اخبارایلام

جلسه شورای اقامه نماز شهرستان مهران برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان ایلام، جلسه شورای اقامه نماز شهرستان مهران با حضور فیض اله رضایتی مدیر ستاد اقامه نماز استان ایلام، حجت الاسلام و المسلمین امینی امام جمعه شهرستان مهران و علی عباس شفیعی فرماندار مهران در روز شنبه نوزدهم اسفندماه برگزار شد.

شفیعی در ابتدای جلسه شورای اقامه نماز شهرستان مهران به بحث درخصوص وضعیت اقامه نماز در این شهرستان پرداخت و گفت: خدا را شکر با همت عزیزان در این شهرستان و با کمک امام جمعه محترم  این ادعا را می‌توانیم داشتیم باشیم که ادارات و مدیران شهرستان هیچ مشکلی در بحث اقامه نماز و توسعه و ترویج این فرهنگ الهی ندارند و می‌توانند حرفی برای گفتن در سطح استان داشته باشند.

وی افزود: در این راستا به دستگاه‌های شهرستان ابلاغ شده که در بحث اقامه نماز اهتمام داشته باشند و هر اداره با حضور روحانی نماز جماعت را اقامه کند. خداوند متعال را شاکریم که  کارنامه خوبی در این خصوص در شهرستان داشته داشته‌ایم. موفقیت های خوبی با تلاش شبانه روزی عزیزان در ایام و روزهای مختلف خصوصا اربعین حسینی در بحث اقامه نماز جماعت در طول مسیر پیاده روی اربعین حسینی به دست آمد که وزیر محترم کشور بارها به آن اشاره نموند.

فرماندار مهران افزود: نماز ارتباط بنده با خدای خودش است و این به خود ما بستگی که چقدر به این ارتباط اهمیت می‌دهیم و از آن استفاده می‌کنیم. نماز ستون دین است و نماز اول وقت به تاکید ائمه و بزرگان ما بسیار پر فضیلت و پر اهمیت است. تشکر می‌کنم از کسانی که در حوزه نماز در شهرستان کمک کردند. تلاش ما و همه مدیران این بوده که بتوانیم در راستای توسعه و ترویج نماز قدمی برداریم. تلاش ما این است که در سال ۱۴۰۳ موفقیتی بیشتر از سال ۱۴۰۲ در راستای توسعه و ترویج این فرهنگ نورانی در ادارات، مدارس، اماکن عمومی و گردشگری و خصوصا در مرز بین المللی مهران داشته باشیم.

در ادامه رضایتی مدیر ستاد اقامه نماز استان ایلام توسعه و ترویج فرهنگ نورانی نماز را علاوه بر یک وظیفه شرعی و دینی، یک وظیفه اداری نیز دانست و اشاره کرد: خداوند متعال با کلام صریح خود می‌فرماید: ٱلَّذِینَ إِن مَّکَّنَّـٰهُمۡ فِی ٱلۡأَرۡضِ أَقَامُواْ ٱلصَّلَوٰهَ . این یعنی اگر ما در پست و منسبی در ادارات حکومت اسلامی قرار داریم، اولین وظیفه ما اقامه نماز و ایجاد بستر جهت اقامه نماز و توسعه و تریج این فرهنگ نورانی است.

این مقام مسئول درخصوص ارزیابی  عملکرد دستگاه‌های این شهرستان گفت: ارزیابی عملکرد وضعیت اقامه نماز دستگاه‌های اجرایی بر بستر سامانه سحاده به آدرس fsajade.ir انجام می‌پذیرد. این مستندات عملکردی توسط مسئولان خود شهرستان ارزیابی می‌شود و افرادی که بر وضعیت شهرستان اشراف کامل دارند در این خصوص قضاوت خواهند کرد.

حجت الاسلام و المسلمین امینی امام جمعه شهرستان مهران با اشاره به آیه شریفه وَاسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاهِ وَإِنَّهَا لَکَبِیرَهٌ إِلَّا عَلَى الْخَاشِعِینَ گفت: خداوند متعال در این آیه روزه را به صبر عنوان کرده و فرموده است که به نماز و روزه استعانت کنید. کسی که استعانت خدا را می‌خواهد باید نماز بخواند و روزه بگیرد. نماز خواندن و روزه گرفتن در مناسبت‌های مختلف برای حل مشکلات دنیوی توصیه شده است. خداوند در این آیه فرموده است که نماز خواندن و روزه گرفتن سخت است بجز برای افرادی که خاشع هستن. فرد خاشع کسی است که به خدا علم دارد و اضطراب به قلب او راه ندارد چون به معنای نماز و حقیقت روزه داری عالم است.
امام جمعه شهرستان مهران در پایان جلسه شورای اقامه نماز شهرستان مهران اشاره کرد: نکته اساسی فقط اقامه نماز نیست. نکته اساسی این است که مردم را به مقام خشوع برسانیم. وقتی به این مقام برسند، نماز به یک فریضه روزمره برای افراد خاشع تبدیل می‌شود اما اگر به این مقام نرسند، انجام این فریضه سخت و دشوار خواهد بود. اهمیت به نماز و توجه به نماز اول وقت بسیار مهم است. نماز نباید خفیف شناخته شود و وقت نماز نباید ضایع شود. وقتی نماز خفیف شمرده شود به مرور زمان توسط فرد فراموش شده و ترک خواهد شد.

جلسه شورای اقامه نماز شهرستان مهران برگزار شد جلسه شورای اقامه نماز شهرستان مهران برگزار شد جلسه شورای اقامه نماز شهرستان مهران برگزار شد جلسه شورای اقامه نماز شهرستان مهران برگزار شد جلسه شورای اقامه نماز شهرستان مهران برگزار شد جلسه شورای اقامه نماز شهرستان مهران برگزار شد جلسه شورای اقامه نماز شهرستان مهران برگزار شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا