اخباربین الملل

مسجد آبی استانبول بازگشایی شد + عکس

رجب طیب اردوغان در مراسمی مسجد تاریخی سلطان احمد استانبول معروف به مسجد آبی را که کار مرمت آن از سال ۲۰۱۸ آغاز شده بود، بازگشایی کرد.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز به نقل از ایکنا، مسجد آبی استانبول همزمان با عید سعید فطر، پس از عملیات مرمتی که در سال ۲۰۱۸ آغاز شد، به طور کامل بازگشایی شد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با حضور در مراسم بازگشایی این مسجد، آن را یکی از مهمترین نمادهای استانبول توصیف کرد.

همچنین خیرالله چلبی، مدیر منطقه‌ای اداره کل بنیادهای ترکیه هم در مصاحبه‌ای گفت که این اداره از یک اصل پیروی می‌کند و آن این است که مساجد در حال بازسازی را برای عبادت و بازدید باز نگه دارد.

چلبی گفت که جدای از تعطیلی کوتاه پنج ماهه در پنج سال گذشته، مسجد آبی همچنان با ظرفیت محدود به کار خود ادامه داد.

مسجد آبی که در ترکیه به مسجد جامع سلطان احمد هم معروف است، توسط سلطان احمد اول در سال های ۱۶۰۹-۱۶۱۶ در میدانی به نام او در استانبول که پایتخت حکومت عثمانی ساخته شد.

این تنها مسجد در ترکیه است که شش مناره دارد. اروپایی‌ها به دلیل کاشی‌های زیبای آبی، سبز و سفید آن را مسجد آبی می‌نامند.

مرحله اول کار بازسازی این مسجد تاریخی در آوریل ۲۰۲۲ تکمیل و مرحله دوم در اگوست ۲۰۲۲ آغاز شد. تمام تعمیرات مورد نیاز در بخش‌های مختلف بر روی مناره‌ها، صحن و داخل مجموعه حریم سازه به صورت جامع و دقیق توسط تیم‌های متخصص انجام شده است.

برهان ارسوی، مدیرکل بنیادهای ترکیه اظهار کرد: درهای ۴۰۰ ساله مسجد نیز مرمت شده است.

ارسوی با اشاره به وجود کتیبه‌هایی در قسمت‌های بالای درها گفت: در سمت چپ عبارت «یا محمد، بشّر المومنین» و در سمت راست عبارت «نصرمن الله و فتح قریب» نوشته شده است.

لنگه‌های در اصلی که اثر هنری ارزشمندی است، مانند سایر درهای جانبی صحن، توسط جواهرساز ظلی، پدر اولیا چلبی سفرنامه‌نویس مشهور ترک ساخته شده است.

مسجد سلطان احمد یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های استانبول و در عین حال یکی از مهم‌ترین نمادهای این شهر است.

تنها ظاهر باشکوه آن نیست که آن را بسیار جذاب می‌کند. مسجد آبی دارای ویژگی‌های متمایز بسیاری است که آن را از سایر مساجد جدا می‌کند.

مسجد آبی استانبول مسجد آبی استانبول مسجد آبی استانبول مسجد آبی استانبول

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا