اخبارمرکز تخصصی نماز

هجدهمین وبینار تخصصی نماز با موضوع «تحول نسل و الزامات آن در تربیت دینی» برگزار شد

به گزارش روابط عمومی مرکز تخصصی نماز، روز یکشنبه ۲۷ آذر ماه، هجدهمین وبینار تخصصی نماز با موضوع «تحول نسل و الزامات آن در تربیت دینی» برگزار شد.

در این وبینار که با همت اداره پژوهش و تولید مرکز تخصصی نماز ارائه شد، حجت الاسلام و المسلمین کلباسی، رئیس دانشگاه راغب اصفهان و مدیر مرکز تخصصی نماز و مهدویت، به بیان ویژگی‌ها و تفاوت‌های نسل‌ها و تحول نسل و الزامات آن در تربیت دینی پرداخت.

حجت الاسلام والمسلمین کلباسی در ابتدای این جلسه ضمن تشکر و خیر مقدم به شرکت کنندگان در این جلسه، به تعریف تحول، نسل و تربیت دینی پرداخت گفت: تحول در لغت انتقال از جایی به جایی دیگر، منتقل شدن وبرگشتن از جایی به جایی، دگرگونی‌های مهم و اساسی در برابر تغییر که به موارد جزیی هم اطلاق می شود. اما تعاریف مختلفی از نسل ارائه شده، آنچه در این بحث مد نظر است یک نسل افرادی هستند که در فاصله زمانی حدود ۱۰ تا ۱۵ سال به دنیا آمده‌اند. در مورد تربیت دینی هم تعاریفی مطرح شده است، تربیت دینی یعنی عقاید، اهداف و ارزشهای دینی  به گونه ای در برنامه های تربیتی واجتماعی جامعه لحاظ گردد که حاصل آن مشاهده جامعه ای شکل گرفته بر اساس موازین دین باشد.

وی در ادامه به پیشینه تغییر نسلها اشاره کرد و دیدگاه هایی را در این مورد بیان کرد و اظهار داشت: بر روی یک لوح سنگی که از تمدن سومر قدیم به دست آمده، نوشته شده است که نسل جوان نسلی نظام گسیخته است و این مساله ممکن است که تمدن ما را بر باد دهد. یعنی حدود ۵۵۰ سال پیش سخن از این بود که جوانان درصدد بر باد دادن دستاوردهای تمدن سومر هستند همچنین نظر افلاطون در این مورد اینگونه بیان شده است؛ حقیقت این است که بین ما  و پدرانمان اختلاف زیادی است و از این بابت شرمساریم اما پدرانمان را سرزنش می کنیم که وقتی ما جوان بودیــم در تربیت ما کاهلی کردنــد و بیشتـر به امور دیگران پرداختند.

مدیر مرکز تخصصی نماز در ادامه به شواهدی از آیات قرآن پیرامون پیشینه تغییر نسل ها بیان کرد و افزود: در آیات نورانی قرآن به این موضوع به صورت برجسته و صریحی پرداخته شده است.

خداوند متعال در آیه ۱۳ سوره یونس فرمود: وَ لَقَدْ أَهْلَکْنَا الْقُرُونَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَمَّا ظَلَمُوا وَ جاءَتْهُمْ رُسُلُهُمْ بِالْبَیِّناتِ وَ ما کانُوا لِیُؤْمِنُوا کَذلِکَ نَجْزِی الْقَوْمَ الْمُجْرِمینَ (و محقّقا ما اقوام و مللی را پیش از شما به کیفر ظلمشان سخت به دست هلاک سپردیم و نیز به کیفر آنکه پیغمبرانی با آیات و معجزات بر آنها آمد باز هیچ ایمان نیاوردند. ما این گونه مردم بد عمل را به کیفر می‌رسانیم.)

و همچنین در آیه ۱۷ سوره اسراء آمده است: وَ کَمْ أَهْلَکْنا مِنَ الْقُرُونِ مِنْ بَعْدِ نُوحٍ وَ کَفى‏ بِرَبِّکَ بِذُنُوبِ عِبادِهِ خَبیراً بَصیراً (و چه بسیاری از ملل و اقوامی را بعد از نوح هلاک کردیم و تنها خدای تو که بر گناهان بندگانش آگاه و با خبر است کفایت می‌کند (که به مصلحت هر که را خواهد عفو و هر که را خواهد عقاب کند).

حجت الاسلام کلباسی با اشاره به دلایل تغییر نسلها، به تقسیم بندی نسلهای انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: انقلاب اسلامی از چهار نسل تشکیل شده است؛ نسل اول، افرادی هستند که در سال ۱۳۴۲ جوان بودند و بخشی از عمر خود را صرف مبارزه با استبداد رژیم شاهنشاهی کردند و به همراه امام (ره)، باعث  انقلاب اسلامی شدند و جمهوری اسلامی را تشکیل دادند. این نسل  فداکارترین مجموعه وفادار به آرمان های انقلاب و در سخت ترین شرایط موفق به حفظ انقلاب و استقرار آن شدند از جمله در جنگ تحمیلی. نسل دوم، نسل انقلاب و دفاع مقدس که دست پرورده نسل اول بودند، عامل حرکت انقلاب اسلامی و اداره جنگ تحمیلی که با کمترین امکانات، توانستند بر صدام پیروز شوند و حماسه های جاودانه بسازند این افراد سپس وارد میدان سازندگی شده، ساختار مدیریتی نظام را بر عهده گرفتند و در حال حاضر، اکثر مسئولان و مدیران جامعه، از این نسل هستند. نسل سوم، فرزندان نسل دوم هستند و تجربه قبل از انقلاب و جنگ را ندارند. نسل چهارم، فرزندان نسل سوم هستند. اینها نسلی هستند که در آینده، تبدیل به نسل خواهند شد و در حال حاضر، کودک هستند و تقریباً ده سال دیگر، در عرصه اجتماع، ظاهر خواهند شد.

وی در ادامه ویژگی‌های نسل سوم انقلاب اسلامی را برشمرد و اظهار داشت: نسل سوم انقلاب اسلامی ۷۰ درصد جمعیت را تشکیل می دهند، ۳۵ درصد از آنها (۲۰ میلیون نفر)، در گروه سنی جوانان(۱۵تا ۲۸ سال) قرار دارند، ۲۰ سال آینده در اختیار این نسل است، راحت تر با دیگران معاشرت می‌کنند، پویا و روحیه انتقادگری دارند، شرایط جهانی، انفجار اطلاعاتی و گردش سریع اطلاعات، پویایی و قدرت تحلیل بالایی به این نسل بخشیده است، میزان تبعیت و تأثیرپذیری اش از دیگران، بسیار بالاست و در نتیجه، احتیاج به الگوی مناسب دارند، در توجه به مظاهر دینی، گزینش گرست، بیش از آن که به مظاهر دینی تکیه کنند به جوهر و گوهر دین تکیه دارد، ترجیح می دهد آن طوری که هست، دیده شود و کمتر به پنهان کاری در رفتارها تمایل دارد، با خوش بینی، به تعامل با جهان و فرهنگ های مختلف می اندیشد، برنامه های فردی و اجتماعی را با ملاک های در دسترس بودن، عملی و راهگشا بودن، می سنجد، به تعدیل ارتباط دین و سیاست تمایل دارد، از سیاست زدگی، گریزان است و تمایل زیبایی شناختی و هنری این نسل بیشتراز نسل قبل است.

مدیر مرکز تخصصی نماز بعد از بیان ویژگی های نسل جدید به تفاوتهای این نسل با نسل های قبل اشاره کرد و گفت: نسل جدید با نسل قبل تفاوت های فراوانی از جمله تفاوت در آرمان ها و هدف های دو نسل، تفاوت در مفاهیم(آزادی-پیشرفت)، تفاوت در الگویابی و گروه های مرجع، تفاوت در اصطلاحات روزمره دو نسل، تفاوت در ظاهر(پوشش و نوع سخن گفتن)، تفاوت در انتظار از زندگی و سبک زیست دارند.

حجت الاسلام کلباسی در پایان به ویژگی‌های نسل حاضر پرداخت و افزود: این نسل کم صبر و بی حوصله، عاشق تغییر و توانمند در برقراری ارتباط است که به اطلاعات در سطح جهانی دسترسی دارد و در یک کلام شهروند دیجیتال به شمار می‌آید و به دنبال الهام گیری و رویا پردازی است. و مغرور به تواناییهای خود، سطحی نگر و گریزنده از تفکر از جمله ویژگی های این نسل می باشد.لذا برای ارتباط و تاثیر گذاری بر روی نسل جدید با این ویژگی ها و تفاوت های منحصر، نیاز به شناخت درست و دقیق از آن و باورهای آن داریم داریم تا بتوانیم گزاره های دینی را با استدلال‌های بروز و نو در اختیار آن قرار دهیم.

هجدهمین وبینار تخصصی نماز با موضوع «تحول نسل و الزامات آن در تربیت دینی» برگزار شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا