در مباحث مسائل فرهنگی مطرح شده در استان، ستاد اقامه نماز این آمادگی را دارد که در زمینه مدیریت فرهنگی و تبیین سبک زندگی اسلامی، اقدامات لازم را با توجه به شرایط امروز جامعه و تاکیدات مقام معظم رهبری انجام دهد.

در این جلسه ضمن تبادل نظر در رابطه با مقولات فرهنگی و اجتماعی دارای اولویت استان، مقرر شد یک برنامه مدیریت فرهنگی با کاظمینی مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، برنامه ریزی و اجرا شود.

آموزش عملی نماز به دانش آموزان

حجت الاسلام والمسلمین مرادی بیان کرد: آموزش نماز به دانش آموزان و ایجاد انگیزه برای شرکت در نماز جماعت از اهمیت ویژه ای برخوردار است و یکی از راه های تشویق کودکان به نماز خواندن، آشنا کردن آن ها با فلسفه نماز می باشد.

وی افزود: باید به این نکته که از ابتدا نماز را به کودکان به گونه ای درست و دلپذیر آموزش دهیم تا این یادگیری سبب نزدیکی کودک به نماز شود و نه سبب دلزدگی او توجه بسیار شود.

این دبیر اظهارکرد: هدف در طرح آموزش نماز، یادگیری شناختی و درنهایت یادگیری رفتاری است؛ مسئولین امر باید زمینه های لازم برای ملکه شدن فریضه نماز در ذهن دانش آموزان و همچنین برگزاری باشکوه نماز جماعت در مدارس را فراهم نمایند.

وی تصریح کرد: براى رسیدن به اهداف تربیت دینى و ترویج فرهنگ نماز، همکارى همه ارگان‌ها و نهادها بویژه نهادهاى فرهنگى و تربیتى ضرورت دارد.

نشست رئیس قرآن و عترت سازمان فرهنگی شهرداری کرج با مدیر ستاد اقامه نماز

حجت الاسلام والمسلمین مرادی با اشاره به اهمیت موضوع بیان تفسیر قرآن کریم در جامعه گفت: در قرآن کریم روش‌های کار‌آمد تربیتی وجود دارد که با بیان آن‌ها به تمام نیاز‌های بشر در این حیطه پاسخ داده می‌گردد و انسان‌ها را از ظلمت و جهل رهایی داده و به نورانیت اندیشه و علم می‌رساند.

مرادی در رابطه با اهتمام به برگزاری جلسات تفسیر آیات نورانی قرآن کریم در ادارات بیان کرد: با تعامل و استفاده از ظرفیت های موجود ستاد اقامه نماز استان و شهرداری کرج، می توان اقدامات موثری را برای برگزاری جلسات تفسیر قرآن کریم در سطح استان انجام داد.

وی افزود: با تنظیم تفاهم نامه، می توان این  اقدامات را به صورت برنامه ریزی شده و هدفمند در طول سال انجام داد.

تبدیل مساجد استان البرز به پایگاه قرآنی در ماه مبارک رمضان

حجت الاسلام و المسلمین مرادی مدیر ستاد اقامه نماز گفت: مقام معظم رهبری در نخستین روز از ماه مبارک رمضان فرمودند که «مساجد یک محل هر کدام یک پایگاه قرآنی باشند و با هم ارتباط داشته باشند. این بهترین مشوق است که جوان ها و نوجوان ها وارد وادی قرآن خوانی بشوند.»

وی اظهار داشت: بنا بر همین تاکیدات جلسات تفسیر قرآن کریم و تفسیر سیره پیامبران علاوه بر اینکه در مساجد محلات برگزار می شود، به صورت متمرکز روزهای دوشنبه در مسجد جامع کرج و روزهای شنبه در مسجد جامع رجایی شهر کرج دنبال خواهد شد.

مرادی گفت: علاوه بر برگزاری جلسات تفسیر قرآن، برنامه های قرآنی به منظور ترویج فرهنگ قرآن جلسات صوت، لحن و تدبر نیز برگزار می شود.

وی که مسوولیت ستاد تفسیر قرآن کریم استان را نیز عهده دار است با بیان اینکه این جلسات با محوریت نماینده ولی فقیه در استان البرز به عنوان مسوول ستاد توسعه قرآنی استان و هماهنگی امور مساجد استان برگزار می شود، افزود: در اداره جات هم برنامه تفسیر قرآن کریم توسط ائمه جماعات در ماه مبارک رمضان برگزار می شود تا در این اماکن به بحث های قرآنی بیشتر توجه و اهتمام شود.

هم افزایی دستگاه های اجرایی به منظور آموزش مفهوم عمیق نماز به کودکان و نوچواانان

ابوالفضل مرادی، مدیر ستاد اقامه نماز استان در نشستی ضمن اشاره به اهمیت تربیت و رشد عبادی کودکان و نوجوانان از لزوم مشارکت دستگاه‌ های فرهنگی به ویژه دستگاه‌ هایی که با مخاطبان کودک و نوجوان سر و کار دارند و عضویت آنان در شورای اقامه نماز سخن گفته و ضمن معرفی ساختار اداری ستاد اقامه نماز و فعالیت‌ های آن، نمونه‌هایی از موشن گرافی‌ های تولید شده توسط این ستاد در استان را نمایش داد.

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز به لزوم برگزاری دوره‌های تخصصی برای اعضا و مربیان و بیان اهمیت نو و خلاق بودن، شیرین و جذاب بودن کارگاه ها  و شناسایی و اشتراک گذاری ظرفیت‌های دستگاه‌های اجرایی تاکید و ابراز امیدواری کرد که با هم افزایی این امکانات و توانمندی‌ها و تامین اعتبارات و تجهیزات لازم از سوی ستاد اقامه نماز، بتوان به رشد خوبی در حوزه آموزش کودکان و نوجوانان رسید.

مهری فلاح، سرپرست کانون البرز نیز در سخنانی ضمن اشاره به نقش فعالیت‌ های غیر مستقیم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نهادینه کردن مهارت‌های زندگی و مسائل آموزشی برای کودکان و نوجوانان به اهمیت کارگروه کودک و نوجوان و ضرورت تشکیل آن در استان اشاره کرد و افزود: فراهم شدن چنین امکانی سبب خواهد شد تا مسائل حوزه کودک با توجه به اهداف سازمان های مختلف با طرح و برنامه‌ریزی بهتر و در قالب اصول ساختاری مشخص پیش برود.

وی همچنین به آمادگی کانون برای بهره‌گیری از ظرفیت مهرواره‌ها و جشنواره‌های تخصصی و آموزه‌های غیر مستقیم اشاره و بر لزوم هم افزایی نهاد های فرهنگی در این حوزه ها تاکید کرد.

قرار است در آینده نزدیک ستاد اقامه نماز و کانون البرز با مشارکت دیگر نهادهای فرهنگی فعالیت‌ های خود در حوزه ترویج نماز برای کودکان و نوجوانان استان را مصوب و پس از تعیین قالب مناسب اجرایی کنند.

برگزاری پویش هرخانه یک حرم

حجت الاسلام والمسلمین مرادی مدیر ستاد اقامه نماز البرز گفت: پویش «هر خانه یک حرم» به همت دبیرخانه کانون های خدمت رضوی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری ستاد اقامه نماز استان البرز و دیگر دستگاه های فرهنگی در ایام دهه کرامت و قیام خونین ۱۵ خرداد برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین مرادی گفت: با هم افزایی و استفاده ازظرفیت تمامی دستگاه ها و نهادهای فرهنگی، پویش «هر خانه یک حرم» در سطح استان برگزار گردید.

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز ادامه داد: تعامل و همکاری نهادهای فرهنگی، باعث می شود برنامه ها به صورت هدفمند و گسترده تر صورت پذیرد.

برگزاری همایش «امتداد مقاومت» با محوریت برسی شاخصه های انقلاب اسلامی 

حجت الاسلام والمسلمین مرادی گفت: این همایش به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، همچنین همکاری ستاد اقامه نماز و دیگر دستگاه های اجرایی با محوریت جهاد تبیین و بررسی شاخصه های گام دوم انقلاب در سطح استان البرز برگزار شد.

وی افزود: همکاری و تعامل تمام دستگاه ها برای بهتر برگزار شدن برنامه های فرهنگی و هم افزایی در استان ضروری است.

برگزاری مسابقه سوره مبارکه فجر از تفسیر نور حجت الاسلام والمسلمین قرائتی

مسابقه تفسیر سوره مبارکه فجراز تفسیر نور استاد قرائتی در ایام ماه  ماه مبارک رمضان، ویژه مدیران، کارکنان، خانواده کارکنان و ائمه جماعات ادارات استان برگزارشد.

برگزاری مسابقه فرهنگی مهتاب ویژه ی شب های قدر

حجت الاسلام والمسلمین مرادی مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز، در خصوص ویژه برنامه های ماه مبارک رمضان گفت: مسابقه فرهنگی با عنوان «مهتاب» ویژه شبهای قدر از سیمای استان البرز با همت ستاد اقامه نماز استان برپا می شود.

مدیرستاد اقامه نماز استان البرز افزود: دوره آموزشی به مدت سه روز؛ برای مربیان پرورشی و قرآن و عترت اداره کل آموزش و پرورش استان توسط مرکز تخصصی نماز، برپایی مسابقه سوره قدر به همراه سی روز با احکام الهی ویژه دانش آموزان استان و مسابقه سوره حجرات از تفسیر نور استاد قرائتی ویژه  دانشجویان دانشگاه فرهنگیان استان از جمله برنامه های فرهنگی در ایام ماه مبارک رمضان است.

وی با اشاره به اهمیت تبیین فرهنگ اقامه نماز در میان نوجوانان و جوانان بیان کرد: برپایی مسابقه تفسیر سوره لقمان از تفسیر نور استاد قرائتی برای دبیران و ائمه جماعات اداره های استان، برپایی مسابقه تفسیر سیره پیامبران از منظر قرآن در فضای مجازی و برگزاری دوره آموزشی نماز  به مدت سه روز، ویژه مبلغین زندان های استان توسط مرکز تخصصی نماز از دیگر برنامه های این ایام است.

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز خاطرنشان کرد: توجه به فریضه نماز و اقامه این امر واجب دینی یکی از مهمترین مسائلی است که همواره مورد توجه متولیان فرهنگی و دغدغه مندان دینی است.

برگزاری مراسم جشن تکلیف برای دانش آموزان دختر در استان البرز

مراسم جشن تکلیف دانش آموزان، با حضور و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین مرادی مدیر ستاد اقامه نماز استان در ماه مبارک رمضان برگزار شد.

حجت الاسم والمسلمین مرادی گفت: با برگزاری جشن تکلیف، دانش آموزان نعمت های خدا را گرامی می دارند و این روز را که در آن به سن تکلیف رسیده اند را به عنوان یک روز پرشکوه و خاطره ای به یادماندنی به یاد می سپارند.

این مدیر خاطرنشان کرد: یکی ازبهترین اعمالی که انسان را به سمت رستگاری و کمال هدایت می کند نماز است.

وی در ادامه با بیان اینکه خواندن نماز بر خوش اخلاق بودن تاثیر دارد اظهار کرد: رفتار درست در نماز یعنی باید عبادت ما مودبانه باشد، این امر باعث می شود تا انسان در زندگی، این رفتار مودبانه خودش را حتی در سنین بزرگسالی حفظ کند.

در این مراسم، مسابقه ای با محوریت «نماز» برای دانش آموزان برگزار شد و به نفرات برتر هدایایی اهدا گردید.

شرکت در جلسه قرارگاه عفاف و حجاب

حجت الاسلام والمسلمین مرادی  گفت: موضوع حجاب از ضروریات یک جامعه محسوب می شود و برای دستیابی به اهداف تربیت دینی و توسعه فرهنگ تعالی بخش حجاب ، باید دستگاه های فرهنگی برنامه های مدونی را داشته باشند.

وی ادامه داد: بنابراین رعایت و ترویج عفاف و حجاب، یکی از دغدغه های امروز جامعه اسلامی به شمار می رود و از سوی مقام معظم رهبری و بسیاری از علما بارها مورد تأکید قرار گرفته است.

ایم مدیر اظهار کرد: اگر حمایت لازم از پوشاک ایرانی اسلامی به عمل آید، تولیدکنندگان حمایت مالی شده و پوشاک ایرانی اسلامی بصورت گسترده در رسانه ها و به شیوه های مختلف تبلیغ شود، واحدهای تولید کننده نیز به تولید پوشاک مناسب ترغیب می شوند.

برگزاری دومین جلسه هماهنگی مراسم بزرگداشت ارتحال امام خمینی(ره)

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز بیان کرد: قیام امام خمینی (ره) برای زنده نگه‌داشتن اسلام و راه اهل‌بیت (ع) بود که با پیروزی انقلاب اسلامی ایران محقق شد.

وی افزود: تداوم اندیشه و آرمان ‌های امام خمینی (ره)، همچنین تبیین سیره عملی امام در جامعه از وظایف تمامی مسلمانان است.

جلسه هماهنگی آیین پاسداشت قیام تاریخی ۱۵ خرداد برگزارشد

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز تبیین علل و عوامل شکل گیری نقطه عطف قیام تاریخی پانزدهم خردادماه و پاسداشت ارزش های انقلابی را از اهداف اجرای این رویداد فرهنگی دانست و بیان کرد: با عنایت به فرامین مقام معظم رهبری مبنی بر تشریح مقاطع حساس انقلاب اسلامی و جلوگیری تحریف فرازهای مهم انقلاب این رویداد در استان البرز برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین مرادی با تاکید بر ضرورت گرامیداشت این رویداد به عنوان نقطه عطف انقلاب اسلامی بیان کرد: ویژه برنامه فرهنگی بمناسبت سالروز ارتحال امام خمینی(ره) و شهدای ۱۵خردادماه به همت اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری البرز، ستاد اقامه نماز، حوزه هنری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز و سایر دستگاه های فرهنگی در البرز برگزار شد.

آموزش فلسفه نماز برای مربیان طرح صالحین

حجت الاسلام والمسلمین مرادی گفت: باید از ظرفیت های استان در  تولید محتواهای فرهنگی مرتبط با نماز برای تمامی اقشار استفاده کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین مرادی ضمن اشاره به ضرورت توجه به بحث نماز در جامعه اظهار کرد: ترویج معارف نماز و همچنین برگزاری دوره های آموزشی در این راستا از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز در ادامه بیان کرد: ستاد اقامه نماز استان، این آمادگی را دارد تا برای روحانیون، مربیان طرح صالحین و کارکنان حوزه سپاه، دوره های آشنایی با فلسفه و اسرار نماز را برگزار کند.

دیدار مدیر ستاد اقامه نماز با مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی

در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین مرادی بیان کرد: موضوع حجاب از ضروریات یک جامعه محسوب می شود و برای دستیابی به اهداف تربیت دینی و توسعه فرهنگ تعالی بخش حجاب ، باید دستگاه های فرهنگی با یکدیگر تعامل داشته باشند.

وی افزود: برگزاری جلسات و نشست های گوناگون با محوریت برنامه های فرهنگی در راستای موضوع عفاف و حجاب، فرصتی مناسب برای تبیین این موضوع در سطح جامعه بوده که باید با برگزاری برنامه مناسب گامی مثبت در این زمینه برداشت و در جهت ترویج آن در تمامی ارکان جامعه، به منظور پیشگیری از آسیب‌ های اجتماعی و جلوگیری از سبک زندگی غربی تلاش گردد.

مدیر ستاد اقامه نماز استان البرز در ادامه گفت: یکی از راهکارهای موثر برای تعمیق فرهنگ عفاف و حجاب در استان، بهره گیری درست و بجا از ظرفیت رسانه بخصوص صدا و سیما می باشد که ستاد اقامه نماز، این آمادگی را دارد، با ضبط برنامه های گوناگون در این راستا اقدامات موثری را انجام دهد.

 

ارائه و نشر مطالب فرهنگی در فضای مجازی

 

حجت الاسلام و المسلمین مرادی در پایان به تشریح فعالیت های واحد روابط عمومی پرداخت و گفت: این واحد در اطلاع رسانی مناسبت های مذهبی و ملی و آموزشی و فرهنگی فعالیت قابل قبولی انجام داده است.

* انتشار مطالب

* تبلیغات دینی و مذهبی در فضای محیطی

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.