اخبارایلام

جلسه هماهنگی برگزاری برنامه‌های دهه فرهنگی ترویج معارف نماز و مسجد در ایلام برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان ایلام، جلسه هماهنگی برگزاری برنامه‌های دهه فرهنگی ترویج معارف نماز و مسجد با حضور مدیر ستاد اقامه نماز استان، مدیر کانون فرهنگی و هنری مساجد و دبیران آموزش و پرورش، صداو سیما، فرهنگ و ارشاد اسلامی و اوقاف و امور خیریه استان در روز یکشنبه سوم تیرماه برگزار شد.

فیض اله رضایتی مدیر ستاد اقامه نماز استان ایلام در ابتدای جلسه هماهنگی برگزاری برنامه‌های دهه فرهنگی ترویج معارف نماز و مسجد عنوان کرد: امروزه در جامعه ما مسجد مظلوم واقع شده است. مساجد ما در بُعد سخت افزاری و نرم افزاری مشکلات بسیار فراوانی دارند.  اصل انقلاب اسلامی ما از همین مساجد شروع شد و بقای آن را تشکیل داد و امروز می‌بینیم که این مکان مقدس مظلوم است.

وی افزود: بازگشایی مساجد در سه وقت نماز بسیار مهم است. متاسفانه در بسیاری از نقاط استان گزارش رسیده که مساجد برای نماز صبح تعطیل هستند. استانی که در مسیر کربلا قرار دارد و همیشه هم مسافر دارد مساجدش باید برای نماز صبح باز باشد.

مدیر ستاد اقامه نماز استان ایلام ادامه داد: ۴۵۰ مسجد در استان وجود دارد که طبق آمار یکی از استان‌های دارای کمبود شدید در بحث مساجد است.
مساجد باید تقویت شوند چون این بنای مقدس، زیرساخت جامعه اسلامی است.

رضایتی افزود: مساجد روستایی بسیار مشکل‌ دارند. خیلی از روستاییان اعتراض دارند که مساجد توسط هیئت امناء بسته شده و برای نماز باز نمی‌شوند. این امر باید مورد پیگیری قرار گیرد و مشکلات برطرف شود تا مساجد ما در شأن حکومت اسلامی باشند.

این مقام مسئول اضافه کرد: ۳۰ مرداد روز جهانی مسجد است. به همین مناسبت ۲۱ مرداد لغایت ۳۰ مرداد به عنوان دهه فرهنگی ترویج معارف نماز و مسجد نامگذاری شده است. در این دهه طبق برنامه‌ریزی انجام شده قصد داریم که با همکاری ادارات استان برنامه‌های متنوعی را برگزار کنیم.

وی اقود: هرکدام از دستگاه‌ها طبق ظرفیت خود یک‌برنامه را در راستای این دهه انجام دهد. صداوسیما اهمیت بسیاری در بحث تبلیغات و معرفی ظرفیت‌ها و توان مساجد در بین جامعه دارد. در این دهه مساجد موفق باید شناسایی و معرفی شوند. کانون فرهنگی مساجد و اوقاف و امور خیریه می‌توانند این مساجد را معرفی کنند.

رضایتی گفت: کانون فرهنگی مساجد در این دهه با مشارکت ستاد اقامه نماز اقدام به تجهیز کتابخانه‌های مساجد با کتب نمازی کند.

حجت الاسلام چراغی‌پور مدیر کانون فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام عنوان کرد: در اولین روز دهه غبارروبی در مساجد انجام می‌پذیرد. کانون استان دارای ۱۴ کانون فعال در مساجد سطح استان است که در این دهه برنامه‌های مختلفی را برگزار خواهند کرد‌.همچنین جوانان فعال در حوزه مسجد و نماز شناسایی و معرفی می‌شوند.

ایجاد اوقات فراغت برای دانش آموزان در بستر مسجد و آموزش نماز و برگزاری نشست‌های پاسخ به شبهات نماز در کنار این اوقات فراغت. معرفی ۵ مسجد که در طرح پیوند خانه، مدرسه و مسجد فعال بوده اند توسط آموزش و پرورش و برگزاری مسابقه کتایخوانی و خاطره نویسی در بستر فضای مجازی در اختیار با همکاری فرهنگ و ارشاد اسلامی استان  از دیگر برنامه‌های دهه فرهنگی ترویج معارف نماز و مسجد خواهد بود.
جلسه هماهنگی برگزاری برنامه‌های دهه فرهنگی ترویج معارف نماز و مسجد در استان ایلام برگزار شد جلسه هماهنگی برگزاری برنامه‌های دهه فرهنگی ترویج معارف نماز و مسجد در استان ایلام برگزار شد جلسه هماهنگی برگزاری برنامه‌های دهه فرهنگی ترویج معارف نماز و مسجد در استان ایلام برگزار شد جلسه هماهنگی برگزاری برنامه‌های دهه فرهنگی ترویج معارف نماز و مسجد در استان ایلام برگزار شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا