آموزش نماز

روش ساده و کوتاه برای خواندن نماز شب

نماز شب یکی از نمازهای مستحبی است که در دین اسلام بسیار به خواندن آن تاکید شده و اقامه آن از آثار و فضائل بسیار زیادی برخوردار است که در مقالات قبلی بطور کامل در مورد نحوه خواندن نماز شب، آثار و برکات آن پرداخته ایم. در این مقاله به نحوه خواندن نماز شب بصورت کوتاه و ساده بپردازیم تا افرادی که بخاطر کمبود وقت و … نمیتوانند نماز شب را بصورت کامل بخوانند، از ثواب و آثار این نماز بی بهره نمانند.

کوتاه ترین روش خواندن نماز شب

از آنجایی که نماز شب مستحبی است نظر فقها بسیار متفاوت است در حالت بسیار کوتاه برخی از عالمان گفته اند که میتوان فقط به خواندن نماز وتر کفایت نمود و برخی دیگر نیز به خواندن نماز نافله شب ( یک نماز دو رکعتی) نظر به کفایت داده اند.

اما اینکه فقط یکی نماز های وتر یا شب را بخوانیم برای وقتی است که خیلی کم حوصله باشیم و یا وقت بسیار تنگ باشد. تقریبا میتوان گفت بهترین و کوتاه ترین روش خواندن نماز شب این است که یک نماز شب، یک نماز شفع و یک نماز وتر بخوانیم.

نماز شب و شفع به مانند نماز دو رکعتی صبح خوانده شود و نماز وتر که شامل یک رکعت نماز و یک قنوت است را میتوان در دعاهای قنوت خلاصه تر نمود.

روش ساده و کوتاه برای خواندن نماز شب

راه هایی برای کوتاه تر کردن نماز شب

  • میتوان در نماز های شب و شفع قنوت نماز را نخواند . همچنین میتوان قنوت نماز وتر را نیز حذف نمود ولی چون تاکید بسیاری بر قنوت نماز وتر هست بهتر است که قنوت این نماز را ولو بصورت خلاصه گفت.
  • امکان خواندن نماز های نافله شب دو رکعتی بین ۱ تا ۴ بار ممکن است. یعنی میتوانیم بر حسب حوصله و زمان اگر بخواهیم ثواب بیشتری ببریم هر ۴ نماز نافله شب را بخوانیم و اگر نخواهیم یا توان کافی نداشته باشیم میتوانیم به خواندن یک نماز نافله شب اکتفا کنیم.
  • قرائت سوره بعد از حمد در نماز های شب واجب نیست و میتوان آن ها را حذف نمود.

نوشته های مشابه

۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا