اخبارحوزه ریاست

حاج آقایی که هیچ وقت جانبداری سیاسی نکرد | ایستاده بر قله خلاقیت در تبلیغ

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، رونمایی از مجله همشهری آیه با موضوع بررسی فعالیت‌های ۵۰ساله استاد محسن قرائتی در حوزه تبلیغ و تفسیر قرآن سه‌شنبه بیست و دوم اسفند با حضور جمعی از اعضای خانواده و دوستان استاد محسن قرائتی در مؤسسه همشهری برگزار شد.

قرآن، منبع تبلیغ ایشان است

در ابتدای این نشست حجت‌الاسلام سیدجواد بهشتی کارشناس علوم قرآنی و مسائل دینی که از دوستان و ملازمان حجت‌الاسلام محسن قرائتی است با تأکید بر اینکه ایشان اصل منبع تبلیغ خود را قرآن قرار داده است، گفت: «ایشان اصرار دارند مبلغان و کارشناس دینی، آیات و روایات قرآن را به‌عنوان منبع تبلیغ خود قرار دهند. ایشان معتقدند قرآن باید در تاروپود زندگی مردم جا پیدا کند. اگر دقت کرده باشید همیشه در جلسات به‌ویژه کودکان و نوجوانان داستان‌های قرآنی تعریف می‌کنند. حتی در جلسات هنگام صحبت درباره اخلاق، جای روایت بزرگان در کتب اخلاقی، اخلاق قرآنی را در راس کار خود قرار می‌دهند. تمثیل‌های قرآنی به‌دلیل کوتاه و شیرین بودن به راحتی قابل انتقال به مخاطب هستند. به همین دلیل استاد قرائتی در جلساتش علاوه بر قصه‌های قرآنی از تمثیلات هم برای جذب مخاطب بهره می‌برند.»

دوری از سیاست‌زدگی

حجت‌الاسلام محمود متوسل، داماد ارشد حاج شیخ محسن قرائتی است و سال‌هاست علاوه بر خویشاوندی نزدیک در زمینه فعالیت‌های مختلف استاد با ایشان همراه بوده است. او در این نشست به ابعاد مختلف شخصیتی حاج‌آقا قرائتی اشاره کرد و گفت: «برای شناخت حاج‌آقا باید از ۳ بعد تبلیغ، تالیف و تاسیس ایشان را مورد بررسی قرار دهیم. در بعد تبلیغ که ایشان معتقدند وظیفه ذاتی یک روحانی تبلیغ است و باید کسی که در حوزه تحصیل کرده، آنچه آموخته به مردم بیاموزد. بعد دوم، بخش تالیفات است که کمتر از آن گفته شده است. به‌عبارتی ایشان به جز تبلیغ که شفاهی و لسانی است در تالیف هم نوآوری داشته‌اند. در زمینه موضوعات مختلف ازجمله عدالت اجتماعی و اصول و فروع دین با بیانی متناسب با مخاطب امروز و جوان، آثار متعددی بالغ بر ۵۰ عنوان کتاب دارند. علاوه بر این در کنار آیت‌الله مکارم شیرازی وارد بحث تفسیر قرآن کریم به‌صورت ترتیبی و موضوعی شده‌اند.»

حجت الاسلام محمود متوسل در ادامه به فعالیت های اثر گذار حجت السلام قرائتی اشاره کرد و گفت: «در بعد تاسیسی هم نباید فراموش کرد که ایشان چندین ستاد مهم از جمله ستاد اقامه نماز، ستاد امر به معروف و نهی از منکر، ستاد زکات، ستاد تفسیر قرآن کریم و بنیاد فرهنگی مهدی موعود را تاسیس کردند. ناگفته نماند در خصوص راه اندازی این ستادها به ویژه ستاد زکات ایشان هیچ گاه وارد مسائل مالی نشدند و ترجیح می دهند روی کارهای معنوی و آموزشی خود تمرکز کنند.»

او در ادامه به نکته مهمی در بحث تبلیغ اشاره کرده و گفت: «در ۴۰ سال گذشته ضمن اینکه خط دفاع از انقلاب و رهبری را حفظ کردند هیچ گاه جانبداری سیاسی نکردند. حاج آقا هیچ گاه تا خودشان در مورد مسائل سیاسی به یقین نرسند و درست بودن مسئله ای برای شان محرز نشود، اظهار نظر نمی کنند. یکی از رموز موفقیت ایشان و اینکه مردم بهتر صحبت های او را درک می کنند همین دوری از سیاست زدگی است.»

خلاق در سبک کلاس داری

در ادامه نشست سید احمد زرهانی از همکاران شیخ محسن قرائتی از ویژگی های منحصر به فرد او صحبت کرد و گفت: «حاج آقا قرائتی یک مصلح دینی است که حرکت بازگشت به قرآن را استمرار دادند و از پرچم داران بازگشت به قرآن هستند. از سالهای قبل از پیروزی انقلاب با ایشان آشنا بودم و در حدود ۴۰ سال پیش هم من ایشان در معاونت آموزش و پرورش همکار بوده و بی مزد و بی منت از ایشان بهره می بردیم. یک بار ایشان گفتند می خواهم بروم اردگاه شهید باهنر و افرادی مثل خودم برای تبلیغ دین تربیت کنم. گفتم محال است کسی مثل شما شود. شما سرشکن شدید در هزاران نفر که هر یک در زمینه تفسیر قرآن کریم، آموزش، تبلیغ و … از سبک شما پیروی کرده و آرزو دارند مثل شما باشند. ناگفته نماند ایشان در سبک کلاس داری و ارشاد نوآور و خلاق است.»

منبع: همشهری آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا