اخبارکرمانشاه

جلسه شورارای اقامه نمازاداره کل اوقاف استان کرمانشاه برگزار شد

مدیر ستاد اقامه نماز استان: شاخص مصداق عبادت نماز است.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان کرمانشاه ، جلسه شورارای اقامه نمازاداره کل اوقاف استان کرمانشاه با حضور مدیر وکار شناس ستاد اقامه نماز استان ، مدیر کل ، معاون و کارکنان و اعضای شورای اقامه نماز در روز سه شنبه ۲۷ دی ماه در محل این اداره کل برگزار گردید .

در این جلسه حجت الاسلام و المسلمین علی مولوی مدیر ستاد اقامه نماز استان اظهار داشت اولویت اول توحید و اولویت دوم عبادت است و شاخص مصداق عبادت هم نماز است. لذا خداوند در آیه ۱۴ سوره طا ها میفرمایند : منم خدایی که جز من خدایی نیست ،پس مرا پرستش کن و به یاد من نماز بر پا دار ،بنابراین شاخصه های اهمیت نماز زیاد است .

مولوی یکی از شاخصه های اهمیت نماز را گستره آماری آن عنوان و وجود بیش از ۹۰ آیه که بصورت مستقیم به نماز اشاره داشته ،اقم الصلاه ، مقیم الصلاه که با واژه اقامه آمده نشانه اهمیت نماز است ،البته فرق هست بین اقامه  و خواندن ، لذا اقامه یعنی صفر تا صد نماز را انجام دادن اما خواندن نماز یعنی تکلیف را انجام دادن

وی  همچنین وجود  بیش از ۹۰۰ کلمه نیز غیر مستقیم با  واژه هایی  نظیر ذکر ، رکوع ، عبادت ،  که به نماز اشاره داشته را از خصوصیات گستره آماری قرآن بیان و گفت :  در میان سایر فروع دین هیچکدام به اندازه نماز تاکید نشده و این نشان از اهمیت این واجب الهی می باشد .

مولوی با اشاره به احادیث و روایات ،  عامل قبولی سایر اعمال را در گرو قبولی نماز دانسته و از  این عبادت بعنوان عامل نجات انسان یاد کرد و گفت :  پلیس وقتی ماشینی را متوقف می کند اولین مطالبه وی اخذ گواهینامه ،یعنی مجوز رانندگی است  و اگر ده ها کارت ارزشی دیگر ، گذر نامه ، ملی کارت ، کارت پول نشان بدهید قبول نکرده و اجازه ادامه مسیر نمی دهد .

وی با اشاره به مواجه ی بین بهشتیان و دوزخیان در قرآن گفت : بهشتیان از دوزخیان سوال کرده و علت جهنمی شدنشان را می پرسند که آنها در جواب می گویند :  اهل نماز  نبوده و نماز نخواندیم . لذا شناسنامه هر مسلمان نماز است .

مدیر ستاد استان بیان داشت : اگر نماز در جامعه کم رنگ بشود معضلات بیشتر می شود بنابر این هرکجا نماز پر رنگ شود در مقابل گناه و منکرات کم رنگ می شود و برعکس آن نیز هرگاه نماز کم رنگ شود گناه و منکران پر رنگ خواهد شد .همانطور که امام راحل فرمودند : که بروید پرونده های  زندانها را بررسی کنید ، زندان مال بی نماز هاست .

علی مولوی  نماز را به شیر مادر تشبیه ، که دارای خاصیت تمامی ویتامین ها برای بچه بوده و در آن  تواضع ، سخاومت ، گذشت ، نوعدوستی اخلاص و دهها خصلت مثبت دیگر می باشد .

وی در ادامه تصریح کرد :  یکی از موضوع های مهمی که رهبری معظم انقلاب هر سال  برای آن پیام خاص داده نماز است که در این پیامها راهکار ها و راهبرهای خاص هر قشری در باب نماز در آن وجود دارد لذا با بررسی که افراد صاحب نظر از این پیامها داشته ، در یافته اند که بالغ بر دویست محور عملیاتی در این پیامها موجود است.

در ادامه این جلسه از خادمین و فعالان امر نماز توسط مسئولین تجلیل بعمل آمد و در پایان نیز حاضرین نماز ظهر و عصر خود را به جماعت اقامه نمودند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا