آموزش نماز

نحوه خواندن نماز شب، آثار و برکات آن و نماز شب از دیدگاه قرآن،احادیث و بزرگان

بدون شک در آیین اسلام و بر اساس تاکید ائمه اطهار(علیهما السلام) در احادیث، نماز شب مهم‌ترین نماز مستحبی میباشد که آثار و برکات آن هم در دنیا و هم در آخرت بسیار است. میزان تاثیر نماز شب در مقدار روزی و برآورده شدن حاجات به قدری زیاد است که در حدیث آمده: «هر کس نماز شب بخواند و در روز بگوید که گرسنه هستم یا غذا و روزی ندارم، او را تکذیب کنید.» خواندن نماز شب بر پیامبر اکرم(ص) واجب بوده و بر سایر مؤمنان نیز مستحب است. در روایات بر اهمیت آن به حدی تأکید شده که آن را شرف مؤمن، کفّاره گناهان، برطرف کننده وحشت قبر و ضامن روزی معرفی می‌کنند و حتی توصیه میشود که در صورت گذشتن وقت آن، قضای آن نیز خوانده شود!

چگونه نماز شب بخوانیم؟

کیفیت نماز شب چگونه است؟ نماز شب دارای ۱۱ رکعت بوده و از سه بخش: ۴ نماز دو رکعتی به نیت نماز شب، ۱ نماز دو رکعتی به نیت نماز شَفع و ۱ نماز یک رکعتی به نیت نماز وِتر، تشکیل میشود.

نماز شب یا نافله شب

۱: در بخش اول ۴ نماز دو رکعتی و به مانند نماز صبح خوانده میشود فقط هنگام نیت میگوییم:دو رکعت نماز شب می خوانم قربه الی الله

نماز شفع

۲: نماز شفع را پس از خواندن چهار نماز دورکعتی به صورت ذیل میخوانیم: ابتدا نیت میکنیم که  ۲ رکعت نماز شَفْعْ می خوانم قربه الی الله، در باقی اعمال نماز بجای سوره توحید در رکعت اول سوره ناس و در رکعت دوم سوره فلق را میخوانیم.

نماز وتر

۳: پس از خواندن نماز شفع نوبت به نماز یک رکعتی وتر میرسد. در نیت این نماز میگوییم یک رکعت نماز وتر می خوانم قربه الی الله،سپس حمد ، سه مرتبه توحید و یک مرتبه سوره فلق و یک مرتبه سوره ناس را میخوانیم.

پس از خواندن سوره ها نوبت به قنوت میرسد و در قنوت مستحب است، چهل بار ( اَللّهُمَّ اِغْفِر لِلْمومِنینَ وَ اَلْمومِناتْ وَ اَلْمُسلِمینَ وَ اَلْمُسلِماتْ ) را بگوییم و یا برای ۴۰ فرد مومنی که میشناسیم طلب استغفار کنیم. سپس ۷۰ بار ذکر : اَسْتَغْفِرُ اللهَ رَبی وَ اَتُوبُ اِلَیه و سپس ۷ بار :هذا مَقامُ الْعائِذِ بِکَ مِنَ اَلْنار و نهایتا ۳۰۰ مرتبه ذکر: اَلْعَفو بگوییم.

پس از قنوت مانند باقی نماز ها رکوع و سجود و تشهد و سلام خوانده و از درگاه خداوند طلب آمرزش گناهانمان کنیم.

ساده ترین حالت خواندن نماز شب

با توجه به محدودیت زمان و یا کمبود حوصله و یا به هر دلیل دیگر شاید نتوان نماز شب را در کامل ترین حالت خود خواند، اما آیا میتوان نماز شب را خلاصه تر خواند؟ بله . میتوان نماز شب را به ۳ نماز خلاصه کرد و ۱ نماز دو رکعتی به نیت نماز شب، یک نماز ۲ رکعتی به نیت نماز شفع و یک نماز ۱ رکعتی به نیت نماز وتر خواند.

در صورت لزوم به خلاصه و ساده تر کردن میتوان مستحبات گفته شده در قنوت نماز وتر را تاجایی که توان و حوصله اجازه میدهد خواند.

حتی اگر خواب آلودگی به شما اجازه سرپا ایستادن در نماز شب را نمیدهد. میتوانید در حالت نشسته با پروردگار خویش به عبادت مشغول شوید.

نحوه خواندن نماز شب، آثار و برکات آن و نماز شب از دیدگاه قرآن،احادیث و بزرگان

نمازشب در آیات قرآن

خداوند متعال در آیات کتاب خویش نیز تاکید بر نماز شب داشته و آن را مایه رسیدن انسان به مقامات والاتر میداند. زیرا این مستحب، آثار عمیق و فوق العاده ای در روح و روان انسان داشته و آن را تبدیل به بنده ای مخلص میکند.

۱: خداوند در آیه ۷۹ سوره اسراء، نماز شب را وسیله ای برای رسیدن بنده خویش به مقام محمود میداند و توصیه به نماز شب میفرماید : و پاسی از شب را ، قرآن (و نماز) بخوان! این یک وظیفه اضافی بر عهده توست؛ امید است که پروردگارت تو را به جایگاهی در خور ستایش برانگیزد!

۲: در آیه ۹ از سوره زمر نیز به نماز شب اشاره شده که : (آیا آن کس که شب و روز به کفر و عصیان مشغول است بهتر است) یا آن کس که ساعاتی از شب را به اطاعت از خدا به سجده و قیام پرداخته و از عذاب آخرت ترسان و به رحمت الهی امیدوار است؟

۳: خداوند تبارک و تعالی در آیه ۲۶ سوره دهر اشاره به بهترین زمان برای عبادت خویش اشاره کرده و میفرماید: خواندن آیات و نماز و راز و نیاز کردن با خدا و هم صحبت شدن با آفریدگار در دل شب، استوارتر و بهتر میباشد.

۴: تاکید بر این نماز مستحب تا حدی قوی بوده که برای نیکوکاران و افرادی که پاسی از شب را میخوابیدند جایگاه بهشت را مهیا نمود و در آیه ۱۵ تا ۱۷ سوره ذاریات آمده : بی تردید پرهیزکاران در بهشت ها و چشمه سارهایند. (۱۵) آنچه را پروردگارشان به آنان عطا کرده دریافت می کنند؛ زیرا که آنان پیش از این همواره نیکوکار بودند. (۱۶) آنان اندکی از شب را می خوابیدند [و بیشتر آن را به عبادت و بندگی می گذراندند.] (۱۷)

۵: پروردگار تعالی در آیه ۱۶ از سوره سجده عبادت شب را وسیله ای برای آمرزش گناهان و وفور نعمت و روزی میداند و میفرماید: آنها پهلوهای خود را از بستر گرم برمی‌گیرند، و از خوابگاه خوش دوری می‌گزینند و خالق خویش را می‌خوانند و از ترس گناهان خویش به رحمت او چشم دوخته و از آن چیزی که خداوند قسمت آنها کرده و روزیشان نموده است انفاق می‌کنند.

بی تردید وفور وجود آیات قرآن و اشاره به بیدار در پاسی از شب و راز و نیاز به معبود به این آیات ختم نشده و در آیات دیگری مانند آیه ۱۷ سوره آل عمران، آیات ۱ تا ۶ سوره مزمل، آیه ۶۴ سوره فرقان و … نیز اشاره به نمازشب شده است.

نماز شب در احایث معصومین

تاکید معصومین بر خواندن نماز شب در بسیاری از کتب معتبر احادیث دیده میشود. این دعوت به نماز شب در حدی میباشد که آن را معیاری بر شیعه بودن قرار داده و تارک نمازشب را جزو زیانکاران میدانند. در ذیل میتوانید احادیثی چند از معصومین درباره نمازشب را مطالعه بفرمایید.

۱: امام صادق (ع): ازجمله سفارش‌های پیامبر (ص) به علی‌ (ع) این بود که ای علی! تو را به صفاتی که در خودت هست سفارش می‌کنم؛ پس آنها را حفظ کن. سپس گفت: خداوندا! او را یاری نما! تا این که فرمود: بر تو باد {خواندن} نماز شب! برتو باد {خواندن} نماز شب! بر تو باد {خواندن} نماز شب!

۲: پیامبر خدا (ص) به على (ع): اى على! مؤمن از سه چیز شاد مى شود: دیدار برادران ، افطار کردن روزه  و عبادت آخر شب .

۳: پیامبر اکرم(ص): جبرئیل پیوسته مرا به شب زنده دارى سفارش مى کرد ؛ چندان که گمان کردم نیکان امّت من جز اندکى از شب را هرگز نخواهند خفت .

۴: حضرت علی (ع) :خوشا به حال آن کس که مسؤولیت های واجب را در پیشگاه خداوند به انجام رسانیده و در راه خدا هر سختی و تلخی را به جان خریده و به شب زنده‌داری پرداخته است و اگر خواب بر او چیره شود، بر زمین خوابیده و کف دستان خود را بالین خود قرار داده و زمره در گروهی است که ترس از معاد، خواب را از چشمانشان ربوده و پهلو از بسترها گرفته و لبهایشان به یاد پروردگار در حرکت بوده و با استغفار طولانی گناهان را زدوده‌اند: آنان حزب خداوندند و قطعاً حزب خدا رستگار است.

۵: امام صادق (ع): کسى که نماز شب نمى‌خواند، از شیعیان ما نیست.

۶: امام صادق (ع): مبغوض‌ ترین و ناپسندترین مردم نزد خداوند، کسى است که [شب را سراسر به خواب رود] بسان مردارى گندیده و در روز بیکار و تنبل باشد.

۷: امام باقر(ع) : خداوند دوست دارد کسى را که با نماز، شب زنده دارى کند .

۸: امام صادق(ع): شرافت مؤمن در نماز شب اوست  و عزّت مؤمن در خوددارى او از لطمه زدن به آبروى مردم .

۹: امام صادق (ع) فرمودند: «مال دنیا و فرزندان، زینت زندگی این دنیا و نماز شب، زینت آخرت است.

۱۰: پیامبر اکرم(ص): هرگاه بنده در دل شب تار با معبود خود خلوت کند و با او به راز و نیاز پردازد ، خداوند دلش را نورانى گرداند ···سپس خداوند به فرشتگانش گوید : « اى فرشتگان ! به بنده ی من نگاه کنید ، که در دل شب تاریک که مردم به لهو سرگرمند و نیز غافلان خفته اند ، با من خلوت کرده است .شاهد و گواه باشید که من او را مورد بخشش قرار دادم» .

۱۱: حضرت محمد(ص): هر که نماز شب زیاد بخواند ، روز هنگام، خوش سیما باشد .

نحوه خواندن نماز شب، آثار و برکات آن و نماز شب از دیدگاه قرآن،احادیث و بزرگان

نافله شب از منظر بزرگان و عالمان

عمده بزرگان و عارفان که خود را به حلقه زنجیر معبود خویش متصل نموده اند. در عرصه شب با ذکر و تلاوت قرآن و نماز شب به درجات بالای انسانی رسیده‌اند. اینان نه تنها رزق و روزی مادی و پر برکت دریافت نموده اند، بلکه از مائده های آسمانی نیز بهره مند شده و به سیر و سلوک عرفانی پرداخته اند و همچنین، احتیاجات مادی و معنوی دنیا و آخرت خویش را تأمین نموده‌اند.

۱: آیت الله مظاهری در یکی از جلسات درس اخلاق خود میفرماید: یک نماز شب میتواند زمین و زمان را به هم بدوزد. این نماز شب کارها میکند. نماز شب مرحوم محقق همدانی تحویل جامعه میدهد. این نمازشب نه تنها حاجت میدهد، بلکه انسان میتواند به واسطه آن نماز شب، درخت رذالت را از دل بکند و حسود و متکبر و خودخواه نباشد و دنیا طلب نباشد. البته خداوند میدهد، اما واسطه نماز است.

۲: آخوند ملاحسینقلی همدانی(ره) در باب شب زنده داری می‌گوید: از طالبان آخرت، احدى به مقامى از مقامات دینى نرسید مگر آنانکه اهل تهجد و شب زنده‏دارى بود.

۳: فرزند آیت الله عالم نجف آبادی نیز سخنان پدرش را نقل قول میکند که فرمود: هنگامی که نماز شب میخوانم، نوری از قلبم ساطع میشود که با آن همه چیز را میبینم.

۴: حضرت آیت الله بهجت(ره) از جمله عالمانی بودند که به وفور بر خواندن نماز شب تاکید کرده اند و کلید سعادت، توفیقات و روزی میدانند و میفرمایند: در تعبیدات کوه کندن از ما نخواسته اند، سخت ترینش نماز شب است. که در حقیقت تغییر وقت خواب است نه اصل بی خوابی، بلکه نیم ساعت زودتر بخواب تا نیم ساعت زودتر بیدار شی، نماز شب مفتاح توفیقات است.

۵:علامه‌ی طباطبایی(ره) نیز زمانی که در نجف بودند از مرحوم قاضی شنیده اند که : اى فرزند! اگر دنیا را مى‏ خواهى نماز شب بخوان؛ و اگر آخرت را میخواهى نماز شب بخوان!

بهترین زمان برای خواندن نماز شب

نافله شب را چه زمانی باید بخوانیم؟ بر اساس روایات و آیات، میتوان نماز شب را از زمان آغاز نیمه شب شرعی تا قبل از اذان صبح خواند. خواندن نماز شب در فاصله نیمه شب شرعی تا اذان صبح ثواب بسیاری دارد، اما براساس گفته ائمه اطهار (ع)، هرقدر نماز شب را نزدیک به نماز صبح بخوانید بهتر  است. اما اگر بدلیل خستگی یا دیر خوابیدن و …. فکر میکنید که نمیتوانید در نزدیکی نماز صبح از خواب بیدار شوید . بعد از نیمه شب شرعی و قبل از خواب، نماز شبتان را بخوانید.

نحوه خواندن نماز شب، آثار و برکات آن و نماز شب از دیدگاه قرآن،احادیث و بزرگان

آثار نماز شب

تاکنون بر اهمیت نمازشب و همچنین تاکید خداوند متعال، ائمه اطهار و عارفان بر خواندن نماز شب واقف شدیم. بدون شب خالق هستی در این مستحب آثار و برکاتی بیشمار قرار نهاده که هم دنیا و هم آخرت را شامل میشود. که در ذیل به چند مورد از آثار نماز شب اشاره میکنیم که از احادیث، آیات و روایات استخراج شده اند.

 1.  نابود کننده و کفاره گناهان روز است.
 2.  افتخار مومن در دنیا و آخرت میباشد.
 3. نماز شب ثواب بیشماری دارد در حدی که حتی در قرآن نیز به ثواب کامل آن اشاره نشده است.
 4. باعث نورانی شدن چهره و زیبایی آن میشود.
 5. سبب نور در قیامت است.
 6. سبب بازداری فرد از انجام گناهان میگردد.
 7. باعث سلامتی بدن میشود.
 8. اسباب خشنودی خداوند است.
 9. افزایش دهنده روزی و تضمین کننده روزی است.
 10. بهترین ابزار رفع مشکلات زندگى میباشد.
 11. باعث نجات فرد از وحشت قبر است.
 12. طولانی شدن عمر را به همراه دارد.
 13. جایگاهی مخصوص در بهشت برای نماز شب خوانان مهیا گردیده است.
 14. موثر در رفع افسردگی و افزایش شادی است.
 15. خداوند به فرد نمازشب خوان افتخار میکند.
 16. باعث نورانی شدن قبر میشود.
 17. موجب شادمانی در دنیا میشود.
 18. نماز شب سبب نزول رحمت الهی میشود.
 19. رایحه ای معنوی در فرد بوجود می‌آورد که مردم از معاشرت با او خوشنود میشوند.
 20. باعث رفع فقر و نداری میشود.
 21. حسن خلق در فرد را بیشتر میکند.
 22. باعث ادای دین و قرض نماز شب خوان میگردد.
 23. سبب دوستی ملائکه و انبیا با فرد میشود.
 24. باعث افزایش ایمان میگردد.
 25. دعاها با نماز شب راحتتر مقبول درگاه حق تعالی میگردند.
 26. دعای طولانی تر نماز وتر توقف کوتاه در در قیامت را به همراه دارد.
 27. فرد نماز شب خوان راحتتر و جان به ملک الموت میدهد.
 28. نماز شب سایه و تاجی بالای سر انسان در قیامت خواهد بود.
 29. باعث سنگینی میزان اعمال انسان در قیامت خواهد شد.

آثار علمی و پزشکی نماز شب

آثار نماز شب محصور به موارد متافیزیکی نشده و فقط به ثواب اخروی و … ختم نمیگردد. نماز شب تاثیر مستقیم و علمی ثابت شده بر کمک به حفظ سلامت فرد و حتی باعث درمان بیماری ها نیز میگردد!

۱: نماز شب و افزایش میزان ترشح ملاتونین در بدن: ملاتونین یک آنتی اکسیدان قوی در بدن شمار میرود که اثرات مخرب رادیکال های آزاد را به حداقل رسانده، به سلامت چشم‌ها کمک ، زخم معده و سوزش سردل را بهبود و باعث بالا بردن سطح هورمون رشد در مردان میشود. علاوه بر این ملاتونین میتواند در تنظیم دمای بدن، فشار خون و همچنین کنترل سطح سایر هورمون‌ها نیز موثر باشد. باید بدانید بیشترین درصد بیماری‌های قلبی از ساعت ۵ تا ۹ صبح اتفاق می‌افتد که با بیدار شدن برای نماز شب و صبح و ترشح قابل توجه ملاتونین از عوارض قلبی جلوگیری می‌شود.

۲: کنترل فشار خون: همانطور که در بند بالا اشاره شد. نماز شب باعث کنترل ترشح ملاتونین میشود و این هورمون تاثیر در کنترل فشار خون خواهد داشت. به همین دلیل نماز شب باعث میشود تا فشار خون به مرور به حالت نرمال و کنترل شده در طول روز دربیاید.

۳: پیشگیری و بهبود بیماری سرطان: وجود هورمون ملاتونین در بدن باعث کنترل ترشح سایر هورمون ها میشود و همچنین ملاتونین از سلول های بدن در برابر رادیکال های آزاد که دارای اثرات مخرب میباشند، محافظت کرده و نقش دفاعی دارد. به همین دلیل این هورمون در پیشگیری و درمان برخی از سرطان‌ها به ویژه سرطان‌های مربوط به حیطه وظایف این هورمون، مانند سرطان پستان و سرطان پروستات نقش مهمی ایفا می‌کند.

۴: افزایش طول عمر و زیبایی چهره: آثار هجمه “فری رادیکال ها” باعث افزایش بیماری پارکینسون، آلزایمر، پیری زودرس و … میشود. پرفسور راتید میگوید: چنانچه ملاتونین نبود، تمام سلول‌های بدن در معرض مرگ بوده و انسان چند ساعت بیشتر زنده نمی‌ماند. حال در صورت بیداری قبل از اذان صبح و مشغول شدن به عبادت که باعث افزایش ترشح این هورمون میشود را مدنظر بگیرید که چه تاثیراتی در تمام بدن، مخصوصا در زیبایی و افزایش طول عمر خواهد داشت!

۵: افزایش قدرت ایمنی بدن: تاثیر و قدرت ملاتونین در کمک به حفظ سلامتی بدن، دو برابر بیشتر از ویتامین E  و پنج برابر بیشتر از هورمون گلوتاثیون میباشد و کمک به افزایش ترشح آن نقش مستقیمی در افزایش قدرت ایمنی ایفا خواهد کرد.

تاثیر نماز شب بر چهره

یکی از آثار مهم خواندن نماز شب زیبایی و دل نشینی چهره میباشد. همانطور که در بند های قبل به آن اشاره کردیم. در روایات مختلفی بر آثار نماز شب روی چهره اشاره شده است. پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرموده است: هر کسی نماز شب زیاد بخواند، هنگام روز زیبا و خوش سیما گردد. و یا امام صادق(علیه السلام) در دو حدیث فرموده: “نماز شب صورت انسان را زیبا می کند.” و “نماز شب روی را سفید می گرداند.”

علاوه بر این، در روایتی نقل شده که از امام سجاد(علیه السلام) پرسیده اند: چرا شب زنده داران از همه مردم خوش سیماترند؟ امام نیز در پاسخ فرموده: چون با خداوند خلوت می کنند، خدا نیز جامه ای از نور خویش بر آنان می پوشاند.

جدای از بحث احادیث فراوان ائمه اطهار در مورد آثار خواندن این نماز بر روی چهره از منظر علمی نیز بیدار شدن قبل از اذان صبح،باعث ترشح ملاتونین (که یک آنتی اکسیدان قوی است) میشود و این ملاتونین از بدن در برابر هجمه های رادیکال های آزاد، مانند رادیکال های پیر کننده و … محافظت میکند. در نتیجه چهره را شاداب تر، سالم تر و نورانی تر نشان میدهد.

دلایل نداشتن توفیق

حال پس از بررسی آثار، ثواب و برکات نماز شب، اگر مشکل این باشد که نمیتوانیم بیدارشیم تا نماز بخوانیم، چه کنیم؟

بطور کلی عوامل اصلی نداشتن توفیق خواندن نافله ی شب به دو دسته تقسیم میشود :

 1. ۱. عوامل جسمی : خستگی زیاد بدن، مغز و اعصاب و همچنین وضعیت مزاجی میتواند خواب را سنگین و طولانی می کند. علاوه بر این پرخوری در شب نیز علتی برای داشتن خواب سنگین بوده و توفیق خواندن نماز شب را از انسان می رباید.

حضرت عیسی فرمود: ای بنی اسرائیل ! زیاد نخورید , زیرا هر کس بر خوردن خود بیفزاید, بر خوابیدن خود هم افزوده و هر کس که بر خواب خود بیفزاید, از نماز کم گذاشته در زمره غافلان میشود.

 1. عوامل روحی: عوامل روحی مانند گناه، دروغ، عجب و غرور و ضعف اراده نیز میتوانند انسان را از توفیق نماز شب بازدارند. بطور مثال در روایات میخوانیم که مردی به محضر امام علی (ع ) رسید و پرسید که: من از خواندن نماز شب محروم شده ام . امام علی(ع) فرمود: گناهانت تو را مقید کرده است.

چه کنیم تا بتوانیم برای نماز شب از خواب برخیزیم؟

همانطور که در پاراگراف قبل، عوامل بازدارنده نافله شب را به دو بخش جسمی و روحی تقسیم کردیم برای از بین بردن این عوامل نیز باید موارد هر دو دسته را رعایت کنیم.

 1. عوامل جسمی: خوردن شام در اول وقت، کم خوری در شب، توجه به خوردن غذای مناسب و سبک در شب و همچنین زود خوابیدن از جمله عواملی است که علاوه بر کمک به حفظ سلامتی بدن، باعث میشود تا خوابی سبک داشته و راحتتر از خواب برای ادای نماز شب برخیزیم.

استفاده از خوردنی های با طبع سرد و سست کننده نیز میتواند بر سنگینی خواب بیافزاید. سعی کنید هنگام شب از دوغ، ماست، کشک و … استفاده نکنید و یا در صورت استفاده، همراه آن از مصلح هایی مانند خرما، موییز، کشمش و … استفاده کنید.

 1. عوامل روحی: گناهان روز میتوانند نفس پاک و الهی را در بند خود گرفتار کرده و بهترین زمان خلوت با معبود را به غفلت و خواب تبدیل کنند. باید توجه داشته باشیم که در طول روز تا جای ممکن کمتر گناه کنیم و شب هنگام قبل از خواب به اعمال روزانه خود دقت کرده و طلب استغفار کنیم.

تقویت اراده برای بیدار شدن از خواب

اگر هنوز عزم کافی برای خواندن نماز شب نداشته باشیم چه کنیم؟ برای موفق شدن در هر کاری باید به اهمیت آن و همچنین آثار انجام آن کار در آینده توجه کنیم. مطالعه بیشتر در کتب و احادیث درباره فضایل نماز شب و برکات آن میتواند عاملی قوی برای ایجاد عزم در فرد باشد.

علاوه بر این گام گذاشتن در یک مسیر مهم، باید مرحله به مرحله و به آرامی انجام گیرد. اگر در ابتدا تمام نماز شب کامل خوانده شود، میتواند خستگی روحی و ذهنی به بار آورده و فرد را از ادای نمازشب در سایر شب ها باز دارد. بهتر است ابتدا از ساده ترین حالت نماز شب شروع کرده و کم کم به تعداد رکعات و کثرت زمان قنوت، متناسب با کشش روحی و جسمی، بیافزاییم.

قضای نماز شب

پا گذاشتن به عصر تکنولوژی و وجود دغدغه های روزمره به نحوی شده که بیدار شدن قبل از اذان صبح معمولا دشوار میباشد و به راحتی زمان قدیم نیست. حال اگر نتوانستیم در زمان مقرر نمازشب بخوانیم آیا خواندن قضای نماز شب تاثیری خواهد داشت؟

جالب است بدانید قضا کردن نماز شب نیز راهکاری برای بهره مندی از توفیقات آفریننده هستی است. در روایت نیز نقل می‌کنند: شخصی به امام صادق (ع) عرض کرد: فدایت شوم بسیار اتفاق می‌افتد که یک ماه و دو ماه و سه ماه نماز شبم فوت می‌شود و من قضایش را در روز میخوانم، آیا این کار جایز میباشد؟ امام صادق(ع)فرمود: به خداوند قسم این کار مایه روشنی چشم تو است و این جمله را سه بار تکرار نمود.

آیا نماز شب را باید هر شب خواند؟

از سوالات متداول در باب نماز شب، اینست که آیا باید هر شب آن را خواند یا خیر؟ وجود قید باید در متن سوال غلط بوده و ذات این امر مستحب میباشد و بر هیچکس جز پیامبر و ائمه اطهار واجب نیست. اما هرچقدر انسان بتواند بیشتر و بیشتر بر نماز شب مداومت ورزد و به درگاه آفریدگار هستی راز و نیاز کند، قطعا تاثیر و برکات را بیشتری هم در دنیا و هم در آخرت نصیب خود خواهد کرد.

نماز شب چند رکعت است؟

ازدیگر سوالات متداول نیز پرسش درباره تعداد رکعات نماز شب است. اگر بخواهیم نماز شب را کامل بخوانیم از ۱۱ رکعت ( ۴ نماز دو رکعتی+ ۱ نماز دو رکعتی + ۱ نماز یک رکعتی) تشکیل میشود.

کلام آخر

حضرت محمد(ص) می فرماید: آن قدر جبرئیل درباره نماز شب به من تاکید نمود که گمان کردم نیکان امت من شب را نخواهند خوابید. خداوند در قرآن کریم به بیداری شب و طلوع فجر اهمیت بسیاری میدهد تا جایی که قسم یاد می کند؛ قسم به طلوع فجر، قسم به شب های ده گانه، …

به همین دلیل عارفان و رستگاران همیشه از راز و نیاز و نمازهای آخر شب برای تصفیه روح و پاک شدن از آلودگی ها، نیرو می گرفتند.در نیمه ی شب از خواب بیدار شدن و در مقابل عرش کبریایی خداوند ایستادن، زمینه زهد و پارسایی و دوری از کبر و غرور را در فرد نهادینه میکند. به همین دلیل پیامبر اکرم (ص) میفرماید: بهترین فرد شما کسى است که نیکو سخن گوید، طعام دهد و هنگامى که مردم خوابند نماز شب بخواند.

 

جهت مشاهده سایر مقالات و نوشته های نمازی میتوانید روی مقالات نمازی کلیک کنید.
کاری از تحریریه ستاد اقامه نماز

 

اگر در مورد مطلب سوال، شبهه یا نظری داشتید آن را با ما در دیدگاه ها در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

۱۱۲ دیدگاه

   1. سلام و احترام
    نماز های مستحبی اذان و اقامه ندارند و نیاز نیست برای نماز شب اذان یا اقامه بگید

    1. سلام ممنون از شما
     خوشحالم ک سایت ستاد اقامه نماز بالاخره فعال شده .

     ایا بهتره انسان از خواب بلند بشه و نماز بخونه؟ کسی ک کلا نخوابیده و هنگام سحر نماز شب میخونه اجرش کمتره؟؟

     1. سلام و احترام
      از لحاظ پزشکی و بخاطر سلامتی خودتون بهتره که بخوابید و قبل اذان بیدار شید و نماز صبح رو بخونید . اونوق هم فواید پزشکی داره، هم آسیبی بهتون وارد نمیشه و نمازم با انرژی و تمرکز بیشتری میخونید
      ولی اگه بیدار بمونید این بیخوابی براتون ضرر داره و احتمال زیاد چون خوابتون میاد و خسته هستید خیلی با انرژی و حضور قلب نتونید بخونید.
      اما اگه بیدار موندن یا نموندنتون فرقی تو انرژی و حضور قلبتون نداشته باشه “فکر میکنم که” فرقی تو اجر و ثوابش نداره

    2. سلام دوستان
     من ۲۲ ساله هستم
     از ۱۸ سالگی شروع به نماز اول وقت کردم بعد مدت کوتاهی با نماز شب اشناشدم
     از اون موقع ب بعد خدا بهم توفیق داده و ترکش نکردم
     البته گاهی پیش میاد نخونم ا ما قصا شو شده باشه ۱ رکت اخرو بخونمم انجام می دم
     اما
     اما
     واقعا زندگیم و زیرو رو کرده خدا
     الهی ۱۰۰۰۰۰۰۰مرتبه شکر ازهمه لحاظ موفق شدم
     مسکن
     شغلی
     ظاهری

     واقعا ادمو تربیت میکنه نماز شب
     و اداب سالم و شاد زندگی کردنو بهمون میده
     یادمون باشه
     توی این دنیا هر نعمت خوبی هر روز اتفاق نمی یفته
     ما فقط یکبار فرصت زندگی کردن داریم
     پس لذت ببریم از این فرصت
     التماس دعا
     لبیک یا مهدی

     1. اجرت با آقا صاحب العصر و الزمان عج و سیدالشهدا ع. خداوند این توفیق رو به همه اعطا کنه آمین یا رب العالمین. واقعا از بیان زیبات انرژی گرفتم سعید جان.

   2. سلام چیزی که برای من هم سوال بود،پرسیدم جواب این بود: چون ۴دورکعتی شب ۱دورکعتی شفع و ۱یک رکعتی وتر می‌باشد هرکدام اقامه ونیت خود را دارد.

    1. سلام و عرض ادب
     هرکدام نیت خود را درست ولی نمازهای مستحبی اذان و یا اقامه ندارند و نیازی به گفتن اقامه نیست

  1. سلام خیلی ممنون یه سوال داشتم اون ۴۰ نفری که اسم‌می‌بریم مثلا دوست دادم اسم مادرم و خواهرم و برادر هایم را بگویم اما خب این روز ها مشکلات جامعه باعث شده حسشون نسبت به دین و خدا یکم بد شده باشه و من نمیتونم مطمئن باشم که الان آنها مومن هستن یا نه چون گفته ۴۰ نفر مومن میتونم اسم آنها را ببرم یا نه ؟

   1. سلام و احترام برای این سوالتون ی مقداری گشتم و جواب خاصی پیدا نکردم. ولی فکر کنم چون ۱: مطمئن نیستید که مومنن یا نه و چون ۲: میتونیم به جای ۴۰ نفر بگیم اللهم اغفر للمومنین و مومنات و المسلمین و المسلمات
    و به هر حال مسلمان که هستند پس ایراد خاصی ایجاد نکنه

    1. زیباترین متن ازشماست دعای عاقبت بخیری کنیم ادمین بزرگ زاده وعالیقدر….درودخدابرهردوی شما

  1. سلام و احترام
   بله ایرادی نداره(اگر بتونید و مشکلی نداشته باشه براتون ستاد اقامه نماز رو به عنوان منبع ذکر کنید اما اگر ممکن نیست بدون ذکر منبع هم استفاده کنید اوکیه)

  1. سلام و وقت بخیر
   اگر نیت کردید و در حین خوندنین که اذان میگه، ادامه بدید
   اگر اذان گفته و تازه میخواید شروع کنید بله قضای نماز وتر
   (ولی در حالت کلی خیلی سخت نگیرید، صرف بیدار شدنتون و نماز شب خوندنتون مهمه )

   1. سلام ممنون از این متن کاملتون که هم منبع از دین داشت و هم تحقیقات علمی. من بسیار گرفتارم همسرم نماز نمی‌خونه و پسرم کاهل به نمازه
    خودم بعضی شبا توفیق نماز شب دارم. کاش دعا کنین خانواده من هم نماز خون بشن.
    برای رفع گرفتاریها تو نمازهای شبتون من و هم دعا کنین.ممنون

 1. سلام عزیزان دل التماس دعا دارم بنده سه سال پیش توفیق خوندن نماز شب رو داشتم که متاسفانه بر اثر مریضی کرونا به مواد مخدر رو اووردم الحمدلله الان ۵۰ روز پاکی دارم امشب برا اولین بار بعد سه سال دوباره نماز شب خوندم چقدر سبک شدم و ان شالله ادامه میدم خدا ازتون قبول کنه برا بنده حقیر هم دعا کنین ممنون همتونم یا علی ع

  1. سلام و عرض ادب
   بسیار عالی، ممنون از زحمات شما
   التماس دعا، ان شاالله هر کس گرهی در زندگیش هست خداوند گره زندگیش رو باز کنه

  1. سلام
   دستتون یا صلوات شمار بگیرید یام تسبیح
   با صلوات شمار که مشخصه و نشون میده
   تسبیح هم میتونید تنظیم کنید هر دور تموم کردنی ۱۰۰ تاش بره و سه دور دونه هاشو بگید ۳۰۰ تموم بشه

   1. من با نرم افزار موبایل از قسمت صلوات شمار.چهل تا اول دعا برای مومن و بعد هفتاد استغفرالله ربی و اتوب الیه که میشه صد و ده تا و مرحله سوم سیصد تا العفو که میشه چهار صد و ده تا و آخرش هفت تا هم هذا مقام عایذ بک من النار میشه۴۱۷ و آخریش که الهام ربی و اغفرلی و تب… که یدونه هست و نیاز به شمارش نگهداشتنش نیست و موقعی که برای رکوع خم‌شدم و یا بعد از رکوع که می‌خوام برم سجده میگذارم کنار بعد میرم سجده

     1. سلام من میخوم انشاالله ازامشب نماز شب رو شروع کنم ولی یه مساله‌ای هست یه وامی از بانک درخواست کردم به دلایلی ندادند بخاطر حفظ ابرو واعتباری خدشه‌دار نشه نزول گرفتم هنوز هم بدهکارم آیا میتونم این نماز بخونم لطفا کمکم کنید

     2. سلام و احترام
      منعی برای خوندن نماز شب وجود نداره و میتونید این نماز رو بخونید
      سریعتر مشکلتون رو حل کنید و از اون قضیه خلاص شید(حتی اگه شده قرض بگیرید و کل بدهیو یکجا بدید تا بیشتر نشه و بیشتر گناه نکنید(اگر هم ممکن باشه با طرف حرف بزنید و بگید که اینقدر گناه داره و راضیش کنید که شاید فقط اصل پول رو بگیره)) و بعد هم دیگه سمت همچین موردی نرید

 2. سلام،بعضی جاها نماز شفع رو میگن رکعت اول فلق رکعت دوم ناس،ولی تو سایت شما رکعت اول رو ناس و رکعت دوم فلق گفتید خوانده شود،ایا فرقی نمیکنه جابجا خوانده شود سوره ناس و فلق؟

  1. سلام و عرض ادب
   من از سایر منابع هم چک کردم بعضیا فلق اول بود، ناس دوم بعضیا هم مثل سایت ما نوشته بودن.
   اونطوری که میدونم ” مستحبه ” که فلق و ناس خونده بشه و جابجا بودنش خیلی مهم نیست + اینکه حتی میتونید توحید بخونید ولی فلق و ناس بیشتر گفتن

 3. سلام عزیزان التماس دعا دارم گره ای در کار و درامدم افتاده ۵ ماهه
  هرکسی نماز شب خوند التماس دعا
  من رو هم لطفا دعا کنید گره از کار و زندگیم باز بشه
  انشالله عاقبت بخیری همه
  و البته ممنونم از این سایت که توضیحات کامل در اختیارمون گذاشت 🙏🍀

 4. سلام برادر گرامی الان بنده چطور این جمله :هذا مَقامُ الْعائِذِ بِکَ مِنَ اَلْنار
  رو تلفظ کنم ؟
  کاش یک صوت کوچیک هم میزاشتین صواب داره 🌹

 5. بعد از اینکه در قنوت سیصد بار «اَلعَفو» گفتید. سپس این دعا را بخواند: «رَبِّ اغْفِرْلی وَارْحَمْنی وَ تُبْ عَلی اِنَّک اَنْتَ التَّوّابُ الْغَفُورُ الرَّحیمُ.»

 6. ممنون از توضیحات کامل و جامعتون واقعا عالی بود
  میشه توضیح بدین قضای نماز شب رو که میخوایم بخونیم چطور بخونیم؟ مثل همین نماز فقط نیت قضا؟

 7. به جای دعا برای چهل مومن میشه چهل مرتبه بگی:
  اللهم اغفر المومنین والمونات والمسلمین والمسلمات

 8. یک سوال دیگر هم با اجازتون دارم
  آیا میتوانیم در جایی از یکی از این نماز ها به فارسی خواسته ای را بگوییم ؟ به فارسی با خداوند حرف بزنیم ؟ اگر آره ؟ در کدام قسمت
  ممنونم🌹

  1. سلام و احترام. در داخل نماز برخی از مراجع به فارسی حرف زدن در قنوت را بلامانع دونستن که با کلیک روی “گفتن قنوت به فارسی” میتونید نظر مرجع تقلید خودتون رو مشاهده کنید.

   مورد بعدی: بعد نماز هم میتونید دعاهاتون رو به هر زبانی از خدا بخواید و همین که تو دل شب پاشدین و نماز شب خوندین حتما خدا دعاهاتون رو مدنظر میگیره و اگه صلاحتون باشه و مصلحت بدونه، ان شالله به خواسته تون میرسید

 9. التماس دعا برای مادرم ،عمل دارن،ای خوبان برابنده هم دعاکنید،همگی حاجت روابشید انشاءلله،منم امشب خوندم نماز شب خیلی احساس آرامش دارمم🙏🙏🙏

 10. برای خواندن نماز شب با تسبیح من از این روش استفاده میکنم شاید برای بقیه هم راحتر باشه :
  یه قسمت از سه قسمت تسبیح را ذکر اللهم اغفر للمومنین و …. میخونم و به نشانگر که رسیدم ۶ تا اضافه با بند انگشت میخونم
  در ادامه با همون نشانگر تسبیح شروع میکنم به ذکر استغفرالله و …. میخونم تا به انتهای تسبیح برسم و در انتها ۲ تا ذکر اضافه میگم که تعداد ذکر ها درست بشه
  بعد ۷ تا ذکر هذا و…. رو با دست میشمرم
  بعد ۳تا از دونه های تسبیح رو همینجوری رد میکنم و بعد شروع میکنم ذکر العفو رو میگم که سه بار کل تسبیح باید رد بشه
  در واقع برای قنوت فقط دست چپم بالا هست و دست راستم تسبیح که بتونم بشمارم ، نمیدونم دقیقا درست هست کارم که به این شکل بخونم یا نه ولی روشی توی اینترنت پیدا نکردم

 11. سلام و خسته نباشید خدمت شما، ببخشید هنگام خواندن ۴تا ۲رکعت نماز شب، برای هر ۲رکعت باید نیت نماز شب را بخوانیم یا همون ۲رکعت اول نیت کنیم کافیه؟

  1. سلام و عرض ادب هر چهار نماز به نیت نماز شب هستن و در هر نماز نیت لازمه
   ولی نیت یعنی در حدیه که از دلتون هم بگذره کافیه

 12. سلام وقت بخیر
  ببخشید یه سوال داشتم من الان ۱۷ سالمه و خوب نمی دونم چقد نماز قضا دارم می خواستم نمازامو بخونم اما الان نمی دونم چیه جوری و چقد بخونم میشه لطف کنید و راهنمایی بفرمایید

  1. سلام وقت بخیر
   از رو ایمیل حدس زدم آقا هستین اول باید ببینید کِی مکلف شدین. که از روی مقاله سن تکلیف پسران بصورت حدودی زمان مکلف شدن خودتون رو بدست میارید.
   بعد از اون ی تفریق کنید ببینین چند سال و چند ماه و چند روز نماز قضا دارید. بعد برنامه بریزین همزمان با خوندن نماز های روزانه تون روزی بر حسب وقتی که دارید یکی دوتا از نماز های قضاتون رو بخونید.
   برای اینکه اول براتون سخت نیاد هم میتونید نمازهای قضای صبحتون رو بخونید.
   سعی کنید ی دفتر یا ی جایی یادداشت داشته باشید و هر بار که نماز قضا میخونید اونو بروزرسانی کنید

 13. سلام برای دعا برای چهل نفر از این لیست هم میتونید استفاده کنید ولی بیشتر از ۴۰ تا هستش و من خودم اول این لیست رو میگم بعد ۱۰۰ تا استغفار و ادامه میدم

 14. نماز شب، عجیب اسراری نهفته در درون دارد که از گفتن اون معذورم .فقط بخونید تا اونوقت ببینید خدا چجوری چشمتونو روی نادیدنیها باز میکنه

 15. سلام
  آیا میشود که فقط دو رکعت شفع و یک رکعت وتر خواند ؟
  ضمنا تلفظ وتر چگونه است با اعراب گذاری جواب بدهید
  ممنون

  1. با سلام
   از دست رفتگان رو بله میشه
   غیر مسلمان فک کنم خیر. چون اصولا میگن برا ۴۰ تا مومن یا در حالت کلی مومنین و مومنات و مسلمین و مسلمات

  1. سلام و احترام
   بند های دلایل نداشتن توفیق و چه کنیم تا بتوانیم برای نماز شب از خواب برخیزیم؟ از همین طلب رو مطالعه بفرمایید

 16. سلام
  اینکه نام چهل نفر مومن رو ببریم چجوریه؟
  یعنی اسماشون رو به فارسی بگیم؟مثلا پدرم محمد.داداشم میلاد؟
  و اینکه اگه مثلا از چهل تا اسم ده تا اسم گفتیم بقیشو میتونیم همون آیه ی که گفته شده بگیم؟
  ممنون

  1. سلام و احترام سخت گیری خاصی در این مورد نیست . اصول گفتنش اینطوریه که فلانی “ابن یا بنت” فلانی ولی خوب هرطوری راحتید میشه گفت
   سوال بعدیتون هم بله میتونید مثلا ۱۰ تاشو بگید بعد اللهم اغفر….

 17. سلام وقتتون بخیر. در نماز شب برای قنوت که باید نام ۴۰ مومن برده شود، آیا ذکر نام شهدا و اقوام فوت شده هم صحیح است؟؟

 18. ایا برای نماز شب باید نیمه شب بلند شد یا نیم ساعت قبل از اذان هم خوبه چون وقتی میخوابم تا چند ساعت نمیتونم بلند شم از خواب به خاطر خستگی چون نزدیک اذان صبح دیگه شفق زده ونزدیک صبحه

 19. سلام خسته نباشید ببخشید موقع گفتن ذکر الهی العفو باید کامل گفت یا العفو تنهام کافیه ممنون میشم از راهنمایی شما

 20. با سلام عرض ادب و احترام

  تقدیر و تشکر از مطالب کامل و کاربردی واطلاعات شما خیلی بهره بردم سودمند بود .التماس دعا
  خلیل محضری هستم از شهرقدس

 21. امشب شب قدر است. قبلا نماز شب می خواندم ،ول میکردم، می‌خواندم، ول می کردم. الان با خدای خودم عهد می بندم تا یک سال آینده برای هر شبی که نماز شبم قضا شود ۱۰۰ هزار تومن خودم را جریمه میکنم و به عنوان صدقه به یه نیازمند می دهم. با آنکه الان ۱۰۰ تومن برای من پول زیادی هست. ولی این کار را می کنم. قسم می خورم….

 22. سلام. طاعات و عبادات تون قبول حق. چرا این ذکر تو نماز وتر گفته نشده اینجا؟
  .
  رَبّ اغْفِرْلی وَ ارْحَمْنی وَ تُبْ عَلیََّ اِنَّکَ اَنْتَ التّوابُ اَلْغَفُورُ الرّحیم )

 23. با سلام
  احتراماً نماز ، خصوصا نماز شب دل سکوت راز آلود شب دیدار عاشق و معشوق است.
  انا الله و انا الیه راجعون:از پیش معشوق آمدم به پیش معشوق بر می کردم،
  حدیث قدسی خطاب به حضرت داود می فرماید یا داود من منتظر این بنده با هر حاجت دنیایی و آخرتی بیاید منتظرشم، یا داود این ها نمی آیند و با دشمنی که از دری خانه بدلیل سجده نکردن راندم هم پیاله می شوند و من خدا را به (هجر) می توانند.
  ای دوستان لطفاً معشوق خود را به هجر ننشانید

 24. سلام
  کسی که نماز استغاثه خانم فاطمه زهرا سلام الله علیها را در نیمه شب بخواند ، آیا حاجت او برآورده میشود ؟ منظورم همان نمازی است که بعد از سلام نماز در حالت سجده و با آداب خاصی ۵۱۰ بار باید ذکر ” یا مَوْلاتى یا فاطِمَهُ أَغیثینى ” گفته شود .

  1. با سلام برآورده شدن حاجات دست خداست و ما کاره ای نیستیم
   ولی خوب توسط بزرگان تاکید شده و اگر مصلحت باشه ان شالله برآورده میشه

  1. سلام و وقت بخیر حرفی که فرمودید درسته . فقط باید توجه کنید که در نماز های مستحبی که برای سوره، سوره خاصی برای قرائت گفته شده اونوقت واجبه

 25. سلام به همگی 🌹🌹🌹
  دوستان انشاؤلله نماز شب هاتون قبول حق،التماس دعااخیلی دارم برای برادرم (مشکلی بزرگ براش پیش اومده)دعاکنید منم حاجت روابشم ،،شمام انشاؤلله حاجت روابشید به حق فاطمه زهرا،برای بار سوم نماز شب خوندم عالی بود حس خوبی داشت .
  التماس دعا 🙏🙏🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا