اخبارقزوین

نماز استسقاء (نماز طلب باران) در قزوین اقامه شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان قزوین، در روز سه شنبه مورخه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین در آئین گرامیداشت پنجاه‌بدر و اقامه نماز استسقاء گفت: نماز طلب باران در روز پنجاه‌بدر را هر سال باشکوه برگزار کنیم.

نماز استسقاء (نماز طلب باران) در قزوین اقامه شد

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در روز پنجاه‌بدر در خطبه‌های نماز استسقاء (نماز طلب باران) که عصر سه‌شنبه در دولتخانه صفوی برگزار شد، اظهار کرد: خدای متعال در آیه ۹۶ سوره مبارکه اعراف فرموده «وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَى آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَیْهِمْ بَرَکَاتٍ مِنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ»، یعنی (اگر اهل شهرها و آبادی‌ها ایمان می‌آوردند و پرهیزکاری پیشه می‌کردند، یقیناً درهای برکات را از آسمان و زمین بر آنان می‌گشودیم).

وی عنوان کرد: نمازهای جمعه، نماز جماعت، نماز استسقاء، نمازهای یومیه، قرائت قرآن و همه این موارد برای این است که ببینیم خدا از ما چه انتظاری دارد و وظیفه بندگی را انجام دهیم، یکی از وظایف جدی بندگی در پیشگاه خدای متعال این است که رسول خدا (ص) فرموده اگر کسی روزهایش را پشت‌سر بگذارد و دغدغه و همّ و غمّ گرفتاری‌های مردم را نداشته باشد، یعنی برای مسلمان‌ها غصه نخورد، برای رفع گرفتاری مسلمان‌ها قدمی برندارد، می‌تواند یک مشکلی را از یک مسلمانی برطرف کند اما این کار را نکند، کسی که این روحیه را دارد مسلمان نیست.

آیت‌الله عابدینی گفت: امام (ره) در کتاب معروف تحریرالوسیله این معنا را درباره نماز استسقاء بیان کردند که این نماز مستحب است، وقتی آب نهرها فرو برود، باران کم شود، به‌خاطر شیوع گناهان و کفران نعمت‌ها آسمان از باریدن خودداری کند این نماز اقامه شود، یکی از کفران نعمت‌ها این است که هر چقدر خدا به ما نعمت داد، ما بگردیم ببینیم کجا یک چیزی را به ما نداده و اعتراض کنیم، رسم مسلمانی این است که هر چه خدا به ما عطا کرد شکرگزاری کنیم اما اخلاق ناپسند این است که هر چه خدا به ما داده را نبینیم و بگردیم قسمت‌های خالی لیوان را ببینیم، این کفران نعمت است.

وی با تأکید بر اینکه نماز طلب باران در روز پنجاه بدر را هر سال باشکوه‌تر برگزار کنیم، اظهار کرد: پنجاه بدر در قزوین رسمی است که مخصوص قزوین است و در هیچ استان دیگری نیست، ان‌شاءالله شروع کنیم مراسم اقامه نماز طلب باران در پنجاه بدر را طوری برگزار می‌کنیم که مانند نماز عید فطر همه برای اقامه آن قیام کنند و هر ساله با شکوه‌تر از قبل برگزار شود.

آیت‌الله عابدینی عنوان کرد: در این نماز می‌آییم به ائمه اطهار (ع) توسل می‌جوییم، خداوند فرمود وقتی می‌خواهید با من صحبت کنید محبت اهل بیت (ع) را وسیله قرار دهید، خود را این گونه به خدا نشان دهید و همین طور هم زندگی کنید، در این نماز دعا و تضرع می‌کنیم، به شهدای گرانقدر و عزیز متوسل می‌شویم و در پیشگاه خدا عهد و پیمان می‌بندیم که پیرو راه این عزیزان باشیم.

امام جمعه قزوین بیان کرد: معنای این نماز همیشه فقط خواستن باران نیست، البته باران هم طلب می‌کنیم اما قبل از طلب باران به خدا می‌گوییم در طول این سال که گذشته است چقدر ما را مشمول رحمت خود کردی، یعنی می‌آییم نسبت به آنچه که تاکنون از خدا گرفته‌ایم شکرگزاری می‌کنیم.

گفتنی است نماز استسقاء (نماز طلب باران) عصر سه‌شنبه به امامت آیت‌الله عابدینی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین و با حضور مردم و مسئولان در محوطه دولتخانه صفوی قزوین برگزار شد.

روز«پنجاه بدر» یا همان روز جشن باران از آیین‌های مذهبی قزوینی‌ها به شمار می‌آید که هر ساله با حضور گروه‌های مختلف مردمی برگزار می‌شود و مردم با اقامه نماز از خداوند طلب باران می‌کنند.

نماز استسقاء (نماز طلب باران) در قزوین اقامه شدنماز استسقاء (نماز طلب باران) در قزوین اقامه شد

نماز استسقاء (نماز طلب باران) در قزوین اقامه شدنماز استسقاء (نماز طلب باران) در قزوین اقامه شدنماز استسقاء (نماز طلب باران) در قزوین اقامه شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا