اخبارخراسان جنوبی

جلسه شورای اقامه نماز شهرستان نهبندان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی ستاد اقامه نماز استان خراسان جنوبی، در ششمین روز از دهه فرهنگی معارف نماز و مسجد شورای اقامه نماز شهرستان نهبندان با حضور فرماندار، امام جمعه ، مدیر ستاد اقامه نماز خراسان جنوبی و کارشناسان و دیگر اعضای شورای اقامه نماز شهرستان بیست و ششم مرداد ماه در محل سالن جلسات فرمانداری نهبندان برگزار شد.

فرماندار نهبندان با بیان اینکه توجه به نماز خانه های مدارس در بستر آموزش و پرورش مهم است و یکی از دغدغه های ما تکمیل و تجهیز نمازخانه مدارس است، گفت: توجه به نماز که یک اصل دینی است باید ویژه دنبال شود.

ایروانی به راهکار های توسعه و گسترش فرهنگ نورانی نماز و برنامه ریزی جهت برنامه های این واجب الهی اشاره کرد و افزود: برای معرفی نماز به عنوان یک موهبت الهی به آحاد جامعه، بویژه نوجوانان و جوانان، باید اقدامات لازم را در جهت تقویت بنیه اعتقادی خانواده انجام داد و همچنین بایستی در شهرستان برنامه های متنوع و متناسب پیش بینی گردد و از همه توان و ظرفیتهای موجود شهرستان در جهت گسترش فرهنگ نماز استفاده کرد.

وی تصریح کرد: در نهبندان بسیاری از ادارات، به صورت نمایندگی فعالیت دارند لذا آمار نمازخانه ها ارائه خواهد شد، اما تنها سه اداره شهرستان روحانی دارد که در وضعیت خوبی قرار نداریم.

فرماندار نهبندان افزود: برای اولین بار در ظهر عاشورای امسال، نماز جمعه در عاشوراخانه نهنبدان با حضور هیئت های عزاداری به صورت باشکوه برگزار شد که اقدام مهمی بود.

وی با بیان اینکه در بیمارستان شهید آتشدست نماز خانه نداشتیم، گفت: این مهم که با کمک بهداشت و درمان و سمن ها ایجاد شد که جای قدر دانی دارد.

فرماندار نهبندان ادامه داد: در روستای چاهداشی که روستای هدف ما در مسائل اجتماعی است با کمک خیرین و فرمانداری مسجدی در روستا در حال ساخت است که ماه مبارک رمضان افتتاح خواهد شد.

ایروانی اضافه کرد: همزمان با استقرار دولت سیزدهم توجه ویژه ای به مساجد شد و در سال گذشته یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برای تکمیل و تجهیز مساجد اعتبار گذاشته شد و امسال هم دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان تأمین اعتبار شد.

در ادامه حجت الاسلام احمد نجمی پور امام جمعه نهبندان در شورای اقامه نماز نهبندان اظهار کرد: مهمترین رسالت همه انبیاء و اولیای الهی موضوع نماز است، اینکه امام حسین (ع) ظهر عاشورا زیر باران نیزه ها و تیرها به نماز می ایستند نشان از اهمیت نماز است.

امام جمعه نهبندان با بیان اینکه نماز شاه کلید و راه برون رفت از بسیاری از مشکلات و آسیب های اجتماعی است، گفت: این باور باید برای مدیران و فرزندان ما محقق شود، برای ترویج نماز باید از خانه و خانواده و نهادهای آموزشی و ادارات شروع کرد و مدیران ما باید نماز را جدی بگیرند.

نجمی پور تصریح کرد: مدیران دستگاه های دولتی باید برای ترویج فرهنگ نماز اهمیت ویژه ای قائل باشند، مسئله نماز باید در کتب درسی متناسب سازی، آورده و تدریس شود.

وی با بیان اینکه نماز به زندگی حیات می بخشد، افزود: اگر نماز را جدی بگیریم اهل معراج می شویم و ما را از بدبختی حفظ می کند، و اگر نماز درست باشد کسب و کارها هم درست می شود.

امام جمعه نهبندان با اشاره به اینکه اگر نماز خوان باشیم به دنبال گناه و معصیت نمی رویم و آسیب های اجتماعی ما کم می شود، افزود: پیشنهاد می شود فضاسازی تبلیغی امر نماز توسط دستگاه ها انجام و شورای اقامه نماز به صورت منظم برگزار شود.

وی گفت: آموزش ائمه جماعات مدارس و مسئولیت پذیری آنها، استفاده از فضای مجازی برای ترویج اقامه نماز، زیباسازی نمازخانه ها و توجه به بهداشت آنها برای اهمیت دادن به موضوع نماز باید در دستور کار باشد.

نجمی پور با اشاره به کمبود روحانی در شهرستان، گفت: می توان از ظرفیت طلاب موجود برای اقامه نماز جماعت در یک اداره به صورت متمرکز استفاده کرد.

حجت الاسلام کمیلی -مدیر ستاد اقامه نماز خراسان جنوبی ضمن تبریک روز جهانی مساجد، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در اجلاسیه های نماز ۲۹ پیام مهم عنوان کردند که تفسیر جامعی از روایات پیرامون نماز است.

مدیر ستاد اقامه نماز خراسان جنوبی با بیان اینکه رهبری در اجلاسیه دوم خطری را گوشزد کردند و فرمودند: «اگر قرار باشد پیامی به این کنگره ارزشمند بدهم آن نکته باید این باشد که پیام اجلاس اول روی کاغذ نماند»، گفت: دستورات مقام معظم رهبری آن طوری که باید به آن پرداخته شود، نمی شود که این ضعف ما است.

کمیلی با بیان اینکه شهرداری ها باید از فضای شهری برای اقامه نماز بهره ببرند، افزود: تمام آسیب های اجتماعی با اقامه نماز درمان می شود، یکی از آسیب های که از اربعین گذشته گرفتار آن شدیم (موضوع حجاب و عفاف) با نماز درمان فحشا و منکر اتفاق می افتد.وی با اشاره به هزار آیه قرآن و ۱۹ هزار روایت از نماز، گفت: این آیات وروایات و ۲۹ پیام رهبری به اجلاسیه های نماز نکاتی را در بر دارد که مخاطب همه این پیام ها مدیران دستگاه های اجرایی، دانشگاه ها و مدارس هستند.

مدیر ستاد اقامه نماز خراسان جنوبی خواستار بازدید های سرزده از نمازخانه های ادارت توسط فرماندار شد و گفت: مدیران دستگاه های دولتی باید در صف اول نماز حضور داشته باشند اگر حضور مدیران مدارس را در نمازخانه ها داشته باشیم مشکل نماز خانه و تجهیزات مدارس حل می شود.

کمیلی تصریح کرد: دغدغه هایی از جنس نماز نمی گذارد نمازخانه مدارس تبدیل به کلاس شود.

وی تصریح کرد: برای تکمیل نمازخانه های نیمه کاره قول خوبی از سازمان مدیریت گرفته ایم که حل خواهدشد، همچنین بحث مفروض کردن نمازخانه ها را در استان دنبال می کنیم.

مدیر ستاد اقامه نماز خراسان جنوبی با اشاره به نمازخانه های بین راهی، گفت: برای این مهم راهداری باید تدابیر ویژه ای داشته باشد.

کمیلی خواستار برگزاری نشست نماز ویژه دانش آموزان و اولیای دانش آموزان و دوره های مهدویت در سال جدید شد و افزود: آمادگی لازم برای این نشست ها را داریم چراکه اگر نماز اولویت اول قرار بگیرد همه مکشلات رفع می شود.

وی افزود: نماز خانه ادارات باید بهترین مکان یک اداره تعیین شود و درب آن همیشه برای استفاده مردم بازباشد.

مدیر ستاد اقامه نماز خراسان جنوبی با اشاره به مسئولیت اجتماعی معادن، گفت:از این ظرفیت می توان برای تجهیز نماز خانه ها و کتابخانه ها استفاده کرد.

جلسه شورای اقامه نماز شهرستان نهبندان برگزار شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا