اخباریزد

دوره معارف نماز ویژه کارکنان اداره کل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی یزد برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان یزد، روز یکشنبه دهم دی ماه، دوره معارف نماز ویژه کارکنان اداره کل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی با تدریس و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین موسوی، مدیر ستاد اقامه نماز استان و کارشناس فرهنگی و آموزشی ستاد اقامه نماز استان برگزار شد.

حجت الاسلام موسوی اظهار داشت: در آیات قرآن مجید، از ایمان به غیب و زنده نگه داشتن نماز و اهمیّت به انفاق، به‌عنوان ویژگی‌های انسان مؤمن و با تقوا یاد می‌کند و این صفات را از صفات متّقین بر می‌شمرد. همچنین از پیامبر«ص» و ائمۀ اطهار«ع»در اهمیّت نماز روایات فراوانی نقل شده‌ است. امام صادق«ع» می‌فرمایند: «مَا أَعْلَمُ شَیْئاً بَعْدَ الْمَعْرِفَهِ أَفْضَلَ مِنْ هَذِهِ الصَّلَاهِ» بعد از معرفت خداوند عبادتی را بالاتر از نماز نمی‌شناسم.

وی در ادامه گفت: نماز مانند نهر روان و چشمه زلال و پاکیزه‌ای است که انسان مؤمن هر روز روح و روان خود را در آن می‌شوید. امیرالمؤمنین«ع» فرمودند: «پیامبر«ص» نماز را به چشمه زلال آب گرمی تشبیه فرمودند که نمازگزار در شبانه روز پنج نوبت در آن شستشو می‌کند.» نماز بسیاری از فضیلت‌ها و نیکویی‌ها را برای انسان تحصیل و بسیاری از رذائل و زشتی‌ها را از او دور می‌کند. قرآن شریف می‌فرماید: «إنَّ الصَّلوهَ تَنهَی عَنِ الْفَحْشَاءِ وَ الْمُنکَرِ وَ لَذِکْرُ اللهِ أکْبَرُ وَ اللهُ ‌یَعْلَمُ مَا تَصْنَعونَ»

وی در پایان کلاس یادآور شد: «وَ اسْتَعینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاهِ وَ إِنَّها لَکَبیرَهٌ إِلاَّ عَلَى الْخاشِعین» در زمان پیامبراکرم«ص» در برخی جنگ‌ها که نزدیک بود سپاه اسلام با شکست روبه‌رو شود، حضرت دستور نماز می‌دادند و دو رکعت نماز می‌خواندند و سپس با توکل بر خداوند و قلبی مطمئن، بر دشمن پیروز می‌شدند. شیخ‌الرّئیس ابوعلی سینا«ره»، فیلسوف و دانشمند مشهور، در کتاب شفا و بعضی دیگر از کتب خود می‌گوید: در هر علمی چند روز شاگردی می‌کردم و بعد از چند روز استاد من، شاگرد من می‌شد، ولی در علوم الهی بعضی اوقات چهل مرتبه مسئله‌ای را بررسی می‌کردم و شبهه آن حل‌ نمی‌شد و نهایتاً با پناه به عالم ملکوت، شبهه حل‌ می‌شد.

 

دوره معارف نماز ویژه کارکنان اداره کل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی دوره معارف نماز ویژه کارکنان اداره کل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا