کرمان

جلسه هم اندیشی شکل گیری تفسیر قرآن در مساجد کرمان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان کرمان، به نقل از  خبرگزاری شبستان از کرمان؛  جلسه تفسیر قرآن با موضوع شکل گیری تفسیر قرآن کریم در مساجدحجت الاسلام والمسلمین حسن علیدادی سلیمانی، صبح روز  شنبه بیست و هشتم مرداداد ماه  در دوره مقدماتی آموزش تفسیر قرآن کریم ویژه طلاب و روحانیون گفت: مطالب و گزاره های دینی که می شود از قرآن کریم استخراج کرد باید شفاف و بدون ابهام در اختیار مؤمنین قرار بگیرد اما تفسیر قرآن کریم کار هر کسی نیست زیرا فهم قرآن نیاز به مهارت خاص خود دارد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان تفسیر قرآن کریم را علمی دانست که نیاز به ممارست و اطلاعات کامل دارد و متولی اصلی آن در مرحله اول حوزه‌های علمیه و روحانیت است و افزود: اولین چیزی که مفسر برای ورود به این مهم لازم دارد، دانش کامل برای آن است.

وی در همین باره خاطرنشان کرد: تفسیر قرآن کریم نیازمند علوم مختلفی است که فرد باید به آن مسلط باشد تا به اندازه ای که در تفسیر نیاز است از آن استفاده کند.

امام جمعه کرمان بیان روان در تفسیر برای جذب مخاطب و لزوم استفاده اطلاع از آخرین نظریات تفسیری را نیز مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: نهضت تفسیر قرآن کریم در استان با همکاری شما می تواند جریان هماهنگی داشته باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: از آنجا که قرآن کتاب هدایت است و هر کس به آن مراجعه کند به اندازه فهم خود می تواند استفاده کند اما تفسیر کمک می کند تا گزاره های اخلاقی و سیاسی و‌.‌.. را بهتر بدانیم و به آن جامه عمل بپوشانیم و مفسران بزرگ همواره به بهترین وجه به بیان احکام الهی پرداختند.

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی با بیان اینکه نهضت تفسیر قرآن کریم قرار است در آینده نزدیک کل استان را در بر بگیرد؛ خاطرنشان کرد: تفسیر نیاز همه مردم و جامعه اسلامی است تا به توسط افراد آموزش دیده بهتر منتقل شود و کسانی که می توانند در این زمینه کمک کنند، برای تفسیر در مساجد حتماً مراجعه کنند.

وی با یادآوری اینکه البته تفسیر قرآن کریم به وسیله ائمه جماعات دز سطح استان همیشه بوده و تعطیل نشده و کار ما هماهنگی و همراهی است؛ در خصوص نیاز جامعه به تفسیر قرآن کریم اظهار کرد: ما مسلمان هستیم و یکی از منابع اصلی دین، قرآن است.

نماینده ولی فقیه در استان کرمان در پایان گفت: علاوه بر تفسیر، دوره های آموزشی احکام و مهدویت نیز از قبل آغاز شده و ادامه دارد.

احمد دهقانی، عضو شورای تفسیر قرآن کریم هدف از برگزاری این دوره را استفاده از افراد واجد شرایط برای بیان تفسیر قرآن کریم در مساجد دانست و افزود: از محرم سال گذشته این موضوع توسط حجت الاسلام قرائتی در استان پیشنهاد و شورای تفسیر استان کرمان به ریاست نماینده ولی فقیه در استان تشکیل شد و طرح های مختلفی دارد.

وی از برنامه ریزی در سه سطح با عناوین طرح هدایت، تبیان و اساتید نور خبر داد و با بیان اینکه پیش از این، مباحث تفسیری در قریب ۲۰ مسجد از شهر کرمان توسط ائمه جماعات واجد شرایط از قبل آغاز شده و هفته ای دو شب انجام و ان شاءالله به سایر مساجد نیز گسترش می یابد.

دهقانی اظهار کرد: در طرح تبیان دوره آموزشی یک هفته ای(از امروز) برای خواهران و برادران طلبه ای که می توانند در این باره نقش آفرینی کنند، برگزار می شود و چهار استاد از قم برای آموزش دعوت شدند.

وی در پایان با بیان اینکه هر یک از اساتید عناوین آموزشی جداگانه ای دارد، بیان کرد: در زمینه قرآن و کودک، قرآن و نوجوان و… مباحث خوبی خواهیم داشت.

برگزاری جلسه تفسیر قرآن کریم در کرمان

برگزاری جلسه تفسیر قرآن کریم در کرمان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا