کاشان

همایش دعوت به بهشت در کاشان برگزار شد

نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان با حضور در جمع مدیران مدارس در کانون جوانه ها بر اقناع ذهنی نوجوانان و جوانان با حکمت و موعظه تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز کاشان، یکشنبه سوم دی ماه حجت الاسلام سید سعید حسینی در همایش دعوت به بهشت در جمع مدیران مدارس در کانون جوانه ها اظهار داشت: بحث امروز من در ارتباط با شیوه ترغیب فرزندان و دانش اموزان به خواندن نماز می باشد. خداوند در ایه ۱۳۲سوره طه می فرماید « وَأْمُرْ أَهْلَکَ بِالصَّلَاهِ وَاصْطَبِرْ عَلَیْهَا… » امر کن خانواده خودت را به نماز ، کلمه « وَاصْطَبِرْ » در ایه ۶۵ سوره مریم هم امده است، خداو ند به ما دستور داده و  می فرماید، خدا را عبادت کن « فَاعْبُدْهُ وَاصْطَبِرْ لِعِبَادَتِهِ ». با قران و تفاسیر انس بیشتری بگیرید.

وی افزود: خداوند در سوره بقره آیه ۴۵ خدا می فرماید « وَ اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاهِ وَ إِنَّها لَکَبِیرَهٌ إِلَّا عَلَى الْخاشِعِینَ‌ » از صبر و نماز کمک بگیرید ولی بلافاصله خدا می فرماید، نماز آسان نیست، سنگین است مگر برای خاشعین. خشوع در مقابل خضوع می باشد. هر دو به معنی تذلّل است. خشوع تذلل باطنی است من در درونم نسبت به خدا متواضع باشم اما خضوع، تذلّل ظاهری است.

حجت الاسلام حسینی گفت: اگر کسی خشوع داشته باشد نماز برای انسان سنگین نیست. خداوند در ایه بعدی می فرماید: « الَّذینَ یَظُنُّونَ أَنَّهُمْ مُلاقُوا رَبِّهِمْ وَ أَنَّهُمْ إِلَیْهِ راجِعُونَ » کسانی خشوع دارند که لقاء الهی را قبول دارند یعنی معاد باور هستند. این ها خشوع دارند. پس نکته اول این است که برای نماز خوان کردن بچه ها باید اصول دین ما، قوی باشد.

امام جمعه کاشان در بیان نکته دوم گفت: اصلِ اصول دین، توحید است. معاد هم که می گوئیم یعنی بازگشت به مبدا و اللّه. پس باید الله ما درست باشد. خداوند می فرماید «  ادْعُ إِلَىٰ سَبِیلِ رَبِّکَ بِالْحِکْمَهِ وَالْمَوْعِظَهِ الْحَسَنَهِ ۖ وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ » همه را بسوی مسیر خدا با استدلال، موعظه حسن و جدال احسن دعوت کنید.

حجت الاسلام حسینی در بیان نکته سوم، به تحریک احساسات اشاره کرد و گفت :  اقناع ذهنی بچه ها را با حکمت، جدل و موعظه انجام دهید ، موعظه اثر دارد.

امام جمعه کاشان درباره تحریک احساسات گفت : بعد از قانع شدن عقل، باید احساسات هم تحریک شود.  کلیپ، فیلم و خاطره می تواند موثر باشد. برای بعضی نماز ظهر عاشورا امام حسین ع می تواند موثر باشد. که علیرغم هجوم دشمن، اما امام حسین ع علنی، اول وقت و با شهادت دو نفر، ولی جماعت نماز را اقامه نمودند. نماز حاج قاسم، که در مسکو و در حین ملاقات با پوتین،  موقع نماز، حاج قاسم می خواهد نماز بخواند، اقای پوتین فرش تمیزی را اماده می کند و حاج قاسم در کاخ کرملین که هفتاد سال با خدا مبارزه کردند نماز را اقامه کرد.

حجت الاسلام حسینی گفت : دعوت به مسیر خدا، گاهی با بیان است و گاهی با عمل است « کُونُوا دُعَاهً لِلنَّاسِ‌ بِغَیْرِ أَلْسِنَتِکُمْ » این نکته مهمی است. مدیر و معلم ما در طول روز با تقوا باشد چشم، گوش و زبان خود را مواظبت نماید  و موقع نماز در نماز خانه مدرسه باشد. دانش اموز نگاه می کند. دانش اموز می گوید این نماز قرانی است. « إِنَّ الصَّلاهَ تَنْهى‌ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکَرِ ». من خودم، وقتی معلم جبر خودم را در نماز جمعه دیدم فوق العاده خوشحال شدم. و یا تقید معلم شیمی و هندسه را می دیدم خوشحال می شدم و این مصداق «  کُونُوا دُعَاهً لِلنَّاسِ‌ بِغَیْرِ أَلْسِنَتِکُمْ » است.

همایش دعوت به بهشت
همایش دعوت به بهشت
همایش دعوت به بهشت
همایش دعوت به بهشت
همایش دعوت به بهشت
همایش دعوت به بهشت
همایش دعوت به بهشت
همایش دعوت به بهشت
همایش دعوت به بهشت
همایش دعوت به بهشت
همایش دعوت به بهشت
همایش دعوت به بهشت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا