اخباراصفهان

از سامانه هوشمند پخش اذان در سطح شهر اصفهان رونمایی شد

امام جمعه اصفهان: بدون شک اذان، از نمادهای مهم اسلامی است که اگر به گوش هر کسی برسد، اثرات معنوی خود را خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان اصفهان، آیت‌ الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهر اصفهان روز چهارشنبه ۱۰ خردادماه در جمع مدیران مدیریت شهری اصفهان به مناسبت رونمایی از سامانه هوشمند پخش اذان در سطح شهر اصفهان، با تبریک دهه کرامت و با اشاره به حدیثی از امام هشتم اظهار کرد: علی بن موسی الرضا(علیه السلام) می‌فرمایند، از ما نیست کسی که هر روز حساب نفس خود را نکند و اگر عمل خوبی انجام داده از خدا توفیق افزون شدن آن و اگر خطایی مرتکب شده، در پایان هر روز استغفار نماید.

امام‌جمعه اصفهان با اشاره به اینکه بخش اذان در سطح شهر، کاری بسیار شایسته و قابل تقدیر است اما به شرطی که این موضوع به صورت کامل عملیاتی شود، گفت: چنانچه این اقدام شایسته به صورت کامل صورت گیرد، کاری ماندگار از دوره ششم مدیریت شهری در سطح شهر اصفهان خواهد بود.

وی تصریح کرد: برای انجام کار و رونق یک امر باید دل خواهان آن باشد، براین اساس تاکید بر پخش اذان و یا زدن پرچم های عزا و میلاد اهل بیت(علیهم السلام) و مناسبت های ملی در سطح شهر و انظار عمومی، بر اساس حساب و کتاب است، چرا که تغذیه روح و غذای جان انسان از طریق چشم و گوش است.

آیت الله طباطبایی ابراز کرد: بنابراین اگر صدای معنوی را بشنویم، قطعاً یک اثری در روح ما خواهد داشت و اگر چشم ما نمادهای معنوی چون آیات قرآن را ببیند، اثری والا در عرصه تربیتی ما خواهد گذاشت، به عنوان نمونه حضور نمادهایی از شهدای گمنام در مراکز شهری، دانشگاه ها و پارک ها قطعاً اثری فوق العاده در محیط ها دارد، چرا که هیچ راهی به جز چشم و گوش برای رشد انسانیت نیست.

امام جمعه اصفهان با اشاره به آیه‌ وَإِذَا قُرِئَ الْقُرْآنُ فَاسْتَمِعُوا لَهُ وَأَنْصِتُوا لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ گفت: این یک دستور قرآنی و خدایی است که همه در زمان قرائت قرآن، باید سراپا گوش فرا دهند، در همین رابطه  اذان نیز چنین ارزشی دارد، چرا که همه واژگان آن از مفاهیم دینی تشکیل شده است.

نماینده ولی فقیه استان ابراز کرد: بر این اساس روایتی از معصوم مشاهده کرده‌ام که فرمودند، اگر کسی زمان اذان گوش فرا ندهد و حرف بزند، در زمان مرگ زبانش خواهد لغزید که نشان از ارزش پخش اذان و گوش دادن به آن را دارد.

وی ادامه داد: بدون شک اذان، از نمادهای مهم اسلامی است که اگر به گوش هر کسی برسد، اثرات معنوی خود را خواهد داشت، فراگیر شدن پخش اذان در سطح شهر معابر و کوچه ها سنت حسنه و میراث ماندگار از نیاکان ما در سطح شهر اصفهان بوده، بنابراین پخش اذان به صورت گسترده اقدام شایسته است که باید امروزه در جامعه ما ترویج داده شود و همت مدیریت شهری در دوره ششم برای این امر قابل تقدیر است.

عضو خبرگان رهبری افزود: ما باید تلاش کنیم در موضوع معنویت، رتبه اول را در سطح کشور کسب کنیم، چرا که سیره و روش نیاکان ما در شهر اصفهان اینگونه بوده است، به عنوان مثال روحانیت شیعه در عرصه ایثار و چه شهادت به گواه آمار و ارقام شهدا در دفاع مقدس، پیشتاز بوده و شهر اصفهان نیز بر این مدار قرار گرفته است و بیشترین تعداد شهدای روحانیت را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

آیت الله طباطبایی تأکید کرد: هوشمندی سامانه‌های پخش اذان، کار مفید دیگری است که در این طرح توجه شده، چراکه باید خرابی بلندگوها در لحظه به مسئولین مربوطه اطلاع داده شود تا مانع از کار افتادن آن شود.

امام جمعه اصفهان در رابطه با پخش اذان توسط سامانه هوشمند پخش اذان در سطح شهر اصفهان گفت: باید در این عرصه دو نکته را رعایت کرد، نخست آنکه صدای خوش در پخش اذان بسیار حائز اهمیت است، چراکه باعث دلپذیرتر شدن و نشستن بر روح و جان افراد می شود، دومین نکته آن است که صدای اذان نباید در معابر شهری خیلی بلند و باعث اذیت افراد شود، بنابراین تعداد بلندگو ها را در سطح شهر زیاد تر کرده و سطح صدا را کمتر کنیم.

وی متذکر شد: حتی این نکته را باید هیئات مذهبی در ماه‌های محرم و مراسمات نیز رعایت کنند و از بلند کردن صداهای سخنرانی‌ها و مداحی های خود که باعث رنجش دیگران در سطح معابر می‌شود، خودداری کنید، البته اذان به معنای اعلان است و لازمه آن پخش در سطح جامعه بوده و از این بابت با پخش سخنرانی ها و یا صدای مداحی ها متفاوت است.

سامانه هوشمند پخش اذان استان اصفهان

 

سامانه هوشمند پخش اذان استان اصفهان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا