اخبارایلام

گفتمان نمازشناسی در دبیرستان کوثر شهرستان ایوان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان ایلام، گفتمان نمازشناسی در دبیرستان کوثر شهرستان ایوان با تدریس همتی، مدرس رسمی ستاد اقامه نماز استان ایلام و نظر عباسی، دبیر ستاد اقامه نماز شهرستان ایوان در روز شنبه بیست و هفتم آبان‌ماه برگزار شد.

همتی در ابتدای  گفتمان نمازشناسی به بحث در خصوص فواید نماز پرداخت و گفت: پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند:«مَثَل نماز در بین شما مَثَل نهری است که در نزد هر یک از شماست که در شبانه روز پنج بار خود را در آن می شویید و با این شست و شو دیگر چرک و آلودگی در شما باقی نمی ماند»؛ گناهان نیز با نمازهای پنج گانه شست و شو می شوند.» این حدیث به خوبی اهمیت و فایده اقامه نماز را نشان می‌دهد.

وی افزود: نماز ذکر الله است. خداوند متعال بارها در قرآن به اهمیت نماز اشاره فرموده است. از جمله به هنگام ارسال وحی به حضرت موسی بن عمران (ع) خطاب می‌کند: «أَقِمِ الصَّلاهَ لِذِکْری».‏ به یاد من نماز برپای دار. در پایان آیه خداوند تأکید دارد که هنگامی که به نماز می‌ایستیم با حال قنوت و اطاعت و خضوع به پیشگاه او حاضر شویم؛ زیرا برای برقراری رشتۀ ارتباط با خدا و درک لقای او چاره‌ای جز حضور قلب و نهایت اطاعت‌پذیری و خضوع نیست. نکتۀ مهم دیگر در این آیه محافظت بر نماز است که در روایات غرض از آن، محافظت در وقت فضیلت نمازها و خواندن آن‌ها در اول وقت دانسته شده است.

همتی در پایان به اهمیت نمازشناسی و درک فواید و فضایل نماز اشاره کرد و گفت: جای بسی شگفتی است که بعضی از ما هنگامی که به نماز می‌ایستیم، منتظر تمام شدن آن هستیم! این حالت ما با حالتی که خداوند به رسول خویش عنایت کرده است چقدر متفاوت است. حضرت رسول چنان شیفتۀ نماز است که می‌فرماید: «من از نماز سیر نمی‌شوم». از آیت‌الله بهجت (ره) نیز نقل شده است که فرمودند: «اگر ارشمیدس لذت نماز را درک کرده بود، آن‌گونه به لذت علم تمسک نمی‌کرد». در اهمیت و تأثیر والای نماز ائمه هدی (ع) سخن بسیار گفته‌اند و از جوانب گوناگون آن پرده برداشته‌‌اند که می‌توان با مقداری جستجو در مورد این فضایل تحقیق کرد.

گفتمان نمازشناسی در دبیرستان کوثر شهرستان ایوان برگزار شد گفتمان نمازشناسی در دبیرستان کوثر شهرستان ایوان برگزار شد گفتمان نمازشناسی در دبیرستان کوثر شهرستان ایوان برگزار شد گفتمان نمازشناسی در دبیرستان کوثر شهرستان ایوان برگزار شد گفتمان نمازشناسی در دبیرستان کوثر شهرستان ایوان برگزار شد گفتمان نمازشناسی در دبیرستان کوثر شهرستان ایوان برگزار شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا