پنج شنبه, ۲۷ مرداد , ۱۴۰۱ 21 محرم 1444 Thursday, 18 August , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 14126 تعداد نوشته های امروز : 3 تعداد اعضا : 4182 تعداد دیدگاهها : 299×
عملکرد سه ماهه اول ۱۴۰۱ ستاد اقامه نماز استان لرستان تشریح شد
05 تیر 1401 - 13:33
شناسه : 110722
1
توسط مدیر ستاد اقامه نماز استان لرستان؛

حجت الاسلام والمسلمین چراغی مدیر ستاد اقامه نماز استان لرستان طی گفت و گویی با روابط عمومی این ستاد به تشریح فعالیت های ستاد اقامه نماز استان لرستان در سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ پرداخت.

پ
پ

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان لرستان، حجت الاسلام والمسلمین چراغی مدیر ستاد اقامه نماز استان لرستان طی گفت گویی با روابط عمومی این ستاد به تشریح فعالیت های ستاد اقامه نماز استان لرستان در سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ پرداخت.

بازدید از نمازخانه های بین راهی، ورودی های شهر و بوستان های استان لرستان

همزمان با تعطیلات نوروزی و در راستای دستورالعمل های ستاد اقامه نماز کشور و ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی استان لرستان حجت الاسلام والمسلمین چراغی در فروردین سال جاری  از نمازخانه های بین راهی، ورودی های شهر و بوستان های استان لرستان بازدید کرد.

او در این بازدید گفت : برخی از این اماکن بین راهی، مجموعه‌های رفاهی چند منظوره‌ای هستند که از خدمات خودرویی، سرویس‌ غذاخوری و سرویس‌های بهداشتی برخوردارند و از وضعیت این بخش‌ها هم بازدید و تذکرات لازم برای ارائه خدمات بهتر ارائه شد.

دیدار با نماینده ولی فقیه در استان لرستان

در این دیدار مدیر ستاد اقامه نماز  ضمن تشکر و قدردانی از زحمات و تلاش و حمایت‌ های نماینده ولی‌فقیه از ستاد اقامه نماز و بنیاد فرهنگی حضرت مهدی (عج) در خصوص بخشنامه ۱۵ ماده وزیر  کشور به  استانداران نکاتی مطرح گردید.

در این جلسه در مورد بخشنامه ۱۵ ماده وزیر کشور در خصوص محورها و انتظارات از استانداران در زمینه ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز توضیحاتی ارائه گردید. همچنین از نماینده ولی‌فقیه در استان درخواست شد که این بخشنامه از طریق شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان به ائمه جمعه شهرستان ارسال و در خصوص حمایت و نحوه اجرایی شدن مفاد بخشنامه مذکور در جلسه فصلی ائمه جمعه استان از مدیریت اقامه نماز استان لرستان دعوت به عمل آید تا در خصوص بخشنامه توضیحاتی ارائه گردد.

دیدار مدیر ستاد اقامه نماز با مدیر کل ارشاد اسلامی استان لرستان در خصوص جشنواره فجر تا فجر

وی عنوان کرد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی همراه همیشگی ستاد اقامه نماز در طول برگزاری جشنواره از سال های گذشته تا بحال بوده است.

در ادامه این دیدار مدیر ستاد اقامه نماز نیز از فعالیت ها و عملکرد ستاد اقامه نماز اداره کل ارشاد اسلامی تقدیر و تشکر کرد و فعالیت های ستاد اقامه نماز را بسیار مهم و ضروری دانست و اظهار داشت: نماز و معارف مهدویت باید یکی از فعالیت های مهم و تأثیر گذار ادارات و سازمان ها باشد و با تشکیل جلسات شورای اقامه نماز اداره برنامه های فرهنگی هنری دراین موضوع انجام شود.

نشست مدیر ستاد اقامه نماز با فرماندار شهرستان چگنی

مدیر ستاد اقامه نماز استان لرستان اظهار داشت: در حوزه نماز به انجام کارهای بنیادی نیاز داریم که یکی از آن ها تقویت و تجهیز منابع و ارتقای آموزش ها با بهره گیری از کارشناسان این حوزه است. وی افزود: برگزاری جلسات شورای اقامه نماز به صورت فصلی، این فرصت را فراهم می کند تا از تمامی ظرفیتهای دستگاه های اجرایی در پیشبرد اهداف استفاده شود.

او گفت: پیرو نامه معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری به فرمانداران، جهت تشکیل شورای اقامه نماز در شهرستان ها، جلساتی با فرمانداران شهرستان ها تشکیل شده است و این موضوع با استقبال خوب و قول مساعدت برای همکاری قرار گرفت.

برگزاری نشست شورای اقامه نماز شهرستان سلسله با موضوع نماز و مهدویت

مدیر ستاد اقامه نماز استان لرستان گفت: توجه به شئون و مناسبت های مذهبی و دینی  و اقامه نماز توسط بزرگان دین همواره الگویی برای محبان و پیروان دین اسلام و مکتب تشیع بوده و تعابیر بسیار زیادی در زمینه اقامه نماز در زندگی ائمه علیهم السلام در احادیث و روایات وجود دارد

او ضمن قدردانی از اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و مهدوی در ایام نیمه شعبان، فعالیت‌های مهدوی را جزء اساسی‌ ترین برنامه‌ های بنیاد مهدویت در زمینه فرهنگ سازی و نشر معارف مهدوی دانست و گفت: براى بیان کردن فرهنگ انتظار در جامعه باید مولفه هاى انتظار را در بین اقشار مختلف مردم نشر دهیم. وی همچنین گفت: سامانه ای تحت عنوان  سامانه سجاده  که با هدف کیفی سازی برنامه‌های نماز توسط ستاد اقامه نماز کشور طراحی شده و ادارات موظفند مستندات اقدامات خود در خصوص اشاعه فرهنگ نماز و مهدویت را در این سامانه بارگذاری نمایند.

 

احکام کمیته‌ های جشنواره فجر تا فجر استان لرستان صادر شد

استاندار استان لرستان ضمن اشاره به نامه معاون وزیر کشور در خصوص جشنواره فجر تا فجر ستاد اقامه نماز، طی احکام جداگانه‌ای دبیران این جشنواره را صادر کرد.

 

 

برگزاری جشن تکلیف ویژه فرزندان کارکنان دستگاه های اجرایی استان لرستان

او اظهار داشت: امیدوارم برگزاری جشن تکلیف به‌عنوان یک سنت حسنه در سطح ادارات و سازمان‌ ها گسترش بیشتری یابد، چراکه سبب جذب بیشتر فرزندان به امور دینی و ایجاد شوق به مسائل معنوی در نوجوانان می ‎شود.

وی همچنین گفت: به تکلیف رسیدن، یک عید به حساب مى آید، چون از نظر عقلى و جسمى به حدّى رسیده ایم که خداوند به ما دستور مى دهد و ما خوشحالیم که خواسته ها و دستورهاى او را اطاعت کنیم و بنده شایسته او به حساب آییم و چه افتخارى از این بالاتر؟ ما با جشن تکلیف نعمت هاى خدا را گرامى مى داریم و این روز بزرگ را که در آن به سنّ تکلیف رسیده ایم، به عنوان یک روز پرشکوه و خاطره اى به یاد ماندنى به یاد مى سپاریم.

پاسخ به شبهات مهدویت و ارائه محصولات مذهبی ، فرهنگی در پنجمین جشنواره اقوام ایرانی

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی (عج) و ستاد اقامه نماز استان لرستان با همکاری اداره میراث فرهنگی استان غرفه ای با هدف پاسخ به شبهات مهدویت و ارائه محصولات مذهبی و فرهنگی تحت عنوان کتاب هایی با موضوع مهدویت و نماز و… در پنجمین جشنواره اقوام ایرانی در شهرستان خرم آباد برپا کرد.

مدیر ستاد اقامه نماز و بنیاد فرهنگی حضرت مهدی (عج) استان لرستان گفت: ارتقای توانمندی عموم مردم در رویارو‌یی علمی با شبهات و پرسش‌های نوپدید و تقویت دانش و مهارت‌های مناظره و گفت‌و گوی علمی ازاهداف این جشنواره می باشد. وی ساماندهی شبهات، ایجاد سامانه شبهه شناسی و آسیب شناسی، طبقه بندی شبهات و اولویت گذاری را از دیگر برنامه های برای رسیدن به اهداف مذکور برشمرد.

 

برگزاری کارگاه های آموزشی شبهه شناسی مهدویت ویژه طلاب حوزه‌های علمیه خواهران استان لرستان

وی گفت: به دلیل نقش کلیدی طلاب و روحانیون در مساجد، مدارس و تکایای مذهبی در برنامه های تربیتی عموم مردم و به خصوص جوانان نشر معارف دینی و پاسخ به شبهات مهدویت به صورت ویژه و تخصصی برای حوزویان شهرستان خرم آباد دنبال می شود.

او با بیان اینکه جایگاه مهدویت در اسلام این است که هرکس بمیرد و نسبت به امام زمان خود معرفت نداشته باشد، به مرگ جاهلیت مرده، زیرا مهدویت اصل و اساس اسلام می باشد، گفت: برای ورود به مهدویت، دانش، بینش و منش مهدویت لازم است و چه کسی بهتر از طلبه می تواند امام زمانش رابشناسد و در بین مردم آن را ترویج دهد.

برگزاری اردوی مدارس استعدادهای درخشان استان لرستان در مجتمع مهدی یاوران

حجت الاسلام والمسلمین چراغی اظهار کرد: به ‌مسئله ‌مهدویت ‌در دو عرصه می شود نگاه ‌کرد؛ یکی‌ عرصه ایران ‌و انقلاب‌ اسلامی است‌ که ‌در آن‌، حکومت ‌نایب‌ آقا امام ‌زمان ‌علیه ‌السلام ‌برقرار شده ‌و در جریان‌ است. ‌یکی ‌هم ‌بحث‌ مهدویت‌ است‌ برای جهان.‌ اصولا مهدویت‌، مسئله ‌ای ‌جهانی ‌است. ‌بیشتر مسئله ‌مهدویت ‌را در ارتباط‌ با «توحید» می دانیم؛‌ یعنی ‌در ذهن ‌بشر متفکر و با شرح ‌صدر، باید همان ‌نگاهی که به توحید می شود به مهدویت‌ هم‌ بشود.

همچنین قابل ذکر است که این اردو با شرکت بیش از ۸۰ نفر از دانش آموزان مدارس استعدادهای درخشان استان لرستان برگزار شد.

شرکت در جلسه شورای اقامه نماز دستگاه های احرایی استان و شهرستان 

مدیر ستاد اقامه نماز استان لرستان اظهار داشت ستاد اقامه نماز استان لرستان از نظر تولید محتواهای فرهنگی و رسانه‌ای، کاملاً آماده‌ی همکاری با سازمان‌ها، ادارات و دانشگاه‌ ها است و برای تقویت بیش از پیش فرهنگ مهدویت و نماز و شاخص‌های سبک زندگی ایرانی، اسلامی، نقش نهادهای فرهنگی، علمی، آموزشی و اجتماعی همچون آموزش و پرورش و نظام دانشگاه‌ها، یک نقش بسیار مهم است. همچنین گفت: ستاد اقامه نماز استان لرستان یک سازمان اداری ناظر است و باید مطالبه‌گری و نظارت کند تا فریضه‌ مهم نماز و فرهنگ مهدویت در سازمان‌ها، ادارات، نهادها و دانشگاه‌ها به خوبی، اجرا شود؛ همچنین نظارت کند تا فعالیت‌های فرهنگی و فرهنگ‌ساز در زمینه فریضه مهم نماز، به خوبی اجرا شوند.

ابلاغ حکم رئیس شورای اقامه نماز شهرستان ها به فرمانداران توسط استاندار استان لرستان

در راستای اجرای آیین نامه هیات وزیران و آیین نامه شورای اقامه نماز مبنی بر تشکیل شورای اقامه نماز شهرستان ها، در زمینه ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز، استاندار استان لرستان احکام فرمانداران شهرستان ها را به عنوان روسای شورای اقامه نماز ابلاغ کرد. استاندار لرستان فرهاد زیویار اظهار کرد: توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز در سازمان ها و ادارات سهم مهمی در صیانت از نیروی انسانی دارد و ضروری می باشد.

برگزاری جلسه شورای منطقه ۵ ستاد اقامه نماز به میزبانی استان لرستان

گردهمایی مدیران ستاد های اقامه نماز و بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) منطقه پنج کشوری استان های لرستان، همدان، خوزستان،ایلام،کرمانشاه و مرکزی به میزبانی دانشگاه استان لرستان و همچنین با حضور معاون برنامه‌ریزی، نظارت و ارزیابی ستاد اقامه نماز کشور، سیدعلی مهدیان در تاریخ ۸ خرداد سال ۱۴۰۱ برگزار شد.

معاون برنامه‌ریزی، نظارت و ارزیابی ستاد اقامه نماز کشور گفت: همه‌ تلاش ما این است که مفاد بخشنامه‌ ۱۵ ماده‌ای وزیر کشور درباره اقدامات ستاد اقامه نماز در استان ها به‌صورت کامل، اجرا شود. سید علی مهدیان در ادامه تشریح کرد: جلسات منطقه‌ای مدیران ستادهای اقامه نماز، به‌ صورت فصلی و حضوری برگزار می‌ شوند، اما توصیه این است که به‌ صورت ماهانه نیز جلسات منظم مجازی برگزار شوند. در ادامه جلسه مدیران ستادهای اقامه نماز منطقه‌ پنج کشور، هر کدام، در راستای تقویت فرهنگ نمازخوانی و اقامه‌ نماز، دیدگاه‌ها، توصیه‌ها و پیشنهادات خود را مطرح کردند.

تشکیل جلسه هماهنگی در خصوص برگزاری نماز عید سعید فطر در استان لرستان

جلسه هماهنگی در خصوص برگزاری نماز عید سعید فطر در استان لرستان، با حضور حجت الاسلام والمسلمین چراغی مدیر ستاد اقامه نماز و بنیاد فرهنگی حضرت مهدی (عج) استان لرستان و دیگر مدیران دستگاه اجرایی روز یکشنبه ۱۱ اردیبهشت در محل دفتر نماینده ولی فقیه در استان تشکیل شد.

تجلیل از فعالین وخادمین نماز

برای رسیدن به شگفتی معنوی و پالایش روحی و عرفانی و در اهم آن تقّرب به درگاه پروردگار هیچ راهی بهتر از نماز یافت نمی شود، لذا تبیین و ترویج فرهنگ اقامه نماز جماعت با توجه به آیات، روایات و دستورات اسلامی وظیفه فردی و عمومی و همچنین رمز ارتقاء بشریت و سعادت جامعه است.

وی اضافه کرد: انسان در امواج زندگی و گذران عمر، دچار خستگی روحی و جسمی فراوانی می شود لیکن ذکر پروردگار به عنوان آرامش دل و اقامه نماز از زیباترین واجبات الهی منجر به نشاط ذهن و جسم خواهد شد و می‌توانیم با ترویج فرهنگ اقامه نماز جماعت در ادارات محیطی معنوی و سرشار از برکات برای همکاران داشته باشیم.

برنامه های فرهنگی و آموزشی

۱ : برگزاری یازده جشنواری استانی نماز با همکاری اداره کل ارشاد اسلامی استان

۲:  رقابت ۳ هزار دانش‌ آموز لرستانی در مرحله استانی مسابقات قرآن و عترت

۳: برگزاری دوره‌ مهدویت و منجی‌ شناسی در لرستان

۴: برگزاری به مناسبت اعیاد شعبانیه و میلاد یگانه منجی عالم بشریت، حضرت مهدی موعود (عج) مراسم جشنی در محل سالن اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی

۵: برگزاری مسابقه کتابخوانی  «بهار و مهدویت» ویژه طلاب مدارس علمیه لرستان به مناسبت نیمه شعبان

۶: برگزاری آئین غبارروبی مساجد به‌ صورت نمادین در مساجد شهرستان خرم‌ آباد

۷: برگزاری جلسات‌ بزم اندیشه با موضوع شیوه های دعوت به نماز در خانواده و سبک زندگی ایرانی – اسلامی

۸: برگزاری مسابقه کتابخوانی تحت عنوان خانه بهشتی  با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه لرستان و  ستاد اقامه نماز استان لرستان به مناسبت آغاز ماه مبارک رمضان

۹: برگزاری همزمان با ماه مبارک رمضان محفل انس با قرآن با حضور قاریان برجسته استان در بازداشتگاه موقت خرم آباد

۱۰: برگزاری جشنواره استانی فیلم کوتاه نماز و نیایش در لرستان

۱۱: برگزاری نشست های دانش آموزی با موضوع شیوه های دعوت به نماز و معارف مهدویت با حضور حجت الاسلام والمسلمین چراغی مدیر ستاد اقامه نماز و مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی (عج) استان لرستان و مدیر و معاونین مدارس

۱۲: برگزاری  جشنی به مناسبت ولادت امام حسن (ع) و تجلیل از فعالان فرهنگی و فعالین نماز در دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان

۱۳: برگزاری جشنواره تایپوگرافی اسما و القاب امام زمان(عج) با همکاری ستاد اقامه نماز استان و بنیاد فرهنگی حضرت مهدی (عج) استان لرستان  و جهاد دانشگاهی استان

۱۴: برگزاری  اختتامیه جشنواره تایپوگرافی القاب امام زمان(عج) در شهرستان  خرم آباد

۱۵: برگزاری نشست تخصصی مهدویت و وظایف منتظران در زمان غیبت با حضور مدیر ستاد اقامه نماز و بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان لرستان، مدیرکل بیمه سلامت استان و کارکنان این مجموعه

 

 

 

نشست فصلی دبیران دستگاه های اجرایی ستاد اقامه نماز استان و رابطین بنیاد فرهنگی حضرت مهدی (عج)

وی با اشاره به اینکه ارزیابی عملکرد مدیران مشتمل بر صد امتیاز است که قبلاً ۲۰ درصد امتیاز آن به فعالیت‌های فرهنگی که ستاد اقامه نماز متولی آن است اختصاص داشت، ادامه داد: با توجه به تجمیع بنیاد مهدویت، ستاد اقامه نماز و ستاد تفسیر ضریب امتیاز فعالیت‌های فرهنگی در ارزیابی مدیران به ۳۵ درصد افزایش یافته است.

او با تأکید بر لزوم ثبت برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی با محوریت نماز، مهدویت و قرآن دستگاه‌های اجرایی استان در سامانه سجاده، افزود: تصویر گرفتن و بازگذاری مستندات جلسات تفسیر، برنامه‌های مهدویت و نماز در سامانه سجاد یک امر ملی است.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.