اخبارقمگفتگوها

اجرای طرح راهبردی «نهضت مردمی به سوی کامیابی» در قم

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، حجت الاسلام و المسلمین عربپور، مدیر ستاد اقامه نماز استان قم در گفتگو با خبرنگار مدیریت روابط عمومی، با اشاره به برنامه های پیش بینی شده در ستاد اقامه نماز استان گفت: در راستای ساماندهی به برنامه های ستاد و استفاده از ظرفیت نخبگان، هیات اندیشه ورز با حضور ۱۲ نفر از نخبگان دانشگاهی و حوزوی تشکیل شد.

وی با بیان اینکه برنامه های ستاد در قالب آیین نامه و دستورالعمل، تبیین و در قالب نظامنامه هیات اندیشه ورز تدوین شده است، گفت: این نظامنامه در سه سطح کشوری، منطقه ای و استانی تدوین و طرح راهبردی «نهضت مردمی به سوی کامیابی» را از این نظامنامه تهیه و اجرا خواهیم کرد.

رئیس ستاد اقامه نماز قم ادامه داد: این طرح با عنوان«نماز، مشارکت مردمی و تعالی فرهنگی» با استفاده از ظرفیت مردمی و با هدف ترویج و فرهنگ سازی نماز برای عموم مردم اجرا می شود.

وی با اشاره به اینکه مخاطبین اصلی این طرح نسل نو هستند، یادآور شد: خانواده، مدارس و دانشگاه ها محل اجرای این طرح بوده و ضرورت اجرای آن با استناد به آیه ۴۱ سوره حج «الَّذِینَ إِنْ مَکَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاهَ وَآتَوُا الزَّکَاهَ وَأَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا عَنِ الْمُنْکَرِ ۗ وَلِلَّهِ عَاقِبَهُ الْأُمُورِ»: (آنان که خدا را یاری می‌کنند) آنهایی هستند که اگر در روی زمین به آنان اقتدار و تمکین دهیم نماز به پا می‌دارند و زکات می‌دهند و امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند و (از هیچ کس جز خدا نمی‌ترسند چون می‌دانند که) عاقبت کارها به دست خداست. و ۶۱ مرتبه تاکید مستقیم قرآن به موضوع نماز و ۹۸ بار مشتقات آن در این کتاب الهی است.

حجت الاسلام عربپور ادامه داد: پیش از تهیه این نظامنامه پیام مقام معظم رهبری به سی اجلاس نماز و مطالبات ایشان از دستگاه ها و نهادهای مختلف مورد بررسی قرار گرفت. در این طرح اهداف بلند مدت، کوتاه مدت و میان مدت نیز پیش بینی شده است.

به گفته وی، در اهداف بلند مدت رستگاری و همگانی کردن نماز در جامعه را دنبال می کنیم که از سیاست های کلان ستاد اقامه نماز است و برای رسیدن به این هدف، اهداف میان مدت و کوتاه مدت نیز در نظر گرفته شده است.در اجرای این طرح از تمام ظرفیت های علمی، هنری و تبلیغی جامعه استفاده خواهد شد.

حجت الاسلام عربپور به شیوه اجرای این طرح در قالب میزهای تخصصی در مدارس و دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: در قالب این طرح تحقیقات میدانی برای اطلاع از کاهلی در نماز در بین دانش آموزان و دانشجویان اجرا شده است. پس از جمع آوری اطلاعات میدانی، موارد توسط هیات اندیشه ورز بررسی و راهکارهای لازم برای حل این موارد ارائه خواهد شد.

وی ادامه داد: در همین راستا دوره های آموزشی در تابستان امسال در مدارس ویژه مربیان و معلمان مدارس اجرا می شود. همچنین با توجه به نقش مهم مادران در ترغیب فرزندان به نماز دوره هایی برای آشنایی مادران با مهارت های نماز برگزار خواهیم کرد.

مدیر ستاد اقامه نماز استان قم با اشاره به اینکه طرح راهبردی نهضت مردمی به سوی کامیابی، نخستین طرح این نظامنامه است که توسط هیات اندیشه ورز تدوین شده است، گفت: در این طرح جامعه هدف، اهداف مورد نظر، مکان اجرا و گام ها و افراد موثر در اجرای طرح شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه پیام های رهبری به اجلاس های نماز برای ما راهگشا و تاثیرگذار است و به عنوان اسناد بالادستی به آن توجه می شود، تصریح کرد: در کنار توجه به نقاط قوت، ضعف، تهدیدها و فرصت ها، ۳۷ اصل برای اجرای این طرح پیش بینی شده است.

حجت الاسلام عربپور اضافه کرد: در میزهای تخصصی نماز آسیب های موجود در کاهلی به نماز با حضور اساتیدی از دانشگاه و آموزش و پرورش جمع آوری شده است، گفت: اساتید دانشگاه نیز به عنوان سرشاخه های این طرح به تحقیقات میدانی در دانشگاه ها پرداخته و آثار نماز و دلایل اهتمام به نماز و کاهلی نماز بین دانشجویان را به صورت تحقیقات میدانی شناسایی کردند.

وی با یادآوری اینکه در مدارس نیز برخی عوامل همچون محل نمازخانه و عدم اهتمام مربیان مدارس به حضور در صف های نماز و مشکلات مربوط به وضوخانه مدارس شناسایی و بررسی شد، گفت: برای تمام این موارد راهکارهای لازم و اثرگذار در هیات اندیشه ورز ارائه خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا