اخبارکاشان

لزوم توجه به فرهنگ سازی اقامه نماز در مدارس

حجت الاسلام تواضعی، به فرهنگسازی اقامه نماز در مدارس با برگزاری دوره آموزشی مبین ویژه مدیران مدارس متوسط اشاره کرد و گفت: دوره آموزشی معلمان پایه سوم ابتدایی دخترانه و دوره آموزشی معلمان پایه هشتم پسرانه برنامه مهم و اساسی ستاد اقامه نماز کاشان است.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز کاشان، حجت الاسلام محمد حسین تواضعی سرپرست ستاد اقامه نماز کاشان در اولین جلسه شورای شورای اقامه نماز آموزش و پرورش کاشان که با حضور نماینده ولی فقیه در کاشان برگزار شد، با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که توجه به نماز جوانان را در برابر تهاجم فرهنگی دشمن بیمه می‌کنند، اظهار داشت: فرمایشات رهبر معظم انقلاب، چراغ راهی برای ما جهت توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز در شهرستان کاشان می‌باشد.

سرپرست ستاد اقامه نماز کاشان، به برنامه‌های متنوع ابلاغی ستاد مرکزی اقامه نماز به ستاد کاشان اشاره کرد و افزود: درصد بالایی از این برنامه‌ها اختصاص به آموزش و پرورش دارد، لذا از جمع حاضر در جلسه تقاضا داریم نهایت همکاری را در جهت اجرای این برنامه‌ها داشته باشند.

حجت الاسلام تواضعی، برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی ویژه دانش آموزان با موضوعات فلسفه نماز، فلسفه حجاب و پاسخگویی به شبهات سیاسی را از برنامه‌های ویژه ستاد اقامه نماز عنوان کرد و گفت: قصد داریم تحت عنوان نشست‌های دانش‌آموزی در مدارس این جلسات را با حضور اساتید مرکز تخصصی قم برگزار کنیم.

سرپرست ستاد اقامه نماز کاشان، نشست‌های خانواده دانش آموزان با استفاده از ظرفیت انجمن اولیا و مربیان در مدارس با موضوع شیوه‌های دعوت فرزندان به نماز را از دیگر برنامه‌های این ستاد دانست و اظهار کرد: اجرای طرح مدرسه نمونه نمازی و طرح ملی درست خوانی نماز در دستور کار برنامه‌های ستاد اقامه نماز قرار دارد و از طریق هماهنگی با کارشناسان کودکستان‌ها در آموزش و پرورش قصد داریم دوره آموزشی ویژه مدیران مربیان کودکستان‌ها را برگزار کنیم.

وی به فرهنگسازی اقامه نماز در مدارس با برگزاری دوره آموزشی مبین ویژه مدیران مدارس متوسطه اشاره کرد و یادآور شد: دوره آموزشی معلمان پایه سوم ابتدایی دخترانه و دوره آموزشی معلمان پایه هشتم پسرانه با تمرکز بر این مسئله که دختران و پسران در این دو پایه تحصیلی به سن تکلیف رسیده‌اند، برنامه مهم و اساسی دیگر ستاد است.

تواضعی با بیان اینکه دشمن بر روی نسل جدید سرمایه گذاری کرده است، خاطرنشان کرد: باید تمام توان خود را جهت اجرای دوره‌های آموزشی نماز جوانان به کار بگیریم.

سرپرست ستاد اقامه نماز تصریح کرد: از آسان‌ترین، موثرترین و اصلی‌ترین روش‌ها جهت ترویج فرهنگ نماز در مدارس، حضور مدیران و معلمان در نماز جماعت است.

حجت الاسلام سید سعید حسینی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان در جلسه شورای نماز آموزش و پرورش اظهار داشت : یکی از مهمترین جلسات کاشان این جلسه می باشد.  مقام معظم رهبری مطابق با بیان علی ع می فرمایند: توجه به نماز، جوان را در مقابل تهاجم فرهنگی بیمه می کند، حضرت علی ع در نهج البلاغه می فرمایند : همه کارها تابع نماز است. هر کسی سایر اعمالش، تابع نماز است. صاحب عروه می فرمایند : اگر نماز صحیح نباشند اصلا به بقیه اعمال او نگاه نمی کنند نه این که قبول نکنند. لذا سرمایه گذاری برای نماز چه در مسجد، ادارات و مدارس باید اولویت اول باشد که بتواند فرهنگ معنوی در کشور را ایجاد کند.

نماینده ولی فقیه کاشان گفت: تمدن بزرگ انبیا، بعضی اوقات بخاطر سبک شمردن نماز از بین رفته است. « فَخَلَفَ مِنْ بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضَاعُوا الصَّلَاهَ وَاتَّبَعُوا الشَّهَوَاتِ ۖ فَسَوْفَ یَلْقَوْنَ غَیًّا ». همه اعضا و  مجریان باید برای بهتر شدن نماز دانش اموزان و معلمان برنامه ریزی کنند تا ایه « إِنَّ الصَّلاهَ تَنْهى‌ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکَرِ » محقق شود. از اقای تواضعی، مسئول ستاد اقامه نماز، بخاطر طرح های نماز که با ارتباط با تهران و قم ارائه داده است تشکر می کنم که باید آموزش و پرورش کمک کند در مدارس اجرایی شود. دوره ها و طرح های نماز نیز بر اساس جواب دانش آموزان به پرسشنامه های توزیع شده بین دانش اموزان طراحی شده است .

وی افزود : انسان شاید به طهارت و پاکیزگی محل نماز بی توجه باشد انقدر پاکیزگی مکان نماز مهم است که خداوند به حضرت اسماعیل و حضرت ابراهیم می فرماید  « طَهِّرا بَیْتِی لِلطَّائِفِینَ » خانه خدا را تمیز کنید. انچه موجب می شود دانش اموزان با شوق و ذوق به نماز خانه بیایند انجام دهیم. خلاقیت ذوق سلیقه مدیران مدارس در چیدمان و پاکیزگی نماز خانه مدارس مهم است. مشوّق هم لازم است. کمک هایی هم در حال گفتگو هستیم که از معاونت ریاست جمهوری دریافت کنیم. این را هم در نظر داشته باشید هم مدارس خوب و هم مدارس پُر آسیب مهم است. آسیب پذیرها را برای اصلاح و خوب ها را هم برای تثبیت و ارتقاء انها، و به تعبیر مقام معظم رهبری از بچه های ارزشی هم نباید غافل شد. چون همه در معرض خطر هستیم. و باید توجه کنیم که برای بهتر شدن و ارتقاء  افراد خوب و ارزشی گاها باید در برنامه های تبلیغی برای انان اولویت قائل باشیم .

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا