اخبارایلام

نشست پاسخ به شبهات نماز در دبیرستان آفرینش دهلران برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان ایلام، نشست پاسخ به شبهات نماز با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید محسن موسوی امام جمعه شهرستان دهلران در روز دوشنبه ششم آذرماه در دبیرستان آفرینش این شهرستان برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی در ابتدای نشست پاسخ به شبهات نماز، درخصوص اهمیت اقامه این فریضه الهی به بحث و گفتگو پرداخت و عنوان کرد: نماز هرچند که در ظاهر امری فردی و شخصی و ارتباط دوسویه میان خالق و خلق شمرده می‌شود، ولی باید توجه داشت که این ارتباط در شکل اجتماعی و جماعت آن است که تاثیر مثبت بسیاری به جا می‌گذارد از این رو در آیات قرآن بر برپایی و اقامه نماز به شکل جماعت تاکید فراوانی شده است.

وی افزود: در آیات ۸۱۲ و ۹۱۲ سوره شعراء نمازجماعت را از عوامل قرب بیشتر انسان به خداوند معرفی می‌کند و با این که خداوند در همه حالات انسان را می‌بیند، بر این نکته تاکید دارد که توجه خداوند به انسان در حالت نماز جماعت بیشتر از هر حالت دیگر است و انسان در این زمان مشمول رحمت و عنایت خاص الهی می‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد: احکام و دستورات دین اسلام در دو حوزه قابل اجرا است. برخی از آنها در محدوده اعمال فردی و برخی دیگر در حوزه مسائل اجتماعی است. اسلام برای تحقق بخشیدن به حیات اجتماعی خود، نیاز به وجود و استقرار مناسکی دارد که توسط آن بتواند قدرت اجتماعی برای خود پدید آورد.این مناسک در عین این‌که در تقرب انسان به خداوند اثر گذار هستند، دارای بعدی اجتماعی بوده که به وسیله آن قدرت اجتماعی و اتحاد میان مسلمانان را بیشتر کرده و هم این‌که می‌توانند اثر تبلیغی در مقابل غیر مسلمانان داشته باشند.

وی افزود: از مناسکی که برای پی‌ریزی این هدف قرار داده شده، نماز جماعت است. نماز جماعت با این‌که یک مسئله عبادی بسیار مهم و تأثیر گذار است، هدف‌های اجتماعی نیز در درون خود نهاده است و آن احیا و نشان دادن روح جمعی در اسلام و همچنین ایجاد تبلیغ برای دیگران در قدرت اجتماعی اسلام است. اسلام با برپایی نماز جماعت در پی آن است که میان مسلمانان اتحادی را به وجود آورد و روح جمعی را در میان آنها بپروراند.

امام جمعه دهلران در پایان نشست پاسخ به شبهات نماز اشاره کرد: در قرآن یکی از خصوصیات اهل ایمان محافظت بر نماز بیان شده است: «و الّذین هم علی صَلواتِهم یحافِظون» مؤمنان کسانی هستند که بر نماز خویش مواظبت دارند و همه اوقات نماز را حفظ می‌کنند. محافظت نماز، همان توجه ویژه به نماز و عدم سهل‌انگاری در برپایی این امر مهم است؛ این محافظت صورتهای گوناگونی دارد که یکی از آن‌ها بجا آوردن نماز در اول وقت است.

نشست پاسخ به شبهات نماز در دبیرستان آفرینش دهلران برگزار شد نشست پاسخ به شبهات نماز در دبیرستان آفرینش دهلران برگزار شد نشست پاسخ به شبهات نماز در دبیرستان آفرینش دهلران برگزار شد نشست پاسخ به شبهات نماز در دبیرستان آفرینش دهلران برگزار شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا