اخباراصفهان

مسجدی در اصفهان با بیش از ۳۰۰ مخاطب جوان و نوجوان

مسئول کانون فرهنگی مسجد ملک: در مسجد ملک امام جماعت، هیئت امنا، پایگاه بسیج و کانون فرهنگی باهم همدل و همراه هستند و بر اساس همین امر، در حال حاضر بیش از ۳٠٠ مخاطب جوان و نوجوان داریم.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان اصفهان از ایمنا، حجت الاسلام والمسلمین سلمان عبداللهی مسئول کانون فرهنگی مسجد ملک در گفتگویی با خبر نگار ایمنا به تشریح فعالیت های مسجد ملک پرداخت.

عبداللهی بیان داشت: زمانی که به تاریخ صدر اسلام نگاهی می‌اندازیم، شاهدیم که حضرت محمد (صلوات الله علیه و آله) پس از هجرت به مدینه، ساخت مسجد را در اولویت قرار داده و مسجد قبا را بنا کردند؛ مسجد از زمان صدر اسلام تا کنون به عنوان مکان عبادت و تصمیم‌گیری در امور مختلف، نقش محوری در حکومت اسلامی بر عهده داشته است، به طوری که پس از گذشت قرن ها، همچنان مهم‌ترین پایگاه اسلامی است.

وی ادامه داد و گفت: مساجد از همان زمان آغاز به کار علاوه بر عبادت که کاربرد اصلی آن ها است، بنا به نیاز و شرایط، کارکردهای مختلفی داشته‌اند؛ به‌عنوان نمونه در هشت سال دفاع مقدس مساجد به عنوان پایگاهی برای بسیج و اعزام نیرو، در مقاطعی مکان سوادآموزی و گاهی محل مداوای مجروحان جنگی بوده‌اند و همان‌طور که در آن سال‌ها تمام ظرفیت مساجد برای مقابله جنگ نظامی دشمن به‌کار آمد، امروز نیز نیاز است که این ظرفیت برای مقابله با جنگ فرهنگی به میدان بیاید.

مسئول کانون فرهنگی مسجد ملک ظهار کرد: اکنون بعد از گذشت بیش از ۱۴٠٠ سال از تشکیل پایگاهی به وسعت مساجد، برنامه‌هایی در این مکان مقدس اجرا می‌شود که بخشی از آن ها در راستای بُعد عبادی و برخی دیگر برنامه‌هایی که به‌ عنوان مسائل روز جامعه مطرح هستند و یکی از مصادیق این امر را می‌توان کانون‌های فرهنگی مساجد دانست که اگر فعالیت خوبی داشته باشند، می‌توانند نقشی مؤثر در محلات خود ایفا کنند.

حجت الاسلام والمسلمین عبداللهی با بیان اینکه مؤسس کانون فرهنگی مسجد ملک، شهید اصغر عبداللهی جانباز قطع نخاع بود که حدود ۹ ماه قبل به شهادت رسید، اظهار کرد: تأسیس غیر رسمی این کانون از حدود ۳۵ سال قبل و اخذ مجوز مربوط به سال ۱۳۸۹ است.

وی در خصوص برنامه‌های شاخص این کانون افزود: از برنامه‌های این کانون برگزاری پنج حلقه معرفتی برای مقاطع دبستان، راهنمایی، دبیرستان و همچنین استعدادهای برتر و هیئت جوانان و نوجوانان است که در این راستا برای مقطع دبیرستان جلسه سیر مطالعاتی برگزار می‌شود.

مسئول کانون فرهنگی مسجد ملک با بیان اینکه یکی از اقدامات نو این کانون طرح انس با قرآن است، افزود: در این طرح بچه‌ها در رده‌های سنی متفاوت هر روز کنار مربی‌شان دو صفحه قرآن می‌خوانند و اگر شخصی قرآن را تمام کند، جایزه او یک میلیون تومان است و همین موضوع باعث تشویق دانش‌آموزان به قرآن و مسجد می‌شود که در حال حاضر بیشتر از ۱۳٠ نفر قرآن را ختم کردند.

وی با یادآوری اینکه اقدام دیگر طرح اصول عقاید آیت‌الله مکارم است که در طی آن مباحثه چهره به چهره انجام می‌شود و با اتمام این کتاب نیز افراد یک میلیون تومان جایزه می‌گیرند، خاطرنشان کرد: مباحثه کتاب احکام نیز از دیگر برنامه‌ها است که جایزه اتمام آن نیز ۶٠٠ هزار تومان است.

عبداللهی با بیان اینکه در کنار موارد مذکور، برگزاری طرح‌های ورزشی و امتیاز نماز از دیگر اقدامات است، ادامه داد: طرح کتاب امانتی از دیگر موارد دستورکار است و تفاوت این اقدام با دیگر مراکز این است که کتاب‌ها جلوی چشم نمازگزاران گذاشته می‌شود و بدون ثبت، کتاب‌ها را می‌برند و بازمی‌گردانند، همچنین دیگر روش این است که کتاب‌ها به افرادی که به مسجد نمی‌آیند به‌صورت چهره به چهره امانت داده می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین عبداللهی اضافه کرد: از دیگر برنامه‌های این کانون برگزاری اردوهای مشهد، قم و جمکران، تفریحی و برگزاری برنامه‌هایی برای مناسبت‌های ملی- مذهبی است و از طرفی هر شب جمعه بچه‌های نوجوان در مراسم احیا شرکت می‌کنند.

مسئول کانون فرهنگی مسجد ملک با تاکید بر اینکه مهم‌ترین اولویت‌ها حاکم بر مجموعه معرفت و بصیرت‌افزایی و توجه به مسائل روز است، گفت: در حال حاضر در میان اعضا دانش‌آموزان نخبه ‌ای وجود دارند که یکی از این خروجی‌ها شخصی مانند سردار مقواساز معاون فرهنگی سازمان بسیج است.

وی تاکید کرد: در این مسجد امام جماعت، هیئت امنا، پایگاه بسیج و کانون فرهنگی خواهران و برادران باهم همدل و همراه هستند که این موضوع یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها است و بر اساس همین امر است که در حال حاضر بیش از ۳٠٠ مخاطب جوان و نوجوان داریم.

کانون فرهنگی مسجد ملک اصفهان

کانون فرهنگی مسجد ملک اصفهان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا