مازندران

شورای فرهنگ عمومی شهرستان گلوگاه مازندران با موضوع نماز و خدمات سفر برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز مازندران، حجت الاسلام عباسعلی ابراهیمی مدیر ستاد اقامه نماز مازندران روز یکشنبه بیستم اسفند ماه در جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان گلوگاه که در دفتر امام جمعه شهرستان با موضوع نماز و خدمات سفر برگزار شد حضور یافت.

در این جلسه پس از تلاوت کلام الله مجید، مهدی داودی فرماندار شهرستان گلوگاه، گزارشی از عملکرد امر نماز در سطح شهرستان، از جمله بازدید از مساجد شبانه روزی و نمازخانه های بین راهی، پمپ بنزین‌ها، کمبود امامان جماعت در سطح دستگاه‌های اجرایی و مدارس این شهر اشاره کرد و خواستار رفع این مشکل از طریق مسئولان استانی شد.

در ادامه تعدادی از اعضای شورا به بیان مشکلات پیش رو از جمله حق القدم امامان جماعت در ادارات و مدارس، کمبود امامان جماعت در اکثر مدارس، تجهیزات نمازخانه ای، اعتبارات جهت ساخت نمازخانه ها، ساماندهی هیئت امنای مساجد، ساخت نمازخانه ها در مدارس از دغدغه‌های این شهرستان بیان کردند.

حجت الاسلام جلیل دماوندی امام جمعه شهرستان ضمن قدردانی از اعضای شورا بالاخص حجت‌الاسلام ابراهیمی مدیر ستاد اقامه نماز استان با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری افزود: فرهنگ عمومی دو بخش دارد، بخش اول آن امور و مسائلی است که بارز و ظاهر و جلوی چشم است؛ امّا در دراز مدّت تأثیر می کند؛ مانند شکل معماری در جامعه، در چگونه خانه ای زندگی کردن (خانه های قدیمی و یا آپارتمانی) که در خلقیات خانواده تأثیر خواهد داشت.

وی گفت: بخش دوم از فرهنگ عمومی، آن است که مانند بخش اول در سرنوشت یک ملّت تأثیر دارد، اما تأثیراتش فوری و بسیار نامحسوس است، از جمله این امور و در واقع عمده ترین آنها، اخلاقیات است؛ وقت شناسی، وجدان کاری، حسن منفعت جویی و گروهی یک ملت وپایه اصلی اینها اقامه نماز است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی گلوگاه ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان ماه قرآن گفت: با عنایت به تلاقی این ماه مبارک با عید باستانی نوروز، باید حرمت و منزلت این ماه بزرگ با محوریت قرآن کریم حفظ گردد.

دماوندی بیان داشت: نماز که شناسنامه و بسته کامل دین و محوریت و مقبولیت همه عبادات است از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده  و همه باید در امر نماز اهتمام ورزیم و از طرفی با توجه به گردش پذیر بودن استان نسبت به سطح فضاسازی محیطی در امر نماز از طریق  مسئولان شهری از جمله شهرداری ها توجه ویژه گردد.

وی در پایان سخن توجه به امر اقامه نماز در آموزش و پرورش باید به صورت جدی و هماهنگ تقویت گردد و با افزایش حق القدم  ائمه جماعات بتوان از طلبه‌های جوان در مدارس بهره جست.

حجت الاسلام ابراهیمی مدیر ستاد اقامه نماز استان ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان و تشکر از فرماندار وامام جمعه شهرستان گلوگاه و مدعوین، با اشاره به منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی براینکه تقویت ایمان و امید در جامعه باید مورد توجه باشد، اظهار کرد: تحقق این دغدغه رهبری باید مورد توجه اعضای شورای فرهنگ عمومی باشد.

وی با اشاره به اهمیت جایگاه نماز در جامعه اسلامی، عدم ایجاد جانمایی نمازخانه های بین راهی در این خطه از شمال کشور یکی از چالش های اساسی استان در بحث ترویج اقامه فرهنگ نورانی نماز می باشد که باید رفع این چالش مورد توجه مسئولین باشد.

 حجت الاسلام ابراهیمی گفت: مهمترین وظیفه ای که می تواند در فرهنگ سازی نماز مورد توجه قرار گیرد، نظارت مستمر بر فرایند اجرایی برنامه های نمازی و حضور مسئولین در نماز جماعت و دغدغه و احساس مسئولیت آنها در امر ترویج فرهنگ نورانی نماز می باشد.

مدیرستاد اقامه نماز به اهم فعالیتهای ستاد اقامه نماز در حوزه های فرهنگی، آموزشی و پژوهشی و نظارت و ارزیابی و سامانه سجاده اشاره کرد و انتظارات ستاد اقامه نماز را در جهت همکاری از قبیل اجرای دقیق تفاهمنامه دستگاههای اجرایی با ستاد اقامه نماز و بخشنامه وزیر کشور و عدم تداخل جلسه مدیران با وقت نماز، برگزاری مسابقات فرهنگی، بهره گبری از فضای مجازی، تقدیر و تجلیل از خادمان نماز، برگزاری دوره های آموزشی نماز ویژه (کارکنان و خانواده )، منظور نمودن معیارهای ارزیابی مدیران و کارکنان دولت به میزان پایبندی آنان به نماز را برشمرد، جلسه با تبادل نظر پایان یافت.

شورای فرهنگ عمومی شهرستان گلوگاه مازندران با موضوع نماز و خدمات سفر برگزار شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا