پنج شنبه, ۷ مهر , ۱۴۰۱ 4 ربيع أول 1444 Thursday, 29 September , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 14505 تعداد نوشته های امروز : 7 تعداد اعضا : 4274 تعداد دیدگاهها : 299×
ورزش و جوانان و اقامه نماز
27 مرداد 1401 - 8:38
شناسه : 116907
1
دهه ترویج معارف نماز/ روز هفتم همزمان با فرا رسیدن دهه ترویج معارف نماز، مقاله "ورزش و جوانان و اقامه نماز" به قلم سید احمد زرهانی قائم مقام ستاد اقامه نماز و مدیر عامل مجمع خیرین مسجد ساز کشور منتشر شد.
ارسال توسط : نویسنده : علی عزیزی
پ
پ

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، همزمان با روز هفتم از دهه ترویج معارف نماز، مقاله “ورزش و جوانان و اقامه نماز” به قلم سید احمد زرهانی قائم مقام ستاد اقامه نماز منتشر شد.

 

در ایران باستان و در دوره اسلامی ورزش پهلوانی رواج وافر داشته است. در شاهنامه فردوسی نشانه های بارز این پدیده نمایان است.

در عصر کنونی افزون بر ورزش پهلوانی ، جوانان در رشته های مختلف ورزش قهرمانی هم شرکت می کنند و افتخار می آفرینند.

ورزش هر گاه با ایمان و ارزش های انسانی و اخلاقی در آمیزد پهلوانی و قهرمانی را توامان به ارمغان می آورد. آنگونه که پرتوی از این عظمت را مردم در سیمای پوریای ولی و جهان پهلوان تختی مشاهده کرده اند.

ورزشکاری که در برابر خدای توانا پیشانی بر خاک می گذارد و به نماز می ایستد و در هنگام پیروزی در میدان مسابقه سجده شکر بجای می آورد، دچار کبر و غرور و خود باختگی نمی شود و در دل های مردم جای می گیرد.

مدیران ورزشی کشور باید به ترویج مکارم اخلاقی و رشد اعتقادی ورزشکاران توجه کنند.وقتی ورزشکار و فوتبالیست مسلمان مصری و سنگالی و ایرانی گل میزند و بلافاصله سجده می کند دل میلیونها مسلمان به وجد می آورد. اما هنگامی که خبر خلاف اخلاق ورزشکاری منتشر می شود مردم ابراز نفرت می کنند.

ورزشکار تک بُعدی و سست اعتقاد و بی فضیلت اگر به حال خود رها شود در معرض خطر پناهندگی و انحراف قرار می‌گیرد. ورزشکار معتقد و آراسته به مکارم اخلاقی با اقتدار دست رد به سینه اجانب می زند و دفاع از دین و میهن را بر خود واجب می شمارد.

از این رو لازم است فدراسیون ها برنامه های فرهنگی و آموزشی داشته باشند و دانش و بینش نوجوانان و جوانان ورزشکار را تقویت کنند. خوشبختانه تعداد زیادی از ورزشکاران اهل اقامه نماز و پای بند به ارزش های اسلامی اند و ملّت به وجود آنان افتخار می کند.

چه خوب است وقتی صدای اذان بلند می شود جلسه تمرین و یا نشست اداری فدراسیون متوقف شود و مدیر و ورزشکار و مربی در نماز جماعت شرکت کنند و جان ودل را در رودبار نماز مطهر کنند.

جوانان ایران افزون بر درخشش در میادین ورزشی در حوزه علم و هنر و فرهنگ و تولید حضور فعال دارند. آراستن شخصیت نسل نو به زیور علم و فرهنگ و هنر و کار تولیدی وقتی آمیخته با کسب فضائل معنوی باشد، بازده بیشتری دارد.

دانشمندان جوانی که در صف نماز جماعت حاضر می شوند و با خدا راز و نیاز می کنند، اسوه سایر آینده سازان می شوند و هرگاه به کاروان مدیران کشور وارد گردند با امانت داری و تقوا به مردم خدمت درخشان تری می کنند.

همینطور جوانانی که پای به عرصه هنر می گذارند و نام و نشانی به دست می آورند ، اگر مزین به اخلاق حسنه باشند در انتقال ارزش ها و نشر فضیلت ‌ها کارنامه بهتری عرضه می دارند. بر این اساس وزارت ورزش و جوانان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا وسیما و دانشگاه های کشور باید در سیاست های فرهنگی و آموزشی خود بازنگری کنند و با آسیب شناسی راه طی شده و با نگاه آینده پژوهی به ریل گذاری جدیدی همت گمارند.

سرمایه هر کشوری جوانان هنرمند و عالم و ورزشکار و مولد و خلاق و آراسته به صفات انسانی و مکارم اخلاقی اند. ورزشکار و هنرمندی که اخلاق و معنویت دارد سرمشق آینده سازان می شود و اگر فاقد این ارزش ها باشد ، ای بسا اسباب انحراف دیگران را هم فراهم می آورد. حرکت جامعه سازی وقتی موفقیت آمیز است که علم و ورزش و هنر در بستری از ارزش های اخلاقی به نسل نو منتقل شود.

تنها تدوین راهبرد و برنامه فرهنگی کارساز نیست بلکه افزون بر آن وجود نیروی انسانی متخصص و متعهد و خلاق هم لازم است. دستگاه های علمی و آموزشی و فرهنگی و هنری و ورزشی باید کارنامه خود را بازخوانی کنند و نشان دهند که پرورش یافتگان آنها چه میزان مجهز به قوه تشخیص ارزش ها و عمل به وظایف دینی و ملّی و برخوردار از حس میهن دوستی و نوع پروری هستند و برای اعتلای ایران و اسلام و خدمت به ملّت چه انگیزه‌ هایی دارند؟ اگر دستگاه های مذکور محصول آفت زده پرورش دهند ، دانسته یا ندانسته بخشی از سرمایه ملّی را به هدر می دهند.

تردیدی نیست که غرب به اقتضای ماهیت استعماری خود برای شکار مغزها برنامه ‌ریزی می‌کند. این مدیران دستگاه های ذیربط هستند که باید چاره اندیشی کنند و در سیاست های تربیت نیروی انسانی و نحوه رشد فکری آینده سازان روش های کارآمد تری اتخاذ کنند. مرد یا زن هنرپیشه و هنرمندی که اهل اقامه نماز باشد می داند که خداوند حکیم فرموده است « الَّذِینَ إِنْ مَکنَّاهُمْ فِی الأَرْضِ أَقامُوا الصَّلاهَ وَآتَوُا الزَّکاهَ وَأَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا عَنِ الْمُنْکرِ وَللهِ عاقِبَهُ الأُمُورِ » لذا با هوشمندی و تقوای الهی دست رد بر سینه خلاف کار می زند و تن به گناه نمی سپارد.

ترویج معارف نماز و بیان علمی و مستدل اسرار و آداب و آثار این فریضه الهی پشتوانه‌ ای محکم برای تأمین سعادت ورزشکاران و هنرمندان و دانشمندان و مبتکران جوان است.

جای آن است که مدیران ارشد دستگاه های سابق الذکر اهتمام به آسیب شناسی وضع موجود کنند و با به کارگیری هیأت های اندیشه ورز و با مشارکت جوانان فاضل و فرزانه مسیر حرکت خود را بازنگری و اصلاح کنند.ان شاءالله

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.