اخبارقم

اهم فعالیت های ستاد اقامه نماز استان قم در تابستان ۱۴۰۲ تشریح شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز قم، مدیر ستاد اقامه نماز استان در گفتگو با روابط عمومی، اهم فعالیت های ستاد اقامه نماز قم در تابستان ۱۴۰۲ در حوزه های مدیریتی، فرهنگی، آموزشی، نظارتی و مجمع خیرین مسجدساز را تشریح کرد.

مدیر ستاد اقامه نماز قم ایام محرم و صفر را مهمترین رویداد فرهنگی و مذهبی در تابستان عنوان کرد و گفت: با توجه به حضور میلیونی زائرین اباعبدالله الحسین(ع) در ایام تاسوعا و عاشورا و همچنین اربعین حسینی در استان، حجم عمده برنامه ها تحت شعاع این حماسه عظیم برگزار شد.

ایشان در ادامه به برگزاری مستمر جلسات با مدیران و مسئولین هیئات مذهبی استان اشاره کرد و گفت: اقامه نماز جماعت اول وقت، هدف اصلی قیام اباعبدالله(ع) بوده است و در همین راستا ضمن برگزاری جلسات متعدد، با حضور در همایش های مختلفی که با حضور مسئولین هیئات برگزار شد بر اهتمام مضاعف بر اقامه نماز جماعت در هیئات تاکید شد.

حجت الاسلام و المسلمین علی عرب پور در ادامه به بازدید و حضور در برخی هیئات اشاره کرد و گفت: با حضور در این هیئات، از هیئاتی که اهتمام مضاعفی بر اقامه نماز اول وقت داشتند تجلیل شد.

وی در ادامه به طرح های ابتکاری در حال پیگیری در سطح استان اشاره کرد و گفت: تشکیل جلسات شورای اندیشه ورز نماز استان و تدوین نظام نامه هیئت اندیشه ورز ستاد اقامه نماز کشور و همچنین تشکیل جلسات شورای مشاوران جوان از جمله طرح های ابتکاری استان است که با قوت پیگیری می شود.

حجت الاسلام عرب پور در تشریح روند تدوین نظام نامه هیئت اندیشه ورز نماز ستاد اقامه نماز کشور گفت: از سال گذشته و با تشکیل هیئت اندیشه ورز نماز استان، تدوین نظامنامه هیئت اندیشه ورز در دستور کار قرار گرفت و با برگزاری بیش از پنجاه جلسه تخصصی این نظام نامه تدوین و به منظور تایید نهایی به ستاد اقامه نماز مرکز ارسال شد.

مدیر ستاد اقامه نماز در ادامه به ظرفیت یاوران نماز در ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز در استان اشاره کرد و گفت: علاوه بر برگزاری جلسات هماهنگی و آموزشی مستمر برای یاوران نماز استان، از این ظرفیت در بسترسازی اقامه نماز ظهر تاسوعا و عاشورای حسینی استفاده شد.

وی افزود: بازدید مستمر از نماز جماعت مدارس از دیگر ابعاد حضور یاوران نماز استان در برنامه های ترویجی و تبلیغی نماز در جامعه است.

حجت الاسلام عرب پور در ادامه به بازگشایی مدارس در ایام مهرماه و لزوم برنامه ریزی در حوزه نماز دانش آموزان اشاره کرد و گفت: با حضور در جلسات روسا و معاونین آموزش و پرورش استان بر لزوم اهتمام مضاعف بر اقامه نماز دانش آموزان از همان روز های ابتدایی سال تحصیلی تاکید شد.

در ادامه به برگزاری دوره ها و نشست های آموزشی ویژه مدیران، معاونین و مربیان مقاطع مختلف تحصیلی اشاره و خاطر نشان کرد: اهتمام مضاعف دانش آموزان به اقامه نماز اول مستلزم اهتمام مضاعف مدیران و معاونین مربیان است و از همین سو برنامه ریزی شد تا دوره های آموزشی ویژه سطوح و مخاطبین مختلف برگزار شود.

ایشان در ادامه به ارتباط مستمر با ادارات و دانشگاه های استان اشاره کرد و گفت: حضور در جمع نمازگزاران ادارات و دانشگاه ها از دیگر برنامه های ستاد اقامه نماز استان است تا علاوه بر نظارت، یاری گر دستگاه ها در برپایی نماز جماعت با شکوه باشیم.

حجت الاسلام عرب پور در ادامه به درخواست های مردمی اشاره و خاطر نشان کرد: در راستای پیگیری درخواست های مردمی در خصوص کاستی های موجود در اقامه نماز در برخی اماکن عمومی، موضوع در دستور کار شورای اقامه نماز استان قرار گرفت و پس از تصویب در شورا، جلسات پیگیری مصوبات برگزار و بازدید از اماکن مربوطه انجام شد تا پس از برنامه ریزی اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

مدیر ستاد اقامه نماز در ادامه به طرح ملی مسکن اشاره کرد و گفت: با هماهنگی حجت الاسلام و المسلمین حامدی امام جمعه پردیسان و ابوالقاسم مقیمی معاون اجتماعی، فرهنگی و زیارت استانداری، پیش بینی محل احداث مسجد و مجتمع های فرهنگی در دستور کار قرار گرفت تا در مناطق جدید الاحداث که حجم سکونت بالایی را نیز در بر خواهد داشت کمبود مسجد احساس نشود.

وی در تشریح برنامه های این ستاد در دهه فرهنگی ترویج معارف نماز گفت: با همکاری دستگاه هایی همچون شهرداری و کانون فرهنگی هنری مساجد، نشست های آموزشی تخصصی نماز در سطح مساجد و محلات برگزار شد که با استقبال خوب مخاطبین همراه بود که پس از کسب بازخورد از مخاطبین مقرر شد تا برگزاری این نشست ها استمرار یابند.

یکی دیگر از اقدامات شاخصی که در این ایام صورت گرفت، دوره آموزشی مدیریت مسجد ویژه فعالین حاضر در مساجد بود که با همکاری کانون فرهنگی مساجد برگزار شد.

دیدار با ائمه جمعه استان و تاکید بر اجرای برنامه های نمازی با محوریت ائمه جمعه و مساجد از جمله مباحث مطرح شده در این دیدار ها بوده است.

یکی دیگر از مباحث مطرح شده در این گفت و گو، برگزاری جلسه شورای برنامه ریزی منطقه یک کشور به میزبانی استان قم بود که در این خصوص گفت: دومین جلسه شورای برنامه ریزی منطقه یک کشور به میزبانی استان قم و با حضور سیدمهدی قریشی معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری قم و سیدعلی مهدیان معاون برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی ستاد اقامه نماز کشور برگزار شد.

در این جلسه ضمن تقدیر از دبیر سابق، معاون برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی حکم صادره از سوی قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور را به دبیر جدید شورای برنامه ریزی منطقه یک ابلاغ کرد.

دبیر مجمع خیرین مسجدساز استان در تشریح اقدامات این مجمع گفت: با برگزاری ۴ جلسه در ایام تابستان، موفق به جذب حمایت یکصد و پنجاه هزار دلاری خیری برون مرزی برای تکمیل مساجد شدیم.

وی افزود: یکی دیگر از اقدامات این مجمع بازدید های مستمر از مساجد نیازمند حمایت و مساجد در حال دریافت حمایت است تا روند احداث، بازسازی و بهسازی این مساجد با سرعت بیشتری پیگیری شود.

حجت الاسلام عرب پور در ادامه به مسجد صاحب الزمان(عج) روستای قاشقابلاغ بخش مرکزی استان اشاره کرد و گفت: این مسجد خیر ساز آماده بهره برداری است و با برنامه ریزی های انجام شده به محض تکمیل تجهیزات، به بهره برداری خواهد رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا