اخبارمعاونت ‌برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی

بیانیه هیات عالی داوری ستاد اقامه نماز در ارزیابی سال ۱۴۰۱+ اسامی دستگاه های برتر

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز، همزمان با برگزاری سی امین اجلاس سراسری نماز، بیانیه هیات عالی داوری ستاد اقامه نماز در ارزیابی سال ۱۴۰۱، توسط سید علی مهدیان معاون برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی ستاد اقامه نماز کشور، در صحن اجلاس قرائت و اسامی دستگاه های برتر اعلام شد.

متن بیانیه به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الَّذینَ إِنْ مَکَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقامُوا الصَّلاهَ وَ آتَوُا الزَّکاهَ وَ أَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَوْا عَنِ الْمُنْکَرِ وَ للّهِ عاقِبَهُ الْأُمُورِ (حج – ۴۱)

اقامه‌ی نماز نشانه و ثمره‌ی حکومت صالحان و شاخص معتبر دینداری است (اِن ُقبِلَت قُبِلَ ما سِواها وَ اِن رُدَّت رُدَّ ما سِواها). ما در نماز سنجیده می شویم، با نماز اوج می گیریم و در حریم امن آن به آرامش می رسیم. در شکوه بی مانندش دردهای عصر و نسل، سامان می یابد و عظمت و سلامت دینداری ظهور می کند. کژی‌ها و ناراستی ها رخت بر می بندد و ارزش‌‍‌های والا و متعالی متجلی می‌گردد. تعهد ما به همه آرمان‌های متعالی دینی و فضیلت‌های اخلاقی در اقامه‌یِ این فریضه بزرگ محک می خورد و سمت و سوی تکاپوهای ما با نماز اعتبار می‌یابد. بنابراین برای یک جامعه دینی، پایش این شاخص مهم ضرورتی اصیل و بسیار مهم است، برگزاری اجلاس سالانه نماز، فرصت مغتنمی است تا در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به سیزدهمین اجلاس سراسری نماز، در یک ارزیابی ملی، میزان اهتمام و جدیت نهادها و دستگاه های اجرایی در سطوح مختلف با رویکری علمی و واقع بینانه نسبت به ترویج و توسعه فرهنگ اقامه ی نماز مشخص شود.

یافته ها و پیشنهادهای هیات عالی داوری ستاد اقامه نماز؛

مقایسه نتایج ارزیابی عملکرد سال های اخیر دستگاه های اجرایی در زمینه ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز، نشان از روندی رو به رشد و امیدوار کننده دارد؛ بدون شک اهتمام و تلاش بی وقفه و مستمر مدیران ارشد در نهادینه شدن این مهم، نقش بسزایی خواهد داشت، لذا هیات عالی داوری ستاد اقامه نماز پیشنهادهای اجرایی خود را در جهت ارتقای وضع موجود به شرح زیر اعلام می نماید؛

تدوین و به روز رسانی اسناد راهبردی نماز هر یک از دستگاه های اجرایی، مبتنی بر اسناد بالادستی نماز به ویژه سند تحول اقامه نماز در افق ۱۴۰۰لغایت ۱۴۲۰

ایجاد سازوکارهای لازم جهت اثر سنجی و اثر بخشی برنامه ها و فعالیت های مصوب ابلاغی در زمینه ترویج فرهنگ اقامه نماز

افزایش پژوهش های کاربردی و کیفی در خصوص ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز، متناسب با اقتضائات جامعه مخاطب دستگاه

استفاده بهینه از ظرفیت عظیم و موثر فناوری های نوین و فضای مجازی و تولید و نشر گسترده محتواهای فاخر نمازی

توجه ویژه به نقش موثر خانواده در تربیت و شکوفایی شخصیت دینی کودکان و نوجوانان در سیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها

بهره گیری موثر از ظرفیت گروه های مرجع متعهد و متدین و عالمان دین، در جهت ترویج و توسعه فرهنگ نورانی نماز

شناخت نیازهای واقعی جوانان و نوجوانان و تولید محتواهای مناسب و متناسب نمازی در قالب های نو و تاثیرگذار

نتایج ارزیابی‌ها :

هیات عالی داوران، ضمن تقدیر از همه دلسوزانی که در یک سال گذشته در قول و عمل به وظایف خویش در توسعه فریضه نماز و کاهش عوامل تضیع کننده نماز کوشیده اند، و در جهت تقدیر از فعالیت های موثر در ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز؛ عملکرد سال ۱۴۰۱ هشت دستگاه اجرایی به شرح زیر را شایسته تقدیر می داند.

لازم به ذکر است، ارزیابی عملکرد اقامه نماز دستگاه های اجرایی، براساس مدل تعالی سازمانی و وظایف و تکالیف حاکمیتی و قانونی هر دستگاه در زمینه ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز، انجام گرفته و مشتمل بر همه مراحل اعم از طراحی، برنامه ریزی، اجرا، نظارت و ارزیابی می باشد.

الف – هیات عالی داوران از میان دستگاه های اجرایی با ماموریت مدیریتی و قضایی ؛

عملکرد”وزارت کشور” را به دلیل؛ حمایت و راهبری موثر از برنامه ها و فعالیت های توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز کشور شامل؛ برگزاری جلسات شورای اقامه نماز در استان ها، مشارکت و همکاری در برگزاری اجلاس سراسری و اجلاس‌های استانی نماز و نیز امتداد و گسترش ستاد اقامه نماز در شهرستان ‌ها شایسته تقدیر می داند.

ب – هیات عالی داوران از میان دستگاه های اجرایی با ماموریت عمرانی، تولیدی و اقتصادی؛

عملکرد “سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای” و “وزارت راه و شهرسازی” به جهت: اتخاذ تدابیر لازم به منظور تسهیل در امر اقامه نماز در راه های مواصلاتی کشور شامل؛ احداث ۲۴ باب نمازخانه بین راهی در راه های مواصلاتی پر تردد وکم برخوردار و تدبیر لازم جهت نگهداری از آنها و همچنین اجرای طرح نصب تابلوهای حد ترخص و مسافت شرعی در مبادی ورودی و خروجی شهرها و جاده های بین شهری کشور با مشارکت “موسسه موضوع شناسی احکام فقهی و ستاد اقامه نماز” و نیز مدیریت و راهبری شایسته واحدهای تابعه دستگاه در امر اقامه نماز و مشارکت موثر در توسعه نهضت مسجدسازی و نمازخانه سازی در مناطق محروم و کم برخوردار و عملکرد”وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات” و “شرکت ملی گاز ایران” را به حسب: اهتمام لازم به اجرای نظام مند مفاد تفاهم نامه فی ما بین ستاد و دستگاه و نیز هدایت و راهبری موثر برنامه ها و فعالیت های مصوب اقامه نماز در واحد های تابعه ملی و استانی دستگاه شایسته تقدیر می داند.

ج – هیات عالی داوران از میان دستگاه های اجرایی با ماموریت اجتماعی و رفاهی

عملکرد “سازمان تامین اجتماعی” را به جهت؛ توجه و اهتمام ویژه نسبت هدایت و راهبری موثر واحدهای تابعه دستگاه در زمینه تحقق برنامه ها و فعالیت های مصوب ابلاغی اقامه نماز و نیز برگزاری هدفمند دوره آموزشی و توانمندسازی ۱۰۰۰نفر از امامان جماعات روحانی دستگاه و “بنیاد شهید و امور ایثارگران” را به دلیل؛ هدایت و راهبری مناسب امر اقامه نماز در واحد های تابعه دستگاه و نیز انجام مناسب مفاد تفاهم نامه فی بین ستاد و بنیاد، همچنین توجه ویژه به استانداردسازی و مطلوب نمودن فضاهای اقامه نماز در واحدهای تحت پوشش و تحت نظارت را شایسته تقدیر ارزیابی می داند.

د – هیات عالی داوران از میان دستگاه های اجرایی با ماموریت فرهنگی و ورزشی؛

عملکرد “سازمان اوقاف و امور خیریه” از سازمان های وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را به جهت؛ تولید محتواهای مناسب فرهنگی و ترویجی با موضوع نماز خصوصا برای نماز اولی ها، برگزاری مستمر دوره های آموزشی و توانمند سازی ویژه روحانیون و ائمه جماعات، اعزام مبلغین توانمند به مدارس کشور و نیز مشارکت در توسعه نهضت مسجدسازی و نمازخانه سازی به ویژه در مناطق محروم، را شایسته تقدیر ارزیابی می کند.

همچنین هیات عالی داوری، بدینوسیله مراتب تقدیر و تشکر خود را از تلاش “وزارت آموزش و پرورش” در تدوین و اجرای طرح ملی نورچشم و سند منشور اقامه نماز در مدارس غیر دولتی و هیات امنایی و “وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی” را به جهت هدایت و حمایت موثر از اجرای طرح ملی شهر من شهر نماز و نیز از “موسسه موضوع شناسی احکام فقهی” با مدیریت جناب حجت الاسلام والمسلمین فلاح زاده به جهت تعیین حد ترخص و مسافت شرعی در راه های مواصلاتی کشور اعلام می نماید

ضمنا، مشارکت موثر، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی و وزارت ورزش و جوانان در کمیسیون های تخصصی سی امین اجلاس سراسری نماز شایسته قدردانی می باشد.

“هیات عالی داوری ستاد اقامه نماز کشور – دی ماه ۱۴۰۲”

جدول اسامی و دلایل تجلیل از دستگاه های اجرایی برتر در ارزیابی عملکرد اقامه نماز سال ۱۴۰۱

گزارش اجمالی فرایندهای ارزیابی و داوری ستاد اقامه نماز

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا