جمعه, ۲۸ مرداد , ۱۴۰۱ 22 محرم 1444 Friday, 19 August , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 14142 تعداد نوشته های امروز : 1 تعداد اعضا : 4184 تعداد دیدگاهها : 299×
استان فارس میزبان اجلاسیه کشوری نماز دانش‌ آموزی در سال تحصیلی جدید می‌شود
15 تیر 1401 - 15:32
شناسه : 112507
2
مدیر کل اداره آموزش و پرورش استان فارس خبر داد: جلسه شورای نماز هیات اندیشه ورز نماز آموزش و پرورش فارس با حضور مدیران کل آموزش و پرورش و نوسازی و اعضای شورای معاونین اداره کل، قائم مقام ستاد اقامه نماز استان فارس و دیگر اعضای این شورا با موضوع چگونگی توسعه نمازخانه ها و بررسی شیوه های جذب و دعوت دانش اموزان به نماز برگزار شد.
پ
پ

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان فارس، جلسه شورای نماز با عنوان هیات اندیشه‌ورز نماز، در اداره کل آموزش و پرروش فارس با حضور مدیرکل و اعضای شورای معاونین این اداره و قائم‌مقام ستاد اقامه نماز استان فارس در مورخ صبح روز ۱۴ تیرماه ۱۴۰۱ برگزار شد.

محمدخلیل عسکری با توجه به بخشی از دستور جلسه مبنی بر بررسی چگونگی توسعه و تجهیز نمازخانه‌ها در مدارس، بر اهمیت تاثیرگذاری نمازخانه‌ها تاکید کرد و گفت: باید در قدم اول، بستر اقامه نماز را در مدارس فراهم کنیم چرا که توجه به نماز، ماموریت اصلی همه ما است.

وی ادامه داد: برای برنامه اجلاسیه سراسری نماز، باید برنامه‌ای تعریف شود و در تمام برنامه‌های سال آتی مقوله نماز گنجانده شود، و نماز در تمام برنامه‌های ما حول سه محور دانش‌آموز، معلم و اولیا باشد.

عسکری با بیان اینکه اگر شرایط را مهیا کنیم و روی فطرت کار کنیم و اخلاص در عمل باشد، نتایج مطلوب از امور حاصل می‌شود، گفت: هرچه نیت ما در انجام امور به ویژه امور تربیتی خالص‌تر باشد، قدرت ماندگاری و جذب آن‌ بیشتر است.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس، در ادامه با اشاره به اهمیت و نقش و جایگاه نمازخانه‌ ها مدارس، گفت: هیچ جا هیچ نمازخانه‌ای نباید تغییر کاربری بدهد و نمازخانه‌ها با حمایت نوسازی و مجمع خیرین مبتنی بر چهارچوب مشخص شده، تجهیز شوند.

وی با تاکید بر اینکه نماز، باید اولویت اول استان باشد تا فضای آرامش در بین دانش‌آموزان و خانواده‌ها ایجاد شود، گفت: نماز جمعه باید پر از دانش‌آموز و معلم باشد و به نقش شهدا و وصیت‌نامه شهدا در توصیه به نماز باید توجه کنیم.

وی با تاکید بر اینکه سه تا تشکل بسیج دانش‌آموزی، سازمان دانش‌آموزی و اتحادیه انجمن‌های اسلامی با محوریت بسیج دانش‌آموزی در حال فعالیت و کار هستند، گفت: همه فعالیت‌ها باید با تفکر بسیجی باشد؛ یقین دارم یک انقلاب فرهنگی بزرگی به برکت نماز در استان فارس ایجاد می‌شود.

عسکری با اشاره به عبارت (اَخلِصِّ العَمَل) گفت: مروجین نماز باید ابتدا خودشان عامل به اقامه نماز باشند و اخلاصشان را بالا ببرند.

عسکری با اشاره به ظرفیت‌های مختلف همه دستگاه‌ ها گفت: کنار هم قرار گرفتن ظرفیت‌های مختلف دستگاه‌ها در امر ترویج و توجه به اقامه نماز می‌تواند در نهادینه کردن این امر مهم در جامعه تاثیرگذار باشد.

وی افزود: در فعالیت‌ها سن، جنسیت و مقاطع تحصیلی دانش‌آموزان در نظر گرفته و متناسب با آن برنامه‌ریزی‌ها انجام شود.

عسکری تاکید کرد: در پروژه مهر، جشنواره ها، مسابقات و… توجه به اهمیت و اقامه نماز بعنوان یک اصل قرار گرفته شود.

در ادامه قائم مقام ستاد اقامه نماز استان فارس ضمن تشکر از نگاه مدیر کل آموزش و پرورش استان فارس و معاونین این اداره کل نسبت به امر نماز،برپایی نماز در مدارس در دوران پساکرونا،پیگیری تجهیز نمازخانه های مدارس و … مطالب مبسوطی را در جلسه هیئت اندیشه ورز نماز بیان نمود.

وی ادامه داد:ریشه همه ناهنجاری های خانوادگی،اجتماعی و اداری غفلت از ذکر است که طبقه آیه ۱۴ سوره مبارکه طاها بالاترین ذکر همانا نماز است که خداوند میفرماید: نماز به پا دارید که همانا نماز ذکر و یاد من است و قرآن میفرماید کسی که اهل ذکر نیست وارتباطی با خداوند ندارد از حیوان نیز پست تر است.

وی در ادامه مطرح کرد: علاوه بر توصیه قرآن کریم به نماز که بیش از ۱۰۰ آیه در این خصوص آمده است و از بین ۱۰۰ هزار حدیث وارده از سخنان پیامبر اکرم و معصومین (ع)، بیش از ۱۵ هزار روایت و حدیث آن راجع به نماز می‌باشد، اما نماز زمانی کارایی دارد که واقعاً اقامه شود و اقامه نماز یعنی دل دادن به نماز؛ نه تنها صوری و ظاهری نماز خواندن چون اهمیت نماز به این خاطر است که تمام خوبی‌های عالم در نماز خلاصه می‌شود و هرچه خیر است از نماز می‌باشد.

در پایان جلسه معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس نیز مطالبی را پیرامون وضعیت اقامه نماز و نمازخانه های مدارس مطالبی را مطرح کرد.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فارس گفت: تعداد ۳هزار و هفتصد و پنجاه و هفت نمازخانه در مدارس استان فارس وجود دارد که تعداد ۲هزار و ششصد و هشتاد و شش نمازخانه مستقل و مابقی بصورت کلاسی می باشد.

علیرضا شادباش ضمن اشاره به مشخص شدن وضعیت کلی نمازخانه ها جهت تجهیز و اصلاح آن ها خاطر نشان کرد: نمون برگ الکترونیکی طراحی شده که در اختیار مسئولین آموزش و پرورش مناطق برای تکمیل اطلاعات نمازخانه ها قرار داده می شود.

وی گفت: جلسه شورای نماز هیات اندیشه ورز نماز آموزش و پرورش فارس با حضور مدیران کل آموزش و پرورش و نوسازی و اعضای شورای معاونین اداره کل، قائم مقام ستاد اقامه نماز استان فارس و دیگر اعضای این شورا با موضوع چگونگی توسعه نمازخانه ها و بررسی شیوه های جذب و دعوت دانش آموزان به نماز برگزار شد که در آن سایر اعضا به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.