آذربایجان شرقیاخبار

حضور مدیر ستاد اقامه نماز آذربایجان شرقی در ویژه برنامه تلویزیونی کوثر

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان آذربایجان شرقی، حجت الاسلام آقاجانی مدیر ستاد اقامه نماز و تفسیر استان، در ویژه برنامه تلویزیونی کوثر بمناسبت روز شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها، روز یکشنبه بیست و ششم آذر ماه حضور یافت.

حجت الاسلام آقاجانی با بیان الگو و مبنا قرار دادن سیره و عبادات حضرت فاطمه علیها سلام، گفت: ما در روایت داریم که حسن بصری می گوید: در دنیا عابدتر از فاطمه علیها سلام نیست، او آن قدر برای نماز سرپا می ایستاد که پاهایش ورم می کرد. بحار الانوار ۷۶/۴۳.

وی با اشاره به وجه تسمیه حضرت به نام مبارک زهرا، افزود: مقام عبودیت حضرت زهرا (س) چنان روشن و ظاهر بوده که تمامی جوانب زندگی آن حضرت و حتی ظواهر زندگی ایشان را تحت تأثیر قرار داده است تا جایی که نام گذاری و حکمت آن نیز تحت تأثیر این سیره و خصلت الهی است. سالت عن اباعبدالله (ع) عن فاطمه لم سمیت الزهرا؟ فقال: لانها کانت اذا قامت فی محرابها و تزهر نورها لاهل السماء کما تزهر نورالکواکب لاهل الارض، راوی می‏ گوید: از حضرت امام صادق علیه السلام علت نام‌گذاری حضرت فاطمه (س) را به “زهرا” پرسیدم. فرمود: چون وقتی در محراب عبادت به نماز می‏ ایستاد، روشنی نورش برای ساکنان آسمان می‏درخشید، همان‌گونه که نور ستارگان آسمان برای زمینیان می‏درخشد. علل الشرایع، ج ۱، ص ۲۱۵

وی ادامه داد: نام مبارک فاطمه هم به این معناست که انسان ها از شناخت آن بزرگوار عاجزاند و هم ایشان از رجس و پلیدی دور گشته است، این صفات حضرت زهرا علیها سلام بخاطر مقام عبادت و قرب به خدای متعال بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا