اخبار

اجرای طرح «شهر من شهر نماز است» در استان ها/ هنر بهترین ابزار برای ترویج فرهنگ نماز در جامعه است

حجت الاسلام سلیمانی با بیان اینکه هنر بهترین ابزار برای ترویج فرهنگ نماز است گفت: به هر حال می شود از ابزار هنر برای ترویج فرهنگ نماز استفاده کرد ولی این امر نیازمند فکر، اندیشه و برنامه ریزی های هنری است.

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز به نقل از شبستان، حجت الاسلام والمسلمین «حمیدرضا سلیمانی»، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گو با خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان با اشاره به برنامه های وزارتخانه در حوزه نماز گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک وزارتخانه گسترده ای است که به قول دوستی که می گفت از «ساز تا نماز» در وزارت ارشاد وجود دارد. مسلم است اگر ما بتوانیم ابزار هنر را به خدمت نماز دربیاوریم، بسیاری از معارف بلند نماز را می توان به زیبایی ترسیم کرد و به نسل جوان امروز هدیه داد. برخی از هنرمندان ما این مسیر را طی نمودند و تجربه نشان داده است که می شود این کار را عملی کرد.

وی در ادامه با اشاره به فیلم آواز گنجشک ها تصریح کرد: مثلا چندی پیش فیلم هایی را که مجموعه سازمان سینمایی مورد حمایت قرار داده بود را مرور می کردیم که یکی از این فیلم ها «آواز گنجشک ها» به کارگردانی مجید مجیدی بود. ایشان در بخشی از این فیلم صحنه ای برای نماز به تصویر کشیده شده است که بسیار فوق العاده و اثرگذار است بر همین اساس این فیلم توسط حجت الاسلام والمسلمین قرائتی نیز مورد تجلیل و تقدیر قرار گرفت.

حجت الاسلام سلیمانی با بیان اینکه هنر بهترین ابزار برای ترویج فرهنگ نماز است افزود: به هر حال می شود از ابزار هنر برای ترویج فرهنگ نماز استفاده کرد ولی این امر نیازمند فکر، اندیشه و برنامه ریزی های هنری است که افرادی مانند مجید مجیدی که ذغدغه امور دینی و مذهبی را دارند، فیلم هایی با مضمون دینی تولید کنند. لذا تلاش ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر این بوده که از همه ظرفیت های فرهنگی هنری برای ترویج فرهنگ نماز استفاده کنیم به طوری که به معاونت هنری توصیه کردیم، در راستای ترویج فرهنگ نماز یکی از شاخص هایشان در تهیه و تولید تئاترها و فیلم های سینمایی این باشد که در نمایشنامه هایی که می نویسنند به شکل غیر مستقیم به موضوع نماز نیز بپردازند. حتی می توان در برخی از صحنه های بازی های رایانه ای توقفگاه هایی را نشان دهیم که نمادی از مسجد و نماز باشد. لذا ما این مسایل را در جلسه کارشناسی با همکاران مربوطه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دنبال می کنیم.

وی از انعقاد تفاهم نامه ای بین وزیر ارشاد و حجت الاسلام قرائتی خبر داد و گفت: این تفاهم نامه مبنای کار ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که برای حوزه های مختلف تعریف شده است. به عنوان مثال ما از ظرفیت کانون های فرهنگی هنری مساجد یا ظرفیت معاونت قرآن چه استفاده هایی می توانیم بکنیم. این تفاهم نامه به بخش های مختلف ابلاغ شده است برای سال ۱۴۰۲ نیز این تفاهم نامه را نهایی کردیم و مقرر شده است به استان ها و معاونت های تخصصی و بخش های مختلف وزارتخانه ابلاغ شود تا سال آینده هم تکلیف ما روشن باشد و بدانیم که چگونه می خواهیم برای ترویج فرهنگ نماز استفاده کنیم.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه تصریح کرد: یکی از کارهای شاخصی که امسال دنبال شد و ما کمتر آن را خبری کردیم، برنامه ای تحت عنوان «شهر من شهر نماز است» که در استان های مختلف اجرایی شده است البته همه استان ها را به دلیل محدودیت بودجه درگیر نکردیم. هدف برنامه «شهر من شهر نماز است» دعوت مادران به نماز است، مادرانی که همکاران ما در وزارت ارشاد هستند یا خانم همکارانی که در وزارتخانه مشغول به فعالیت می باشند؛ همه آنها را در استان ها دور هم جمع می کنیم، استادی را اعزام می کنیم که این استاد شیوه دعوت بچه ها به نماز را به این مادران آموزش می دهند.

وی اظهار کرد: لذا ما این دوره های آموزشی را طراحی کردیم و در استان های مختلف از جمله استان بوشهر و کرمانشاه اجرایی می کنیم ضمن اینکه این برنامه در ۹ منطقه تهران نیز اجرایی خواهد شد، این کار مورد استقبال مادران قرار گرفته است، چون بیشتر اوقات مشکل مادران این است که چطور می توانیم با فرزندان خود در مسایل معنوی ارتباط برقرار کنیم. به هر حال در سیره پیامبر اکرم (ص) و سیره اهل بیت (ع) یک روش هایی وجود دارد که اگر آنها را استخراج و به روز کنیم، می توانیم از همین مدل برای دعوت بچه های خود به نماز استفاده نماییم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا