اخبارایلام

نشست آموزشی صحیح خوانی نماز در شهرستان دهلران برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان ایلام، حجت الاسلام موسوی امام جمعه شهرستان  دهلران روز شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه با حضور در جمع دانش آموزان مدرسه ابتدایی حضرت رقیه(س) این شهرستان صحیح خوانی نماز را بصورت عملی به دانش آموزان آموزش داد.

امام جمعه دهلران در ابتدای این دوره آموزشی گفت: هدف از خواندن نماز انجام تکالیف شرعی و اطاعت از اوامر خداوند و عبادت او و اظهار بندگی است چرا که قرآن هدف از خلقت انسان را عبادت خداوند معرفی کرده و می فرماید“و ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِیَعْبُدُونِ” جنّ و انس را نیافریدم، مگر براى آن که مرا بپرستند.

وی اظهار کرد: شروع نماز گفتن “الله اکبر” در آغاز نماز به معنای جدایی از غیر خدا و پیوستن به اوست. اعلام بزرگی پروردگار و دوری جستن از تمام قدرتهای دروغین است.

موسوی ادامه داد: چرا باید در زمان های خاصی آن را به جا آورد؟ جواب این است که در نماز راز و رمز و اهداف چندی نهفته است و بدون آن که نماز در قالب و زمان خاص انجام شود آن اهداف تأمین نمی شود. هدف از نماز خواندن آفریدگار جهان خالقی حکیم دانا و توانا می­‌باشد و دستوری بی‌دلیل نمی ­دهد بنابراین، امر این خالق حکیم به عبادتی مانند نماز قطعا اهداف عالیه­ای برای شاهکار خلقتش انسان دارد . یاد خدا بهترین وسیله براى خویشتن دارى و کنترل غرایز سرکش و جلوگیرى از روح طغیان است.

وی اشاره کرد: بعد از آشنا کردن کودک با زیبایی‌های نماز، او نسبت به خواندن آن مشتاق می‌شود. حالا نوبت به این است که به او بگویید نماز خواندن احکام خاص خودش را دارد. او باید با بدن و لباسی پاک، همراه با وضو در جایی که هم تمیز است و هم غصبی نیست رو به قبله بایستد و سپس شروع به نماز خواندن کند. آموزش وضو به کودکان نیز در این مرحله قرار دارد. به او یاد دهید که با چه آبی می‌تواند وضو بگیرد و چطور باید نیت کند. سپس روش صحیح وضو گرفتن را به او بیاموزید. او باید نیت کند که برای برای رضای خدا وضو می‌گیرد، سپس با دست راست صورت را از بالا تا پایین، از محل روییدن موی سر تا چانه بشوید.

امام جمعه دهلران با اشاره به فلسفه کلی اعمال عبادی گفت: لازم اسـت پیش از بیان دلایل و کارکردهای نماز و دیگر اعمال عبادی، نکته‌ای را متذکر شد. بطور کلی انسان در مسیر بندگی خداوند متعال، موظف بـه انجام اعمال و رعایت آدابی اسـت کـه برای او معین شده اسـت. حتی اگر هیچ یک از دلایل و کارکردهای اعمالی از جمله نماز برای انسان معلوم و مشخص نباشد، اقتضای بندگی خداوند و اساسا هر گونه اعتقاد ایمانی، آن اسـت کـه فرد بی چون و چرا بـه تکلیفش عمل نماید.

در پایان نماز جماعت ظهر و عصر نیز به امامت حجت الاسلام موسوی اقامه شد.

نشست آموزشی صحیح خوانی نماز در شهرستان دهلران نشست آموزشی صحیح خوانی نماز در شهرستان دهلران نشست آموزشی صحیح خوانی نماز در شهرستان دهلران نشست آموزشی صحیح خوانی نماز در شهرستان دهلراننشست آموزشی صحیح خوانی نماز در شهرستان دهلران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا