همدان

جلسه شورای اقامه نماز استان همدان برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان همدان، شورای اقامه نماز استان همدان با ارتباط وبییناری حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی رییس ستاد اقامه نماز کشور و با حضور آیت الله حبیب الله شعبانی موثقی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان، علیرضا قاسمی فرزاد استاندار همدان، حجت الاسلام والمسلمین سید مرتضی حسنی حلم مدیر ستاد اقامه نماز استان همدان و مدیران و مسئولین دستگاه های اجرایی استان روز چهارشنبه سوم خرداد در سالن جلسات استانداری برگزار گردید.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام محسن قرائتی رییس ستاد اقامه نماز کشور با تبریک سالروز ولادت حضرت معصومه(س) و سوم خرداد روز آزادسازی خرمشهر، بیان کرد: اگر چه فعالیت های زیادی درخصوص نماز انجام شده است اما بهتر می‌توانیم در این فریضه مهم کار کنیم.

وی تشریح کرد: ما مسلمانان به معاد اعتقاد داریم و باید هوشمندانه توشه و ذخیره‌ای برای آخرت خود از پیش بفرستیم و دست‌خالی به دیدار معبود نرویم، بنابراین اقامه نماز بهترین راه برای جمع آوری توشه آخرت و وسیله فرار از گناهان می تواند باشد.

رییس ستاد اقامه نماز کشور ادامه داد: مهم این است که خود را در برابر نماز مسئول بدانیم و آن‌ را وسیله رفع تکلیف ندانیم بلکه باید همه با هم برای انجام این امر فعالیت کنیم.

استاد قرائتی افزود: از کسانی که دارای محبوبیت، تحصیلات و اخلاق هستند، کمک بگیریم، تا در توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز توانسته باشیم گامی اساسی برداریم.

حجت الاسلام قرائتی در پایان بیانات خود، نکاتی را در مورد مشکلات طلاب و پرداخت حق القدم آن ها در ادارات و دستگاه های اجرایی بیان کرد.

در ادامه حجت الاسلام تمیمی کارشناس فرهنگی و آموزشی ستاد اقامه نماز استان همدان ضمن تشریح فعالیت های فرهنگی و آموزشی ستاد اقامه نماز استان در سال گذشته و سال جاری و با پرداختن به بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله) رهبر معظم انقلاب اسلامی، در اجلاس بیست نهم نماز، ، بیان کرد: نشست‌های نمازی برای اولیای دانش‌آموزان در مدارس با اعلام آمادگی مدیران مدارس برگزار گردید که در این نشست‌ها به موضوع شیوه‌‌های دعوت فرزندان به نماز و مشکلات آنها در توجه به نماز پرداخته شد.

حجت الاسلام تمیمی گفت: نشست‌های باموضوع سلامت معنوی، طرح یاوران نماز، دوره آموزشی امامان جماعت در مدارس و… از برنامه های مهم سال جاری می باشد که با همکاری دبیران اقامه نماز در سطح شهرستان های استان امیدواریم به بهترین نحو اجرا شود.

در این جلسه حجت الاسلام شاکری کارشناس نظارت و ارزیابی ستاد اقامه نماز استان همدان توضیحاتی در خصوص ادارات استان که اطلاعات و گزارش برنامه‌های توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز خود را در سامانه سجاده بارگذاری کرده اند ارائه داد و در مورد نحوه نظارت و بررسی مستندات ادارات شهرستان ها در سامانه سجاده همچنین همکاری با ائمه جماعت در زمان اقامه نماز در ادارات مطالبی را بیان کرد.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین حسنی حلم مدیر ستاد اقامه نماز استان همدان با بیان اهمیت اقامه نماز، بیان کرد: اهمیت فریضه اقامه نماز یکی از نشانه های صالحان است و در این راستا تعمیق و گسترش فرهنگ نماز در میان مجموعه کارکنان و تحقق پیام مقام معظم رهبری به اجلاس های سراسری نماز کشور بسیار مهم است.

وی افزود: با معرفی جایگاه نماز و نهادینه کردن آن می‌توان تا حد زیادی مسائل، معضلات و آسیب‌های اجتماعی را کاهش داد. مدیر ستاد اقامه نماز استان همدان تصریح کرد: متولیان امور و مدیران باید به اقامه نماز اول وقت توجه ویژه داشته باشند چراکه توجه به برپایی نماز جماعت در ارزیابی عملکرد دستگاه ها و نهادهای اجرایی استان لحاظ می‌شود.

حجت الاسلام حسنی حلم در ادامه با بیان تاسیس دفاتر اقامه نماز در فرمانداری در هر شهرستان طبق مصوبه قبلی شورای اقامه نماز و ابلاغ وزیر کشور به استانداری ها، خواستار همکاری فرمانداران و مسئولین شهرستانی با دبیران ستاد اقامه نماز شهرستان ها در این خصوص شد.

در این جلسه آیت الله شعبانی موثقی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان با تأکید بر اهمیت توجه به نماز در مدارس، بیان کرد: شاید هیج مجموعه‌ای به اندازه آموزش و پرورش در مسئله نماز حساس نیست، البته نباید فراموش کنیم در طرح امین فعالیت‌های خوبی در این زمینه انجام شده است. امام جمعه همدان تشریح کرد: طبق مصوبات موجود مقرر شده بود تا ۱۰ نفر مربی آموزش ببینند و سپس در اردوگاه‌ها حاضر شوند، که در این بین آموزش و پرورش نیاز به حمایت جدی دارد.

وی با بیان اینکه هر چه در عرصه آموزش و پرورش سرمایه گذاری کنیم، ضرر نکرده‌ایم، افزود: اگر قرار است در این استان ساختمانی ساخته و میلیاردها تومان به آن اختصاص داده شود که معلوم نیست چه آورده‌ای دارد، بهتر است به جای ساختمان سازی، به ساختن نسل آینده بیندیشیم.

شعبانی موثقی با بیان اینکه کلیپ‌ها و پادکست‌های کوتاهی با موضوع نماز قبل از اذان پخش شود، خاطرنشان کرد: بارها و بارها در رابطه با پخش اذان در دستگاه‌ها صحبت شده و حتی مصوبه نیز در این زمینه وجود دارد، اما متاسفانه هنوز در بعضی از اماکن عملیاتی نشده است.

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه توجه به نماز اساس حرکت فرهنگی در جامعه است، اظهار کرد: اگر به معنای واقعی کلمه، به نماز در ادارات، دستگاه‌ها، مساجد و دیگر نهادها توجه شود، دیگر نیازی نیست در شورای فرهنگ و دیگر جلسات به دنبال آسیب شناسی اجتماعی باشیم.

در ادامه علیرضا قاسمی فرزاد استاندار همدان با اشاره به نقش مهم آموزش و پرورش در موضوع نماز، تشریح کرد: یکی از وظایف مهم آموزش و پرورش اهتمام ویژه به امر آموزش نماز به دانش‌آموزان خصوصاً در دوره پیش‌دبستانی و دبستان می باشد زیرا در این سن دانش آموزان شرایط بهتری در یادگیری دارند. وی ادامه داد: باید از ظرفیت کنگره سرداران و ۸۰۰۰ شهید استان برای فرهنگ‌سازی و تبلیغ نماز استفاده شود.

استاندار همدان در پایان بیان کرد: شرکت مدیران و مسئولین دستگاه ها در نماز جماعت قدرت بازدارنده ای برای انجام ندادن تخلفات است و موجب ترغیب و توجه ویژه آنها به حقوق ارباب رجوع می شود.

شورای اقامه نماز استان همدان باحضور وبیناری آیت الله محسن قرائتی مدیر ستاد اقامه نماز کشور برگزار گردید شورای اقامه نماز استان همدان باحضور وبیناری آیت الله محسن قرائتی مدیر ستاد اقامه نماز کشور برگزار گردیدشورای اقامه نماز استان همدان باحضور وبیناری آیت الله محسن قرائتی مدیر ستاد اقامه نماز کشور برگزار گردید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا