اخبارگفتگوهامعاونت فرهنگ، آموزش و پژوهش

۱۰۱۵ اثر به دبیرخانه جشنواره فجر تا فجر ارسال شد

گفتگوی اختصاصی با منصور سرگزی معاون فرهنگ، آموزش و پژوهش ستاد مرکزی اقامه نماز در خصوص برگزاری دومین جشنواره سراسری ادبی هنری نماز با عنوان فجر تا فجر

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، منصور سرگزی معاون فرهنگ، آموزش و پژوهش ستاد اقامه نماز کشور، در گفتگو با خبرنگار مدیریت روابط عمومی، در خصوص برگزاری دومین جشنواره سراسری ادبی هنری نماز با عنوان فجر تا فجر، مطالبی را عنوان کرد. مشروح این گفتگو را در ادامه می خوانید:

لطفا اهداف و پیشینه برگزاری جشنواره فجر تا فجر بفرمائید.

سلام علیکم . ضمن تبریک چهل و پنجمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی خدمت خوانندگان محترم سایت نماز، هدف برگزاری جشنواره فجر تا فجر، ترویج و تعمیق فرهنگ اقامه نماز با بهره گیری از ظرفیت زبان هنر در بین نسل نو از طریق جریان سازی فرهنگی در بین دانش آموزان و تولید محتوا توسط هنرمندان و نیز حمایت و پشتیبانی مادی و معنوی از تولید محتواهای نماز از آثار هنری و ادبی می باشد.

جشنواره های فرهنگی و هنری نماز در ستاد پیشینه چندین ساله دارد. با رویکرد جدید اتخاذ شده در هیأت امنای و حمایت های رئیس و قائم مقام ستاد ، برگزاری جشنواره با رویکرد جدید دو سالی است از دهه فجر آغاز و تا دهه فجر سال آینده در یک فرایند یک ساله برنامه ریزی و پیگیری می شود. دو سال قبل اولین دوره این رویداد فرهنگی برگزار و در ۲۱ رشته بصورت مجزا در دو بخش دانش آموزی و عمومی برگزار شد. در سال اول برگزاری ۲۸۳۰۰ اثر از سوی دبیرخانه دریافت شد.

دومین جشنواره سراسری ادبی و هنری نماز با عنوان “فجر تا فجر” با نظر شورای سیاستگذاری جشنواره با رویکردی متفاوت نسبت اولین دوره و با هدف دریافت آثار فاخر برای بهره برداری نسل نو از طریق جلب مشارکت اهالی فرهنگ و هنر ، فرهنگیان ، مربیان و کلیه آگاهان به معارف دینی برگزار گردید. فراخوان دومین جشنواره سراسری فجر تا فجر از ۲۱ مرداد ماه مقارن با دهه فرهنگی ترویج معارف نماز آغاز و تا ۲۶ آذر ماه سالجاری بحمدالله با همکاری و مشارکت فعال حوزه هنری انقلاب اسلامی ، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و وزارت آموزش و پرورش برگزار شد .

در خصوص محورها و موضوعات جشنواره توضیحاتی برای مخاطبین ما توضیحاتی را ارائه کنید.  

این جشنواره در دو محور ادبیات داستانی شامل داستان بلند و کوتاه و ادبیات نمایشی شامل فیلم نامه نویسی و نمایشنامه نویسی برگزار شد. همچنین در این دوره بخش ویژه پویانمایی اقتباسی از ادبیات داستانی به جشنواره افزوده شد. در این دوره موضوعات بر اساس اصل مسأله محوری تعیین شد که شامل:

* نماز جماعت مسجد و مدرسه عامل تعاون و کارجمعی ، روابط اجتماعی ، مواسات و همدلی ، زمینه ساز دولت مهدوی 

* نماز ، تقویت کننده صلابت ، شجاعت ، عزت و امنیت ملی و مسئولیت اجتماعی 

* نماز ، عامل عفاف ، آرامش و امنیت فردی و اجتماعی 

* نماز، عامل تحکیم و تعالی بنیان خانواده ، تربیت فرزندان صالح و پایداری ارزشهای انسانی در جامعه 

* نماز ، عامل استقلال ، خودباوری ، خوداتکایی و انسجام ملی ، خنثی کننده رکود و توقف و رونق تولید  

* نماز و معنویت عامل پایبندی به ارزش ها و دستاوردهای ملی ، توسعه پایدار و پیشرفت ایران اسلامی بود .

میزان مشارکت اهالی هنر و نسل نو چقدر بوده است؟

با تلاش همکاران ارجمندم در ستاد اقامه نماز مرکز و استان ها و جریان سازی خبری توسط دستگاه های مشارکت کننده در دومین دوره جشنواره ادبی و هنری نماز در مجموع ۱۰۱۵ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است. به اذعان هیئت داوران ، آثار این دوره از کیفیت خوبی برخودار بوده است . دانش آموزان عزیز با ۴۸ درصد بیشترین میزان مشارکت را به خود اختصاص داده اند. در بین سایر اقشار نیز ف هنرمندان و علاقمندان با مدرک دکتری ۲.۸% ، کارشناسی ارشد ۱۹.۸% کارشناسی ۲۳% ، کاردانی و دیپلم ۴.۶% و حوزوری ۱.۷% در این جشنواره شرکت کرده اند.

در دومین دوره از این جشنواره بانوان با ۷۱% مشارکت چشمگیری نسبت به آقایان (با ۲۹% ) داشته اند.

فراوانی آثار از نظر محورها و موضوعات به چه ترتیب بوده است؟

با توجه به مشارکت بالای نسل نو ، ادبیات داستانی با ۶۹.۳% بطور ویژه در بخش داستان کوتاه با ۶۰۱ اثر بیشترین سهم از آثار ارسالی به جشنواره را به خود اختصاص داده است. در سایر بخش ها به ترتیب ادبیات نمایشی با ۱۸% و بخش پویانمایی اقتباسی با ۱۲.۷% در مرتبه بعدی قرار داشته اند .

لطفا گزارشی از فرانید داوری دومین دوره از جشنواره ادبی هنری نماز بیان کنید:

با پایان یافتن مهلت ارسال آثار ، فرایند داوری دو مرحله صورت پذیرفت. مرحله اول ( پالایش ) در رشته های مختلف در بخش داستان بلند ۱۰۲ اثر ، داستان کوتاه ۶۰۱ ، فیلم نامه نویسی ۶۳ ، نمایشنامه نویسی ۱۲۰و نهایتاً در بخش پویانمایی ۱۲۹ اثر به مرحله دوم راه یافتند. در مرحله بعدی پس از ارزیابی دقیق هیئت محترم داوران که از حوزه هنری انقلاب اسلامی و کانون پرورش فکری و نیز نویسندگان مبرز مرکز تخصصی نماز قم بوده اند ، دبیرخانه جشنواره را همراهی کردند . هیئت داوران در بخش داستان بلند ۲۶ ، داستان کوتاه ۲۶۰ ، فیلم نامه نویسی ۴۱ ، نمایشنامه نویسی ۴۵و بخش پویانمایی ۱۰ اثر را برای حضور در مرحله انتخاب نهایی انتخاب کردند.

هیات انتخاب از میان آثار یافته به مرحله نهایی ، ۴ اثر در بخش داستان بلند ، ۵ اثر در بخش داستان کوتاه ، ۴ اثر در بخش فیلم نامه نویسی ، ۵ اثر در بخش نمایشنامه نویسی و ۲ اثر در بخش پویانمایی اقتباسی و در مجموع ۲۰ اثر را حائز رتبه دانستند که نتایج جشنواره در روز ۱۶ بهمن در سایت ستاد اقامه نماز و جشنواره اعلام شد.

بهره برداری ، معرفی و نشر آثار و محتواهای برگزیده جشنواره از مهم ترین اهداف جشنواره است . با استعانت از خداوند متعال مقرر است با همکاری و همراهی مراکز تخصصی نظیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ، وزارت آموزش و پرورش ، سازمان صدا و سیما بویژه شبکه کودک و نوجوان و حوزه هنری انقلاب اسلامی زمینه معرفی و نشر آثار و نیز بهره مندی کودکان و نوجوانان عزیز از آثار محتواهای ارائه شده را فراهم آوریم . ضمن اینکه آثار از طریق ظرفیت های در اختیار ستاد نظیر روابط عمومی ، انتشارات منتشر خواهد شد .

ضمن تشکر از وقت گذاری جنابعالی لطفاً سخن پایانی خود را بفرمائید.

در پایان عرایضم جا دارد از اهتمام تمامی ستادهای اقامه نماز استانی به طور وِیژه استان های قزوین ، بوشهر ، کهگیلویه و بویر احمد، اصفهان و آذربایجان شرقی که به ترتیب بیشترین شرکت کننده را از حیث کمی به خود اختصاص داده بودند تشکر کنم. از همکاری و همراهی شما و مشارکت دستگاه های فرهنگی نیز به طور ویژه از کانون پرورش و فکری کودکان و نوجوانان ، حوزه هنری انقلاب اسلامی و وزارت آموزش و پرورش و تمامی افراد حقیقی، خاصه هیئت محترم داوران که ستاد اقامه نماز را در برگزاری این رویداد معنوی یاری نمودند، صمیمانه قدردانی مینمایم . از همه نوجوانان عزیز ، مربیان ، معلمان و پدران و مادران که مشوق حضور ویژه نسل نو در این رویداد معنوی شدند نیز به طور ویژه تشکر می کنم.

این بشارت را نیز بدهم که به حول و قوه الهی ، سومین دوره جشنواره نیز با رویکرد تولید محتوا ویژه فضای مجازی و جریان سازی پویش های فرهنگی برگزار خواهد شد که از همین جا از علاقه مندان تقاضا دارم ما را در این رویداد همراهی نمایند.

اللهم وَفِّقْنا لِمَا تُحِبُّ وَ تَرضی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا