اخبارحوزه ریاستخراسان رضوی

برنامه زنده تلویزیونی “صبح خراسانی” با حضور قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز خراسان رضوی، برنامه زنده تلویزیونی “صبح خراسانی” با حضور قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور با موضوع سی و یکمین اجلاس سراسری نماز با عنوان “نماز نسل نو و رسالت ما”، در روز  پنجشنبه بیست و چهارم خردادماه در شبکه خراسان رضوی پخش شد.

در ادامه مشروح این گفتگو را می خوانید:

سی و یکمین اجلاس سراسری نماز پیش رو است زمان برگزاری آن چه زمانی است؟

اولین اجلاس سراسری نماز در سال ۱۳۷۰در خراسان بزرگ برگزار شد و امروز استان خراسان شمالی آماده میزبانی این اجلاس است که در نیمه دوم آبان ماه برگزار خواهد شد.

شعار سی و یکمین اجلاس سراسری نماز چیست؟

ما شعار نداریم، موضوع داریم. اجلاس های نماز از اولین تا سی و یکمین موضوعی برگزار شده است که مقام معظم  رهبری به تناسب موضوع هر ساله پیامی در راستای توسعه و ترویج فرهنگ نماز صادر می کنند.

موضوع سی و یکمین اجلاس سراسری نماز، نماز نسل نو و رسالت ما است. “ما” یعنی خانواده، مدرسه، حکومت اسلامی، جامعه، دانشگاه، مسجد و همه نهاد هایی که به نوعی در تعلیم و تربیت آینده سازان نقش دارند.

هدف از برگزاری اجلاس های نماز؟

برانگیختن خانه، مدرسه، جامعه، ارکان حکومت اسلامی برای بالا بردن سطح انگیزه های کودکان، نوجوانان و جوانان جهت استقبال از مساجد، حضور در نماز جماعت و تحکیم پیوند آنان به خدای متعال است.

ما دنبال یک جامعه سالم، متعادل، رو به تکامل و عاری از اعجاج ها هستیم  و نیازمند نماز می باشیم. نماز موهبتی است که به انسان اعتلا می دهد امروزه خوشبختانه جوانان و نوجوانان ما اهل نماز هستند و نماز در خانواده ها موضوعیت پیدا کرده است.

می توان با برنامه ریزی و آموزش های لازم پایه استدلال توحیدی کودکان را تقویت کرده و فلسفه نماز را به آنان آموزش دهیم.

در این ایام کودکان و نوجوانان درگیر فضای مجازی می باشند آیا در فضای مجازی اقداماتی برای ترویج نماز صورت گرفته است؟

ما یک برنامه ای تحت عنوان قرار۱۷ داریم که از طریق فضای مجازی و شبکه های اجتماعی تلاش می کنیم تا محتواهای سازنده، مستدل و مبتنی بر قرآن و عترت را با شیوه های هنری در دسترس قرار دهیم.

سیاست های کلی ستاد اقامه نماز چیست؟ و در این مورد چه برنامه های دارید؟

مهم ترین سیاست ما برانگیختن نسل تو به اقامه نماز هست با که دو‌نوع فعالیت داریم. فعالیت های آموزشی از طریق مرکز تخصصی نماز در قم و مشهد. صدها روحانی و عالم داریم در سراسر کشور که حدود ۲۰۰ نفر از آنها در قم و مشهد هستند که این یک کار آموزشی است.

کار انگیزشی برگزاری مسابقات است سال گذشته مسابقه ای تحت عنوان زندگی امام رضا(ع) و نماز را به مسابقه گذاشتیم و بالای ۴۰۰۰۰ نفر داوطلبانه شرکت کردند. یا اردوها و مسابقاتی که در مدارس ‌و در دانشگاه ها برگزار می شود از دیگر فعالیت هایی جهت توسعه نماز در بین جوانان و نسل نو می باشد.

در بحث اعزام روحانیون به مدارس چقدر موفق بوده و توانسته است نسل نو را به نماز ترغیب کند؟

با توجه به حل مشکل پرداخت ایاب و ذهاب روحانیون، در حال حاضر بیش از ۲۰ هزار روحانی فاضل در مدارس نماز جماعت اقامه می کنند. این سیر در جال اجراست و سیر موفقیت آمیزی هم بوده است.

جهت ترغیب نسل نو و جوانان به نماز چه تولیداتی داشته اید؟

بالغ بر ۴۰۰ جلد کتاب در ۳۰ سال اخیر در حوزه نماز از پیش دبستانی تا مقطع دکتری را تالیف کرده ایم. برای کودک و نوجوان ۱۴ جلد کتاب بر اساس روایات و سیره ۱۴ معصوم منتشر شده است که با استقبال خیلی خوبی از سوی جوانان روبرو شده ایم.

عملکرد ستاد اقامه نماز به چه شکلی به اطلاع مردم می رسانید؟

ما کمتر کار تبلیغاتی می کنیم. رسانه ما رسانه ملی است معمولا در سفرها و ایام برگزاری اجلاس ارتباطات کارشناسان ما با رسانه ملی خوب بوده است و فرصتی را پیدا کرده تا مطالب را منتقل کنیم. مردم هم می توانند به سایت نماز که روزانه هزاران نفر بازدید کننده دارند مراجعه کرده و از اخبار و عملکرد ستاد اقامه نماز مطلع شوند.

غیر از سی و یکمین اجلاس سراسری نماز که برگزار می شود آیا برنامه دیگری در سال جاری دارید؟

در نیمه دوم مهرماه سمپوزیوم نماز، تندرستی و ارامش روانی را با همت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می کنیم که در ۱۰۰ سال اخیر پیشگامانی داریم در دنیای اسلام و دنیای غرب که نسبتی بین نیایش و تامین سلامت جسم و جان مطالعات عمیقی دارند و کتاب های زیادی تالیف شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا