اخبارحوزه ریاستخراسان رضوی

گردهمایی دبیران اقامه نماز ادارات خراسان رضوی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز خراسان رضوی، گردهمایی دبیران اقامه نماز ادارات کل و دستگاههای اجرایی استان با حضور سید احمد زرهانی قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور و مدیر ستاد اقامه نماز استان، در روز پنجشنبه بیست و چهارم خرداد ماه برگزار شد.

در ابتدای جلسه حجت الاسلام و المسلمین سبحانی نیا مدیر ستاد اقامه نماز خراسان رضوی ضمن خوش آمدگویی به دبیران ادارات و تشکر از حضور قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور گفت: تلاش می کنیم برنامه های ابلاغی در حوزه نماز برحسب سیاست ها، تکیه بر پیام های مقام معظم رهبری، آیین نامه دولت و راهبردهای ستاد اقامه نماز با تکیه بر الویت بندی برنامه ها، موثربودن شیوه های جذاب اجرا کنیم.

وی ادامه داد: باید هر برنامه موثر به یک جریان ماندگار تبدیل شود که نمونه هایی از آن پیگیری اقامه نماز جماعت در کلیه مدارس با حمایت استانداری و تلاش آموزش و پرورش، بازدیدها و هم اندیشی با سازمان های فرهنگی و غیرفرهنگی که در شهرداری، اداره کل کار و رفاه اجتماعی این امر به یک برنامه تعریف شده تبدیل گردیده است.

سبحانی نیا افزود: در مواردی هم مانند آموزش طلاب علاقمند و نیروهای فرهنگی با حضور اساتید مرکز تخصصی نماز صورت گیرد و فعالیت های ستاد اقامه نماز را به سمت مشارکت سازمان ها هدایت کنیم.

در ادامه چند نفر از دبیران اقامه نماز سازمان ها و ادارات به بیان چند پیشنهاد و نکته نظراتی از جمله مناسب سازی سامانه سجاده برحسب اقتضای شهرستان، استان و سازمان، ارسال دستورالعمل های برخی از مصوبات هیئت دولت در حوزه نماز، تنوع و جذاب سازی برنامه های دیده شده در تفاهم نامه ها

سید احمد زرهانی قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور در جمع بندی نهایی این جلسه گفت: بزرگان، پزشکان، عالمان و اندیشمندان تحقیقاتی زیادی انجام داده اند که یاد خدا چه تاثیری در استحکام شخصیت فرد و خانواده و جامعه دارد.

وی سپس به سوالات و پیشنهادات دبیران اقامه نماز سازمان ها پاسخ داد و افزود: سامانه سجاده باید بروزرسانی شود اگر بخواهیم واقع بینانه ارزیابی کنیم، باید دید اقامه نماز در فضای اداری چقدر فضا را مطهر کرده است.

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور اضافه کرد: وزیران، استانداران، مدیران کل، عالمان و استادان هنگام اقامه نماز در مسجد محل در نمازخانه اداره باید حضور داشته باشند و جلسات اداری نباید همزمان با اذان و نماز باشد که متاسفانه همچنان در بعضی ادارات شاهد این ماجرا هستیم.

سید احمد زرهانی ادامه داد: در آیین نامه ای که در دولت سیزدهم تحت عنوان ترویج فرهنگ نماز به تصویب رسید مسائل زیادی حل شد و برای همه دستگاه ها وظایفی تعریف شد که برای ۱۹ دستگاه وظیفه های جدید ابلاغ شده است.

وی عنوان کرد: مشکل اساسی، نماز نسل نو می باشد؛ نماز با خطر کاهلی مواجه است ما باید رو این موضوع تمرکز کنیم یکی از بهترین کارهایی که دبیران می توانند کمک کنند روحانیونی که در ادارات یا سازمان ها مستقر هستند با کمک ستاد اقامه نماز با مدارس ارتباط برقرار کنند و در هفته چندین بار نماز را در مدارس اقامه کنند که این باعث ارتباط دو جانبه می شود.

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور تشریح کرد: بالغ بر ده هزار روحانی مستقر در نظارم اداری، سپاه، ارتش، سازمان تبلیغات اسلامی، اوقاف و امورخیریه داریم که با ادارات ارتباط دارند. باید نقدی بین روحانیت مستقر در نظام اداری و مدارس برای ایجاد ارتباط دوجانبه و اقامه نماز ایجاد شود.

سید احمد زرهانی عنوان کرد: سی و یکمین اجلاس سراسری نماز با عنوان نماز نسل نو و رسالت ما در آبان ماه در خراسان شمالی برگزار خواهد شد که تاکنون رهبر معظم انقلاب اسلامی سی پیام به اجلاس های سراسری داده اند، این پیام ها دایره المعارفی از راهکارهای ترویج اقامه نماز، فلسفه، آثار و برکات نماز است که باید این ها را بازخوانی کنیم.

وی فعالیت هایی که جهت توسعه نماز در بین جوانان است را اینگونه بازگو کرد: کار انگیزشی برگزاری مسابقات است، سال گذشته مسابقه ای تحت عنوان زندگی امام رضا(ع) و نماز برگزار شد و بالای ۴۰۰۰۰ نفر داوطلبانه شرکت کردند. اردوها و مسابقاتی که در مدارس ‌و در دانشگاه ها برگزار می شود از دیگر فعالیت هایی جهت توسعه نماز در بین جوانان و نسل نو می باشد.

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور در پایان خاطر نشان کرد: بالغ بر ۴۰۰ جلد کتاب در ۳۰ سال اخیر در حوزه نماز از پیش دبستانی تا مقطع دکتری را تالیف کرده ایم. برای کودک و نوجوان ۱۴ جلد کتاب بر اساس روایات و سیره ۱۴ معصوم منتشر شده است که با استقبال خیلی خوبی از سوی جوانان روبرو شده ایم.

در این جلسه قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور پاسخگوی سوالات خبرنگاران استان بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا