مقالات و یادداشت ها

اعمال شب و روز دحوالارض

دحوالارض روز بیرون آمدن زمین از زیر آب است. برخی از اندیشمندان، آن را به بسط یافتن و گسترش خشکی‌های زمین و برخی دیگر، از آن به حرکت زمین تفسیر کرده‌اند. از استناد به روایات، چنین برآمده که گسترده شدن زمین، در روز بیست و پنجم ذی‌القعده بوده‌ و نخستین جایی از زمین که از زیر آب سر برآورده، خانه ی کعبه بوده است. چنین روایت شده که امام رضا علیه السلام، در روز بیست و پنجم ذى‌ قعده به میان ما آمد و فرمود: «امروز را روزه بگیرید. من نیز، روزه هستم» . گفتیم : قربانت شویم! مگر امروز، چه روزى است؟ فرمود: «روزى است که در آن، رحمت الهی منتشر شد و زمین، گسترش یافت (دحو الأرض)، و کعبه برپا شد، و آدم علیه السلام به زمین‌ هبوط کرد»[۱] به مناسبت فرا رسیدن این روز، بر آن شدیم تا به اعمال شب و روز دحوالارض بپردازیم. با ما همراه باشید.

فضیلت روز دحوالارض

طبق برخی روایات، در روز دحوالارض، وقایع مهمی مانند فرود آمدن کشتی نوح بر بالای کوه جودی، تولد حضرت ابراهیم و حضرت عیسی علیهم السلام و نزول نخستین رحمت الهی بر حضرت آدم علیه السلام رخ داده است. این روز در فرهنگ اسلامی، یکی از روزهای بافضلیت شناخته می‌شود و انجام اعمالی همچون غسل، روزه داری و برپایی نماز در آن توصیه شده ‌است.

خداوند در آیه ۳۰ سوره نازعات؛ «وَالْأَرْ‌ضَ بَعْدَ ذَٰلِک دَحَاهَا؛ و زمین را پس از آن گسترانید، به موضوع دحو الارض اشاره فرموده ‌است و مفسران و متکلمان، در تفسیر آن و چگونگی آفرینش زمین و گسترش آن سخن گفته‌اند.[۲]

حسن بن علی وشّاء چنین روایت کرده است که: طفلی بودم که همراه با پدرم در شب بیست وپنجم ماه ذی القعده، به خدمت حضرت رضا علیه السّلام رسیده و با ایشان شام خوردیم، حضرت فرمودند: امشب حضرت ابراهیم و حضرت عیسی علیهما السلام متولّد شده اند و زمین از زیر خانه ی کعبه گسترده شده، پس هرکس که روزش را روزه بدارد، چنان است که شصت ماه روزه دار بوده است، و در روایت دیگر نقل است که ایشان فرمود: در این روز حضرت قائم عجل الله فرجه، قیام خواهد کرد.

اعمال شب و روز دحوالارض

اعمال ویژه ی شب و روز دحوالارض

زمین، موطن و محل تولد همه ی ما انسان ها و گاهواره ی تمام موجودات زنده است. زمین، با تمام زیبایی ها و نعمت هایش، با کوه‌ها، رودها، دریاها، جنگل ها، درّه‌ها، چشمه‌ها، معادن و منابع ارزشمندش، آیه ای از آیات خالق یکتا به شمار می‌آید که آن را برای حیات نیکوی بشر، گسترانیده است. روز دحوالارض، روز گسترش زمینِ پرنعمت و روز بسیار مبارک و پرفضیلتی است که آداب و اعمال بخصوصی دارد؛ از جمله:

 • روزه گرفتن: به گفته ی شیخ عباس قمی، دحو الارض یکی از چهار روزِ سال است که روزه گرفتن در آنها ممتاز است.[۳][۴]همچنین براساس روایات، روزه گرفتن در این روز، پاداش روزه هفتاد سال و یا کفاره هفتاد سال را دارد؛ در این روز، هر آنچه که در میان آسمان و زمین است، برای شخص روزه‌ دار استغفار می‌کند؛ و هر کس که این روز را روزه بگیرد و شبش را به عبادت خدای تعالی شب زنده داری و تهجد نماید، برایش، پاداش عبادت یکصد سال نوشته می‌شود.[۵]
 • احیا و شب زنده‌داری در شب دحوالارض، برابر با یک سال عبادت پروردگار است.
 • ذکر و دعا.
 • غسل کردن به نیت روزِ دحوالارض
 • اقامه دو رکعت نماز، نزدیک ظهر به این صورت که در هر رکعت بعد از تلاوت سوره ی حمد، پنج مرتبه سوره الشّمس را بخواند و سپس بعد از سلام نماز بگوید: «لا حَوْلَ و لا قوَّهَ اِلّا بِالله العلی العظیم»
 • و پس از آن، این دعا را بخواند: «یا مُقیلَ الْعَثَراتِ اَقِلْنی عَثْرَتی یا مُجیبَ الدَّعَواتِ اَجِبْ دَعْوَتی یا سامِعَ الْاَصْواتِ اِسْمَعْ صَوْتی وَ ارْحَمْنی و تَجاوَزْ عَنْ سَیئاتی وَ ما عِنْدی یا ذَالْجَلالِ وَ الْاِکْرام.»؛ ای درگذرنده لغزش‌ها، از لغزش من درگذر! ای اجابت ‌کننده دعاها! دعای مرا اجابت کن! ای شنونده ی صداها! صدایم را بشنو و به من رحم کن و از بدی‌هایم و هرآنچه که نزد من است درگذر! ای صاحب جلالت و بزرگواری.
 • زیارت امام رضا علیه السلام در این روز، بسیار توصیه شده و یکی از بهترین اعمال مستحب و از جمله سنت‌های مؤکد برشمرده شده است.
 • خواندن دعایی که مطلع نخست آن، چنین است؛ «اللَّهُمَّ دَاحِیَ الْکَعْبَهِ وَ فَالِقَ الْحَبَّهِ وَ صَارِفَ اللَّزْبَهِ وَ کَاشِفَ کُلِّ کُرْبَهٍ أَسْأَلُکَ فِی هَذَا الْیَوْمِ مِنْ أَیَّامِکَ الَّتِی أَعْظَمْتَ حَقَّهَا وَ أَقْدَمْتَ سَبْقَهَا وَجَعَلْتَها عِنْدَ الْمُؤْمِنِینَ وَدِیعَهً وَ إِلَیْکَ ذَرِیعَهً…»؛ خدایا؛ ای گستراننده کعبه و شکافنده دانه و برگرداننده ی سختی و برطرف کننده هر گرفتاری، از تو می‌خواهم در این روز از روزهایت که حقّش را بزرگ گرداندی و سبقتش را پیش انداختی و آن را نزد اهل ایمان امانت و به‌ سوی خود وسیله قرار دادی و … [۶]
جهت مشاهده سایر مقالات و نوشته های نمازی میتوانید روی مقالات نمازی کلیک کنید.
کاری از تحریریه ستاد اقامه نماز

پی نوشت ها

 1. الکافی : ج ۴ ص ۱۴۹ ح ۴؛ حکمت نامه رضوی: ج ۳ ص ۱۶۳.
 2. هادیان رسنان، «دحو الارض»، دانشنامه جهان اسلام
 3. ۱۷ ربیع الاول (ولادت پیامبر)، ۲۷ رجب (مبعث پیامبر)، ۲۵ ذی قعده (دحو الارض)، ۱۸ ذی حجه (عید غدیر)
 4. قمی، مفاتیح الجنان، اسوه، ص۲۴۸.
 5. همان
 6. طوسی، مصباح المتهجد، ۱۴۱۱، ص۶۶۹.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا