اخبارالبرز

طرح مبین در ناحیه چهار استان البرز برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان البرز، طرح مبین در ناحیه چهار استان و در مدرسه شاهد شهید باب الله مومنی در روز پنجشنبه سی ام شهریور ماه با حضور کارشناس فرهنگی ستاد اقامه نماز و جمعی از مدیران مدارس استان برگزار شد.

در ابتدای این دوره خان محمدی دبیر ستاد اقامه نماز در آموزش و پرورش استان، ضمن تقدیر از حضار برای شرکت در این دوره گفت: هدف از اجرای طرح مبین، مهارت افزایی مدیران مدارس در خصوص اقامه نماز در مدارس است.

وی افزود: ما به دنبال شیوه های مدیریت اقامه نماز و جذاب سازی برنامه های نماز در مدارس باید باشیم و اجرای طرح مبین می‌تواند راهکاری اصولی و هدفمند به مدیران مدارس ارائه نماید.

استاد مرکز تخصصی نماز قم گفت: نماز یکی از فریضه‌های مهم و اصلی اسلام به‌شمار می‌رود و عامل ارتباط بین خدا و بندگان است.

وی بیان داشت: بیشترین مشکلات جامعه امروزی عدم توجه به مسائل اعتقادی است و همین امر موجب شده که در مدارس به مساله نماز اهمیت داده نشود چرا که ایمان به ادعا و آرزو نیست، بلکه ایمان چیزی است که کاملا در قلب جایگزین می شود و اعمال و رفتار، آن را تصدیق می کند.

زارعی در پاسخ به این شبهه که چرا فارسی زبان ها باید نماز را به عربی بخوانند، افزود: از آنجایی که زبان عربی کاملترین زبان موجود دنیا و زبان مشترک مسلمین است و برای جلوگیری از تحریف قرآن و نماز باید به صورت عربی خوانده شود و همچنین برخی الفاظ قرآن و نماز اصلا قابل ترجمه و معادل نیستند وخواندن نماز به لفظ عربى تعبدى و توقیفى است.

وی گفت: با نفوذترین و محبوب ترین فردی که می تواند در این مرحله حساس به دانش آموز یاری دهد معلّم است به همین جهت دانش آموزان معلّم خود را بعنوان الگو و اسوه می پذیرند و از رفتار، گفتار و اخلاق خوب یا بد او سرمشق می گیرند و خود را با وی همسان و همانند می سازند.

استاد مرکز تخصصی نماز به بیان پایه‌های خداشناسی کودکان پرداخت و خاطر نشان کرد: تکیه بر تمایلات فطری کودک، توجه به فضای روان‌ شناختی مخاطب، استفاده از موقعیت‌های گوناگون، رعایت اصل تدریج، پیوند خداشناسی با مسائل روزمره کودک و تاخیر آموزش‌های جدی تا شکل گیری مقدمات ذهنی از مهمترین پایه های خداشناسی کودکان است.

حجت الاسلام والمسلمین زارعی در پایان این دوره گفت: نماز با ایجاد فضای معنوی در خانه، آرامش روانی اعضای خانواده را تأمین می کند و سبب تقویت بنیان روابط آن ها می شود و در این فضای معنوی است که انجام شعایر دینی و تربیت مذهبی فرزندان به راحتی انجام و آینده خانواده تضمین می شود.

وی با بیان اینکه خانواده محیطی است که کودک را دربرمی گیرد و در او نفوذ می کند، افزود: بسیاری از خوی ها، رفتارها، کردارها و گفتارهای کودک از محیط خانواده نشأت می گیرد، همچنین خانواده مرکز رفع نیاز کودک و مرکز رفع نیاز در شکل گیری خوی و رفتار فرد و گروه مؤثر است و وابستگی ها، شکل پذیری ها، تبعیت ها و توافق ها در سایه آن محقق می شود.

طرح مبین در ناحیه چهار استان البرز برگزار شد طرح مبین در ناحیه چهار استان البرز برگزار شد طرح مبین در ناحیه چهار استان البرز برگزار شد طرح مبین در ناحیه چهار استان البرز برگزار شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا