اخبارحوزه ریاست

مراسم گرامیداشت شهید آیت الله رئیسی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، همزمان با میلاد حضرت امام رضا(ع) و شهادت رئیس جمهور و همراهانشان، مراسم تکریم از مناقب ثامن الحجج(ع) و نکوداشت مجاهدت های خادم الرضا آیت الله رئیسی در روز دوشنبه سی و یکم اردیبهشت ماه، با حضور کارکنان ستاد اقامه نماز و بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) و مربیان مهدویت برگزار شد.

این مراسم معنوی به حضور خادمان حرم امام هشتم(ع) و پرچم مضجع شریف امام رضا(ع) مزین بود.

سید احمد زرهانی قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور با تبریک میلاد با سعادت امام رضا(ع) و تسلیت شهادت خادم الرضا(عج)، فرزند برومند ایران اسلامی و خدمتگزار صدیق و یار مقام معظم رهبری، گفت: آیت الله رئیسی و همراهانشان در راه خدمت به ایران به شهادت رسیدند.

وی بر شناخت امام رضا(ع) تاکید کرد و گفت: برخی از بزرگان ما کتاب‌هایی ذیل عنوان امام شناسی تالیف کرده اند؛ بعد از شناخت خداوند و پیامبر، شناخت امام به عنوان حجت خدا برای ما ضرورت تام و تمام دارد.

قائم مقام ستاد اقامه نماز افزود: در احادیث داریم که اگر کسی بمیرد و امام زمان خود را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است و همین مسئله بیانگر عظمت امام شناسی است.

زرهانی با طرح این سوال که امام رضا(ع) را چگونه می‌توان شناخت، گفت: تفکر در سیره و سنت و روش و کلام او که راهگشا و معرفت آموز است، نخستین گام در شناخت امام است، ما باید در کنار محبت، به اهل بیت، معرفت هم داشته باشیم چرا که محبت و معرفت در کنار یکدیگر کارساز است.

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور با تاکید بر اینکه یکی از راه‌های شناخت امام تفکر در کلام نورانی اوست، تصریح کرد: امروز دسترسی به کلام امام رضا(ع) از طریق کتاب و فضای مجازی برای همه امکان‌پذیر است.

وی ادامه داد: ما وقتی می‌توانیم شیعه امام رضا(ع) باشیم که او را بشناسیم و اسوه خود قرار دهیم به راه و رسم او تاسی کنیم، اگر ایشان امرکننده به معروف هستند ما هم آمر به معروف باشیم و اگر ایشان پرچمدار اقامه نماز بودند ما هم نماز را به موقع به جا آوریم.

وی با یادآوری اینکه تفکر در کلام امام اولین راه شناخت امام است، خاطرنشان کرد: امام رضا(ع) می‌فرمایند: اولین عبادت، خودشناسی است “من عرف نفسه فقد عرف ربه” انسان اگر خود را بشناسد می‌تواند خدا را بشناسد.

وی با تاکید بر اینکه تمرکز ائمه اطهار بر مسئله عقل بود، گفت: اولین چیزی که خدا خلق کرده، عقل است؛ امروز اگر در جامعه انحراف و لغزشی وجود دارد ناشی از فقدان رشد عقلی در بخشی از اقشار جامعه است. تفکر در آیات خدا از آموزه‌های ائمه اطهار است .

به گفته قائم مقام ستاد اقامه نماز، یکی دیگر از راه‌های شناخت امام رضا(ع) مطالعه تاریخ زندگی ایشان است، با پایان دوره خلافت هارون، معرفت امام رضا(ع) به گوش مأمون رسید و احساس خطر کرد و با افزایش محبت آن حضرت در بین مردم، ولایت عهدی را بر امام تحمیل کرد.

وی اضافه کرد: امام که می دانست می تواند از ولایت عهدی فرصتی بسازد، مناظرات و مباحثی با متفکرانی که از سراسر جهان با سوالاتی نزد ایشان می آمدند، انجام می داد. امام رضا(ع) در این مناظرات با استدلال و منطق چنان پاسخ اقناع کننده ای به این افراد که هر یک دارای کرسی های درس بودند، می‌دادند که صاحبان عقول در مقابل منطق روشن و رسای امام که همان منطق علوی بود تسلیم می‌شدند.

زرهانی با تاکید بر این نکته که ما باید این بخش از تاریخ حیات طیبه امام رضا(ع) را بهتر مطالعه کنیم، گفت: ایشان با بیان ساده و مستدل و پسند این صاحب نظران را متقاعد می‌کردند.

وی راه سوم شناخت امام را توسل به ایشان عنوان کرد و ابراز داشت: توسل به ائمه معصومین سخن روشن قرآن کریم است. نزدیک‌ترین راه برای رسیدن به خدا توسل به ائمه است، نه تنها شیعیان بلکه برادران اهل سنت و مسیحی‌ها هم وقتی متوجه کرامت امام رضا(ع) می شوند به ایشان متوسل شدند.

زرهانی در بخش دیگری از سخنان خود به شهادت آیت الله ابراهیم رئیسی، اشاره کرد و با بیان برخی از ویژگی‌های وی گفت: آیت الله رئیسی از ابتدای کودکی شرافتمندانه و با کار و کوشش زندگی کرد و امروز محبوب دل امام زمان، رهبری و مردم ایران شده است، انسانی که راه خود را با خدا یکی کند، اهل ایمان و عمل صالح باشد محبوب انقلاب می‌شود.

به گفته وی، شهید جمهور زندگی زاهدانه‌ای داشتند، اهل زرق و برق نبودند، ادب و تواضع وی و تمکین از رهبری و پایبندی به اقامه نماز زبانزد بود، وی حتی در کاخ کرملین و سازمان ملل به موقع نماز را اقامه می‌کردند.

وی گفت: شهید رئیسی مروج فرهنگ مهدویت و سرباز راست قامت امام زمان(عج) بودند، تواضع و فروتنی پرکاری و تلاش از دیگر ویژگی‌های آیت الله رئیسی بود.

قائم مقام ستاد اقامه نماز با اشاره به اینکه خبر شهادت ایشان همه مردم ایران را غمزده کرد، گفت: صحبت‌های دیشب مقام معظم رهبری که فرمودند اختلالی در شاکله و ساختار نظام پیش نخواهد آمد موجب قوت قلب ما شد چرا که رهبری جانشین حضرت حجت در ایران است،

وی با تاکید بر اینکه اکنون وظیفه ما استمرار راه شهید والا مقام آیت الله رئیسی و تبعیت از رهبری است، تصریح کرد: بی شک روزهای آینده زمزمه هایی از دشمنان و رسانه های معاند به گوش خواهد رسید که ما به عنوان مربیان قرآن، مهدویت و نماز باید بدانیم که آزمایش های الهی حکمتی دارد و باید از حق پیروی کنیم. امروز دشمن با امام مسلمین و مردم در صحنه روبه رو است.کلام او به مردم ایران آرامش می‌دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا