اخبارخراسان رضویگفتگوها

امام جمعه سابق درگز: هر مسجد محور ارتباط با مدارس پیرامون خود می باشد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز خراسان رضوی، گفتگوی روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان با حجت الاسلام و المسلمین ایروانی امام جمعه سابق شهرستان درگز راجب اقدامات انجام گرفته شده در جهت توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز در شهرستان، دوشنبه هجدهم تیرماه انجام شد.

حجت الاسلام و المسلمین ایروانی در خصوص دغدغه قرآنی شهرستان درگز اظهار کرد: فرصت‌ها و نقاط قوت بسیار خوبی در زمینه آموزش قرآن در شهرستان درگز وجود دارد که شامل حفظ قرآن، قرائت و روخوانی و … است؛ اگرچه دغدغه‌ها و چالش‌هایی هم در این راستا وجود دارد.

ایروانی با بیان اینکه اصلی‌ترین دغدغه در این شهرستان درباره اساتید قرآنی است، افزود: شهرستان درگز به اساتید ممتاز برای تقویت نیروهای قرآنی و قرآن‌پژوهان نیازمند است که در جامعه قرآنی این شهرستان تأثیر بسزایی خواهد گذاشت؛ بنابراین مهمترین دغدغه در این راستا آموزش اساتید قرآنی است تا بتوانند شاگردان ممتازی را تربیت کنند.

وی در خصوص چالش‌های نسل نو درباره نماز بیان کرد: دغدغه نماز در نسل نو اختصاص به یک شهر ندارد و در سطح کشور است، زیرا دین‌گریزی با توجه به بمباران تبلیغات و فضای مجازی در میان نسل جوان رواج یافته و راهکار آن ارتباط میان خانه، مدرسه و مسجد است.

امام جمعه سابق درگز بیان کرد: در شهرستان درگز سعی کردیم که هر مسجد محور ارتباط با مدارس پیرامون خود باشد و امام جماعت مسجد با مدارس ارتباط مناسبی داشته باشند تا بتوانند در احیای فرهنگ نماز سهیم باشند و دانش‌آموزان را به مسجد دعوت کند، همچنین امام جماعت مساجد می‌توانند با حضور در مدرسه نیازها و سوالات دانش‌آموزان را شناسایی و برنامه‌های متعددی برای آنها ایجاد کنند.

حجت الاسلام و المسلمین ایروانی گفت: برنامه‌های فرهنگی مشوق خوبی برای جذب جوانان و نوجوانان به مسجد است، بنابراین باید در راستای جذب جوانان قدم برداریم، همچنین علاوه بر نماز، جوانان در خصوص قرآن هم دچار چالش اند و متأسفانه امروزه دغدغه والدین، دغدغه دینی و قرآنی نیست و در این راستا تلاش نمی‌کنند.

وی تصریح کرد: جلسات و آموزه‌های قرآنی در رفتار دینی و اخلاقی افراد تأثیر دارد، زیرا قرآن شفا دهنده است و هر فردی که با آن مأنوس شود، خود و پیرامونش نور پیدا می‌کند، از ظلمات تاریکی رهایی می‌یابد و در نتیجه با این نورانیت از ناامیدی نجات پیدا کرده و در تمامی ابعاد دینی و اخروی تأثیر آن‌ را مشاهده می‌کند.

امام جمعه سابق درگز اضافه کرد: برای تقویت این رفتار قرآنی باید انس با قرآن تداوم داشته باشد و روزانه در خانه تلاوت شود تا تمامی افراد خانواده با آن مأنوس شوند، همچنین عمل به قرآن نیازمند فهم آن است که باید انسان در ابتدا با قرآن انس بگیرد و سپس در آن تأمل کند تا بتواند عمل خود را آنگونه که خداوند بیان کرده است، تغییر دهد، البته علاوه بر فهم قرآن، داشتن انگیزه مناسب برای این موضوع هم نکته مهمی است که باید به آن توجه شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا