اخبارگلستان

نماز اول وقت شاه کلید است/ فرهنگ نماز اول وقت تا پای شهادت را باید از امام حسین(ع) آموخت

محمدی گفت: نماز اول وقت مثل شاه کلید است که به هر قفلی می خورد و اگر به موقع اقامه شود همه مشکلات افراد برطرف می شود.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان گلستان، قاسم محمدی مدیر ستاد اقامه نماز استان در روز چهارشنبه بیست و پنجم مردادماه، در حاشیه دوره آموزشی مدیریت مسجد ویژه مدیران کانون های مساجد، به خبرنگار خبرگزاری شبستان در استان گلستان گفت: همان طور که امام حسین(ع) چراغ هدایت و کشتی نجات در راه ماندگان است، نماز هم انسان را از آسیب های اجتماعی، فحشا و منکر نجات می دهد.

مدیر ستاد اقامه نماز گلستان با بیان اینکه نماز باید اقامه و برپا شود، افزود: نماز باید با خشوع، خضوع، حضور قلب و به وقت بعد از هر اذانی که گفته می شود برپا داشته شده و به جماعت خوانده شود.

وی با اشاره به تاکید آیت الله نخودکی اصفهانی به نماز اول وقت، گفت: ایشان در پاسخ به سه سوال یک جوان برای کسب شغل، همسر خوب و عاقبت بخیری فرمودند؛ برای کسب این سه موارد باید نماز اول وقت خوانده شود.

نماز اول وقت مثل شاه کلید است

محمدی ادامه داد: نماز اول وقت مثل شاه کلید است که به هر قفلی می خورد و اگر به موقع اقامه شود همه مشکلات افراد برطرف می شود.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف ما نماز اول وقت خواندن و به جماعت خواندن است، اظهارداشت: در آموزه های دینی آمده است اگر در مکانی نماز جماعت برپا شود و بیش از ۱۰ نمازگزار حاضر باشند و نماز را به جماعت بخوانند، اگر آب تمام دریاهای دنیا جوهر شود و شاخ و برگ همه درختان قلم و کاغذ شود، تمام فرشته و ملائک و جن و انس نویسنده شوند و بخواهند ثواب یک رکعت نماز را بنویسند باز هم نمی توانند.

مدیر ستاد اقامه نماز گلستان تاکید کرد: اگر نماز اول وقت، به جماعت، در مساجد، با حضور علمای بزرگ و در مصلی ها و مساجد جامع خوانده شود بسیار تاثیرگذار است.

اقامه نماز باید در ما تغییر مثبتی ایجاد کند

وی با اشاره به اینکه نماز خواندن و اقامه کردن نماز باید در ما تغییر مثبتی ایجاد کند و بعد آن باید کارهای خوب در روز انجام دهیم، گفت: اگر نمازمان مورد رضای خداوند متعال قرار بگیرد و در کارهای روزمره خلق خدا و خانواده از ما راضی باشند، آدم های مومن و متدینی خواهیم بود که نماز را برپا می دارند و به آن واقف هستند و در اعمال و رفتارشان هم تاثیر گذاشته و نماز باعث شده تا فردی مثبت نگری شود و به خلق خدا کمک کند.

محمدی اظهارداشت: این نماز باید در کنار اینکه به جماعت و در مسجد است با حضور نوجوانان و جوانان، خواهران و برادران باشد، جمعیت را باید با حضور نوجوان و جوان داشته باشیم.

وی در خصوص اینکه نوجوان و جوان باید با چکسانی به مسجد بروند، گفت: خانواده، بزرگان و بستگان و بزرگان منطقه و محله با رفتار و اعمال خودشان به مسجد بروند و به وقت نماز بخوانند و بتوانند جاذبه داشته باشند و جوانان را به مسجد جذب کنند.

مدیر ستاد اقامه نماز گلستان ادامه داد: در راستای دانش افزایی احکام نماز، فلسفه و راز و رمز نماز، اسرار نماز و آداب نماز باید تلاش شود و سطح علمی خود را بالا ببریم.

چرایی خواندن نماز باید به نسل نو پاسخ داده شود

وی تاکید کرد: چرایی خواندن نماز باید به نسل نو پاسخ داده شود تا مسائل نماز را رعایت کند و قرائت و تصحیح خوانی نمازش درست باشد.

محمدی خاطرنشان کرد: خداوند متعال فرموده نماز در هر شرایطی باید خوانده شود و در همین راستا شرایط خواندن نماز در سفر، بیماری و حوادث و غیره را عنوان کرده است که نماز باید با حضور قلب باشد و این واجب الهی را با جان و دل انجام دهیم.

فرهنگ نماز اول وقت تا پای شهادت را باید از امام حسین(ع) آموخت

وی با اشاره به نماز ظهر عاشورا کربلا، گفت: فرهنگ نماز اول وقت و به جماعت تا پای شهادت را باید از امام حسین(ع) سرمشق بگیریم و الگوی ما باشد.

مدیر ستاد اقامه نماز گلستان در خصوص برنامه های دهه فرهنگی معارف نماز و مسجد، افزود: با توجه به تشکیل ستاد اقامه نماز در ۲۱ مرداد سال ۶۹ به مسئولیت حجت الاسلام قرائتی، نماینده ولی فقیه و ۳۰ مرداد، روز جهانی مسجد این دهه به عنوان دهه فرهنگی ترویج معارف نماز و مسجد نامگذاری شده است و برنامه های متعددی در سایر استان ها و کشور اجرا می شود.

وی ادامه داد: امسال سه روحانی از مرکز تخصصی نماز کشور در استان گلستان حضور یافتند و در شهرستان های متعدد رئوس برنامه های به سه قسمت برگزاری نشست ها، گفتمان ها و کرسی های هم اندیشی در خصوص نماز با حضور دانش آموزان، اصناف، شوراهای اسلامی، دهیاران، مربیان و معاونین پرورشی مدارس و نشست های متعدد در مساجد، در نشست با روحانیون با اوقاف در این روز برگزار شده و در حال برگزاری است.

محمدی با اشاره به برگزاری دوره های آموزشی نیز، گفت: دوره های آموزشی تخصصی نماز برای نهادها، ادارات و مساجد برگزار شد و بعد از گرفتن آزمون، گواهی شرکت در دوره آموزشی اعطا می شود.

پخش فعالیت ها و شیوه های جذب جوانان به نماز از صداوسیما

وی افزود: دوره آموزشی مدیریت مسجد ویژه مدیران کانون های مساجد استان گلستان امروز برگزار شد و برای دبیران شورای اقامه نماز، رابطین بنیاد فرهنگی حضرت موعود(عج) دستگاه های اجرایی و مدیران مدارس غیردولتی در شرق و غرب استان و هیئت امنا و موسسین مدارس غیردولتی دوره های آموزشی برگزار شده است.

مدیر ستاد اقامه نماز گلستان گفت: برنامه سازی فعالیت ها و شیوه های جذب جوانان به نماز برنامه هایی تهیه شد که در آینده ای نزدیک از صداوسیمای مرکز گلستان پخش خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا