شنبه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۱ 10 جماد أول 1444 Saturday, 3 December , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 15367 تعداد نوشته های امروز : 9 تعداد اعضا : 4364 تعداد دیدگاهها : 299×
گفتگو با نویسنده کتاب “روش های ترغیب دختران سوم ابتدائی به نماز”
26 آبان 1401 - 13:42
شناسه : 128327
1
به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی؛

روش‌های کاربردی این کتاب برای اولیاء، معلمان و مربیان پرورشی، حتی مدیران مدارس و هرکسی که در مقطع ابتدایی بخواهد در مسیر تربیت عبادی قدم بردارد مفید است.

ارسال توسط : نویسنده : محمد دماوندی
پ
پ

حجت الاسلام محمد کاظمی نویسنده چندین اثر در حوزه نماز است. وی از بدو تاسیس مرکز حدود یازده سال است که با مرکز تخصصی نماز همکاری می کنند. دغدغه ایشان در نگارش این آثار، معرفی نماز به شیوه ای نو و مهارت های دعوت به نماز است. در این گفتگو ک توسط روابط عمومی مرکز تخصصی انجام شد، درباره کتاب «روش های ترغیب دختران سوم ابتدائی به نماز» با ایشان همراه می شویم.

چند سال قلم می‌زنید و چند اثر دارید و چند اثر شما در مورد نماز است؟

بنده از سال ۱۳۸۴ تا کنون نوشتن را شروع کردم؛ اما نوشته ها بیشتر در قالب مقاله بوده است و خداوند توفیق داده در سال ۱۳۹۸ کتاب روش‌های ترغیب دختران سوم ابتدائی به نماز را به چاپ برسونم.

انگیزه شما از نوشتن کتاب با موضوع نماز چه بود؟

بالاخره اگر قرار باشد یک طلبه فقط در یک موضوع اثری تولید کند و بخواهد مهمترین موضوع را انتخاب کند، نماز در گزاره‌های دینی جایگاه ویژه ای دارد و این اهمیت نماز در قرآن و روایات مهمترین عامل انگیزه است، بنابراین بنده نوشتن در موضوع نماز را توفیق خداوند متعال می دانم.

در چند جمله کتاب “روش های ترغیب دختران سوم ابتدائی به نماز” را معرفی کنید؟

مخاطب این کتاب مربیان و معلمان دختران ۹ ساله است و یک کتاب مهارتی است که راهکارهای دعوت به نماز دختران تازه به تکلیف رسیده را به عهده گرفته است.

سعی شده است متن کتاب کاملا روان، کاربردی و واقعی باشد. هرچند تمام روش‌های پیشنهاد شده در این کتاب بر مبنای قواعد علمی دقیق است و بر اساس روانشناسی رشد تنظیم شده است اما از پرداختن به مباحث علمی صرف و کلی گویی پرهیز شده است.

این کتاب دست مخاطب (مربی و معلم) را می‌گیرد و گام به گام با خود پیش می‌برد.

هر گام تکمیل کننده گام قبلی و بستر ساز گام بعد است بنابراین ترتیب فصل‌های کتاب منطقی و نظام مند است.

اگر بخواهید در چند خط ارکان اصلی کتاب را توضیح بدین؟

اما چهار رکن اصلی این کتاب در مسیر مسئولیتش عبارت است از:

۱. انگیزه سازی

۲. علاقه سازی

۳. آموزش و شناخت افزایی

۴. رفتار سازی و تقویت رفتار

 

خاطره ای از نوشتن این کتاب نماز؟

وقتی نوشتن کتاب تمام شد آنرا به ویراستار تحویل دادم تا ویراستاری کند اما او بدقولی کرد و کار زیادی به تاخیر افتاد بنده شخصاً کتاب را بازنویسی و ویراست کردم و این موضوع برای بنده یک تجربه خیلی خوب شد.

 

مخاطب اصلی این کتاب چه کسانی هستند و بیشتر برای چه اقشاری مفیده است؟

درست است که این کتاب برای معلمان و مربیان دختران ۹ ساله نوشته شده است، اما روش‌های کاربردی آن برای اولیاء، معلمان و مربیان پرورشی، حتی مدیران مدارس و هرکسی که در مقطع ابتدایی بخواهد در مسیر تربیت عبادی قدم بردارد مفید است.

 

نکته خاصی که خودتان بخواهید به آن اشاره کنید ولی در کتاب شما نیامده؟

نمی توانستم در کتاب به این وضوح حرف بزنم ولی اینجا راحت ترم؛ واقعاً اگر هر معلم یا مربی که دغدغه تربیت عبادی متربی خودش را نداشته باشد هم به شأن شغلی خودش و هم به نسل آینده خیانت کرده است.

 

نوشتن در مورد نماز چه امتیازی دارد و چه سختی هایی؟

وقتی درباره نماز می نویسی مطمئن هستی که به وظیفه عمل می کنی و عمرت را تلف نکرده ای اما متأسفانه اهمیت این موضوع در میان پژوهشگران و نویسندگان خوب حس نشده است و به عنوان یک موضوع تکراری و کلیشه‌ای به حساب می آید.

 

در حوزه انتشار مکتوبات نمازی چه پیشنهادی برای مرکز تخصصی نماز دارید و چه نقدی در این زمینه دارید؟

متاسفانه برخی از محصولات مرکز که اتفاقاً بسیار مفید هم هستند درست به مردم معرفی نشده است. مرکز در این مسیر باید همت جدی به خرج دهد.

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.