اخبارخراسان جنوبی

کودکان را پیش از سن تکلیف به امور دینی عادت دهید

ه گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز خراسان جنوبی به نقل از خبرگزاری ایکنا ، طاهری، کارشناس روابط عمومی ستاد اقامه نماز خراسان‌جنوبی در مورد توجه به نماز در اوقات فراغت کودکان، اظهار کرد: کودکی سن مهمی برای پرداختن به موضوع نماز حتی پیش از سن تکلیف است، چراکه روح کودک آماده پذیرش پیغام الهی است.

وی با بیان اینکه نماز یکی از مهم‌ترین آداب و دستورات اسلامی است و تأثیر بسزایی در راه تربیت فرزندان دارد، افزود: امام سجاد(ع) فرمودند که «فرزندان خود را تربیت نمایید که در برابر آنان مسئولید»؛ پدر و مادر در حقیقت قبل از سن بلوغ و تکلیف وظایفی دارند که اگر به نحو صحیح انجام داده باشند در زمان تکلیف آن‌را خواهند یافت.

کارشناس روابط عمومی ستاد اقامه نماز خراسان‌جنوبی با بیان اینکه مهم‌ترین راه برای نماز خواندن و هر عمل دینی آن است که از کودکی نهادینه شود، افزود: اگر والدین خود به نماز و عبادات توجه و عنایت داشته باشند فرزند از آنچه می‌‌بیند تقلید خواهد کرد و نیاز نیست زمان زیادی گذاشته شود.

طاهری با بیان اینکه سنین شش تا هفت سال بهترین سن برای تشویق به نماز است، تصریح کرد: گاهی باید کودک خود را به مسجد برد؛ همان حال و هوای مسجد و دیدن دیوارهایی که با ذکر خداوند عجین شده حتی در صورت نماز نخواندن کودک را به این سمت سوق خواهد داد. حضرت علی(ع) در اهمیت تربیت در دوران کودکی خطاب به فرزندشان امام حسن مجتبی(ع) می‌فرماید: « قلب کودک مانند زمین بی‌گیاه است، هر چه بر او عرضه شود می‌پذیرد. به همین جهت من پیش از اینکه قلب تو سخت شود و دلت مشغول گردد، به تربیت تو اقدام نمودم.»

 کارشناس روابط عمومی ستاد اقامه نماز خراسان‌جنوبی بیان کرد: اگر کودک در دوران خردسالی به امری عادت کند این عادت به آسانی نابود نمی‌شود؛ بنابراین آموزش تکالیف دینی و از جمله نماز را نمی‌توان تا سن بلوغ به تأخیر انداخت و باید کودک را به این صفات پسندیده عادت داد. اگر پدر و مادر به بهانه اینکه هنوز فرزند آنان به سن تکلیف نرسیده است، به امور مهم مذهبی او دخالت نکنند، پذیرش این امور در زمان رسیدن به سن تکلیف دشوار خواهد بود، چراکه عملی که برای کودک عادی‌سازی نشده باشد در سن نوجوانی سخت پذیرش خواهد شد.

وی بیان کرد:  تحول دوران بلوغ و رفتارهایی که تا پیش از این تجربه نبوده، باعث خواهد شد تا نماز و سایر امور دینی را به راحتی نپذیرد و یا اگر پذیرش صورت گیرد به سرعت رها خواهد شد، اما از طرفی تمایل به ایمان در دوران بلوغ، یکی از مهم‌ترین ایستگاه‌های تربیتی است به شرطی که نهال آن در کودکی کاشته شده باشد.

طاهری ادامه داد: پرهیز از رفتارهای خشن و افراطی در پذیرش نماز به نوجوان و ایجاد رابطه دوستانه با او و تشویق با ابزارهایی که مورد پذیرش اوست و همچنین داشتن صبر و سعه صدر از الزامات مشاوران تربیتی و والدین برای رسیدن کودک و نوجوان به پذیزش اهمیت نماز است. برای تربیت افراد نمی‌توان یک نسخه واحد پیچید؛ باید ویژگی‌های هر فرد شناخته و بعد در امور تربیتی به‌کارگیری شود؛ یادمان باشد که محبت و مهرورزی یکی از اصول تربیتی اسلام است و این محبت باعث خواهد شد تا کودک و نوجوان از ما الگوبرداری کند.

وی بیان کرد: طبق آمار و مصادیق مشاهده شده، پدر و مادر باید بستری را فراهم کنند تا فرزندانشان با انگیزه و علاقه به ایمان و نماز روی آورند؛ زور در توجه به معارف دینی  بی‌نتیجه است، چراکه در غیر این صورت پذیرش نیز امری مقطعی و از روی ترس خواهد بود؛ این نوع تربیت ناپایدار خواهد بود. در پایان باید گفت استمرار و مداومت کودکمان در معارف دینی به محبت و توجه ما به او نیاز دارد؛ او باید درک کند ما حواسمان به ارتباطش با خالق بوده و برایمان اهمیت دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا