چهارشنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۱ 3 ربيع أول 1444 Wednesday, 28 September , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 14496 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 4268 تعداد دیدگاهها : 299×
هنگام برپایی موکب اولین کار ایجاد جایگاهی برای اقامه نماز اول وقت باشد
21 شهریور 1401 - 15:11
شناسه : 119709
1
دبیر ستاد اقامه نماز شهرستان هلیلان ایلام: اسدالله شهبازی دبیر ستاد اقامه نماز شهرستان هلیلان استان ایلام بیان کرد: در زمینه تعامل بهتر بین کشورها برای برگزار شدن مراسم اربعین حسینی اتحاد، همدلی و کمک رسانی در همه زمینه ها میتواند خیلی موثر باشد.
ارسال توسط :
پ
پ

اسدالله شهبازی دبیر ستاد اقامه نماز شهرستان هلیلان استان ایلام در گفت و گو با روابط عمومی ستاد اقامه نماز بیان کرد: در زمینه تعامل بهتر بین کشورها برای برگزار شدن مراسم اربعین حسینی اتحاد، همدلی و کمک رسانی در همه زمینه ها میتواند خیلی موثر باشد.

* با توجه به اقدامات خصمانه دشمنان در جهت کمرنگ کردن نقش نماز در میان جوانان به نظر شما راهپیمایی اربعین چه نقشی می تواند در احیای نماز و شعائر دینی ایفا کند؟

– در رابطه با اقدامات پی در پی دشمن جهت کمرنگ و یاحتی از بین بردن امر واجبی چون نماز بین جوانان، راهپیمایی اربعین حسینی تلنگری است بس شفاف و کارساز برای جوانان و حتی به نحوی برای دشمن است که بدانند حتی دیگر مذاهب مسلمانان و از ملیت های گوناگون از آنجایی که دین واحد دارند در این ایام ثابت می کنند که در شرایط سخت واحد و یک پارچه هستند. تعداد زیادی از جوانان در پیاده روی اربعین به این امر مهم در زمینه نماز و سایر شعائر دینی میرسند؛ چرا که در این مسیر راستین و پر از معنویت نماز وحدتی که در مسیرها برگزار می شود، حضور این همه جمعیت بصورت یک پارچه خود یک شعار دینی پر معنا محسوب می شود.

* چه نواقصی را با توجه به مسئولیتی که دارید در راهپیمایی اربعین می بینید که برای سال آینده به رفع شدن آن می شود اقدام کرد و کمکی در این راه باشد؟

– اصل هدف در این مسیر فراموش شده است و آن توجه به اینکه امام حسین (ع) به خاطر چه چیزی قیام نمود چرا که ازدحام جمعیت، بی نظمی، عدم امکانات کافی و به موقع و سختی های این چنینی باعث می شود که هدف فراموش شود و موجب نارضایتی شود.

اگر بشود این شرایط را در طول زمان بیشتری مثلا ۲ماه قبل از محرم و صفر این امکانات به صورت منظم و با برنامه فراهم کرد همه زوار به راحتی و با رضایت بیشتری میتوانند خدمت امام حسین (ع) برسند و این امر مهم را بجا بیاورند و هدف حضور در راهپیمایی اربعین صد در صد اجرا شود.

* در بحث ترویج و توسعه نماز چه اقداماتی در شهرستان صورت گرفته و در راهپیمایی اربعین چگونه می شود بحث نمازی را ترویج کرد؟

– با توجه به اینکه شهرستان هلیلان به تازگی ارتقا یافته فاقد هر گونه نماز جماعت حتی در مساجد شهری بود که با اینکه بنده حقیر اولین دبیر ستاد اقامه نماز این شهرستان هستم با برنامه ریزی و تلاش شبانه روزی به حول قوه الهی توانستیم نماز در مساجد شهری و روستایی رو اجرا کنیم و نماز وحدت هم برای مسئولین دوایر دولتی و‌ نهادهای سطح شهرستان هر هفته برگزار نماییم.

در بحث راهپیمایی اربعین و استقرار مواکب نیز با روشنگری نسبت به اهمیت نماز اول وقت و اینکه امام حسین (ع) در روز عاشورا و در آماج حمله دشمنان نماز اول وقت را به جا آورد میتوان به ترویج و اشاعه نماز کمک نمود.

* به نظر شما با توجه به تاکید حضرت سیدالشهدا و اقامه داشتن نماز چرا بعضی ها در راهپیمایی اربعین نماز خود را به آخر وقت موکول می کنند؟

– با توجه به تاکید حضرت سیدالشهدا (ع) و احادیث و روایات در بحث اهمیت نماز، متاسفانه بعضی ها در مسیر پیاده روی اربعین در امر نماز کوتاهی می کنند؛ این افراد به اصل نماز و قیام امام حسین(ع) آگاه نیستند ای بسا نقش ستادهای نماز و سازمان های تبلیغاتی در این زمینه بسیار مهم است که در این راستا کوشا باشند و قیام امام حسین(ع) را شرح دهند و آگاه سازی کنند.

جهاد تبیین که رهبری تاکید فراوان بر آن را دارد در این زمینه هم قابل اجرا است.

* با توجه به تجربه چندین ساله شما در پربا داشتن موکب، به نظر شما بزرگترین چالش های این امر در چیست؟

–  باتوجه به تجربیات و سعادت بنده در این چندسال که خادم موکب سید الشهداء (ع)بودم چالش های ریز و درشت زیادی در این زمینه وجود داشته از جمله اصل هدف که دلیل قیام امام حسین(ع) می باشد. موکب فقط به غذا و اسکان برای استراحت زوار نیست؛ بلکه باید شرایطی فراهم شود و کارهای فرهنگی در رابطه با قیام امام حسین(ع) اجرائی شود.

در برپایی موکب درست است که خورد و خوراک و راحتی زوار هم اهمیت دارد، اما اولین نکته باید ایجاد جایگاه در برپایی نماز اول وقت و کارهای فرهنگی در این زمینه باشد.

* برای بهتر برگزار شدن مراسم اربعین چه تعاملی بین کشورها می تواند به این موضوع کمک کند؟

–  در زمینه تعامل بهتر بین کشورها برای برگزار شدن مراسم اربعین حسینی اتحاد، همدلی و کمک رسانی در همه زمینه ها میتواند خیلی موثر باشد.

از جمله کارهای فرهنگی در طول سال و نه فقط در محرم و صفر، ایجاد کانون های فرهنگی، اعزام مبلغین در ایام اربعین آن هم مبلغینی که به زبان عربی مسلط باشند.

* دوره ها و مسابقاتی که جهت ترویج نماز و احکام برگزار کردید را توضیح مختصری بدهید؟

– با توجه به اهمیت دوران نوجوانی در مدارس سطح شهرستان برای تمامی سنین مسابقات احکام برگزار می نماییم و برای عموم هم دو دوره در سال جاری مسابقه برگزار کردیم.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.