اخبار

قائم مقام ستاد اقامه نماز: پیوند خانه، مدرسه و مسجد باید شکل بگیرد

هفتمین اجلاس نماز استان هرمزگان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز به نقل از  خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، سید احمد زرهانی قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور در هفتمین اجلاس نماز استان هرمزگان، اظهار داشت: یکی از مهمترین ویژگی‌های انسان مسلمان، پایبندی به ذکر خداست و ذکر خدا، تحولات سازنده در فرد و اجتماع ایجاد خواهد کرد.

وی افزود: امروز اگر نگاهی به معایب و محاسن تمدن غرب کنیم متوجه خواهیم شد که بخش عظیمی از انحرافات در دنیای معاصر ناشی از فراموش کردن یاد خداست ما هم به عنوان امت اسلامی با یاد خدا حیات طیبه پیدا می‌کنیم هیچ چیز دیگری جای ذکر الهی را پر نمی‌کند اگر ما هم قصوری داشته باشیم طبق سنت‌های حاکم بر هستی، با مشکلات مواجه خواهیم شد.

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور خطاب به نوجوانان حاضر در اجلاسیه اذعان داشت: کسانی که در جهان اسلام به جایی رسیده‌اند در پرتو اقامه نماز و ذکر خدا به آن جایگاه دست یافته‌اند، علم و ایمان به صورت توأمان سازنده است ما به عنوان کسانی که نام مسلمان و عنوان توحید را سرلوحه زندگی خود قرار داده ایم باید بیش از هر چیزی مراقب نمازمان باشیم.

زرهانی با بیان اینکه اقامه نماز بر عهده همگان است، تصریح کرد: اساساً تمدن با فرهنگ حیات پیدا می‌کند و تمدن اسلامی با فرهنگ اسلامی و همچنین فرهنگ اسلامی با عبادت نماز و سایر عبادات استمرار می‌یابد، این اساس مهمترین رسالت حاکمان اسلامی اقامه نماز است.

وی گفت: امروزه در جامعه اسلامی ضمن پایبندی اکثریت مردم به دین و توحید و یکتاپرستی، اقامه نماز و انجام سایر عبادات، کاهلی‌هایی نیز وجود دارد که باید علت آن را یافت، چرا که هر رفتاری در انسان معلول علت یا علل است.

زرهانی ادامه داد: در ابتدای تاسیس ستاد اقامه نماز، از اساتید دانشگاه تهران تقاضا شد، مطالعه را در خصوص کاهلی به نماز در میان اقشار مختلف جامعه انجام دهند، بالای ۹۰ درصد از افرادی که تاریخ الصلاه یا کاهل نماز بودن اعلام کردند ما فلسفه نماز را بلد نیستیم و نمی‌دانیم چرا باید نماز خواند این بیانگر آن است که ما در نظام تعلیم و تربیت در مدارس، دانشگاه‌ها، صدا و سیما ، سازمان تبلیغات اسلامی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دستگاه‌های فرهنگی و حتی والدین در درون خانواده‌ها کم کاری شده و باید جبران شود.

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور با تاکید بر اینکه نظام آموزشی در مدارس و دانشگاه‌ها نیاز به بازنگری دارد، تصریح‌ کرد: پیوند خانه، مدرسه و مسجد باید به عنوان یک حرکت مهم مد نظر قرار بگیرد و خانواده‌‌ها با مساجد ارتباط داشته باشند تا به نتیجه مطلوب در امر نماز و تربیت اسلامی دست یابیم.

وی در ادامه افزود: مسجد در صدر اسلام هم مرکز عبادت بود و هم مرکز سیاست و تمشیت امور مسلمین و مرکز فرماندهی و فراخوان به سمت جهاد و همچنین برای حل معضلات اجتماعی راهگشا بود و امروز نیازمند همین امر هستیم.

احمد مرادی نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی نیز در این اجلاسیه گفت: اگر چه اعتقاد داریم که نماز یک امر واجب است و باید این امر به اجابت برسد اما هماهنگی در شکل گیری این موضوع در ادارات بسیار کار مهم ، پسندیده و شایسته‌ای است به نمایندگی از مردم هرمزگان از همه مدیران که به این فریضه الهی توجه دارند تشکر و قدردانی می‌کنم.

وی افزود: انتخاب یک روز برای اقامه نماز جمعه به منظور بیان تمامی مسائل اعم از سیاسی، اجتماعی، اعتقادی، و غیره در خطبه‌های نماز جمعه بیانگر یک بازنگری در برنامه ریزی یک هفته ما هست، اگر به همین موضوع توجه کنیم می‌بینیم که ما یک دینی را اختیار کردیم که خداوند در قرآن کریم بابت این موضوع خود را تحسین می‌کند.

در پایان هفتمین اجلاسیه نماز از دستگاه‌های اجرایی فعال در زمینه اقامه نماز، دانش‌آموزان، دانشجویان، مدیران و معلمان، ائمه جمعه و جماعات اهل سنت و شیعه و همچنین هیئت امنای مساجد فعال نمازی تجلیل به عمل آمد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا