آموزش نماز

نحوه خواندن نماز وحشت و احکام آن

نماز وحشت را در شب اول دفن میت برای کسی که فوت شده است اقامه میکنند. خواندن نماز وحشت به نیت هدیه به فردی که به تازگی از دنیا رفته، علاوه بر اینکه ثواب و فضیلت بسیاری برای نمازگزار دارد، از عذاب و فشار قبر متوفی نیز میکاهد و تاثیر بسزایی در راحتی آن در قبر و آخرت خواهد داشت. در این مطلب با انواع روش های خواندن نماز وحشت و آثار و برکات آن آشنا خواهیم شد.

جه زمانی نماز وحشت خوانده میشود؟

نماز وحشت را در اولین شب پس از دفن متوفی میخوانند. و زمان آن از اول شب تا قبل از نماز صبح میباشد. البته بسیار بهتر است که این نماز در اول شب یعنی پس از خواندن نماز عشاء بخوانیم.

نحوه خواندن نماز وحشت

نماز شب اول قبر را به سه روش متختلف میتوان خواند که در ذیل به آن اشاره میکنیم.

روش اول

در روش اول و مشهور خواندن این نماز، پس از نیت و تکبیره الاحرام، دو رکعت نماز مثل نماز صبح میخوانیم با این فرق که در رکعت اول پس از خواندن سوره حمد، آیت الکرسی خوانده، سپس پس از رفتن به رکوع و سجود، در رکعت دوم پس از خواندن سوره حمد، ده مرتبه سوره قدر را میخوانیم و تا تشهد و سلام نماز را ادامه میدهیم. پس از اتمام نماز نیز بگوییم: « اللهم صل علی محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الی قبر فلان ابن فلان» و به جای کلمه فلان، نام میت و در فلان دوم پدرش گفته شود.

برای مثال: سبحان ابن علیرضا و یا ریحانه بنت احمد

نحوه خواندن نماز وحشت و احکام آن

روش دوم

در روش دوم، در رکعت اول، پس از قرائت سوره حمد، دو مرتبه سوره توحید میخوانیم و در رکعت دوم نیز پس از قرائت سوره حمد، ده بار سوره تکاثر را میخوانیم. در نهایت پس از اتمام نماز میگوییم: « اللهم صل علی محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الی قبر فلان ابن فلان» و به جای کلمه فلان، نام میت و در فلان دوم پدرش میگوییم.

روش سوم

در روش سوم خواندن نماز وحشت، در رکعت اول، پس از قرائت سوره حمد، دو مرتبه سوره توحید و یک مرتبه آیه الکرسی را میخوانیم و سپس در رکعت دوم،‌ پس از خواندن سوره حمد، ده مرتبه سوره تکاثر خوانده و ثواب آن را هدیه به مرحوم میکنیم.

اهمیت نماز وحشت

پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله) درباره ثواب خواندن نماز لیله الدفن فرموده اند: بر میت ساعتی سخت تر از شب اول قبر نمیگذرد. پس بر اموات خود رحم کنید و برایشان صدقه بدهید و اگر نتوانستید، دو رکعت نماز برای فرد درگذشته بخوانید. پس همان لحظه حق تعالی هزار فرشته به سوی قبر او می‌فرستد که با هر فرشته جامه ‌ای و حلّه ‌ای است، و تنگی قبر او را تا روز نفخ صور وسعت می‌دهد و به نمازگزار به عدد آنچه آفتاب بر آن طلوع می‌کند، حسنه عطا می‌کند و او را چهل درجه بالا می‌برد.»

نام‎ های این نماز

این نماز به نام های زیادی معروف است. یکی از این نام ها نماز هدیه یا صلاه الهدیه است زیرا ثواب این نماز را هدیه به فرد درگذشته میکنیم. نام دیگر آن، نماز شب دفن یا نماز لیله الدفن میباشد، زیرا در شبی خوانده میشود فرد متوفی دفن شده است. از نام های معروف و مرسوم دیگر نیز، نماز وحشت است و به این علت بدین نام گفته میشود زیرا در اولین شب قبر، متوفی هنوز با عالم قبر انس ندارد و در خود احساس ترس و وحشت میکند و این نماز برای آن است که ترس و وحشت را از متوفی دور کند.

نحوه خواندن نماز وحشت و احکام آن

احکام نماز وحشت

  • این نماز را نمیتوان بصورت جماعت خواند و باید فرادی خوانده شود.
  • اگر تدفین متوفی بنابه دلایلی عقب بیفتد( مثلا به شهری دیگر ببرند و …) نماز را باید شب دفن متوفی خواند.
  • نظر مراجع در مورد اینکه آیا یک نفر میتواند چند بار نماز شب دفن را برای متوفی بخواند متفاوت است .برخی مراجع از باب مستحب بودن نماز، مجاز میدانند و برخی مراجع مانند آیت الله سیستانی نظر مخالف دارند.( بهتر است در این مورد به نظر مرجع تقلید خود مراجعه کنید)
  • اجیر کردن یک نفر برای خواندن نماز هدیه و همچنین اجرت گرفتن بابت خواندن نماز مانعی ندارد. البته احتیاط آن است که مبلغ به عنوان بحشش و احسان به فرد نمازگزار داده شود و نمازگزار هم نماز را بدون در نظر گرفتن وجه مالی بخواند.

کلام آخر

خواندن نماز وحشت دارای اَجر و فضیلت بسیاری هم برای نمازگزار و هم برای فرد متوفی میباشد. سعی کنید اگر از نزدیکانتان فوت کرد، در شب اول و پس از خواندن نماز مغرب و عشاء این نماز را بخوانید. از سه روش گفته شده در بندهای قبلی مرسوم ترین و معمولترین روش ، روش اول، خواندن با آیت الکرسی و سوره قدر میباشد.

نوشته های مشابه

۸ دیدگاه

  1. سلام . برای کسانی که دسته جمعی مردن باید برا هر کدوم نماز وحشت جداگانه خواند .یا اگر یک نماز برا جمیع انها میخوانیم در اخر بعد سلام نماز چگونه نام انها رو به کار برد

    1. اصلش این هست که برای هر میتی جداگانه خونده بشه ولی اگه حوصله یا وقت کافی ندارید که جداگانه بخونید به قصد رجاء (به امید رسیدن به ثواب) مانعی نداره و میتونید برای همشون ی نماز بخونید و موقع نام بردن دونه دونه نام ببرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا