اخبارخراسان رضوی

نگاهی به فعالیت‌های ستاد اقامه نماز خراسان رضوی در سال ۱۴۰۱

مدیر ستاد اقامه نماز خراسان رضوی عمده فعالیت‌های این ستاد از جمله مسابقه سرود «یکتاخوانی»، مسابقه «یاران خورشید»، جشنواره فرهنگی و هنری «فجر تا فجر» و... را در سال جاری تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز خراسان رضوی و به نقل از خبرگزاری ایکنا استان حجت‌الاسلام و المسلمین سبحانی‌نیا مدیر ستاد اقامه نماز استان در گفت‌وگو با ایکنا بیان کرد: سازنده انسان خود اوست و دیگران تنها زمینه‌ساز، انگیزه‌آفرین و آگاهی‌بخش هستند و اگر قرار است تربیت دینی در انسان‌ها را به عمل درآوریم، باید زمینه و انگیزه ایجاد کنیم، مانند نهالی که انرژی می‌گیرد و رشد می‌کند، به این دلیل که در درون ما فطرت‌جویی و خداخواهی وجود دارد و بنابراین ستاد اقامه نماز تلاش می‌کند چنین زمینه‌ای را فراهم کند.

وی گفت: انجام کارها در این ستاد با توجه به اسنادی که در اسناد قرار می‌گیرد، صورت می‌پذیرد و از انجام کارهای پراکنده پرهیز می‌شود. بنابراین دستورات اصلی که در قرآن و کلام ائمه است، همچنین پیام‌های مقام معظم رهبری به اجلاس‌های گذشته و نیز آیین‌نامه دولت، علاوه بر آن نیز در سال گذشته یک سند پنج‌ساله برای نماز خراسان رضوی تدوین و به تهران ارسال کردیم تا براساس آن به صورت منجسم فعالیت کنیم.

مدیر ستاد اقامه نماز خراسان رضوی با تقسیم فعالیت‌های ستاد به دو بخش برنامه‌های استانی و کشوری ادامه داد: از سال گذشته سعی شده برای فعالیت‌هایی که با سازمان‌ها صورت می‌گیرد، معیار و شاخص تعیین شود. به عنوان مثال میانگین حضور نوجوانان در مساجد براساس مشاهدات چند باره چه درصدی است؟ از آن پس تدابیری با همکاری امور مساجد برای افزایش حضور  نوجوانان اندیشیده شود و بدین ترتیب با سنجش در پایان سال می‌توانیم تغییرات را رصد، چاره‌اندیشی و علت‌یابی کنیم.

وی با اشاره به اینکه جوان و نوجوان امروز خداباوری دارد، بیان کرد: این باور آسیب دیده  و ما باید آن را رفع کنیم که ارتباط متنوع و متفاوت با سازمان‌های فرهنگی با جهت‌دهی یکسان از جمله تلاش‌ها در این زمینه بوده است.

سبحانی‌نیا با مرور فعالیت‌های این ستاد در سال گذشته اظهار کرد: برگزاری بیش از ۱۶۲ نشست دانش‌آموزی در قالب پرسش و پاسخ با حضور بیش از ۱۲ هزار دانش‌آموز و نیز بهره‌گیری اساتید تربیت شده در مرکز تخصصی قم و مشهد در سال گذشته با تأکید بر اهمیت دانش‌آموزان برای این ستاد از جمله فعالیت‌ها بوده است و تلاش کرده‌ایم که فعالیت‌هایمان از حالت شکلی و دفعی بودن به شکل مستمر درآید.

 لزوم آموزش مدیریت دینی به والدین

مدیر ستاد اقامه نماز خراسان رضوی با اشاره به لزوم آموزش مدیریت دینی به والدین گفت: یکی از آسیب‌ها در این حوزه ناآشنایی والدین به شیوه مدیریت دینی است، زیرا هنوز هم خانواده‌هایی هستند که با سرزنش، تحقیر و احتمالاً تنبیه می‌خواهند نوجوانشان را به نماز دعوت کنند، بنابراین با همکاری آموزش و پرورش حدود ۷۱ نشست برای والدین دانش‌آموزان برگزار کردیم که بیش از۷۰۰۰ مخاطب در این جلسات شرکت کرده‌اند.

وی افزود: موضوع آگاهی‌بخشی والدین را در سازمان‌ها و برای گروه‌های کارمندی نیر مد نظر داشته‌ایم و هرگاه سازمانی پرسنل خود را گرد آورد و تقاضای استاد تخصصی در حوزه مدیریت دینی و نماز و خانواده کند، ما اعزام می‌کنیم که در سال گذشته ۵۵ نشست در سازمان‌ها با حدود ۶۰۰۰ جمعیت شرکت‌کننده برگزار کرده‌ایم.

مدیر ستاد اقامه نماز خراسان رضوی گفت: با توجه به شرایط امسال نشست‌های دانشجویی در این سال محدود بود و تنها  ۶ نشست با حضور ۲۷۰ نفر از دانشجویان برگزار کردیم، همچنین هشت نشست برای گروه‌های مبلغین برگزار شده است.

وی در خصوص فعالیت‌های فرهنگی و هنری این ستاد گفت: در سال جاری مسابقه سرود یکتایی در جهت اصلاح و زیباسازی قرائت نماز را با همکاری چندین سازمان برگزار کردیم که حدود ۲۰۰۰ نفر در این مسابقه شرکت کردند، بدین ترتیب که با ارسال فایل صوتی از قرائت نماز، داوری‌ها صورت گرفت و بهترین قرائت‌ها تقدیر شدند و گواهی صحت قرائت برای‌شان صادر شد. سایر شرکت‌کنندگان نیز که قرائت‌شان دارای اشکال است، می‌توانند به سامانه آموزشی مراجعه و تمرین کنند که به این ترتیب با آن‌ها نیز در ارتباط بودیم.

سبحانی‌نیا ادامه داد: مسابقه «یاران خورشید» را برای آشنایی با زندگی یاران امام حسین (ع) برگزارکردیم که با همکاری رادیو ملی زیارت یک دهه در ماه محرم و یک دهه در ماه صفر برگزار شد و حدود ۴۰ هزار نفر در این مسابقه شرکت کردند که از این میان ۴۰ نفر تقدیر شدند، همچنین مسابقه مسجد، مأذنه عدل و آزادی با موضوع نقش مسجد در پیروزی و استمرار انقلاب برگزار شد که بیش از ۲۰ هزار نفر در این مسابقه شرکت کردند.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره فرهنگی هنری «فجر تا فجر» که به صورت کشوری برگزار شد، افزود: ۸۹۵ اثر از خراسان رضوی به دبیرخانه مرکزی این جشنواره که در دو مرحله استانی و کشوری بود، ارسال شد، در مرحله استانی ۳۶ اثر انتخاب کردیم که در هر رشته سه نفر به سطح کشوری معرفی شدند و به زودی نتایج اعلام می‌شود.

مدیر ستاد اقامه نماز خراسان رضوی بیان کرد: بیش از ۸۷ هزار نفر در فعالیت‌های فرهنگی و هنری شرکت کردند، اما در مورد فعالیت‌های آموزشی که بیشتر با همکاری آموزش و پرورش صورت گرفته است، یک مورد طرح امین (طلابی که در مدارس فعالیت می‌کنند) است. در این طرح به ۶۹۰ نفر از طلاب شیوه‌های تبلیغ، جذاب‌سازی و دعوت به نماز را آموزش دادیم. حدود ۸۰۰ نفر برای جذاب‌سازی کلاس‌های دینی شرکت کردند و برای معلمان مدارس دخترانه دوره ابتدائی نیز حدود ۳۴۰ نفر در طرح آموزش عملی نماز شرکت کردند تا بتوانند مسئله نماز را به شکلی زیبا به کودکان آموزش دهند، همچنین این طرح را برای ۲۷۰ نفر از مربیان مهدکودک‌ها برگزار کردیم .

وی ادامه داد: طرح سلامت معنوی برای اطلاع پرستاران از مسائل واجب بیماران برگزار شد که ۳۱۰ نفر در سطح استان این آموزش‌ها را فرا گرفتند، همچنین طرح مبین که با هدف آشنایی مدیران با شیوه تربیت دینی برگزار شد، حدود ۹۸۰ نفر شرکت‌کننده داشتیم.

سبحانی‌نیا با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌های امسال از جمله تصویر داستان‌های قرآن تصریح کرد: در ماه رمضان امسال نیز امیدواریم بتوانیم این آثار را به همراه نمایشگاه کتاب در نقاطی که تجمع هست، به نمایش بگذاریم.

وی در خصوص فعالیت‌های سال ۱۴۰۱ گفت: در شورای استانی حدود ۴۰ تفاهم‌نامه را  بومی و حدود ۱۰ جلسه شورا در شهرستان‌ها برگزار کرده‌ایم، همچنین در مجمع خیران مسجدساز تهران که با دریافت کمک‌های جزئی مردمی سعی می‌کند هر کمکی از هر استان را به همان استان برگرداند فعالیت داشتیم و اگر مساجدی در مناطق محروم باشند که در مراحل پایانی تا بهره‌برداری هستند، و به مبلغ کمی نیاز داشته باشند تا به بهره‌برداری برسند، کمک می‌کند و در این سال به حدود ۱۲ مسجد در مناطق محروم برای رسیدن به بهره‌برداری  کمک‌هایی شد.

سبحانی‌نیا با اشاره به ابلاغ حدود ۷۰ تفاهم‌نامه که با امضای حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای قرائتی، وزیر و نماینده رئیس‌جمهور به استان‌ها انجام شد اظهار کرد:  در این برش کلی از برنامه‌های نماز، هر سازمانی براساس وظایف سازمانی ابلاغی  وزیر مربوطه تلاش می‌کند و ما سعی در بومی‌سازی این مدل داریم. هر سازمان با ثبت این فعالیت‌ها در سامانه سجاده که به صورت کشوری و یکپارچه است، به ستاد اقامه نماز استان کمک می‌کند تا در شورای تشکیل شده با بررسی مستندات و معرفی سازمان‌های موفق به تهران و استانداری این روند را ارزیابی کند ودر این بررسی و داوری هر سازمان با خودش مقایسه می‌شود و اینکه چه میزان نسبت به قبل پیشرفت داشته است.

وی افزود: با توجه به عضویت در گروه خدمات سفر به زائران تلاش کردیم نواقصی را که در نمازخانه‌های میان‌راهی طی بازدیدهای مختلف در طول سال مشاهده کرده‌ایم، ارائه و منعکس کنیم تا بدین‌ترتیب زائران با مشکلات کمتری مواجه شوند.

سبحانی‌نیا با اشاره به نشریه الکترونیکی «یاوران نماز» که با همکاری آموزش و پرورش خراسان رضوی فعالیت می‌کند، ادامه داد: در میان معلمان و دانش‌آموزان «یاوران نماز» داریم که در واقع نقش ما را در بین همسالان، خانواده و … اجرا کنند. حدود ۱۴ هزار نماز یاور در مسابقه کتابخوانی شرکت کردند.

مدیر ستاد اقامه نماز خراسان رضوی با اشاره به اعلام وزیر مبنی بر مدت ۲۰ دقیقه‌ای زنگ نماز بیان کرد: آموزشی تلقی کردن زنگ نماز با تعطیلی تمامی کلاس‌ها در این مدت و اینکه این اتفاق در مدارس مطالبه شود، اتفاق خوبی است، همچنین با همکاری امور مساجد ۴۰۰ مسجد و ۴۰۰ مدرسه در کنار هم تلاش می‌کنیم برای علاقه‌مند کردن دانش‌‌آموزان با اجرای برنامه‌های تلفیقی و شاخص‌گذاری آن‌ها بتوانیم این فعالیت‌ها را حمایت کنیم تا اثرگذاری حضور نوجوانان را در مسجد بررسی کنیم.

وی ادامه داد: اگر این رویکرد حمایتی، تبلیغی و تشویقی با شاخص‌های تعیین شده به اهداف نزدیک شود، در سال‌های دیگر در جمعیت‌ بیشتری از دانش‌آموزان بین مدرسه و مسجد اجرا خواهد شد. امروز یکی از ضرورت‌ها این است که بدانیم چرا نوجوانان جز در مساجدی خاص حضور فعال ندارند و همان نکات را برای حضور نوجوانان در دیگر مساجد فراهم کنیم.

برگزاری مسابقه قرآنی «نماز در آیات الهی» در ماه رمضان

سبحانی‌نیا در خصوص برنامه‌های ماه مبارک رمضان گفت: برگزاری مسابقه قرآنی با عنوان «نماز در آیات الهی» که از رادیو زیارت هم پخش خواهد شد، به این صورت که آیات نماز تفسیر و سؤالی مطرح می‌شود که با گوش دادن به آن می‌توان پاسخ را یافت. همچنین به صورت صوتی و تصویری در سایت ستاد اقامه نماز استان قرار می‌گیرد. در ماه رمضان از مراکزی که تفسیر قرآن برگزار می‌شود نیز بازدید خواهیم داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا