اخبارخراسان رضوی

ترویج نماز در شمار وظایفی است که همه باید بدان اهتمام ورزیم

گردهمایی آموزشی توجیهی دبیران ستاد اقامه نماز شهرستان‌های کشور که در هتل مشهد برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز خراسان رضوی، محمدحسین رضایی، نماینده رئیس‌جمهور در امر نماز در گردهمایی آموزشی توجیهی دبیران ستاد اقامه نماز شهرستان‌های کشور که در هتل مشهد در حال برگزاری است، ضمن بیان خاطره‌ای از خدمت ۲۰ ساله در سازمان حج و زیارت یادآور شد: در سال ۱۳۸۲ که از سازمان حج بیرون آمدم، حاج آقای قرائتی با من تماس گرفتند و گفتند شما چند سال برای حج کار کردید؟ گفتم ۲۰ سال ایشان گفتند تو می‌دانی که ۲۰ سال برای قبله نماز کار کردی. حال چند سال حاضری برای نماز کار کنی؟ ایشان در پاسخ به حاج آقا قرائتی فرمودند که تا آخر عمر در خدمت نماز هستم.

رضایی به سخنرانی رهبر انقلاب در خصوص اجلاس‌ها، به‌ویژه اجلاس ۱۳ در شهرکرد اشاره و خاطرنشان کرد: «اجلاس شما صرفا محلی برای سخنرانی نیست». اولین نامه نوشته شده در سال ۱۳۶۹ در قالب نماز را حاج آقای قرائتی به آقای هاشمی رفسنجانی نوشتند و ایشان زیر این نامه نوشتند که از تمام امکانات دولتی برای امر نماز استفاده کنید.

وی با بیان اینکه دو مطلب یا دو درخواست داریم؛ اظهار کرد: یکی اینکه تشکیلات ستاد اقامه نماز در همه استان ها به‌صورت فرد مشخص دولت تعیین شود و بخش دوم این هست که بتوانیم از بودجه ‌های مملکت برای نماز هم استفاده کنیم.

رضایی گفت که تا به امروز در امر اول توفیقی نداشتیم، ولی در امر دوم نکاتی هست. نماینده رئیس جمهور در خصوص مورد دوم نقل قولی از حاج آقای قرائتی عنوان می‌کنند که ایشان می‌فرمایند اگر مسئولی بخواهد کاری کند، راهش را پیدا می‌کند؛ اگر مسئولی نخواهند کاری را انجام دهد، بهانه‌اش را پیدا می‌کند، بستگی به خود فرد دارد.

نماینده رئیس‌جمهور در امر نماز به سخن رهبر انقلاب در خصوص جلسه امروز را یادآور شد و گفت:«ترویج نماز با همه‌ شیوه‌های اثرگذار، در شمار وظایف بزرگی است که همه باید بدان اهتمام ورزیم».

برگزاری دوره آموزشی توجیحی دبیران اقامه نماز شهرستان های کشور در مشهد
منصور سرگزی، معاون فرهنگ، آموزش و پژوهش ستاد اقامه نماز کشور در ابتدای جلسه گردهمایی آموزشی توجیهی دبیران ستاد اقامه نماز شهرستان های سراسر کشور در مشهد مقدس بود، اظهار کرد: آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان همچنان اولویت اول و خط مقدم فعالیت است.

در مورد اهمیت این موضوع وی به ذکر نکاتی برای بهبود فعالیت و عملکرد دستگاه های اجرایی در این جلسه پرداخت و گفت: برگزاری ۶ دوره آموزشی و ۵ برنامه فرهنگی در مدارس برای دانش آموزان، خانواده ها، معلمان و مربیان و امامان جماعت در دستور کار و در حال برگزاری است.

وی ادامه داد: همراهی در اجلاس استانی و برگزاری اجلاس شهرستانی برای هماهنگی و هم افزایی با ادارات کل و مناطق آموزش و پرورش امری لازم است.

سرگزی افزود: استفاده از ظرفیت تبلیغی طلاب و روحانیون در برنامه‌ها به ‌ویژه در تقویت نماز مدارس باید در نظر گرفته شود و از این ظرفیت استفاده لازم برده شود. همچنین در مدارس استفاده موثر از هیئت‌‌های اندیشه‌ورز نماز و دعوت و برنامه‌ریزی برای حضور فرماندار، امام جمعه و مسئولین محلی در نمازهای جماعت مدارس، دانشگاه ها و ادارات شهرستان می‌تواند موثر و مفید باشد.

وی اظهار کرد: باید به تفاهم نامه‌ها و ظرفیت‌های جدید برای حضور و فعالیت ستاد توجه کرد، به عنوان مثال تفاهم‌‌نامه با ارتش که این تفاهم‌نامه می‌تواند شامل آموزش روحانیون، آموزش خانواده‌ها و کارکنان درکوی‌های سازمانی باشد و همچنین استفاده از ظرفیت حوزه‌های علمیه برای تربیت و توانمندسازی طلاب به عنوان مربی، مبلغ، مدرس و امام جماعت باشد.

معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی ستاد اقامه نماز کشور گفت: باید توجه ویژه به مربیان بومی داشت و با شناسایی، آمادگی و معرفی آنها برای حضور و تدریس در دوره ها و برنامه های ستاد استفاده کرد و بدین صورت ظرفیت های آموزشی و تبلیغی در شهرستان ها را توسعه داد.

وی به تشرح وظایف و مأموریت‌های دبیران محترم ستاد اقامه نماز شهرستان ها پرداخت و اظهار کرد: یکی از این وظایف، تعامل با مجموعه مدیریت شهرستان‌ها از جمله فرماندار، امام جمعه، نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی، رؤسای ادارات، شهردار، بسیج و … است که از این طریق می توان در پیشبرد سیاست‌ها، راهبردها و برنامه‌های ابلاغی ستاد بهره برد.

سرگزی افزود: با جذب منابع، امکانات و اعتبارات از محل منابع و خیرین شهرستان می‌توان به توسعه برنامه‌ها و فعالیت‌های مصوب ابلاغی و ابتکاری در حوزه نماز و مسجد (ظرفیت شناسی و ظرفیت سازی) کمک شایانی کرد.

وی ادامه داد: تشکیل مستمر و منظم جلسات شورای اقامه نماز شهرستان با محوریت فرماندار و حضور اعضای مصوب شورا، حضور مؤثر در جلسات وکارگروه های شهرستان‌ها که شامل شورای اداری، شورای آموزش و پرورش، هیأت های اندیشه ورز مدارس و … می شود نیز موثر خواهد بود.

معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی ستاد اقامه نماز کشور همچنین به حضور مستمر و منظم در جلسات و نشست های فصلی ستاد اقامه نماز استان با شهرستان‌ها تاکید داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا