شنبه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۱ 10 جماد أول 1444 Saturday, 3 December , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 15367 تعداد نوشته های امروز : 9 تعداد اعضا : 4364 تعداد دیدگاهها : 299×
گفتگو با حجت الاسلام جعفری پور، نویسنده در حوزه نماز
29 آبان 1401 - 13:25
شناسه : 128707
1
توسط مرکز تخصصی نماز:

از ارکان مهم این کتاب یکی بحث توانمندسازی خانواده ها، مربیان و مبلغان دینی است در عرصه پاسخگویی که به گونه‌ای پاسخ دهند که مخاطب بپسندد و بپذیرد و رکن دیگر اصلی این کتاب بحث استدلالی بودن و روشمند بودن در حوزه سوالات و شبهات نماز است.

ارسال توسط : نویسنده : محمد دماوندی
پ
پ

حجت الاسلام و السلمین جعفری پور از بدو تاسیس مرکز تخصصی نماز یعنی سال ۸۹ دانش پژوه دوره اول این مرکز بودند و هم اکنون به عنوان مدرس در این مرکز مشغول به تدریس می باشند بیشترین دغدغه ایشان در حوزه نماز، پاسخ به شبهات و سوالات فراوان در حوزه نماز است که پاسخگو باید به روش ساده، استدالی و روشمند به گونه‌ای پاسخ دهد که مخاطب بپسندد، بپذیرد و قانع شود.

در این گفتگو کوتاه که توسط روابط عمومی مرکز تخصصی نماز انجام شد با وی همراه می‌شویم؛

 

چند سال قلم می‌زنید و چند اثر دارید و چند اثر شما در مورد نماز است؟

از سال ۸۸ در حوزه معارف نماز مشغول نویسندگی شدم و تا کنون هم با نوشتن کتاب تحلیل احادیث نماز این نویسندگی بحمدالله ادامه دارد.

در حوزه معارف نماز اولین کار بنده پاسخگویی به دوازده پرسش پرتکرار نماز بود.
که در قالب یک کتابچه‌ای برای دانش‌آموزان چاپ‌ شد. کار دوم بنده بحث روش‌شناسی پاسخ‌گویی به شبهات و سوالات هست که با عنوان این گونه پاسخ دهید به چاپ رسیده ‌است در فصل اول این‌کتاب مفصل روش‌های موثر در پاسخگویی  به سؤالات دینی و شبهات اعتقادی را مطرح کردیم و بعد از آن در فصل‌های بعدی به پاسخگویی به پرسش‌ های پرتکرار نماز پرداختیم که درحدود یکصد پرسش پرتکرار هست.

البته در موضوعات دیگری مثل رابطه دختر و پسر، آسیب‌ها و راهکارها کتابی از بنده چاپ‌شده است و همچنین در مورد معارف صحیفه سجادیه، جهان‌بینی امام را نگاشته‌ایم که نگاه امام سجاد علیه الصلاه و السلام در حوزه‌ی توحید و معاد است. پیام‌های ناب از صحیفه سجادیه کار دیگریست به عنوان کتاب زندگی که به زیور طبع آراسته شده‌است و مربوط می شود به پیام ها و نکته‌هایی که از صحیفه سجادیه به‌صورت کاربردی می‌توان در زندگی استفاده کرد

 

انگیزه شما از نوشتن کتاب با موضوع نماز چه بود؟

بعد از نشست‌های دانش‌آموزی که عموماً در سال ۸۷ و ۸۸ در استان‌های البرز و تهران اتفاق افتاد مواجه شدیم با انبوهی از سوالات دانش‌آموزان در حوزه معارف نماز  که به این فکر افتادیم که با بیان ساده، هم‌ روش پاسخ‌گویی سوالات و هم پاسخ به پرسش‌های پرتکرار دانش‌آموزان را در یک کتاب جمع‌آوری کنیم.  این مهم ترین انگیزه ای بوده‌است که باعث نگارش این کتاب شد.

 

در چند جمله کتاب اینگونه پاسخ دهید” را معرفی کنید؟

این کتاب دارای دو بخش کلی هست. در فصل اول این کتاب روش های موثر در پاسخگویی و اقناعی مخاطب را مورد بررسی قرار داده ایم که چگونه باید یک پاسخگوی دینی، در شناخت مخاطب خودش با ایجاد سوال ارتباطی، بتواند راهکاری را ارائه بکند که مورد پسند و پذیرش مخاطب خودش واقع شود و به چند نمونه از روش ها مثل روش رمزگذاری اشاره کرده‌ایم.

در فصل دوم هم به بررسی سوالات پرتکرار در حوزه معارف نماز پرداخته شده است، سوالاتی از قبیل فلسفه نمازچیست؟، چرا نماز می‌خوانیم؟، فلسفه حجاب در نمازچیست؟  فلسفه عربی بودن نماز؟ و…  پرداخته شد و سعی شد تمام پاسخ ها به صورت مستند به آیات و روایات و امور فطری و عقلانی باشد.

 

اگر بخواهید در چند خط ارکان اصلی کتاب را توضیح بدین؟

از ارکان مهم این کتاب یکی بحث توانمندسازی خانواده ها، مربیان و مبلغان دینی هست در عرصه پاسخگویی که به گونه‌ای پاسخ دهند که مخاطب بپسندد و بپذیرد و رکن دیگر اصلی این کتاب بحث استدلالی بودن و روشمند بودن در حوزه سوالات و شبهات نماز است

 

مخاطب اصلی این کتاب چه کسانی هستند و بیشتر برای چه اقشاری مفیده است؟

همانگونه که از فصول این کتاب برمیاد این کتاب را ما به گونه‌ای تالیف کرده‌ایم که هم برای کسانی که به صورت تخصصی می خواهند وارد حوزه پاسخگویی شوند قابل استفاده است یعنی مبلغان و مربیان و هم برای کسانی که میخواهند آگاهی پیدا کنند از محتوای پاسخ های داده شده به سوالات و شبهات نماز، برای هر دو قشر در واقع قابل استفاده است یعنی هم برای دانش آموزان و دانشجویان و هم برای مبلغان و مربیان نماز، چون این کتاب ناظر به کتاب‌های قبلی نوشته شد مثل پرسمان قرآنی نماز یا کلید بهشت که کار نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها می‌باشد به گونه‌ای مطالب نوشته شده است که حتی برای دانشجویان هم قابل استفاده باشه و از استدلال و استنباط عقلی زیاد استفاده شده است.

 

نکته خاصی که خودتان بخواهید به آن اشاره کنید ولی در کتاب شما نیامده؟

نکته ای که شاید لازم بود در مقدمه کتاب به آن اشاره می کردیم این است که سوالات و شبهات در حوزه نماز فراوان است و به سبب اینکه قیمت کتاب فیزیکی رو به افزایش است و امکان تهیه کتاب برای همگان میسر نیست در بخش دوم به سوالات پرتکرار در حوزه نماز پرداختیم و امکان پرداختن به همه سوالات نبود.

 

اگر الان بخواهید این کتاب را بنویسید چه تغییراتی در کتاب ایجاد می‌کنید؟

الان اگر این کتاب را بخواهیم بازنویسی کنیم سعی می‌کنیم کتاب خلاصه تر و سوالات بیشتری در درون او جای دهم.

 

به نظر شما در حوزه نماز چه موضوعاتی جای کار دارد و باید کار شود؟

به نظر بنده در حوزه نماز، امور مربوط به زیرساخت نماز یعنی امور زیربنایی فکری، نظری و اعتقادی می‌شود کمتر مورد توجه قرار گرفته است و لازم است به این اصول مهم همانند اصل معاد پرداخته شود اگر کسی اعتقاد به مسئله معاد نداشته باشد نماز برای او معنا و مفهومی نداره بنابراین اگر ما می‌خواهیم یک دعوت پایدار را نسبت به نماز شاهد باشیم باید از مسئله معاد شروع کنیم و این فرمایش قرآن کریم است که نماز سنگین است مگر برای کسانی که خاشع هستند و کسانی هستند که اعتقاد و باور به مسئله معاد دارند بنابراین معاد باوری نقش مهم و بسزایی در حوزه نماز و پذیرش سوالات و پاسخ های مرتبط با نماز دارد

 

نوشتن در مورد نماز چه امتیازی دارد و چه سختی هایی؟

از امتیازات نگارش در حوزه نماز این است که مسئله نماز از پرکاربردترین عبادات است یعنی در بین عبادات، بیشترین عبادتی که مورد توجه عموم جامعه اسلامی هست نماز است از این جهت مسئله ای است که هر روز انسان با او سر و کار دارد و این از امتیازات نگارش در حوزه نماز است برخلاف بقیه عبادات که ممکن است سال یک مرتبه انسان نیازمند اسرار و معارف و آثار او باشد مانند روزه و در طول عمر یک مرتبه نیاز پیدا بکند مثل حج خانه خدا.

مهمترین سختی در حوزه پرسمان نماز، اقناع مخاطب است یعنی باید پاسخگو آنقدر فکر بکند با مثال با توضیح و بیان نمونه‌‌ها و داستان‌هایی تا بتواند مخاطب خودش را قانع بکند. سوال و شبهه مطرح کردنش راحت آسان است ولی اینکه چگونه این شبهه و سوال پاسخ داده شود که مخاطب به مرحله اقناع برسد این سخت ترین مرحله پرسمان نماز است

 

در حوزه انتشار مکتوبات نمازی چه پیشنهادی برای مرکز تخصصی نماز دارید و چه نقدی در این زمینه دارید؟

یکی از انتقاداتی که خیلی از مربیان حوزه نماز در حوزه انتشارات مرکز تخصصی نماز دارند این است که کتاب‌های با محتوای ضعیف تر از تولیدات مرکز تخصصی نماز، به صورت رایگان توسط سایت‌های مختلف در اختیار آنها قرار داده می‌شود و مربیان نماز و ائمه جماعت به شدت نیازمند چنین محتوایی هستند و تامین آنها هم براشون مشکل است و هم هزینه بر است و درخواست بنده این است که کل تولیدات مرکز تخصصی نماز در قالب فایل pdf روی سایت قرار بگیرد و در دسترس همگان باشد.

والسلام علیکم و رحمه الله

 

 

 

لینک فضای مجازی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.