اخبارکرمان

فعالیتهای فرهنگی ستاد اقامه نماز کرمان در سال جاری تشریح شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان کرمان, به نقل از خبرگزاری ایکنا حجت‌الاسلام مهدی‌عربپور، مدیر ستاد اقامه نماز استان کرمان  به تشریح مهمترین اقدامات این ستاد در یک سال گذشته پرداخت و گفت: شورای اقامه نماز استان به ریاست استاندار کرمان فعال است که در سال جاری ۲ جلسه این شورا برگزار و تصمیمات خوبی برای ارتقا و ترویج فرهنگ نماز گرفته شده است.

وی با اشاره به انتخاب افرادی به‌عنوان رابطین نماز در دستگاه‌های اجرایی استان، افزود: هماهنگ کردن فعالیت‌های مربوط به نماز در دستگاه‌ها از وظایف این رابطان است که به‌صورت ماهانه در جلسات شرکت کرده و گزارش عملکرد خود را ارائه می‌دهند.

حجت‌الاسلام عربپور ادامه داد: یکی از برنامه‌های خوب برای ترویج فرهنگ نماز برگزاری نماز وحدت است. این نماز هر ماه به میزبانی یکی از ادارات کرمان و به امامت نماینده ولی‌فقیه در استان برگزار می‌شود و در سال جاری تاکنون در ۸ اداره نماز وحدت برپا شده است.

وی از تشکیل شورای اقامه نماز در بعضی از ادارات استان از جمله مخابرات، اقتصاد و دارایی، مالیات و راه‌ و شهرسازی خبر داد و گفت: تعامل و همراهی خوبی برای اجرای طرح‌های مختلف در حوزه نماز بین ستاد اقامه نماز استان و آموزش‌وپرورش وجود دارد. در این ارتباط تاکنون ۵ دوره آموزشی ویژه معلمان پایه سوم ابتدایی و مقاطع بالاتر اجرا شده است.

مدیر ستاد اقامه نماز استان ادامه داد: تاکنون ۲۸۰ نشست‌ خانواده به‌منظور ارتباط اولیای دانش‌آموزان و نماز در استان برگزار شده است. همچنین نشست‌هایی برای توجیه ائمه جماعات مدارس و مسابقاتی ویژه دانش‌آموزان با همکاری معاونت پرورشی آموزش‌وپرورش استان کرمان برگزار شده است.

وی با بیان اینکه دوره آموزش تربیت مربی و به‌روزرسانی اطلاعات ویژه مربیان نماز و مهدویت یکی از اقدامات انجام شده است، گفت: این دوره به مدت سه روز با حضور ۶۰ نفر از مربیان برگزار و به مربیان نماز در حوزه مهدویت و به مربیان مهدویت در حوزه نماز آموزش‌هایی ارائه شد.

حجت‌الاسلام عربپور به موضوع ارزیابی نماز دستگاه‌های اجرایی اشاره و تصریح کرد: به مصداق آیه شریفه «الَّذینَ إِن مَکَّنّاهُم فِی الأَرضِ أَقامُوا الصَّلاهَ، همان کسانی که هر گاه در زمین به آنها قدرت بخشیدیم، نماز را برپا می‌دارند»(سوره حج، آیه ۴۱) دستگاه‌های اجرایی و دولتی باید در حوزه نماز سرآمد باشند. لذا در طول سال دستگاه‌ها باید به اجرای مفاد تفاهم‌نامه مربوط به نماز بپردازند و فعالیت‌های خود را در سامانه سجاده ثبت کنند که در نهایت در خردادماه هر سال این فعالیت‌ها ارزیابی و دستگاه‌های برتر تجلیل می‌شوند.

وی با اشاره به تجلیل از ۱۳ دستگاه اجرایی در هشتمین اجلاسیه نماز استان، گفت: یکی از موضوعات مطرح در استان انجمن خیرین مسجد ساز هستند که با همکاری ستاد اقامه نماز و براساس درخواست‌های مردمی، کمک‌هایی به مساجد ارائه می‌شود.

مدیر ستاد اقامه نماز استان افزود: طرح «یاوران نماز» یکی دیگر از طرح‌های اجرا شده در استان کرمان است. در این طرح افرادی با عنوان یاوران نماز در مساجد، هیئت‌های مذهبی و دستگاه‌های اجرایی فعالیت‌هایی را برای ترویج فرهنگ نماز در جامعه اجرا می‌کنند.

وی با بیان اینکه اقدامات جزئی‌تری نیز در حوزه نماز در استان در حال انجام است که تمام این اقدامات با هدف ترویج فرهنگ نماز و تعمیق آن انجام می‌شود، گفت: مسائل زیرساختی، احداث و یا رفع مشکلات نمازخانه‌های بین راهی نیز توسط ستاد اقامه نماز استان پیگیری می‌شود

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا